Demirel’in Alanya anıları

Kaybettiğimiz 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, 20 Eylül 2006 tarihinde Yeni Alanya’ya konuşmuş, Alanya’ya ilişkin anılarını ve Alanyalı dostlarını anlatmıştı. İşte Dim Medya Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Dim’in o röportajı

TÜRK

siyaset sahnesinde 21 yıl milletvekili, 6 yıl muhalefet lideri, 21 yıl parti genel başkanı, 7 yılı siyasi yasaklı olmak üzere, 40 yıldan fazla kalan, ülkeye 12 yıl Başbakan ve 7 yıl da 9’uncu Cumhurbaşkanı olarak hizmet eden Süleyman Demirel’le, Dim Medya Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Dim, Güniz Sokak’taki evinde görüşmüştü.

Dim’in sorularına içtenlikle ve samimi cevaplar veren Demirel, Alanya’ya ilişkin anılarını tazelemiş ve Alanyalı dostlarını da anmıştı. O dönem henüz piyasaya çıkmayan ve basımı yeni tamamlanan DEVRAN isimli 864 sayfalık kitabını Dim için imzalayan Demirel, siyasetten ekonomiye, özel yaşamından gelecekle ilgili planlarına kadar bir çok konuda açıklamalar yapmıştı.

Demirel

, “Alanya benim için çok özel bir yere sahiptir” diyordu. İşte o röportaj:

MEHMET ALİ DİM (MAD):

Sayın Demirel, Alanya sizi daima çok sevdi. Her dönemde size oyuyla desteğini verdi. 1980 öncesi ve sonrasında sizin lideri olduğunuz AP ve DYP, Alanya’da hep başarılı oldu. Bunu nasıl değerlendiriyorsunuz?

DEMİREL

:

Sevgili kardeşim, Alanya benim için özel bir yere sahiptir. Bana daima destek olan bir ilçemizdir. Alanya’nın kalkınmasında benim ve arkadaşlarımın büyük payı var. Alanyalı kardeşlerimiz de bunu çok iyi biliyorlar.

MAD:

Alanya ile ilk tanışmanız nasıl oldu?

DEMİREL:

Alanya’ya ilk kez 1954 yılında geldim. Rahmetli Ahmet Tokuş, Demokrat Parti milletvekiliydi. Ben de Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürü idim. Tokuş’la birlikte senin de soyadını aldığın Dim vadisini boydan boya dolaştık. Dimçayı’nın çıktığı yere kadar gittik. Hiç unutamadığım, bazen yaya, bazen eşek ve katır sırtında Alanya dağlarındaki o inceleme gezimizdir. O incelemenin neticesinde Alanya’nın o tarihte çok ihtiyacı olan sulama suyu kanallarını yaptık. Dimçayı’nı Alanya’ya akıttık, tarım arazilerini suladık. Narenciye ve sebze bahçelerini suya kavuşturduk. Allah rahmet eylesin, Ahmet Tokuş’un sayesinde Alanya’yla tanıştım 50 sene evvel.

MAD:

Başbakan olarak ilk gelişiniz ne zaman oldu?

DEMİREL:

Amerikan Büyükelçisi George McGhee benim dostumdu. Ahmet Tokuş’un da iyi dostuydu. Emekli olunca Alanya’dan bir ev almıştı Kale’de.

MAD:

Evet, şimdi o ev Georgetown Üniversitesi’nin Türk Enstitüsü oldu. Amerikalı öğrenciler geliyor her yıl Alanya’ya…

DEMİREL:

Çok güzel… Duymuştum… Ben de McGhee dostumu ziyaret için 1969 senesinde Alanya’ya Başbakan olarak geldim ilk defa… Ondan sonra biliyorsun Alanya bizim için uğrak yeri oldu. Defalarca geldim. Başbakan olarak geldim. Yasaklı olarak geldim. Muhalefet lideri olarak geldim. Cumhurbaşkanı olarak geldim. Alanya’yı severim. Alanyalıları severim. Alanya, Türkiye’de turizm hareketinin başlamasında da çok mühim bir şehirdir.

MAD:

Alanya’dan hatırladığınız kimler var? Sizin birebir tanıdığınız…

DEMİREL:

Kimler yok ki… Benim Adalet Partisi il başkanım Mehmet Özgen’i rahmetle anıyorum. Çok yakın zamanda trafik kazasında kaybettim kardeşimi… Doğru Yol’un ilk kuruluşunda benimle yola çıkan il başkanım Doktor Hilmi Şifa’nın da kulakları çınlasın. Sağlık haberlerini hep alıyorum. Onlara şükranlarımı sunarım.

MAD:

Bir de sizin okul arkadaşınız olacaktı. Vehbi Bey…

DEMİREL:

Evet… Vehbi Hacıkadiroğlu… İTÜ’den sınıf arkadaşım. Kendisini felsefeye verdi. Kitapları falan var. Sağlığı iyidir umarım.

MAD:

İyi olduğunu biliyorum… Son siyasi döneminizde sizinle beraber çalışan isimler de var.

DEMİREL:

Milletvekilimiz olan Hayri Doğan’ın Alanya’ya çok hizmetleri oldu. Alanya Belediye Başkanımız Cengiz Aydoğan da çok iyi işler yaptı. Alanya için yapmamız gereken ne varsa onların sayesinde yaptık.

MAD:

Biraz da genel siyaseti konuşalım. Mayıs’ta Cumhurbaşkanlığı seçimi var. Erdoğan Köşk’ün en favori adayı gibi görünüyor. Size göre ne gibi gelişmeler olur?

