'Halkın derdini halktan olan anlar'

12 Nisan Salı akşamı sevenlerini şok ederek aramızdan ayrılan 19 ve 20. Dönem DYP Antalya Milletvekili Hayri Doğan, tam 16 yıl önce en kapsamlı son röportajında Yeni Alanya'ya hizmetlerini ve hedeflerini anlatmıştı

RÖPORTAJ / Ferit KESEN
YIL 2000, Temmuz ayı ve Hayri Doğan 2002 genel seçimleri öncesi Doğru Yol Partisi'nden (DYP) Antalya Milletvekili Aday Adayı olduğunu açıkladı. 66 yaşında aramızdan ayrılan Doğan, o günlerde henüz 50 yaşında. İki dönem DYP Antalya Milletvekili olarak görev yaptıktan sonra bir adaylık maratonuna daha başlamış ve Alanya'nın her köşesinde güler yüzü, tatlı dili ile insanları kucaklamakla meşgul. İşte o günlerde Hayri Doğan, en kapsamlı son röportajında Yeni Alanya'ya hizmetlerini ve hedeflerini anlatmıştı. İşte o röportaj, eşsiz anlatımıyla Hayri Doğan ve imzasının bulunduğu projeler:  

- Hangi düşünceler sizi yeniden aday olmaya itti?   
Her şeyden önce milletvekilliğim döneminde, Bütçe Komisyonu'nda iken Kaş'tan Gazipaşa'ya kadar başlatmış olduğum bütün yatırımların bir çoğunun atıl kalması ve vatandaşımızdan gelen serzenişler sonucu, hizmete susamış olan insanların feryadını duyarak tekrar aday olmak istedim. Çünkü, hizmet yapmanın benim işim olduğunu biliyorum. Bu yatırımları nasıl başlattıysam Allah'ın izniyle o yatırımları tamamlamanın da bana nasip olacağına inanıyorum. 

