Alanya’da hekimlikten gastronomiye uzanan bir tutku

Alanya’nın başarılı Diş Hekimlerinden Turgut Turga, uzun yıllardır hayalini kurduğu gastronomi sektörü üzerine açtığı Gedevet Et Lokantası ile dikkatleri üzerine çekmeye devam ediyor.

+4
Haber albümü için resme tıklayın

PANDEMİ kapsamında aldığı önlemlerle, restoran işletmeciliğine getirdiği hekim bakış açısıyla dünyada bir ilk olan paket serviste izole yaklaşımı getiren Gedevet Et Lokantası sahibi Diş Hekimi Turgut Turga ile keyifli bir sohbet gerçekleştirdik. Turga ve ekibi ultraviyola ışınlarla dezenfekte ettiği paket servis aparatlarını ozon gazı  ile korunan ve organ nakil çantalarına benzeyen paketlerle misafirlerine ulaştırıyor. Ayrıca Turga eşi Ülkü Turga ile her aşamasını titizlikle düşünerek hazırladıkları Gedevet Et Lokantası’ndaki misafirlerini de yüzde yüzlük bir güvenle ağırlıyor.

‘AKLIMIN HEP BİR KENARINDA GASTRONOMİ VARDI’

-Öncelikle sorularımızı yanıtlamayı kabul ettiğinizi için teşekkür ederiz. Bize kendinizden ve markanızın kuruluş aşamalarından bahseder misiniz?

Ziyaretinizden dolayı ben teşekkür ederim. Ben Diş Hekimi Turgut Turga. 25 yıldır Serbest Diş Hekimiyim. Kendi mesleğimle ilgili hayatımda çeşitli atraksiyonlar oldu. Serbest klinik işlettim, muayenehanecilik yaptım. Ortaklı bir yapıda bir özel hastane kuruluşumuz oldu. Ama aklımın hep bir kenarında gastronomi vardı. Bu benim çocukluk yaşlarımdan bu yana her zaman ilgi duyduğum bir alandı. Kendi mesleğime aşık olmama rağmen gastronomi de kalbimde her zaman ağırlıklı bir yer tutuyordu. Böyle bir projeye dahil olmak istiyordum. Pandemi öncesi bu şekilde bir girişimimiz oldu. Pandemi nedeniyle biraz sekteye uğramış olsa da bu güne kısmet oldu.

‘KİLO İLE ET SATIŞI YAPAN İŞLETME ALANINDA BOŞLUK GÖRDÜK’

Bu hobimizi, tutkumuzu hayata geçirmek adına nereden başlamak gerektirdiğini araştırdık.. Alanya’da birçok alakart restoran var. Bu işletmeler daha çok turizme hitap ediyor. Biz biraz daha yerli, biraz daha doyurucu ve biraz daha ekonomik bir işletme ortaya koymak istedik. Yerli ve yabancı herkesin gelebileceği, sağlıklı ve kaliteli ürünlerin sunulduğu bir işletme kurmak istedik. Alanya halkının karşısına, hijyenik, ekonomik, misafirlerimizin hiçbir konuda şüphe duymayacağı ve doyurucu sunumlarla çıkmak istedik. Kilo ile satış yapan et restoranı adı altında Alanya’da bir boşluk gördük. Çeşitli et menülerimizi içeren böyle bir projeyle adım attık.

‘GEDEVET YAYLASININ DOĞALLIĞINI YANSITMAK İSTEDİK’

-Aynı zamanda ismi ile dikkat çeken bir işletmesiniz. Gedevet isminin özel bir anlamı var mı?

Gedevet, Alanya’ya yakın olan ve herkes tarafından bilinen popüler bir yayla. Mutlaka Alanya’da yaşayan herkesin yolunun düştüğü bir yerdir. İnsanların zihninde, yayla olmasından dolayı temiz bir hava, ferahlık, doğallık imajı çağrıştırıyor. Biz de restoranımıza bu ismi koyarak misafirlerimize yayla havasını yaşatmak istedik. Her zaman en iyi ve en doğal ürünleri kullanıyoruz.  Misafirlerimize yaylanın pozitif enerjisini yansıtmak istedik.

