Bir başarı hikayesi: Gazetecilikten Fahri Konsolosluğa

Alanya Belediyesi’nde yaklaşık 29 yıl boyunca Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nde ve Dış İlişkiler Birimi’nde müdürlük yapan ve emekli olduktan sonra Letonya Fahri Konsolosluğu görevine devam eden Alanya’nın sevilen isimlerinden Nurkan Şaşmaz ile keyifli bir sohbet gerçekleştirdik

+4
Haber albümü için resme tıklayın

GAZETECİLİĞE Yeni Alanya'da başlayan ve bir dönem TRT Alanya muhabirliği görevini de üstlenen Letonya Fahri Konsolosu Şaşmaz Yeni Alanya’nın sorularını yanıtladı. Şaşmaz gazetecilik serüveniyle ve turizm konularında yaptığı çalışmalarla ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Turizmle aile şirketinde çocuk yaşlarda tanıştığını belirten Şaşmaz elde ettiği başarılarla takdir toplamaya devam ediyor.

‘YENİ ALANYA BENİM İÇİN ÇOK DEĞERLİ’
- Öncelikle davetimizi kabul ettiğiniz ve sorularımızı yanıtladığınız için teşekkür ederiz. Bize biraz kendinizden biraz da turizm alanında yaptığınız özverili çalışmalardan bahseder misiniz?

Merhaba Gülşah hanım, davetiniz için asıl ben teşekkür ederim. Yeni Alanya Gazetesi’nin benim gönlümde çok mühim bir yeri var. Gazeteciliğe ilk başladığım yer ve benim için bir okuldur Yeni Alanya. Bugün Yeni Alanya Gazetesi’nin de dahil olduğu DİM MEDYA’nın çağdaş atılımlarıyla iftihar ediyoruz.

‘ARIKAN YILMAZ DİM İLE ÇALIŞMA FIRSATI BULDUM’

1968 Alanya doğumluyum. Ailemle birlikte uzun yıllar Kleoparta plajında kendimize ait pansiyonu işlettik. Benim turizmle tanışmam da böyle oldu. Daha sonra sayın Mehmet Ali Dim bey ile tanıştım ve davetiyle Yeni Alanya Gazetesi’nde 2 yıl kadar haber merkezinde görev yaptım. Yeni Alanya’da Gazetecilik nasıl yapılır, hem öğrendim hem de uyguladım. Bu süre içinde sayın Arıkan Yılmaz Dim ile de çalışma fırsatı bulan ender gazetecilerden oldum. Bu vesileyle kendisini rahmetle ve bana öğrettikleri için şükranla anıyorum. Mekanı cennet olsun. Bu vesileyle yarın kuruluş yıl dönümünü kutlayacak olan Yeni Alanya Gazetesi’ni tebrik ediyorum ve başarılarının devamını diliyorum.

‘ÇOK GÜZEL ANILARLA AYRILDIM’
-Alanya Belediyesi’nde 29 yıl kadar Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nde ve Dış İlişkiler Biriminde müdürlük görevi yaptınız. 2019 yılında emekliye ayrıldınız ama çalışmalarınız devam ediyor. Bu kapsamda neler söylemek istersiniz?

Vatani görevimi tamamladıktan sonra da eski belediye başkanımız sayın Cengiz Aydoğan’ın davetiyle Alanya Belediyesi’nde Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğünde göreve başladım. Cengiz Aydoğan başkanımla 2 dönem, Mustafa Bekar Başkanımla 5 ay, Hasan Sipahioğlu Başkanımla 3 dönem ve son olarak da Adem Murat Yücel Başkanımla 1 dönem görev yaptım. 1991’de başladığım Alanya Belediyesi'ndeki tempomu hiç düşürmeden severek isteyerek keyifle çalıştım ve 2019’da vaktim dolar dolmaz kendi isteğimle emekli oldum. Bu süre içinde 4 belediye başkanımla da uyum içinde iyi günde kötü günde gayretle çalışmaya özen gösterdim.