- Hangi yatırımlarınız atıl kaldı?
9 YAT LİMANI 
Kaş ile Gazipaşa arasına başlattığımız 9 tane yat limanı bulunmaktadır. Bu yat limanları şu anda bir perişanlık içerisindedir. 
DİM BARAJI 
Dim Barajı, sadece temel atmadan başka bir hissesi olmadığı halde, kendi önergemle bütçeden ayırdığım para ile ihalesi yapılan bir yatırım. Yarım vaziyette devam etmekte.
ÖLÜM YOLU 
Antalya-Alanya yolu ile ilgili idealimin bu yolu Gazipaşa'nın sonuna kadar tamamlatmak ve Ölüm Yolu olmaktan kurtarmak olduğunu iddia etmiştim ve bu iddiamı gerçekleştirdim. Bu yolun Hayri Doğan'ın programa koyup ihale ettirdiği bir hizmet olduğu kendi elimdeki ve devletin elindeki belgelerle sabittir. 
GAZİPAŞA HAVALİMANI 
Gazipaşa Havaalanı ve o havaalanına kardeş Kaş Havaalanı, tarafımdan bütçeden parası ayrılarak, önergemle programa giren yatırımlardır. Ve devamında da parasal kaynağını sağlayarak son durumuna gelmiştir. Hatta Gazipaşa Havaalanı'nı 600 metrelik bir pist ilavesi ile 2 bin 400 metreye çıkarmayı planladık ancak 1997'de hükümetin sona ermesiyle bu imkanı sağlayamadık. O zaman dünya standartlarında bir havaalanı olacaktı. Şunu iddia ediyorum ki, Gazipaşalılar ve Alanyalılar çok iyi bilir, Mor Boğaz'ın yol meselesini, Kaş Yaylası'nın yol meselesini nasıl hallettiysek Gazipaşa'nın havaalanı meselesi de kesin çözüme gidecektir. 
Yat Limanı ile birlikte başlattığımız okullar, yatılı bölge okulları, programa koyduğumuz şekilde imkan sağlanarak tamamlanacaktır. 
KÖY YOLLARI 
Köy yolları Gazipaşa'da, Gündoğmuş'ta, Akseki'de, Alanya'da veyahut da batı ilçelerinde aynen 1997'de bıraktığımız gibi bekliyor. Asfaltı yarım kalmış, parçalanmış yolları nedeniyle vatandaş büyük meşakketle o yollarda seyahat etmekte. Bunların çaresi biziz. Bunların çaresi Doğru Yol Partisi ve Hayri Doğan'dır. 
HAFİF RAYLI TAŞIMA 
1994 yılında programa koyduğumuz, etüt, fizibilite ve planlama çalışmaları Karadeniz Teknik Üniversitesi, Ulaştırma Ana Bilim Dalı tarafından yapılmış olan Antalya-Alanya arası hafif raylı taşıma demiryolu muhakkak ki hayatiyete geçecek. Çünkü benim hayalimdeki en güzel projelerimden birisidir. 
Antalya'dan Belek ve Serik arası, Manavgat ve Side arası, Kızılot'tan yolun üzerine çıkarak Alanya'ya kadar ulaşan bu demiryolu hayalimdeki en büyük sevdamdır. Çünkü insanlarımız daha sağlıklı seyahat edebilecek, daha az zaman harcayarak Antalya-Alanya arasında gidip gelebilecek ve turizm hareketi daha güvenli bir şekilde kendiliğinden daha hareketli bir hale gelecek. Bu program 1997 yılı içerisinde Yüksek Planlama Kurulu'ndan da geçerek devletin ana yatırım programlarına dahil olmuştur. Sadece mücadele edip, inşaatı başlatmak kalmıştır. 
Yat limanlarının Ege'deki mavi yolculuğun, Kaş'a kadar gelip bittiği yerde, Kaş'tan devam ederek, Gazipaşa'ya kadar uzanması bölge turizmine ve bölge ekonomisine büyük bir hayatiyet getirecektir. Akdeniz çanağındaki 10 binlerce yat barınma imkanı bulacak, ülkemize büyük bir ekonomik güç sağlayacaktır. Köy yollarımız bir talihsizlikle iç içe kalmış. Neyi nerede bıraktıysak, orada kalmış herşey. Yarım kalmış asfaltlar, yarım kalmış yollar. 
KÖPRÜLER 
O yıllarda yaptırmış olduğum köprülerin ayakları doldurulmamış, vatandaş kendi kaderiyle başbaşa bırakılmış. 
TAŞATAN YOLU 
Taşatan Yolu en büyük sevdalarımdan birisidir. Çünkü Alanya ve Gündoğmuş'u, Konya'yı en kestirme şekilde birbirine bağlayan yollardan birisidir. Bu muhakkak ki çözüme geçecektir. 1997'de bıraktığımız yerde durmaktadır. 
TAŞKENT YOLU 
Rahmetli Ahmet Tokuş beyefendinin de bana verdiği ilhamla Mahmutlar-Taşkent yolunu programa koydurmak, gerekli ödeneklerini ayırmak ve bu yolu başlatmak hedefimi gerçekleştirdim. Konya ile Alanya'yı birbirine bağlayan bu yolu hayatiyete geçirmeyi Cenab-ı Allah bana nasip etti. Birşeyin yeter ki başlanması ve ondan sonra takibi kalıyor. Biz bu yolları başlattık, Taşatan yolunu da çözüme götüreceğiz. 
SPOR KOMPLEKSLERİ
