Korona günlerinde hayat online akıyor

Pazartesi Sohbeti’nin bu haftaki konuğu uzman fizyoterapist Ezgi Yaşar oldu. Yaşar, evde yapılan online yoganın vücut direncini arttırmada yardımcı olacağını söyledi

+1
Haber albümü için resme tıklayın

KORONA tehlikesi ile birlikte önlemler ülke genelinde olduğu gibi Alanya’da da artarak devam ediyor. Tehlike kapsamında günlerini evde geçiren vatandaş ise günlük hayattaki rutinlerini çevrimiçi aktivitelere katılarak devam ettiriyor. Evde yapılan online yoga da bu dönemde sıkça başvurulan yöntemler arasında yer alıyor.

‘HEPİMİZE SAĞLIK VE SABIR DİLİYORUM’

Bu dönemde online yoga egzersizlerinin daha çok gündeme gelmesi üzerine Nöro Yoga çalışmalarında başarılı işlere imza atan uzman fizyoterapist Ezgi Yaşar ile Pazartesi Sohbeti’nde keyifli bir söyleşi gerçekleştirdik. Yaşar, sosyal izolasyonun hayati önem taşıdığı bu günlerde evde sağlığın korunması için egzersizin şart olduğunu belirtti. Yoğun olarak çocuklar üzerinde çalışan, duyu bütünleme ve yoga üzerinde uzmanlaşan fizyoterapist Ezgi Yaşar, “Beynin yaşadığı mahalle olan sinir sistemindeki değişimleri gözeterek planladığım Nöro Yoga çalışmalarıma, doğup büyüdüğüm Alanya’da devam etmekteyim. Tüm dünya bize hoş hissettirmeyen günlerden geçiyor, hepimize sağlık ve sabır diliyorum. Sağlığımız için evde kalmamız gereken şu günlerde egzersiz programlarımıza dikkat etmemiz gerekiyor. Evin içindeki rutinlerimizde sağlığımızı korumak için egzersiz yapmamız şart” şeklinde konuştu.

‘EGZERSİZ YEMEK YEMEK, SU İÇMEK KADAR ÖNEMLİ’

Özellikle vücut direncinin arttırılmasının öneminin daha çok anlaşıldığı korona günlerinde egzersiz yapmanın yemek yemek, su içmek kadar önemli olduğunu vurgulayan uzman fizyoterapist Yaşar, “Bildiğiniz gibi koronavirüsünün yayılmaması için alınması gereken önlemlerden biri mümkün olduğunca evde kalmak. Sağlığımızı korumak adına evde veya başka bir kapalı alanda geçirdiğimiz vakitler uzun süre hareketsiz kalmamıza neden olabiliyor. Tam bu noktada egzersizin bizim için yemek gibi, su içmek kadar önemli olduğunu hatırlamak şart. Egzersiz konusu öyle büyük bir okyanus ki üniversite eğitimimizde 3 yıla yayılmış bir programla biz fizyoterapistlere öğretilir. Sizinle paylaşacağım bilgiler egzersizle ilgili bir bakış sunmak amacıyla olacak. Daha detaylı bilgiye ihtiyacı olan kişiler [email protected] mail adresinden bana ulaşabilirler. Ayrıca yoganın fiziksel ve zihinsel pratikler bütünü olduğunu belirten Yaşar, yoganın ‘birleştirmek ve bir olmak’ kelime anlamıyla birlikte içerdiği zihinsel unsurlar nedeniyle klasik bir spordan ve egzersizden farklı olduğunu söyledi. Yoga pratiklerinin farkındalık ve meditasyonla gerçekleştirildiğinin altını çizen Yaşar açıklamasına şu şekilde devam etti: “Yoga pratikleri farkındalıkla ve meditasyonla yapılır. Bu kelimeler zor, yapılamaz gelmiş olabilir ancak uygulaması oldukça rahattır. İçeriği zihinsel unsurlardan oluşan yoga diğer egzersiz ve spor dallarından farklıdır.”

