Feride'nin Bahçesi'nden Alanya kokan meyveler

Alanya’da ürettikleri tropik meyveleri kargo ile şehir dışına gönderen ve bu proje ile Alanya’da öncülük eden ‘Ferideninbahçesinden’ markasının kurucularından Serkan Akçocuk ile üreticilik ve pazarlama konularında keyifli bir sohbet gerçekleştirdik

+4
Haber albümü için resme tıklayın

YAKLAŞIK 3 yıl önce kurulan ve ‘Sanal Market’ hizmetiyle ülke geneline Alanya’da üretilen ürünleri gönderen ve birçok ünlü ismin de yakından takip ettiği ‘Feride’nin Bahçesi’nden markasının kurucularından Serkan Akçocuk, Yeni Alanya'ya önemli açıklamalarda bulundu. Her şeyden önce samimiyete önem verdiklerini belirten Akçocuk, üretimlerini Aydap bölgesindeki aile bahçesinde gerçekleştiriyor. Akçocuk’un projesinin ismi de annesi Feride hanımın isminden geliyor. Özellikle pandemi sonrası önemi artan Sanal Marketler hakkında merak ettiğiniz çoğu şeyi bu sohbette bulabilirsiniz.

‘İLK OLARAK 10 AVOKADO SATTIK’
- Projenize geçmeden önce bize biraz kendinizden bahseder misiniz?

Merhaba, ben Serkan Akçocuk. Lisansım İktisat üzerine. 3 yaşına kadar Aydap bölgesinde büyüdüm. 3 yaşından sonra okul nedenlerinden dolayı Alanya’ya taşındık. Daha sonra üniversite eğitimime başladım. Üniversite ikinci sınıfındayken böyle bir iş kurduk. Alanya’da şirketimizi büyütmeye çalışıyoruz.

- Bu proje ilk olarak ne zaman gündeme geldi? Nasıl böyle bir şeye karar verdiniz

Tam olarak 8 Eylül 2017 yılı bizim Instagram üzerinden ilk paylaşım yaptığımız zaman. Bir akşam annem ile evde vakit geçirirken bu fikir aklımıza geldi. Bu arada Feride annemin ismi. Annem internetten avokado satışı yapan bir sayfa görmüş. Bana, ‘Oğlum sen de böyle bir şey yapsana’ dedi. Ben ilk başta olmaz diye düşünmüştüm. Daha sonra bir sayfa açtık. İsmini de annemin adından yola çıkarak ‘Ferideninbahçesinden’ yaptık. Bahçenin sahibi babamla annem. İlk başta 10 avokado satışı yapmıştık, hiç unutmuyorum. İlk satışımdan sonra kendi kendime ‘Demek ki yeni bir sektör başlıyor’ dedim. Daha sonra pazarlama seminerleri gibi eğitimlere giderek kendimi geliştirdim. Annem de bahçede daha çok vakit geçirmeye başladı. Bu konuda kendisini geliştirdi. Bahçedeki ürünlerimizi arttırdık. Avokado ağaçlarımızı geliştirdik, farklı cinsleri ekledik. Zaten biz yaklaşık 55 yıldır bu bahçede muzculuk yapıyoruz. Dededen toruna geçen bir meslek. Bu işte İstanbul’daki bazı ünlü isimlerden de geri dönüşler aldık. Ürünlerimize geri dönüşler oldu. Ürünlerimizin beğenilmesi bizleri daha da güçlü kıldı. Demek ki biz işimizi dürüst ve güzel bir şekilde yapıyoruz ki böyle geri dönüşler alıyoruz dedik ve daha sıkı bir şekilde çalışmalarımıza devam ettik. Paylaşımlarımızı arttırdık. Şimdi kendi adıma şirket kurdum. Aynı zamanda ‘Feride’nin Bahçesinden’ isminde kurduk. Bu şekilde ilerletiyoruz.

‘GIDA MÜHENDİSİMİZ BİZİM KIZIMIZ’
- Sayfanızda ‘Gıda Mühendisinizden Organik Bahçeniz’ şeklinde bir kısım var. Bize bu detayı biraz açıklar mısınız?