Geleceğimizin teminatı evlatlarımızı kahve köşelerine değil, spor merkezlerine çekebilmek için, aynı zamanda turizme hizmet verebilmesi için Alanya'da bir spor kompleksi oluşturmayı programladım. Partim ve partimin adına ben bu yatırımı Alanya'ya koydum. Kapalı Spor Salonu, Kapalı Yüzme Havuzu, Stadyum, beldelerimize yapılan ve bazılarının hala yer veremedikleri spor salonları tarafımdan programa alınmış, bütçe komisyonundan ödenekleri ayrılarak ihalesi yapılmış yatırımlardır. 
YATILI BÖLGE OKULLARI 
O günün Milli Eğitim teşkilatı ile programladığımız ve başlatıp programa koyduğumuz okullarla birlikte 2015 senesine kadar Antalya'nın okul problemini çözmüştük. Daha önce yaptırmış olduğumuz yatılı bölge okullarına ilaveten Antalya'ya 25 tane daha yatılı bölge okulu programa koyduk. Meslek liselerini programa koyduk. Bunların birçokları atıl vaziyette beklemektedir. Bunların çözüme gitmesi mecburidir. Çünkü bunlardan en güzel örnek işte hepimizin yakınen gördüğü Demirtaş, Gündoğmuş yatılı bölge okullarıdır. Bunlar devletin teminatında evlatlarımızın en güzel şekilde eğitim gördüğü okullardan örneklerdir. 
SAĞLIK HİZMETLERİ 
Sağlık hizmetlerinde her türlü doktor imkanını bölgemize aktardık. Ne Finike'de, ne Kaş'ta, ne Elmalı'da, ne Alanya'da, ne Gündoğmuş'ta, ne Gazipaşa'da, ne de Köprülü'de hiç doktor eksik etmedim. Bölgeye devamlı doktor takviyesi yaptım. Birebir takip ettim. Gündoğmuş'un baktım ki merkezinde doğru düzen doktor yok şimdi. 15-20 köye, binlerce nüfusa hitap eden Köprülü'ye ne yazık ki 3-5 senedir doktor gelmemiş. Sağlık Ocağı kapanmış, yıkılmaya terk edilmiş. 
ANTALYA TIP FAKÜLTESİ 
Antalya Tıp Fakültesi (Akdeniz Üniversitesi) en büyük gururumuzdur. Bütçe Komisyonu'nda olduğum dönemlerde fevkalade büyük paralar aktararak gerek Tıp Fakültesi'ni, gerekse Akdeniz Üniversitesi'nin diğer birimlerine parasal olarak fevkalade büyük bir destekleme yaptık. 
ALANYA HUKUK FAKÜLTESİ 
Hukuk Fakültesi'nin Alanya Hukuk Fakültesi olarak kuruluşunu Alanya'da gerçekleştirdik ve Kestel kasabamızdaki hazine arazisinden üniversite adına Maliye Bakanlığı'ndan Hukuk Fakültesi'nin arazini tahsis ettirdik ve inşaatını yapmak üzere gereken ödeneğini sağladık. Bunu da hep gururla söylerim.
TELEFON VE ENERJİ ŞEBEKELERİ 
Alanya şehir merkezine 160 kilometrelik yeraltı telefon şebekesi gerekli ödenekleri ayrılarak döşendi. 185 kilometre enerji şebekesi yeraltı ve yerüstü olmak üzere döşendi. 1992'de 30 bin olan Alanya telefon abonesi, 1997 yılında 110 binin üzerine çıkmıştır. Fevkalade imkanlar aktarılarak 80 bin civarında bir telefon abone sayısı fazlalaştırıldı. Köyleriyle birlikte, her türlü imkan sağlanmış, bu işlerin takibi için fevkalade efor harcanmıştır. Ben bu hizmetleri verirken, Alanya Telekom ve PTT çalışanlarına da minnetkarım. 
YAYLALARA HİZMETLER 
Sahilde ne yaptıysak, Alanya'nın en zirve yaylalarına kadar hizmet götürmenin çabasını sarfettik. Gökbel Yaylası'nda bugün elektrik pırıl pırıl yanabiliyorsa o günkü başlatıp ve bitirdiğimiz yatırımlardandır. Bu hizmetler sadece Alanya değil, çevremizle birlikte Gazipaşa'sına da, Manavgat'ına da Gündoğmuş'u ve Akseki'sine, Antalya merkezi dahil batı ilçelerinin tamamına çeşitli yatırımlar başlatılmış, bir kısmı zamanımızda tamamlanmış, bir kısmı da hala atıl vaziyette durmaktadır. Geçenlerde Gazipaşa'dan Kaş'a kadar bütün ilçe ve beldeleri dolaştım. Gördüğüm tablo içler acısıdır. O yatırımların bir çokları atıl vaziyettedir. İşte bunları tamamlamak bizim boynumuzun borcudur. Çünkü hizmet Doğru Yol Partisi'nin ve bizim işimizdir. Adalet Partisi'nde de bu böyle olmuştur. Demokrat Parti'de de böyle olmuştur. İktidarımız döneminde her türlü terör şartlarına rağmen, her türlü sıkıntıya rağmen hiçbir yatırımımızda eksiklik olmamış, aksamadan devam etmiştir. 
İBADETHANELER 
Camilerime ve ibadet müesseselerime gerekli ödemeyi ayırdım. Şu gün o müesseseleri ağızlarına dahi alamıyorlar. Onun için bu hizmetlere, bu yatırımlara sahip çıkmak durumundayız. 
Yani hizmetlerimizin bir çokları atıl vaziyette olduğu için bu sevdaya tekrar kapıldım. Çünkü hizmet etmek benim işim. Halkıma, Antalya'ma, bölgeme hizmet etmek benim için bir ibadettir. Yaptığım hizmetler yapacaklarımın teminatıdır. Bu sevda ile yola çıktım. 