‘YOGA ARACILIĞIYLA BEDENİMİZİ DAHA İYİ ANLARIZ’

Yoga aracılığıyla insan bedeninin daha iyi anlaşılacağını belirten Yaşar, dikkatin nefese yönlendirilmesiyle bedenin hissedilmesinin sağlandığını ve bu durumun rahatlamada etkili olduğunu vurguladı. Yaşar, “Örneğin dikkati nefese yönlendirmek bedenimizi hissetmemizi sağlar ve rahatlamamıza yardımcı olur. Yoga aracılığı ile bedenimizi daha iyi anlarız ve o an belimiz nasıl, sırtımız rahatlayabilir mi bunları araştırırız. Durmadan düşünce üreten zihnimiz (örneğin bu virüs salgını ne zaman bitecek, ya hastalanırsam vs gibi) bunu yorulmadan neredeyse her saniye yapmayı sürdürür. Ancak bazı anlarda mesela gün batımını izlerken, ya da çok sevdiğimiz bir yemekteki ilk lokmamızda dikkatimiz o andadır ve artık orada düşünce yoktur. Anın tadını çıkarıyorum deriz. İşte yoga bu hiç durmayan düşüncelerle aramıza bir miktar mesafe koyma pratiğidir ve bu sayede de bize daha sakin, dingin ve huzurlu hissettirir. Yalnızca zihinsel yönüyle değil, fiziksel olarak yapılan tüm hareketler de sinir sistemimizi etkileyerek bizi rahatlatır. Ayrıca fiziksel hareketler kemiklerimizin birleşme yeri olan eklemleri esnetir, kaslarımızı güçlendirir, ağrılarımızı azaltır ve bu da daha kaliteli yaşamamıza olanak sunar. Omurgamızı, sırtımızı boylu boyunca kat eden, en çok da yaralanan yapımız ne kadar genç ise biz de o kadar genç kalabiliriz. Omurganın genç kalması da hareketli ve güçlü kalmasıyla mümkündür” ifadelerini kullandı.

‘EVDE BEYİN SAĞLIĞI İÇİN AKTİVİTELER ÇEŞİTLENDİRİLMELİ’

Beynin farklılığı seven ve yeni bağlantılar kurabilen yapıda olduğu bilgisinin hayati önem taşıdığının altını çizen Yaşar, korona günlerinde beyin sağlığı için evdeki aktivitelerin çeşitlendirilmesi gerektiğinin altını çizdi. Egzersizlerin yanı sıra özellikle 65 yaş üstü bireylerin bu dönemde bulmaca çözmek ya da fotoğraf düzenlemek gibi aktivitelerle beyni meşgul etmesi gerektiğini dile getiren Yaşar şunları söyledi: “Şu iki bilgi bizim için hayati önem taşır; beynimiz farklılığı seven plastik yani şekil değiştirip yeni bağlantılar kurabilen bir yapıdır. Yani eskiden denildiği gibi sinir hücrelerinin ölüp, yenilerinin oluşmadığı bilgisi artık geçerli değil. Evde geçirdiğimiz dönemde beynin sağlığı için aktiviteler çeşitlendirilmelidir, özellikle 65 yaş üstü kişiler için bulmaca çözmek, fotoğraf albümlerini düzenlemek gibi uğraşılarla beyin meşgul olmalıdır. İkincisi de beyin hareketle beslenir. Biz hareket edersek vücudumuz düzen ve denge içinde çalışmaya devam eder. Bugün eğer bütün gün kanepede oturduysak sağlığımıza sırt çevirdik demektir! Hareket kısıtlılığı olan kişileri ayrı tutuyorum, ancak yatağa bağlı hasta da olsa her bir bireyin destekle, kendi başına yapabileceği bir egzersiz reçetesi oluşturmak mümkündür. Fizyoterapistler bu reçeteler için eğitilmiş sağlık profesyonelleridir. Örneğin solunum egzersizleri uzun süre hareketsiz kalan hastalar için çok değerlidir çünkü akciğerlerimiz göğüs kafesimizin üzerindeki kaslarla ilişkilidir.”

‘EVDE YOGADA ZORLUK SEVİYESİNE DİKKAT!’

Koronavirüs salgınıyla birlikte özellikle son 10 gündür sosyal medya üzerinden yoga eğitmenleri tarafından verilen evde yoga derslerinin arttığını ancak bu derslerdeki zorluk derecelerine vücut sağlığı açısından dikkat edilmesi gerektiğini vurgulayan Yaşar, “Evde yoga çalışmaları ile ilgili olarak, özellikle son 10 gündür sosyal medya üzerinden Türkiye’deki yoga eğitmenleri online dersler sunmaktadır. Bu dersleri takip edebilirsiniz ancak zorluk seviyesinin size uygun olduğundan emin olmanız çok önemli. Başlangıç seviyesindeki akışları eğer bir sağlık probleminiz yoksa dikkatle uygulayabilirsiniz. Birebir evden online çalışmalar için mail adresinden bana ulaşırsanız sizin için bir program oluşturabiliriz.

