Korona kurbanı Alanyalı başkan ezberleri bozdu

İstanbul Alanyalılar Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Kurucu Başkanı Eyüp Kaya, koronavirüse yakalanması sonrasında 19 günlük yaşam savaşını kaybetmiş ve 10 Mayıs’ta hayatını yitirmişti. Alanya’yı yasa boğan bu acı kaybın ardından Kaya’nın kuzeni Ziraat Mühendisi Erol Kaya ile konuştuk

+2
Haber albümü için resme tıklayın

MHP'NİN Alanya'daki etkin isimlerinden olan Efor Tarım sahibi Ziraat Mühendisi Erol Kaya, tüm dünyanın savaştığı pandemi salgınında ailesinden kayıp vermiş birisi olarak yaşadıkları süreci Pazartesi Sohbeti'nde Yeni Alanya'ya anlattı. Kaya, hala durumun ciddiyetinin farkında olmayan vatandaşlar için önerilerde bulundu.

- Tekrar başınız sağ olsun. Zor bir süreçten geçtiniz. Bizleri kırmayıp röportaj önerimizi kabul ettiğiniz için teşekkür ederiz. Bize biraz Eyüp Kaya’dan bahseder misiniz?

Eyüp Kaya 1 Nisan 1973, Aliefendi Köyü doğumlu. Evli ve iki çocuk babası. Aliefendi bizim dedemiz. Dedemizin 2 oğlu, 3 tane kızı vardı. Bildiğiniz üzere eskiden bu bölgede de göçebelik hakimdi. Biz de Torosların Gevne Yaylası’na çıkıyorduk. Tabii zamanla gençlerin okuması ve meslek sahibi olmaları için Gevne’ye gidildi. Amcam orada rahmetli oldu, Allah mekanını cennet eylesin. Eyüp kardeşimiz bir süre Çumra’da kaldıktan sonra iş için İstanbul’a giden abisi Hasan Kaya’nın yanına gitti. Orada teksil, çanta ve ayakkabı işiyle uğraşmaya başladılar.


‘MEMLEKET HASRETİYLE BU DERNEĞİ KURDU’
- İstanbul Alanyalılar Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’nin kuruluş aşamasından biraz bahseder misiniz?

Bu dernek ilk olarak 1993 yılında Dr. Ali Nazım Köseoğlu ve arkadaşları tarafından kuruluyor. Amaçları 180 tane öğrenciye burs vermek. Birçok alanda faaliyet yapıyorlar ve hizmet veriyorlar. 28 Şubat döneminde bütün derneklerin faaliyetleri durduruluyor. Alanyalıların derneği de bu süreçte kapanıyor. Daha sonra bizim amcaoğlu memleket hasretiyle tekrar girişimlere başlıyor ve bir grup arkadaşıyla birlikte 2017 yılında İstanbul Alanyalılar Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’ni kuruyorlar. Kurucu Başkanlığına da Eyüp Kaya getiriliyor. İstanbul’da yaşayan hemşerilerimize her konuda dernek çatısı altında destek oluyorlar. Çeşitli etkinliklerle birlikte Alanya’nın örf, adet ve kültürünü yaygınlaştırmak ve tanıtmak için çalışmalar yapıyorlar. Daha sonra Eyüp kardeşimiz başkanlığı, işleri nedeniyle devretmişti. Yeniden tekstille ilgili bir girişime başlamıştı.

- Bu dernek, İstanbul’daki Alanyalılar için ne gibi faaliyetler organize ediyordu?

Alanya’mıza ait yöresel ev yemeklerinin tanıtımıyla ilgili çalışmalar yapılıyordu. Alanya’ya özgü olan her türlü faaliyet çeşitli organizasyonlarla dernek çatısı altında tanıtılmaya çalışılıyor. Alanya’nın gelenek, görenek, örf ve adetlerinin yaşatılıp devam ettirilmesi amaçlanıyor. Spor aktiviteleri düzenleniyordu. Kurucu arkadaşların çok büyük ekonomik gelirleri yok. Ellerinden geldiği kadarıyla faaliyetleri kendi imkanları dahilinde gerçekleştiriyorlardı.‘HİÇBİR KRONİK HASTALIĞI YOKTU’
- Eyüp Bey'in hastalık süreci nasıl başladı? İş seyahatlerinde mi bulaştı bu hastalık?