‘ALANYA BELEDİYESİ'NDE ÇOK GÜZEL GÜNLERİM GEÇTİ’

29 yıl boyunca değişik partilere mensup belediye başkanlarımın yoğurt yeme şekilleri farklı fakat amaçları aynıydı; Alanya’ya en iyi hizmeti yapmak. Ben de bu sayede yerel yönetimlerle ilgili kendimi geliştirdiğimi düşünüyorum. Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğünde başladığım görevime, Turizm ve Dış İlişkiler alanında danışman olarak devam ettim. Bu süre zarfında Alanya’nın sayıları 24’e ulaşan dünyanın dört bir yanından kardeş şehirleriyle çok yoğun mesai yaptım. İşim gereği Almanya, Hollanda, Polonya, Litvanya, Letonya, Finlandiya Avusturya, Yunanistan, Fransa ve Makedonya’ya çalışma seyahatlerim oldu. Gerek bu çalışma seyahatlerinde gerekse oralardan gelen misafir heyetlerle ilgilenirken hep Alanya’nın tanıtımını önde tutmaya çalıştım. Özellikle Polonya, Letonya, Litvanya, Almanya ve Avusturya’da gerek kardeş şehirlerimiz aracılığı ile gerekse Alanya Turizm Tanıtma Vakfı ALTAV’ı temsilen Alanya adına turizm fuarlarına katıldım. Ayrıca çeşitli ülkelerden Alanya’ya davet ettiğimiz gazetecileri de Alanya adına burada ağırlayıp medya aracılığı ile tanıtıma katkı sağladık. Bütün bu çalışmaları Alanya Belediye Başkanı'ndan aldığım yetki ile en iyi şekilde yapmaya azami gayret ettim. Bu vesile ile görev yaptığım belediye başkanlarım; sayın Cengiz Aydoğan, sayın Mustafa Bekari, sayın Hasan Sipahioğlu ve sayın Adem Murat Yücel’e bana güvenleri ve sayelerinde çok şey öğrendiğim katkıları için çok teşekkür ederim.

‘ BEN KONSOLOS OLMAK İSTİYORUM’ DİYEREK OLUNMUYOR.
-Aynı zamanda Letonya Fahri Konsolosluğu görevini devam ettiriyorsunuz? Kaç yıl oldu? Bu göreve geçme süreciniz nasıl gerçekleşmişti? Böyle bir alanda görev almaya nasıl karar verdiniz?

Fahri Konsolosluk aslında şöyle; ‘ Ben Konsolos olmak istiyorum’ diyerek olunmuyor. Karşı ülkenin sizi istemesi lazım. Letonya’daki ortak bir dostumuz aracılığı ile Antalya’da tatilde olan bir Leton aile ile tanıştım. Ortak dostumuzun ricası ile misafiri Alanya’ya getirip ilgilendim. Son derece doğal bir gün geçirdik. Alanya’yı pek sevdi. Giderken öğrendim ki; beyefendi Letonya Hükümetinde üst düzey siyasi bir yöneticiymiş. ‘Bana söylemediniz, inşallah bir kusurumuz olmadı’ dedim. Özellikle baştan söylemek istememiş. Daha sonra tatil yapan ve bazı Leton ailelere de çeşitli konularda yardımcı olduğum duyulunca Letonya beni aday olarak Türkiye makamlarına bildirmiş. Çünkü sadece Letonya’nın istemesi veya onay vermesi yetmiyor. Türkiye hükümetinin de onay vermesi gerekiyor. Belli süreçlerden sonra da atamam 12 Kasım 2014’de Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanımız sayın Recep Tayyip Erdoğan adına Dışişleri Bakanımız sayın Mevlüt Çavuşoğlu’nun imzasıyla yapıldı ve göreve başladım. Daha sonra da gururumuz Alanyalı Dışişleri Bakanımız sayın Mevlüt Çavuşoğlu’nun katılımı ile Alanya’da düzenlediğimiz bir törenle de bu çok onursal görevi hemşerilerimizle bir araya gelerek resmen duyurduk.

BAKANIMIZ ÇAVUŞOĞLU’NA MİNNETTARIM

Burada özellikle ifade etmek isterim ki gururumuz Alanyalı Dışişleri Bakanı sayın Mevlüt Çavuşoğlu’na fahri konsolosluğuma güven ve destekleri için çok teşekkür ederim. Sayın Çavuşoğlu her zaman büyük saygı duyduğum, örnek aldığım bir büyüğümdür. Sahada ve masada güçlü diplomasinin mimarıdır.

‘ŞAHİN’İN ONAYI VE DESTEĞİYLE İŞ FORUMU GERÇEKLEŞTİRDİK’
-Fahri Konsolosluk göreviniz kapsamında dahil olduğunuz sosyal sorumluluk projeleri var mı?
Özellikle kovid kapsamında yurt genelinde yaptığınız çalışmalar hakkında bilgi verir misiniz?