DEMİREL:

Türkiye’nin önünde üç tane önemli seçim vardır. Bunlardan ilki Mayıs’ta Cumhurbaşkanlığı seçimidir. İkincisi genel seçimlerdir. Üçüncüsü ise yerel seçimlerdir. Üçü de birbirleriyle bağlantılı ama önemli seçimlerdir. Evvela, Çankaya meselesini bu ülkenin kazasız belasız halletmesi lazımdır. Meclis’in tasvip edeceği, anayasada yazılı şartlara haiz herkes Cumhurbaşkanı olabilir. Bu yasal bir durum olur. Ancak, hukuki ve meşru olur mu? Asıl buna bakmak lazım.

MAD:

Erdoğan’ın Cumhurbaşkanlığına yasal ama meşru değil mi diyorsunuz? Eşinin başı kapalı diye mi?

DEMİREL:

Bir kişinin eşinin kapalı olması engel değil. Yani yasal bir engel yoktur. Fakat, meşruiyet ve teamül noktasında tartışma vardır. Cumhurbaşkanını halk seçerse bu tür tartışmalar olmaz.

MAD:

Halk seçerse siz aday olur musunuz?

DEMİREL:

Hayır. Ben aday olmam. Ben artık aktif bir vazife almam.

MAD:

Erdoğan’ın eşinin evinde oturmaya devam edeceği, sadece kendisinin Çankaya mesaisi yapacağı söyleniyor.

DEMİREL:

Öyle şey olmaz. Çankaya’nın geleneğine aykırı bir durum olur ki, bu ülkeyi kaosa sürükler. Çankaya’da ya oturulur, ya oturulmaz.

MAD:

Peki sonuçları itibariyle Erdoğan’ın Cumhurbaşkanlığı nasıl olur?

DEMİREL:

Ülkede gerginlik ve gerilim yaratmak doğru değildir. Bugünden kestirilemeyecek sonuçlar doğabilir.

MAD:

Erdoğan’ın ve hükümetin performansını nasıl buluyorsunuz?

DEMİREL:

Bana siyaset konuşmak yakışmaz. Ancak, Anadolu’yu dolaşıyorum. İnsanlar mutsuz. İnsanlar umutsuz. İnsanlar işsiz. İnsanlar tedirgin. Bu tabloya bakarak hükümete başarılı demek mümkün olmaz. Bu ülkede Fırat nehrinin kenarında bir kuzu kaybolsa hesabını Başbakan’dan sorarlar.

MAD:

Kardeşinizin (Şevket Demirel) başına gelenlerle ilgili kızgınlığınız var mı?

DEMİREL:

Oğlunun borcundan dolayı babasının malına mülküne el koyma hakkı olsa olsa diktatörlüklerde olur. Bu yasal bir gasptır ama hukuksuzdur. Kanun çıkarsanız da olmaz. Kanuni olur ama hukuki olmaz. Ortada çok ciddi bir hukuksuzluk vardır. Zaten, yargı gerekeni yapmıştır.

MAD:

Merkez sağda birlik ve beraberlik olur mu? Sizin de adınız sıkça geçiyor.

DEMİREL:

Yıllardır merkez sağda birlik ve beraberlik, yok efendim ittifak derler. Olmaz, olamaz, olamıyor. Neden? Çünkü siyasette zorlama olmaz. Demokratik kurumlar olan siyasal partilerin kendi karar mekanizmaları bu kararı veremiyorlar. Merkez sağda bir toparlanma olacağı kanaatindeyim. Su akar yatağını bulur. Ben aktif siyasete nokta koydum. Hiçbir siyasi oluşumun içinde olmam.

MAD:

Türk siyasetinin geleceğini nasıl görüyorsunuz?

DEMİREL:

Türk demokrasisi daima kendi çarelerini kendi üretmiştir. Bundan sonra da çareleri üretecektir.

MAD:

Türk turizmini nasıl görüyorsunuz?

DEMİREL:

Türkiye’de turizm hareketi başladığı günden bu yana çok mesafe almıştır. Türkiye potansiyel olarak yılda 50-60 milyon turisti ağırlayabilecek durumdadır. Mühim olan Türk turizmcisinin önünü açacak işlerin yapılmasıdır. Huzur ve istikrarın sağlanmasıdır. Turizm evvela bunları ister.

MAD:

Alanya- Antalya yolunun çift şeritli olarak yapımını siz başlattınız ama hala bitmiş değil.

DEMİREL:

Bu yol 154 kilometredir. Bunun 142 kilometresi bizim dönemimizde ihale edildi ve yapımına başlanmıştı. Kalan 12 kilometresi bizden sonra yapılacaktı. Bu yol sadece Alanya için değil Türk turizm sektörü için çok önemlidir. Alanya yöresine bir ikinci havalimanı da yapılmalıdır. Gazipaşa’da bir havalimanı planlanmıştı ama açılamadığını duydum.

MAD:

Ülke yönetiminde tekrar yetki sahibi olsanız, “Hemen yaparım” dediğiniz bir şey var mı?

DEMİREL:

Çok şey var. Bir tane değil. Elbette yaptığım ve yapamadığım bir çok işler var.

MAD:

Bu dinçliğinizi ve enerjinizi neye borçlusunuz?

DEMİREL:

Düzenli ve programlı bir hayatım var. Genlerimde var galiba… Allah ömür verdiği sürece, ayakta kalabildiğim sürece halkımın içinde ve yanında olacağım.

MAD:

Sayın Cumhurbaşkanım size çok teşekkür ediyorum bu güzel sohbet için…

DEMİREL:

Alanya’ya en içten selam ve sevgilerimi götürün…

17 Haz 2015 - 14:31 -


TÜM RÖPORTAJLAR GÖSTER

göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeni Alanya Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeni Alanya Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Yeni Alanya Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yeni Alanya Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.
Anket Başkan Yücel'in 7 yıldaki performansını nasıl buluyorsunuz?