‘KENDİMİZİ DERİN NEFESLERLE YATIŞTIRABİLİRİZ’

Koronavirüs nedeniyle yaşanan zor günlerde nefes farkındalığının mucizelere yol açtığını belirten Yaşar, derin, büyük, geniş karın nefeslerinin bizleri gevşettiğini söyledi. Yaşar açıklamasını şu şekilde devam ettirdi: “Kendinizi şu anda bir gözlemleyin. Nasıl oturuyorsunuz? Omuzlarınız nerede fark edin. Karnınız gergin mi? Herhangi bir yerde ağrı var mı? Nefesiniz nasıl ve nereye kadar doluyor? Gergin, stresli anlarda kısa ve hızlı nefesler alırız. Çünkü sistem kendini tehlikede hissettiği için savaş/kaç moduna alır. Siz bu modu düğmesinden değiştiremezsiniz ama nefesleriniz üzerinde çalışarak rahatlama moduna alabilirsiniz. Mucize gibi değil mi? Derin, büyük, geniş karın nefesleri bizi bu yolla gevşetir. Zihnimize ‘sorun yok, her şey yolunda’ demiş oluruz, her şey yolunda olmasa bile onu buna bu yolla ikna edebiliyoruz. Bu zor günlerde yorulan sistemimizi derin nefeslerle yatıştırabiliriz. Elinizi karnınıza götürün, 4 sayıda burnunuzdan nefes alın, bu sırada elinizin altı havayla dolacak, 6 sayıda yavaşça nefesi tekrar burundan verin. 3 tur tekrarlayın. Elinizin yükselip alçalışını izleyebilirsiniz, bu da nefese farkındalık getirir.

‘EKRANDAN OLSA DA SOSYALLEŞEBİLECEKLER’

Önümüzdeki 2 ay içinde özellikle 3 yaş üzeri çocuklar ve gençlerle online NöroYoga çalışmaları planladığını belirten Yaşar, bu dönemde kaygının vücut direncini olumsuz etkilememesi için azaltılması gerektiğini, bunun da nefes çalışmalarıyla mümkün olabileceğini söyledi. Yaşar şunları söyledi: “Ben önümüzdeki 2 ay için özellikle 3 yaş üzeri çocuklar ve gençlerle online NöroYoga çalışmaları planlamaktayım. Dörtlü gruplar halinde ekrandan da olsa sosyalleşecek ve hareket ederek keyifli vakit geçirecekler. Nefes çalışmaları da kendilerini sakinleştirebilmek, kaygı ve endişeyi azaltmak için etkili olacak. Okuldan uzak olmaları, evde geçirilen uzun vakit fiziksel aktivitelerini oldukça etkiliyor; fiziksel ve zihinsel sağlıklarına sarılmak için yogayla tanışmanın tam zamanı. Her şey olağan haline döndüğünde Alanya’da açacağım NöroYoga stüdyomda çalışmalarımı sürdüreceğim.”

DÜNYA BU HALDEYKEN DAHA ESNEK OLMAK MÜMKÜN MÜ?

Bedenimizle birlikte zihnimizin de esnediğini dile getiren uzman fizyoterapist ve yoga uzmanı Yaşar, “Bedenimizle birlikte zihnimiz de esner ve biz de gündelik yaşamda daha esnek hale gelebiliriz. Şu anda yaşananları değiştiremiyoruz. Denizde büyük dalgalar var, dalgaları dindiremiyoruz belki ama onların sakince geçip gitmesini bekleyebiliriz. Bu sakince durma hali için yoga pratikleri çok faydalıdır. Yoganın sağlığımız için faydaları her yıl artan sayıda bilimsel çalışmalarla desteklenmektedir” ifadelerini kullandı. Her egzersizin kişiye özel olduğunu ve programların her bireye farklı şekle hazırlanmasının oldukça önemli olduğunu vurgulayan Yaşar, ayrıca şunları söyledi: “Evde herkesin yapabileceği bazı egzersizler olduğu gibi (esneme hareketleri gibi), bazı kişilerin kaçınması gereken egzersizler de mevcuttur. Evde yoga konusuna değinmeden önce belirtmek isterim ki egzersiz programları kişiye özel olmalıdır, ancak bazı kolay ve etkili hareketleri evde uygulamakta sakınca yoktur. Eğer bir sağlık probleminiz varsa lütfen önce hekimlere danışın.”

29 Mar 2020 - 23:28 -


TÜM RÖPORTAJLAR GÖSTER

göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeni Alanya Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeni Alanya Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Yeni Alanya Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yeni Alanya Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.
Anket Başkan Yücel'in 7 yıldaki performansını nasıl buluyorsunuz?