Ürünlerinizi Gıda Mühendisi kontrolünden mi geçiriyorsunuz?

Gıda Mühendisi bizim kızımız, yani benim ablam. Hacer Akçocuk Taç. Annem ve babamla birlikte ablam bu bahçeye yıllarca baktılar. Ablam bir süre bahçenin başında durdu. Ben o yıllar üniversite eğitimim için şehir dışındaydım, çok ilgilenemiyordum. Aynı zamanda ekibimizde Ziraat Mühendisi de var. Bu şekilde bahçemizi kontrollü bir şekilde daha da büyüttük. Ziraat Mühendisimiz ile birlikte doğal tarımın bahçemize uygunluğunu saptadık. Bu bahçenin denize sıfır olması, denizin güzel nemini ve esintisini almak ürünlerimize olumlu yansıyor. Üst kısımda doğal sondaj suyu ile tüm bahçeyi suluyoruz. Suyumuz tertemiz, hatta çoğu zaman serinlemek için havuza biz de giriyoruz.

'BİZ BİR AİLE ŞİRKETİYİZ’
- O zaman Feride’nin Bahçesi bir aile şirketi diyebiliriz. Aile bireylerinin dışında kaç kişilik bir ekipten oluşuyorsunuz?

Ailede 5 bireyiz. Hepimiz de bu işle uğraşıyoruz. Ağabeyim aynı zamanda başka bir şirkette çalışıyor, bahçeyle de çok ilgileniyor. Ben tamamen kendimi Feride’nin bahçesine adadım, buradayım. Ablam, Gıda Mühendisimiz, Feride Hanım bahçenin sahibi, babam da yılların üreticisi. Aynı zamanda bahçe ekibimiz var. Sahada çalışanlarımız var. Diğer siteleri ve yapılan işleri çok iyi bir şekilde araştırıyoruz. Diğer siteler ürünlerini kaç TL’den veriyor diye fiyat analizi yapıyoruz. Ona göre fiyat belirliyoruz. Mesela atıyorum İstanbul’da 5 TL’den alıyorlarsa biz 4 TL yapıyoruz ki herkese ulaşabilelim. Biz paket masraflarımızı kısarak kendi cebimizden koyup daha çok kişinin doğal meyvelere ulaşmasını istiyoruz. Verdiğimiz hizmetteki en önemli nokta ise Alanya'dan İstanbul’daki bir kişiye taptaze bir meyveyi 2 günde gönderebiliyorum. Pazara gitmesine gerek kalmıyor, ya da İstanbul trafiğinde vakit öldürmüyor. Bu hizmetin bedelini hiçbir şekilde eklemiyoruz. Sadece paketlemelerimizi dahil edip ona göre bir fiyat biçiyoruz. Fiyatlarımızı İstanbul piyasasının hep altında tutmaya çalışıyoruz ki herkes güzel ürün alabilsin.

‘ÜRETİM VE PAKETLEMEDE HİJYEN KURALLARINA ÖNEM VERİYORUZ’
- Feride’nin Bahçesi'nde sipariş alma ve paketleme dahil olmak üzere rutinleşen aşamalarınızı anlatabilir misiniz?

Biz bahçemizde her pazartesi günü paketleme günü yapıyoruz. Çünkü kargoların en hızlı gittiği gün pazartesidir. Pazartesi yola çıkarsa hafta sonuna kalmaz. Ankara’daki müşterilerimiz bir günde paketlerini teslim alıyorlar. Paketlemede çalışanlarımız var. Paketlemelerimizi yaptıktan sonra Salı, Çarşamba ve Perşembe olmak üzere bu üç günde genelde bozulmayacak olan, yola dayanacak ürünler olursa yine de gönderiyoruz. Bir hafta çok uzun bir süre, müşterilerimizi bekletmek istemiyoruz. Mecburen kargoların hız durumundan ve havaların ısınmasından dolayı paketlememizi bir gün yapıyoruz. Paketlememizi hijyen kurallarına göre yapıyoruz. Videolarımızdan da gördüğünüz üzere çalışanlarımızın, kendimizin ve müşterilerimizin sağlığını tehlike sokmamak için her türlü önlemi alıyoruz. Paketlerimizin içine kağıtlarımızı koyuyoruz. Çalışanlarımızın hepsi eldiven ve maske kullanma zorunluluğunda. Paketleme yaparken altına, sağına ve soluna temiz kraft kağıtlar koyuyoruz. Çünkü sadece meyvelerin birbirine değmesini, dışarıdan temas olmamasını istiyoruz. Açık kasalardaki gibi olmuyor. Her şeyin bir sistemi var. Bu sayede de hiçbir meyve birbirini ezmiyor.

