Alanya’nın markası şaha kalktı! Şimdi de seri üretim kapıda

Alanya’ya özgü muz, avokado, portakal gibi narenciye ürünleriyle geliştirdiği ALKÜDERM markasındaki dezenfektan, el dezenfektanı, kolonya ve krem formülleriyle dikkat çeken Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi Sağlık Bilimleri Öğretim Görevlisi ve Gazipaşa M. Rahmi Büyükballı Meslek Yüksekokulu Müdürü Dr. Öğretim Görevlisi Fatih Uçkaya ve ekibi Alanya’da takdir toplamaya devam ediyor.

+2
Haber albümü için resme tıklayın

YENİ Alanya’ya özel yaptığı açıklamalarda ALKÜDERM’in geldiği noktayı değerlendiren Uçkaya, markalarını bundan sonraki süreçte bekleyen gelişmeler hakkında bilgiler verdi. Seri üretime yakın zamanda geçecekleri belirten Öğretim Görevlisi Dr. Uçkaya ile keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

‘ALANYA’NIN NELER YAPABİLECEĞİNİ GÖRECEĞİZ’
-Hocam tekrar merhaba, projenizle Alanya’da bir ilke imza attınız. Öncelikle projenizi biraz hatırlayalım. Neler yaptınız?

Başta yolculuğumuz Alanya’dan muz, avokado, portakal, narenciye ve ileri safhalarda tıbbi bitkiler, fesleğen, ada çayı ve tropikal bitkilerden ürün yapmak olarak başladı. Alanya’nın tarımsal ürünlerini endüstriyel ve sağlık ile ilgili ürünlere dönüştürmeyi hedefledik. Bu amaçla ilk olarak arge çalışmalarımızı yaptık. Hatta muzun atıklarından akneye iyi gelebilecek çalışmalarımız oldu. Bunu da ileride sunacağız. Aynı zamanda egzema ile ilgili yine arge çalışmalarımız sürerken bu yolculukta kozmetik maksatlı ürünlere yöneldik. Buraya geldiğimizde bir eksiklik fark ettik. Örneğin Isparta’nın lavantası gülü varken burada da muz ve avokadomuz çok ön plandayken maalesefe kozmetik gibi bir alanda tanıtımı yoktu. Bir iki tane bu konuda destek veren firmamız var. Ama bunun haricinde biz bu yolculuğa bu maksatla çıktık. Bu yolculukta pandemiye rastladık ve sayın Rektör hocamın bizi yönlendirmesi sonrası yönümüzü dezenfeksiyon çalışmalarına çevirdik. Ama bu ürünlerimizde de avokado, muz, portakal gibi narenciye ürünlerini ön plana çıkarttık. Vatandaşlarımız ileride ‘Dezenfektanda deniz ferahlığı’, ‘Dezenfektanda muz bahçesi2 gibi farklı noktaları görecekler. Bu ürünler Alanya’yı içerecek. Biz pandemi döneminde insanların kullandıkları dezenfektanlarla ciltlerini tahrip ettiklerini de gördük. Devam ettikçe karşımıza çıkan ihtiyaçlara göre çalışmalarımıza devam ettik. Bu süreçte en büyük destekçemiz Rektör Hocamız ve ekibi oldu. Daha sonra yolculuğumuzu toplu üretime geçmeye ve marka almaya yönelttik. ALKÜDERM markamızı aldık. Onun ardından Rektör hocamız ve ekibimiz ve siz değerli basın mensupları tarafından ürünlerimiz tanıtılmaya başladı. Rektör hocamızın kendi kullanımı ve tanıtması üzerine birçok resmi mecradan bize talep geldi. Bu sefer gündemimiz seri üretime geçti. Bunun için hazırlanmakta olan bir yerimiz var. Sonuçta burası bir laboratuar ve laboratuar ölçekli üretiyoruz. Ancak bundan sonraki amacımız büyük ölçekli üretim yapan üniversite adına iktisadi bir işletme olabilmek. Genel anlamda düşündüğümüzde ürünlerimizde ALKÜ ve Alanya olacak. ALKÜ demek zaten Alanya olduğunu gösterir. Bu yolculukta amacımız bize Alanya’nın ihtiyacı olduğu bir alanda destek vermek. Aynı zamanda bir Alanyalı olarak hedefimiz ürünlerimizi insanlara ulaştırmak ve Alanya’ya bir sinerji katabilmeyi hedefliyoruz. Turizm dışında başka alanların da imkan sağlayabileceğini göstermek istiyoruz.