Fahri konsolos olarak atandıktan sonra yoğun bir tempo ile çalışmaya başladım. Letonya ile Alanya, Manavgat ve Gazipaşa arasında çeşitli alanlarda faaliyetler yaptık. Alanya Ticaret ve Sanayi Odası (ALTSO) Başkanı sayın Mehmet Şahin’in onayı ve desteğiyle 2 kez toplamda 100 işadamıyla Letonya’ya giderek ‘İş Forumunu’ gerçekleştirdik. ALTSO Başkanımız Mehmet Şahin’in başkanlığında Riga’da Letonya Dışişleri Bakanı, ekonomi bakanı ve başbakanla görüşmeler yaptık. Ayrıca Türkiye Cumhuriyeti Riga Büyükelçiliğimizin de desteğini hep yanımızda bulduk. Resmi görüşmelerin ardından yine ALTSO Başkanımız sayın Mehmet Şahin beyle Alanya’dan gelen işadamlarını kendi karşılıkları ile buluşturduk. Ayrıca çeşitli şirketleri yerinde ziyaret ederek brifing aldık. Bence her iki ziyaret de son derece verimli ve faydalı oldu. Ayrıca yine konsolosluk bölgem Manavgat Ticaret ve Sanayi Odası (MATSO) Başkanım sayın Ahmet Boztaş’ın onayı ve desteğiyle Manavgat bölgesi işadamlarımızı sayın Boztaş’ın başkanlığında bir heyetle Letonya’ya götürdük ve tıpkı ALTSO heyetine olduğu gibi üst düzey temasları şirket ziyaretleri ve görüşmeler organize ederek ikili ve toplu olarak yoğun temaslarda bulunduk.
Bu vesile ile ALTSO Başkanım sayın Mehmet Şahin bey ve MATSO Başkanım sayın Ahmet Boztaş beye konsolosluğumla yaptıkları bu güzel işbirliği için çok teşekkür ederim.
Letonya Cumhuriyeti Fahri Konsolosu olarak 2014’den beri toplam 3 Letonya vatandaşına pasaport seyahat belgesi verdim. 2014’den bu yana her 2 yılda bir Letonya’nın başkenti Riga’da yapılan ve Dünya’daki tüm Letonya fahri konsoloslarının katıldığı toplantılara 2 kez katılarak tecrübelerimizi paylaşma fırsatı bulduk. Bu ziyaretlerimiz sırasında Letonya’da başta sayın Cumhurbaşkanı olmak üzere Dışişleri Bakanı, Ekonomi Bakanı, Başbakan ile bir araya gelme fırsatı bulduk. İkili görüşmelerimizde de her fırsatta güzel Türkiye’miz ve Alanya ve Manavgat ile TAV Gazipaşa Alanya Havalimanını tanıtmaya gayret ettim.

TAV GAZİPAŞA ALANYA HAVALİMANI BÖLGEMİZ İÇİN ÇOK MÜHİM

Burada yeri gelmişken memnuniyetle bahsetmek isterim ki TAV Gazipaşa Alanya Havalimanı daha henüz tarla halindeyken bugüne kadar ben de kendi imkanlarımla açılması için elimden geldiğince gönüllü olarak çabaladım. Açıldıktan sonra ve halen elimden gelen katkıyı sağlamaya da gerek şahsen gerekse fahri konsolos olarak gayret edeceğim. Örneğin Litvanya’dan Gazipaşa’ya bir kaç yıl uçuş gerçekleştiren Small Planet Havayollarının yakın dostum CEO’suna rica edip Gazipaşa’ya sefer yapmalarını sağlamaktan çok haz aldım. İnşallah bölgemiz havaalanı daha da gelişir ve büyür. Letonya’nın başkenti Riga Havaalanını da TAV Havalimanları Holding’in işletmesi benim için ayrı bir gurur kaynağı olmuştur. Riga Havalimanı TAV’ın girmesiyle son derece modern ve daha kullanışlı bir meydan oldu. Ne zaman Riga’ya veya Riga’dan uçsam yanımda bulunan Leton ve Türk arkadaşlarıma gururla ‘ Burayı ülkemizde ve dünyanın pek çok yerinde başarılı yatırımları bulunan TAV Havalimanları Holding işletiyor’ diye gururla bahsederim. Tıpkı Makedonya seyahatimizde Üsküp ve Ohrid Havalimanlarında TAV logosunu gördüğümüzde gurur duyduğumuz gibi.