‘BU İMKANI ALANYA’DA SUNMAK İSTEDİK’

-Gedevet Et Lokantasında misafirlerinizi neler bekliyor?

Öncelikle bir hekim olmanın da verdiği bir alışkanlıkla bizim vazgeçilmezlerimiz hijyen ve sağlıklı ürünlerdir. Bu bizim ömrümüzü verdiğimiz bir mantıktır. Restoranda da bu düşünceden sıyrılmanız mümkün değil. Burada misafirlerimizi öncelikle hijyenik bir ortam ve sağlıklı ürünler bekliyor. Alanya’da birçok insan Manavgat’a veya başka yerlere hem lezzetinden hem de ekonomik olmasından dolayı kiloyla et yemeye gidiyordu. Biz bu imkanı Alanya’da misafirlerimize sunmak istedik. Kilo ile et yiyebilecekleri ve abartılı fiyatlar ödemeyecekleri bir işletme kurmak istedik. Aynı zamanda bize özel çeşitli et menülerimiz de mevcut. Çocuklu ailelerin çocuklarıyla rahatça gelebilecekleri, oyun ablaları çocuklarla ilgilenirken hatta çocukların yemeklerini de biz yedirebiliriz, ailelerin keyifli bir akşam geçirebilmesini amaçladık. Ayrıca toplantı ve özel günler için de bir salonumuz mevcut. Bu salonumuzda yaklaşık 200 kişiyi aynı anda ağırlayabiliriz.

‘ADRESİMİZ CİKCİLLİ MAHALLESİ’NDE’

İsmimiz Gedevet olduğu için bir misafirimiz Gedevet Yaylası’na çıkıp bizi orada aramış. Bu yaşadığımız bir olay. Gece 23.30’da bize ulaştı. “Biz sizin menünüzü çok beğendik ama navigasyon bizi Gedevet’e götürdü” dediler. Biz Cikcilli Mahallesi’nde Alanyum AVM’nin arka caddesindeyiz. Alanyum AVM ile aramızda 62 metre bir mesafe var. Sipariş ve rezervasyon için 0 (242) 565-42-11 nolu telefondan bize ulaşabilirsiniz. Üst katta bulunan oyun salonumuz pandemi kapsamında aktif değil. Ancak bu süreci atlattığımız zaman aktif olacak. Aynı zamanda kadınlar ve erkekler için ayrı olarak özel mescitimiz  bulunuyor. Çocuk misafirlerimiz için de küçük bir lavabo ve klozetten oluşan ayrı bir WC’miz var. Yetişkinlerle aynı tuvaleti kullanmıyorlar.

‘ÜRÜNLERİMİZİ OZON İLE DEZENFEKTE EDİYORUZ’

-Kaç kişilik bir ekipten oluşuyorsunuz? Pandemi kapsamında aldığınız önlemler nelerdir?

Şu an pandemi nedeniyle 14 kişilik bir ekipten oluşuyoruz. İlerleyen dönemde ekip arkadaşlarımızın sayısı artabilir. Öncelikle dışarıdan gelen ürünlerin temizliğine çok dikkat ediyoruz. Herhangi bir bulaş riski olmaması adına birçok ürünümüzü ozon ile dezenfekte ediyoruz. Personelimiz el ve vücut hijyenine, sosyal mesafeye, maske kullanımına özen gösteriyorlar.