‘DAHA DA PROFESYONELLEŞTİK’
-Çalışmalarınızda gelinen son noktayı nasıl değerlendiriyorsunuz?

İlk arge çalışmalarımızdan bu yana batkımızda profesyonel bir laboratuar çalışmalarına geçtik. Profesyonelden kasıt, yaptığımız çalışmalar başlangıçta biraz daha basitken şu an için biraz daha profesyonelleştik. Bu ciddi bir seri üretimin ilk aşamasıdır zaten. Biz bu üretimin ilk aşamasını başardık. İnsanlara demolar vererek talepleri almaya başladık. Şimdiki aşamada da büyük ölçekli üretim için yerimizi hazırlayabilmek. Yol aldıkça görüyoruz ki şu an bir yerimiz var ve üretim için uygun bir formata getiriliyor. Yakın bir zamanda inşallah seri üretime başlayacağız.

‘HAYAL EDEMEDİĞİMİZ YERLERE ULAŞTI’
-Artık ALKÜ’nün misafirlerine ALKÜDERM ürünleri hediye ediliyor. Bu gurur verici olsa gerek. Bu durumu nasıl değerlendirirsiniz?

Biz İstanbul Bezm-i Alem Eczacılık Fakültesi’nden geldik. Oradaki birçok çalışmada insanlara ulaşmak için firmalarla bağlantı kurulduğunu gördük. Alanya’ya geldiğimizde de insanlara nasıl ulaşabileceğimizi düşündük. İster istemez bu yolculukta desteğe ihtiyacınız oluyor. Hayal ettiğimizin ötesinde bir durum oldu. Rektör hocamız bu alanda hem gelen misafirlerine hem de gittiği yerlerde ürünlerimizi takdim ederek tanıtımımızı yapıyor. Bu büyük bir destek. Çünkü biz bu ürünleri insanlara ulaştırmak için çabalayacaktık. Rektör hocamızın bizzat kendi desteğidir bu ve bizim gelinen son noktadaki başarımızda bu durumun büyük bir etkisi var. Sepetlerimizi hazırlıyoruz şu anda. Bu paketler de hayal etmediğimiz noktalara ulaşmış durumda.

‘ÜRETİMİMİZİN ARKA PLANI GAZİPAŞA OLACAK’
-Gazipaşa’daki Meslek Yüksek Okulu’nda da bir göreviniz var. Ürünlerin içeriğini oluşturan ürünlerin yetiştiriciliğini orada yapmayı hedefliyordunuz. Bu kapsamda çalışmalar nasıl gidiyor? Gazipaşa’da neler yapıyorsunuz?

Gazipaşa görev olarak bulunmaktan çok mutlu olduğum bir yer. Gazipaşa’yı da çalışmalarımıza dahil etmek istedik. Üniversitemizin bir meslek yüksek okulu olarak düşündüğümüzde çalışmalarımızı orada nasıl yapabileceğimizi araştırdık. Biz bitkisel ürünler çalışıyoruz. Biz hangi ürünü çalışırsak çalışalım ya Alanya’ya özel bir bitki ya da yağ koyuyorduk. Gazipaşa’da şu an fesleğenin yetiştiriciliğini yapan hocalarımız var. Bizzat serada fesleğeni yetiştiriyorlar. Fesleğenin egzamadaki etkisi kanıtlanmak üzere. Planladığımız bir egzema çalışmamız var ama sonuçta tek bir bitki değil de biz bunların nelere gidebileceğini araştırıyoruz. Baştan yetiştiriciliğini yapabilmeyi hedefliyoruz ve fesleğenin bizim ürünlerimize etkisini araştırıyoruz. Gazipaşa’nın bize katkısı yağların, özütlerin çıkarıldığı yer olması olacak. Her yıl benzer içeriğe sahip ürünlerin yetiştirilmesi gerekecek. Değerlerde artı ya da eksi beş değişiklik olabilir. Ama yine de bu bizim için önemli bir durum olacak ve biz her yıl fesleğen, avokado ve kısmetse kahve üretimimizde aynı standartı yakalamak olacak. Buradaki üretimin arka planı orası olacak.

‘ÇOK OLUMLU YORUM ALDIK’
-Alanya’dan projenize geri dönüşler nasıl oldu?