‘GAZETECİLİĞE DİM’İN DAVETİYLE BAŞLADIM’
-1987-1989 yılları arasında Alanya medyasının amiral gemisi Yeni Alanya Gazetesi’nde gazetecilik de yapmıştınız. Aynı zamanda bir dönem de TRT Alanya temsilciliği görevini üstlenmiştiniz. Bize biraz bu süreçten bahseder misiniz? Gazetecilik serüveninden turizm ayağına geçiş süreciniz nasıl başladı ve nasıl ilerledi?

Yeni Alanya Gazetesinde gazeteciliğe başlamam Küresel Gazeteciler Konseyi Genel Başkanı Sayın Mehmet Ali Dim ile tanışmamızla oldu. Açıkçası kendisi bana teklifte bulunduğunda önce çekindim. ‘Biz öğretiriz’ dedi. Gerçekten de zaman içinde aileden biri gibi kabul gördüm. Mehmet Ali beyin babası Arıkan Yılmaz Dim hocamı da rahmetle anıyorum. O da Mehmet Ali bey de bana çok şey öğrettiler. Yeni Alanya Gazetesi'nin tipo baskıdan ofset baskıya geçişine şahit oldum. İlk renkli gazetemiz çıkacağında başta Mehmet Ali Dim bey olmak üzere hepimiz heyecanla sabaha kadar beklemiştik. Bir gün Mehmet Ai Dim bey bana ‘TRT Alanya’da bir muhabir istiyor, seni önerdim’ dedi. Böylece TRT muhabirliği de yapmak da nasip oldu. Yeni Alanya’da çok güzel anılarım oldu. Kutsal vatani görevimi yapmak için ayrılıp geri geldiğimde Alanya Belediyesi'nde göreve başladım.

‘GECE GÜNDÜZ TURİZMLE YATIP KALKTIM’

O zamanlar Alanya’da tek tük otel vardı. Çoğunlukla pansiyon işletmeciliği yapılmaktaydı. Daha sonra belediyede turizm ve dış ilişkilerden sorumlu çalışmaya başlayınca turizm otoriteleriyle her gün iç içeydik. Bir taraftan Alanya’nın dünyanın dört bir yanındaki kardeş şehirleri bir tarafta turizm fuarları, seminerler, konferanslarla gece gündüz turizmle yatıp kalktım. Turizm başlığı altındaki her konuya memnuniyetle katıldım ve ilgi duydum. Yani turizm ile aile şirketi ile tanıştım daha sonra belediyede dönemin başkanı Hasan Sipahioğlu tarafından kurulan turizm ve dış ilişkiler bölümü ile daha da hareketlendik.

‘MECLİS ÜYELİĞİNİ DÜŞÜNEREK EMEKLİ OLMADIM’
-Bir dönem Alanya Belediyesi Meclis Üyeliğine adaylığınızı açıklayacağınızı belirtmiştiniz. O süreç nasıl başladı?

O konu aslında şöyle oldu; Ben tam emekliye ayrıldıktan bir kaç ay sonra belediye seçimleri vardı. Seçimden önce ayrıldığım için meclis üyeliği beklentim olduğu konuşulmuş. Aslında bunu düşünerek emekli olmadım. Ben bırakmak için kararımı çok önceden vermiştim. 29 yıl, 4 değişik partiden 4 başkanla uyum içinde çalışmış birisi olarak meclise girseydim de kurumun içini ve işleyişini tanıyan birisi olarak tecrübelerimle epey katkı sağlardım diye düşünüyorum. Ancak memlekete hizmet etmek için illa ki meclis üyesi olmak şart değil diye düşünüyorum. Hepimizin amacı memleketimize hizmetse koltuk şart değil.

-Bundan sonra da siyasi alanda atılımlarınız olacak mı?

Ben bundan sonra siyasi olarak çıkıp ‘ Şuraya aday olmak istiyorum’ demem. Geçmişte de demedim.

‘DEVLETİMİZ ELİNDEN GELENİ YAPIYOR AMA…’
-Tüm dünya Kovid-19 pandemisiyle mücadele ediyor. Bu konuda Alanya’da gelinen son noktayı nasıl değerlendiriyorsunuz?