Bu virüse ailemizden ilk olarak Eyüp’ün ağabeyi Hasan Kaya yakalandı. O atlattı çok şükür. Eyüp başkanlığı bıraktıktan sonra bir fabrika ile tekstil işi için çalışmalara başladı. Bu sırada ilk ağabeyi, daha sonra da o virüse yakalandı. Ne yazık ki Eyüp teşhis ve tedavide gecikiyor. Bu hastalıkta ne kadar önce önlem alınırsa tedavilerde o kadar büyük başarılar elde ediliyor. Koronavirüste erken teşhis ve tedavi çok önemli. Bize verilen raporda daha önce zatürre geçiren kişilerin bu hastalığı atlatabileceği söylendi. Eyüp zatürree geçirmemişti. Hiçbir kronik hastalığı yoktu. Sigara ve alkol kullanmıyordu. Tedavi ve teşhiste de geç kalınınca hastalık direkt ciğerleri vurdu. Yedikule Göğüs Hastalıkları Hastanesi’nde 19 gün boyunca yoğun bakımda hayat savaşı verdi. Ama ne yazık ki kaybettik.

‘ŞİDDETLİ ÖKSÜRÜK VE ATEŞLE KENDİNİ GÖSTERDİ’

- Eyüp Bey'de ilk belirtiler nelerdi?

Bu virüs Eyüp’te kendisini şiddetli öksürük ve ateş olarak gösterdi. Kendi imkanlarıyla bir sağlık kuruluşuna başvurdu. Testler yapıldı ve koronavirüs pozitif çıktı. İlk olarak normal odada tedavisine başlandı. Hastalık daha sonra direkt ciğerleri vurduğu için yoğun bakım servisinde tedaviye alındı. 19 gün boyunca yaşam savaşı verdi. İlk etaplarda kendisiyle telefonla görüşüyorduk. Ama yoğun bakım sürecinden itibaren görüşemedik. Ancak diğer amcaoğlu ile günlük görüşmelerimiz oluyordu. Refakatçi olarak Eyüp’ün eşi ve abisi Hasan Kaya kaldı. Refakatçilerle de görüşemiyorduk. Doktorlardan bilgi alıyorduk. Doktorlar bize solunum sıkıntısı çektiğini söylüyorlardı.

- Eyüp Bey'den sonra diğer aile üyelerinde de hastalık görüldü mü?

Eyüp’ün Tuana ve Busem adlı iki kızı var. Biri 5, diğeri 12 yaşında. Şu an eşi ve çocukları İstanbul’dalar. Sağlıkları iyi çok şükür. Başka kimsede pozitif bir durum yok. İnşallah da olmaz.

‘YANIMIZDA OLAN HERKESTEN ALLAH RAZI OLSUN’

- Eyüp Bey'in tedavi sürecinden biraz bahseder misiniz?

Eyüp hastaneye başvurduktan sonra testler gerçekleştiriliyor ve koronavirüs olduğu anlaşıldıktan sonra Bilim Kurulu tarafından belirlenen tedaviler başladı. Biz tedavi sürecine hakim değiliz. Onlar gerekli olan bütün ilaç tedavilerini gerçekleştirdiler.

‘ESKİŞEHİR VE ANTEP'TEN İKİ BAĞIŞÇI BULUNDU’
- Plazma kan nakli gerçekleşti mi?

Eyüp yoğun bakımdayken plazma kan için çalışmalar başlatıldı. Bu konuda sosyal medyadan bizler de Alanya’daki dostlarımıza çağrıda bulunduk. Vefatından 1 hafta önce Eskişehir ve Antep tarafından 2 tane plazma bağışçısı bulundu. Tabii plazma kan aranırken de hastalığı ilerlemeye devam ediyordu. Plazma kan nakli gerçekleşti ama geç kalınmıştı. Ne yazık ki Eyüp’e faydalı olmadı. Biz hiç umudumuzu yitirmedik, atlatır diye düşündük. Çünkü dediğim gibi sigara ve alkolü yoktu. Yaşı gençti, kronik rahatsızlığı da yoktu. Ama bu öyle bir lanetmiş ki Eyüp’ü aldı götürdü. 45 günlük bebeklerde bile çıktı. İstanbul’daki hemşerilerimizden ve Alanya’daki dostlarımızdan Allah razı olsun. Önlemler kapsamında uzaktan da olsa kimse desteğini esirgemedi. Biz Eyüp’ün hastalığının son döneminde plazma kan çağrısı yaptık. Plazma kan bildiğiniz üzere, hastalığı geçiren kişilerden alınıyor. Alınan plazma kanın yüzde 100 uyması gerekiyor.