‘REÇELLERİMİZ DE ÇOK BEĞENİLİYOR’
- Bahçenizde hangi meyvelerin üretimini gerçekleştiriyorsunuz?

Instagram’da muz, avokado ve limon başlığımız var. Karakter kısıtlı olduğu için daha fazlasını yazamıyoruz. Bizim bahçemizde, portakal, limon, avokado, muz, mandalina, narenciyelerimiz var. Çağla ağaçlarımız var, Gedevet ve Söğüt Yaylası'nda kirazlarımız var. Annem çok güzel reçeller yapar. Zeytin bahçemiz de var. Zeytinlerimizi kırma zeytin yapıyoruz. Annemin yaptığı reçelleri de müşterilerimize sunuyoruz. Beyaz kirazlarımız da var, hatta haftaya sipariş almaya başlayacağız. Ayrıca pekmezlerimiz de var. Keçi boynuzu ve üzüm pekmezlerimiz tamamen doğal katkısız bir şekilde meyve özleriyle hazırlanıyor. Bizim kendimize yetecek miktarda ürettiğimiz çileklerimiz var. Şehir dışına satış yapamıyoruz çünkü çok çabuk bozuluyor. Annem o çileklerlerden çok güzel reçel yapıyor. Karadut ve özellikle incir reçellerimiz çok beğeniliyor. Ayrıca zencefil ve zerdeçalın Türkiye’deki ilk yerli üretimini gerçekleştiriyoruz. Gazipaşa’da üretimimiz başladı. Çok güzel geri dönüşler alıyoruz. İnşallah ileride büyük marketlerde markamızı göreceksiniz. Bahçemizi büyüttük, Manavgat ve Serik arasındaki bir yere ektik.

‘MÜŞTERİLERİMİZDEN KOPMAK İSTEMİYORUZ’
- Projenize olan geri dönüşler nasıl oluyor?

Çok güzel geri dönüşler alıyoruz. Tabii sevmeyenler de oluyor. Bunlar da bizi çok güçlendiriyor. Ama genel olarak çok seviyorlar. Bize neden sitemizi kurmadığımızı soruyorlar. Bizim sitemiz aslında hazır ama o sisteme geçmeyi çok istemiyoruz. Çünkü bizim için en önemlisi samimiyet. Sipariş verirken dahi bazı ürünleri nasıl tüketeceklerini soruyorlar. Birebir müşterilerimizle iletişime geçebiliyoruz. Evet bir sisteme girmek güzel ama biz müşterilerimizden uzaklaşmak istemiyoruz. Her yerde herkes bu işi yapmaya başladı. Aradan seçmeler var. İnşallah biz seneye farklı bir projeyle başlayacağız. Avokadolarımızla beraber yeni videolar hazırlayacağız.

‘FERİDE HANIM DA KAMERA KARŞISINA GEÇECEK’
- Bu projeniz sürpriz mi?

Aslında çok sürpriz sayılmaz. Artık Feride hanım kamera karşısına geçecek. Annem bu konularda biraz çekingen. Kendi aramızda dahi fotoğraf çektirmek istemez. Ama artık çok merak ediliyor. Ben de kamera karşısına çıkıp ürünlerimizi tanıtacağım. Hep arka plandaydık. Artık ürünlerimizle birlikte kendimizi de biraz daha ön plana alacağız. Çünkü Feride hanımı, bizi çok merak etmişler. Bu konuda çalışmalarımız var. Çünkü müşterilerimiz karşısında birisini görmeyi istiyorlar.

‘PANDEMİDE İŞ ARKADAŞLARIMIZ ARTTI’
- Pandemi sürecinde online siparişler arttı. Bu durum sizi nasıl etkiledi?