‘STERİL PAKET SERVİS DÜNYADA BİR İLK’

Paket servisinde farklı bir sistemimiz var. Bir hekimin restoran işletmeciliğine hekimce bir yorumu da diyebiliriz. Toplumda büyük bir çoğunluk ne yazık ki pandemiden etkilendi. Belki hastalanarak etkilenmedi ama sosyal ve ekonomik nedenlerle büyük bir sıkıntıya girdi. Kaygılar hat safhada. Biz bu kaygıları ve bulaş riskini en aza indirmek için bir paket servis geliştirdik. Bunun adına da Steril Paket dedik. Steril paket, pakette kullanılan tüm ambalajların öncelikle ultraviyole ışın içeren bir dolapta ki bu ışın içme sularının, gıdaların, ameliyathanelerin ve ortam dezenfeksiyonunda sıkça kullanılıyor. Biz bütün bu paketleri bu dolapta steril ediyoruz. Sonra içine pişen ürünleri koyuyoruz. Paket hazırlandıktan sonra ulaşım esnasındaki bulaş riskini engellemek için de organ nakil çantalarına benzer çantalar hazırladık ve bu çantalarla paket servisi yapıyoruz. Bu çantaya ozon gazı enjekte ediyoruz. Ozon gazı hiçbir mikrobun karşı koyamayacağı çamaşır suyundan bin 800 kat daha güçlüdür. Hiçbir virüsün ve bakterinin ozon gazı içinde yaşama ihtimali yoktur. Sağlığa da hiçbir zararı yoktur. Çünkü bir süre sonra oksijene dönüşür. suyunun dezenfeksiyonlarında da kullanılır.. Hiçbir tat ve kalıntı bırakmaz. Paket servisimiz verilen adrese ulaştığında bizim personelimiz sadece kutunun kapağını açmaktadır. Müşterimiz paketini kendi eliyle alıyor. Müşterimizden başka hiçbir el temas olmadığı için bulaş riski sıfıra indirenmiştir. Bu da bizim geliştirdiğimiz dünyada bir ilk olan uygulamadır.

‘HER YERDE BULAMAYACAKLARI BİR TAT’

-Menülerinizi neye göre belirliyorsunuz? Misafirlerinizin en çok tercih ettiği ürün nedir? Siz en çok hangi ürünü tavsiye edersiniz?

Menülerimizde genelde Türk toplumunun yoğun olarak tercih ettiği ürünleri sunmaya çalışıyoruz. Kendi yorumlarımızı kattığımız ürünlerimiz de var. Çok beğenilen ve çok tercih edilen bir köftemiz var. Normal bilinen köfte tariflerinin dışında pastırma, füme et ve çedar peyniriyle ve cevizle hazırlıyoruz.  Kendi soslarımızla tatlandırdığımız et ürünlerimiz de var. Bunun yanında Adana, Külbastı, pirzola, antrikot, şaşlık gibi klasik menülerimiz de var. Aynı zamanda fırınımız var. Fırında pişirilen kebap ve et çeşitleri ile pizza, pide lahmacun ürünlerimiz misafirlerimizin beğenisini alıyor. En çok tercih edilen ürünlerimizin arasında şaşlık kebabımız da yer alıyor. Dana bonfilesinden kendi özel sosumuzla tatlandırdığımız ve ızgarada pişirdiğimiz ürünümüz çok tercih ediliyor. Adana ve fırın ürünlerimiz de tercih ediliyor. Ben farklı bir tat olması adına şaşlık kebabımızı müşterilerimize tavsiye ediyorum. Çünkü her yerde bulamayacakları bir tat. Ben misafirlerimize ayrıca fırınlarımızda 4 saat boyunca pişirdiğimiz ve beğendi yatağında servis edilen incik kebabımızı da öneriyorum.

‘BURGER MENÜMÜZDE İDDİALIYIZ’

Ayrıca ekmeğini dahi kendimizin yaptığı, doyurucu özel köftesiyle, steak ve tiftiklenmiş etli çeşitlerimizle sunduğumuz burger menümüzde oldukça iddialıyız

‘MÜHÜRLEMEK ÇOK ÖNEMLİ’

-Et pişirirken vitamin değerini kaybetmemesi için neler  yapılmalı? Et yerken nelere dikkat edilmeli?