- Alanya yıllardır TBMM'de tek milletvekili ile temsil ediliyor. Sizin 2 dönem görev yaptığınız yıllarda da, Cengiz Aydoğan'ın görevi sıraında da bu durum değişmedi. Artık Alanyalı da tek milletvekili ile temsil edilmek istemiyor. Siz de katılıyor musunuz yoksa Alanya'ya tek milletvekili yeterli mi? 
Tek milletvekili muhakkak yeterli değil. Çünkü Alanya bölgenin lokomotifidir. O nedenle daha çok, daha güçlü olunur ise daha çok mesafe alınır. Ancak her siyasi partinin değişik tarzları olabilir. Bazıları önseçim yapar, bazıları merkez yoklaması yapar, oradan çıkacak olan takdir farklı farklı olabilir. 

- Peki seçildiğiniz takdirde yeni hedefleriniz neler olacak?
Biliyorsunuz ben her zaman çıtayı yüksek koyan bir kişiyim. Mücadeleyi severim. Hele bu hizmet olursa fevkalade birşey. Tarafımdan programa aldırılmış olup, beklemekte olan Antalya-Alanya Demiryolu'nu hayatiyete geçirmek. 
Dim Vadisi dahil Alara'ya, Konaklı'ya en az 3 veya 4 tane yatılı ilköğretim bölge okulu yapılmalı. Devletin teminatı altında 5'er yüz pansiyonluk ilköğretim bölge okullarını yaptırtmak. Geleceğimizin teminatı evlatlarımızı meslek okulları yaptırarak meslek sahibi olabilecek bir şekilde onlara okul imkanlarını sağlamak. Alanya'da ne düşünülüyor ise Antalya'nın her ilçesinde bu okullar zincirini kurmak. Çünkü onlar devletin teminatı altında olacaklardır. Öğrencilerimiz devletin yiyeceğinden, giyeceğine kadar, ders, alet ve edavatlarından, her türlü sosyal imkanlarından faydalanacaklardır. Taşımalı sistemden kurtulmuş olacaklar. Cumartesi, Pazar günlerini annelerinin yanında geçiren öğrenciler, pazartesiden itibaren öğretmenlerinin teminatı altında derslerine göreceklerdir. Aynı zamanda meslek yüksekokullarını Akdeniz Üniversitesi'ne imkan sağlayarak ilçelerde çoğaltmak da hedeflerim arasında olacaktır.  
Halkın derdini halktan olanlar anlar. Bu felsefeyle yola çıktım. Ben her zaman insanlarla, halkımla iç içe oldum. Herkesin derdine çare olabilmek için elimden gelen çabayı sarfettim. Bunu Antalya, Alanya halkı en iyi şekilde takdir eder. Yaptığım hizmetler, yapacağım hizmetlerin teminatıdır.

14 Nis 2016 - 23:36 -


TÜM RÖPORTAJLAR GÖSTER

göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeni Alanya Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeni Alanya Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Yeni Alanya Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yeni Alanya Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.
Anket Başkan Yücel'in 7 yıldaki performansını nasıl buluyorsunuz?