Pandemi döneminde biz çok yorulduk. Çok çalıştık çünkü siparişlerimiz arttı. Çünkü meyvelerin de en güzel olduğu döneme denk geldi. Keşke pandemiyi hiç yaşamasaydık. İnşallah yakın zamanda bitecek. Pandemide siparişlerimiz arttığı için bizim çalışma arkadaşlarımız da arttı. Tabii bu sayı artınca tedirgin olduk. Stantlarımızı kurduk. Çalıştığımız bir hijyen firması var. Çalışanlarımızı ve çalışma alanlarımızı sık periyotlarla dezenfekte ettik. Her ürün çıkışından sonra da dezenfekte ediliyor. Ürünleri bahçeden getiriyoruz, paketlerimiz de bir gün geçiriyor ve sabah paketlenmeye başladı. Paketlemeden sonra dezenfekte ettik. Kimse evinden çıkamadı ve herkes taze ürün istedi. Ancak kargolarda çok ciddi sorun yaşadık. Kargolar yoğunluktan dolayı ürünleri alamadı. Kargolarımız geri iade geldi, bozulanlar oldu. Tabii biz bunların hepsinin telafisini yaptık, iadelerini aldık. Ondan dolayı bir süre durdurduk. Sabah 10.00’a kadar kargolar kota koydu, yetiştirseniz bile 10-20 günde gittiğinden ürünler bozuluyordu. Şimdi 1 Haziran’da geri başladık.

‘EN ÇOK AVOKADO VE MUZ İSTENİYOR’
- Daha çok hangi şehirlerden siparişler alıyorsunuz?

Genelde ünlü isimler bizim paylaşımlarımızı yapıyorlar. Onlar aldıktan sonra İstanbul’daki müşterilerimiz arttı. İstanbul, Ankara, İzmir, yaz dönemlerinde de Bodrum’dan çok sipariş alıyoruz. Çoğu müşterimizin İstanbul ve Bodrum olmak üzere iki adresi var. Urfa ve Diyarbakır’dan da çok müşterimiz var. En çok avokado ve muz sipariş ediliyor.

‘HEDEFİMİZ DAHA DA BÜYÜMEK’
- Bundan sonraki süreçteki hedefleriniz nedir?

Daha çok büyümeyi hedefliyoruz. Özellikle narenciyelerimizi büyütmeyi hedefliyoruz. Avokadolarımızın yeni ağaçları 3 yaşında. Onlar büyüdükten sonra bize yeterli olacak. Yediveren cinsi limonumuz var. Tırtıklıdır, kabuğuyla da yenir. Bunları büyütmeyi hedefliyorum. Ekmeye başladık.

‘GENÇ ÜRETİCİLERİ BİRLİĞİMİZE BEKLERİZ’
- Son olarak bizlerin aracılığıyla Alanyalılara vermek istediğiniz bir mesaj var mı?

Herkesin tarıma, üretime destek vermesi gerekiyor. Bizim Alanya Avokado Üreticileri Birliği'miz var. Biz buraya üyeyiz. Avokado üretimine başlayan gençlerin bu derneğe katılmalarını isterim. Hatta inşallah 24 Ekim’de Alanya Avokado Festivali’ni yapacağız. Bu ilk olacak. Orada da stantlar açılacak. Çünkü biz Antalya’ya fuarlara gidiyoruz, orada ürün tanıtımı yapıyoruz. Çünkü avokado önemli bir meyve, çoğu kişi yeni yeni bilmeye başladı. Cinsleri var ve her cinsin mevsimi var. Bazı marketler bekletiyor, tatları da hoşlarına gitmiyor. Mevsiminde avokado yemezseniz hiçbir şekilde tadına varmazsınız. Buna dikkat edilmeli. Bizim derneğimizde de her zaman bunun açıklamaları yapılıyor. Yeni bir sektör açıldı, sanal marketler doğdu. Herkesin dürüst bir şekilde bu işi yapmasını isterim. (Gülşah Anak)

21 Haz 2020 - 22:42 -


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeni Alanya Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeni Alanya Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Yeni Alanya Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yeni Alanya Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.
Anket Dim TV'de ne izlemek istersiniz?