‘KENDİSİNİ ALANYA’YA ADADI AMA CENAZESİ İSTANBUL’DA KALDI’

- Eyüp Kaya Alanya hasretiyle dernek kurmuş bir isim. Ama cenazesi, korona önlemleri kapsamında İstanbul’da defnedildi. Bu durumla ilgili neler söyleyeceksiniz?

Ailesi ilk olarak cenazenin Alanya’ya defnedilmesini istedi. Ancak bu süreçte bu mümkün değildi. Çünkü ülke genelinde salgınla mücadele ediliyor. Cenazemize yine önlemler dahilinde katılımcı oldu. Alanya’dan katılmak isteyenlere izin kağıdı kaymakamımız tarafından verilecekti. Ancak Alanya’dan yakınlarımız katılmadı. Çünkü defnedilme sürecinde belirli kriterler vardı. Yine de 150’ye yakın kişi, sosyal mesafe kuralları korunarak bizleri yalnız bırakmadı.

'TABUTLA DEFNEDİLDİĞİ İÇİN NAKİL OLABİLİR'
- Eyüp Bey'in cenazesinin ileriki dönemlerde Alanya’ya getirilmesi gibi bir düşünceniz var mı?

Bize yetkililer ileriki dönemde, tabutla defnedildiği için memleketine götürülebileceğini söylediler. Ama şu an için böyle bir durum yok. İleri dönemlerde ailenin kararına göre değişebilir. Ancak bu süreçte Bilim Kurulu böyle bir şeyi tavsiye etmiyor. Alanya hasretiyle dernek kuran ve Alanya’nın kültürünü yaygınlaştırmak için çalışan bir başkandı Eyüp Kaya. Ancak ne yazık ki cenazesi Alanya’ya getirilemedi. Takdiri ilahi. Nasipten ötesi olmuyor.

‘BİZE BULAŞMAZ, ALANYA’DA YOK DEMEYİN!’
- Bu süreçte ailesinden kayıp vermiş birisi olarak insanlara koronaya ilişkin neler söylemek istersiniz?

Bu konuyla ilgili gündemi yakından takip ediyoruz. Bilim Kurulu’nun tedbirlerine mutlaka ve mutlaka uyulmalı. Kesinlikle bana bulaşmaz demeyin. Hiç ummadığınız bir anda bulaşıp, sevdiklerinizi alıp götürebiliyor. Maske kullanımına önem verilmesi gerektiğine inanıyorum. Bakın ben sürekli dükkanımdayım. Gün içinde birçok tarımcı dostumuz ile bir araya geliyoruz. Dükkanımda maske kullanmayan bir kişi yok. Maskesiz yakın mesafeye girmiyoruz. Genel olarak da sosyal mesafe kurallarına uyuyoruz. Tüm hemşerilerime tavsiyem, bu hastalık Alanya’da yok düşüncesine kapılmasınlar. Ne olacağı hiç belli değil. Bu virüsün ne zaman yok olacağı, aşının ne zaman bulunacağı belli değil. Hepimiz yaşayarak öğrendiğimiz bir süreçten geçiyoruz. Sevdiklerimiz için önlemlerimizi sıkı tutmalıyız. Evde kalan vatandaşlarımız da sağlıksız bir şekilde kilo almaya başladı. Lütfen kendimize dikkat edelim.

18 May 2020 - 00:35 -


TÜM RÖPORTAJLAR GÖSTER

göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeni Alanya Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeni Alanya Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Yeni Alanya Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yeni Alanya Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.
Anket Başkan Yücel'in 7 yıldaki performansını nasıl buluyorsunuz?