Baştaki hedefimiz üniversite bünyesindeki ihtiyacımızı karşılayabilmekti. Sonraki hedefimiz Alanyave Antalya idi. Bize şu an adliyeden 5 bin litre dezenfektan ve yer dezenfektanı ürünlerinden talep geldi. Ağız Diş Sağlığı merkezi de kısmen dezenfektan malzeme ihtiyacını bizden karşılamak istiyor. Gazipaşa’daki görevim nedeniyle Gazipaşa Devlet Hastanesi’nin de bu konuda talepleri oldu. Bu yolculuğumuzda adım adım artmaya başladık. Yine Rektör hocamızın bu projeyi sahiplenip desteklemesi bizim başarımızda çok etkili. Kendisi gittiği yerlerde ürünlerimizi tanıtarak taleplerimizi arttırıyor. Çevreden gelen yorumları söylemek gerekirse biz şu an çok mutluyuz. Tekrar söylüyorum, biz başta küçük küçük ilerlerken şimdi ambalajlarımız da dahil olmak üzere ciddi bir ilerleme yaşadık. Alanya’nın sosyal medya da olmak üzere farklı mecralardan çok olumlu yorumlar da aldık. Bu üretimin geçmişte hayal edilip yapılabilmesini isterdik. Bize nasipmiş.

‘İLK HEDEFİMİZ BU ÜÇ ÜRÜN’
-ALKÜDERM şuanda ne aşamada? Bundan sonraki süreçte ALKÜDERM’i ne bekliyor?

ALKÜDERM şu anda ilk hedef olarak dezenfektan, kolonya ve antibakteriyel jel üretimi aşamasında. Tüm ürünlerimizi bir anda ürütmek yerine ilk aşamada bu üç ürün grubunu üretmeyi başarıp insanlara ulaştırmak. Onun ardından yine çok beğenilen ürünlerimizin arasında bulunan avokado kremimizi insanlara ulaştırmak. Daha farklı ürünlerimiz de var. Projelerimiz tamamlandığında egzema gibi cilt problemlerine iyi gelen ürünler yapmayı planlıyoruz. Egzema ile ilgili çıkmak üzere olan bir ürünümüz var. Hücre kültüründe deneme aşamasındayız.

‘İKİ BUÇUK AY SONRA RAFLARDA OLMAYI HEDEFLİYORUZ’
-ALKÜDERM ürünlerini ne zaman raflarda görebileceğiz?

Muhtemelen bu önümüzdeki ay içinde seri üretim için kullanacağımız yerin dizaynı ile ilgileneceğiz bu aşamada da başvurularımızı yapacağız. Kabul olması süresi de yaklaşık bir aydır. İki ya da iki buçuk ay içerisinde bu konuda bir ilerleme yaşayacağız. Bu kapsamdaki çalışmalarımız devam ediyor.

‘EMEĞİ GEÇEN HERKESE TEŞEKKÜR EDERİM’
-Son olarak bizlerin aracılığıyla vermek istediğiniz bir mesaj, eklemek istediğiniz bir şey var mı?

Sayın Rektör Hocamız Prof. Dr. Ekrem Kalan’a çok teşekkür ediyorum. Çünkü kendisi çıktığımız yolculukta bize ihtiyacımız olan cesareti ve güveni verdi. Önce malzemelerimiz alındı şimdi de üretim yeri sağlandı. Bir sonraki hedef de üretim yerimizin kurulması. Biz adım adım ilerliyoruz. Şu an istediğimiz noktadayız. Böyle bir üniversite kurulmasında büyük emeği olan Sayın Dışişleri Bakanımız Mevlüt Çavuşoğlu’na teşekkür ederim. Evet bir fakültemiz vardı ama artık bir üniversitemiz var. Biz akademiyseler çalışmalarımızı sunmayı başarırsak çok daha iyi yerlere geleceğiz. Büyük üniversitelerde de bunlar yapılabilir. Ama burada önemli olan yöresel ürünlerimizi tanıtmak. Halkın kabul edebileceği şeyleri yapmayı hedefliyoruz. Bunun dışında ekipten sevgili eşim Meryem hocamıza, Genel Sekreter Kartal’a ve desteği geçen herkese teşekkür ederim. Yeni Alanya ve DİM TV’nin sevgili ekibine de bizlere verdikleri destekten dolayı teşekkür ederim. PAZARTESİ SOHBETİ (GÜLŞAH ANAK)

#

09 Ağu 2020 - 23:20 -


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeni Alanya Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeni Alanya Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Yeni Alanya Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yeni Alanya Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

01

Hepsi Alınır - keşke fakülte organik yoğurt, manda kaymağı vb de yapsa tanzim satış mağazasında satsa....

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 10 Ağustos 09:22Anket Galatasaray - Fenerbahçe derbisini kim kazanır?