Etin hazırlık aşamasında doğru etin seçilmesi çok önemlidir. İkinci olarak ise etin saklanma koşullarına dikkat edilmeli. Hem sağlıklı ve doğru koşullarda muhafaza edilmiş bir ete ulaşmanız gerekir ve yapacağınız yemeğe hangi et daha uygundur bunu belirlemeniz gerekir. Sonrasında etin bir takım soslarla tatlandırılması  gerekir ama bu her et için geçerli değildir. Mesela bir pirzolayı tatlandırmaya gerek yoktur. Onun üzerindeki kendi yağı tat verecektir. Bazı büyük baş hayvanların sert kısımlarını yumuşatmak için tatlandırma işlemleri gerekebilir ya da siz bir yorum katmak isterseniz soslama işlemi yapabilirsiniz. Bazı etleri direkt ızgaraya atarsınız ve en güzel lezzet budur. Sunum konusunda da  olmazsa olmaz sunum çeşitleri vardır. Mesela bir Adana kebap soğansız düşünülemez. Ancak şu anda hakim olan algı farklı. İşin içinde olduğumuz için dünya mutfaklarını ve dünyaca ünlü şefleri de takip ediyoruz. Bir et geldiği zaman bazı menülerde çok fazla garnitür verilmiyor. Çünkü etin tadı bastırılmamalı. Etin pişirilmesindeki en önemli nokta suyunu kaybetmemesi. Suyunu ve lezzetini korumak için en çok dikkat edilen hususu ısıyı çok iyi tutan ve geç bırakan döküm tavalarda pişirme işleminden önce etin mühürlenmesi gerekir. Çok iyi ısıtmanız gerekir ki eti koyduğunuzda bir anda etin gözeneklerini kapatsın ve suyunu içine hapsetsin. Etin her iki tarafını mühürledikten sonra çok uzun pişirmenize gerek yok. Tabii bu dama zevkine göre değişir. Bazıları çok kurutarak severler. Ancak et ne kadar tavada kalırsa o kadar lezzetini kaybeder. Biraz yumuşak ortası hafifi sulu bir et en güzel ettir.

‘HER ŞEYDEN ÖNCE BEN BİR TÜKETİCİYİM’

-Son olarak bizlerin aracılığıyla Alanyalılara vermek istediğiniz bir mesaj, eklemek istediğiniz bir şey var mı?

Şu an bir restoran işletmecisi olarak karşınızdayım ama halen bir tüketici mantığıyla hareket ediyorum. Çoğu işletmede karşılaştığım eksiklikleri kendi işletmemizde tamamlamayı amaçlayarak yola çıktık. Benim tüketici pozisyonundayken talep ettiğim en önemli şeyler hijyen, lezzet, sağlık ürünlerin sunulması ve işletmenin ekonomik olmasıydı. Ailemle, çocuklarımla rahat etmek isterim. Biz bunların tamamını müşterimize sunmaya çalışıyoruz. Alanya’da da beklentisi bu yönde olan herkese hitap edebileceğimizi düşünüyorum. Güler yüzlü ekibimizle sağlıklı bir ortamda, hijyenik bir işletmede ekonomik menülerimizle misafirlerimizi ağırlamaya hazırız.

PAZERTESİ SOHBETİ (GÜLŞAH ANAK)

06 Eyl 2020 - 23:22 -


TÜM RÖPORTAJLAR GÖSTER

göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeni Alanya Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeni Alanya Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Yeni Alanya Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yeni Alanya Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

01

Rayet Su - Fiyat aralığı hakkında bilgi verebilirmisiniz acaba ❓

Yanıtla . 1Beğen . 1Beğenme 07 Eylül 09:57Anket Sizce erken seçim yapılmalı mı?