Maalesef ki şimdiye kadar yaşamadığımız zor günler geçiriyoruz. Hayat yavaşlayınca ekonomi de yavaşladı. Dileğim en kısa zamanda aşı bulunur ve insanlık bu virüsten kurtulur. Alanya’da gelinen son noktayı çok iyi görmüyorum. Malumunuz olduğu üzere seyahat serbest olmaya başladığından beri maalesef vakalar da artışa geçti. Ülkemiz pandemi sürecini bana göre çok iyi yönetiyor. Göz kamaştıran Sağlık tesislerimiz ile şehir hastanelerimize sürekli yenileri ekleniyor. Yurt dışında çaresiz kalan vatandaşlarımızı ambulans uçaklarımız yurdumuza getiriyor. Devletimiz elinden geleni fazlasıyla yapıyor ancak vatandaşların kuralları hiçe sayması gerçekten üzücü.

‘YAPILAN ELEŞTİRİLER KOMİK’
-Alanya sahillerinde atlı polis ekiplerinin göreve başlamasıyla ilgili bir çalışmanız vardı. Bu kapsamda çok sayıda eleştiri de aldınız. Hem projenin detayları kapsamında hem de gelinen son nokta ışığında neler söylersiniz? Bu projeyle Alanya’da ne amaçlanıyor?

Alanya sahillerinde ‘Atlı Polis & Jandarma’ olması benim projem değil de bir önerimdi. Ege ve Akdeniz sahillerinde var. Sahil derken kumsalda da görev yapıyorlar ama çoğunlukla turizmin hareketli olduğu yürüyüş yolları ve parklarda da görev yapıyorlar. Turistik şehirlerde var. Hatta yanı başımızda Side’de çoktandır ‘Atlı Jandarma’ timleri var. Bir tek Alanya’da olmayınca ben de önermiştim. Eleştirilerin bazılarını ben de duydum. ‘Atlar kokar veya turistler hayvana eziyet gibi algılayabilir’ denmiş galiba. Bu tabi çok komik. Avrupa başkentlerinde ve Dünya’nın pek çok yerinde ‘Atlı Polisler’ toplum olaylarına ilk ve başarıyla müdahale etmekte. Oralarda kokmuyor veya eziyet olarak görülmüyor da Alanya’da mı görülecek.

-Alanya’da tanınan ve sevilen bir isimsiniz. Peki şu an için bulunduğunuz noktadan memnun musunuz? Bundan sonra hedeflediğiniz çalışmalar neler?

İltifatınız için çok teşekkür ederim. Şu anki halimden çok memnunum. Ancak zaman ne gösterir şimdi bilmiyorum. Yakında sürpriz yapabilirim. Tabi bu pandemi sürecinin gidişatına bağlı.

‘GÜNE ERKEN BAŞLARIM’
-Nurkan Şaşmaz’ın bir günü nasıl geçer? Şaşmaz çalışma programını neleri esas alarak hazırlar?

Sabah erken kalkarım. Öncelikle Alanya ve bölgemiz sonra da ülke ve Dünya gündemini takip ederim. Haberleri ve yorumları okurum. Pandemi öncesi konsolosluk ofisinde rutin işlerimizi yapardım. Ancak bir süredir misafir de kabul etmiyor kendim de çok sık gitmiyorum. Moda tabir ‘Home Office’ evden işlerimi takip ediyorum. Kitap okur, film izlerim. Sosyal medya veya telefonla dost ve arkadaşlarımla sohbet ederim. Yine moda tabir ‘Görüntülü Toplantı’ larımız olursa onlara katılırım. Zaman zaman İnstagram sohbetleri de yapıyoruz. Devlet büyüklerimizin süreçle ilgili tavsiyelerine uyup, halen evde kalmaya azami gayret gösteriyoruz.

‘Lütfen maske, mesafe ve temizlik.’
-Son olarak bizlerin aracılığıyla Alanyalılara vermek istediğiniz bir mesaj, eklemek istediğiniz bir şey var mı?

Öncelikle bana bu fırsatı verip, burada misafir ettiğiniz için çok teşekkür ederim. Bugünlerde verebileceğim en güzel mesaj ‘Lütfen maske, mesafe ve temizlik’ kuralına uyalım. Hep birlikte kurallara uyarsak bu zorlu günleri atlatırız. PAZERTESİ SOHBETİ (GÜLŞAH ANAK)

30 Ağu 2020 - 23:25 -


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeni Alanya Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeni Alanya Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Yeni Alanya Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yeni Alanya Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.
Anket Galatasaray - Fenerbahçe derbisini kim kazanır?