'Alanya benim için olmazsa olmaz'

Alanya Belediyesi’nde yaklaşık 28 yıl boyunca Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nde ve Dış İlişkiler Birimi’nde görev yapan ve kendi isteğiyle emekli olduktan sonra Letonya Fahri Konsolosluğu görevine devam eden Alanya’nın sevilen isimlerinden Nurkan Şaşmaz ile keyifli bir sohbet gerçekleştirdik

'Alanya benim için olmazsa olmaz'
'Alanya benim için olmazsa olmaz'
+4
Haber albümü için resme tıklayın

Aile işletmesi Pansiyonculuk, Gazetecilik, Alanya Belediyesinde aktif ve hareketli bir kamu görevi ve ardından Letonya Cumhurbaşkanı ve Türkiye Cumhurbaşkanı buyrultusu ile gelen Letonya Fahri Konsolosluğu görevi... Bunların da yanı sıra pek çok sivil toplum kuruluşunda da görevlerde bulunan Nurkan Şaşmaz. On parmakta on marifet.

İşte Nurkan Şaşmaz ile gerçekleştirdiğimiz Pazartesi Sohbeti'nden satır başları:

Nurkan ŞAŞMAZ kimdir;
12 Şubat 1968’de Alanya’da doğdu.
İlk iş hayatına aile işletmesi Pansiyonculukla başladı. Daha sonra Yeni Alanya Gazetesi'nde muhabir olarak gazeteciliğe başladı ve 1989’a kadar gazetenin çeşitli kademelerinde görev aldı. TRT’nin Alanya muhabiri olarak da bir süre görev yaptı.
Vatani görevini tamamladıktan sonra da Alanya Belediyesi'nde Başkan Danışmanı olarak önce Basın ve Halkla İlişkiler daha sonra da Turizm ve Dış İlişkiler alanlarında 29 yıl sırasıyla Cengiz Aydoğan, Mustafa Bekar, Hasan Sipahioğlu ve Adem Murat Yücel ile çalıştı. 2019’da kendi isteğiyle belediyeden emekli oldu.

12 Kasım 2014’de Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan buyrultusu ile Letonya Cumhuriyeti’nin Alanya Fahri Konsolosu olarak atandı.

Alanya’nın 4 Belediye Başkanı Cengiz Aydoğan, Mustafa Bekar, Hasan Sipahioğlu ve Adem Murat Yücel’e Dış İlişkiler ve Turizm danışmanlığı görevi; Türk Ocakları Alanya Şubesi, Türkiye Triatlon Federasyonu, Alanya Belediye Spor Kulübü üyelikleri; Lisanslı amatör yat kaptanı.
Evli ve 1 çocuk babası. Çok iyi derecede İngilizce, orta derecede Almanca biliyor.


Öncelikle davetimizi kabul ettiğiniz ve sorularımızı yanıtladığınız için teşekkür ederiz. Bize biraz kendinizden biraz da turizm alanında yaptığınız özverili çalışmalardan bahseder misiniz?

Gülser hanım, davetiniz için asıl ben teşekkür ederim. Yeni Alanya Gazetesi’nin benim gönlümde çok mühim bir yeri var. Gazeteciliğe ilk başladığım yer ve Yeni Alanya benim için bir okuldur.
Yeni Alanya’da Gazetecilik nasıl yapılır, hem öğrendim hem de uyguladım. Bu süre içinde sayın Arıkan Yılmaz Dim ile de çalışma fırsatı bulan ender gazetecilerden oldum. Bu vesileyle kendisini rahmetle ve bana öğrettikleri için şükranla anıyorum. Mekanı cennet olsun.
Bugün Yeni Alanya Gazetesi’nin de dahil olduğu DİM MEDYA’nın çağdaş atılımlarıyla iftihar ediyoruz. Yönetim Kurulu Başkanı değerli ağabeyim Mehmet Ali Dim’in de Küresel Gazeteciler Konseyi Genel Başkanlığı ile de ayrıca göğsümüz kabarıyor. KGK Alanya’nın ve güzel ülkemizin gerek yurt içinde gerekse yurt dışında tanıtımına büyük katkı sağlıyorlar.

‘GÜNE ERKEN BAŞLARIM’

Nurkan Şaşmaz’ın bir günü nasıl geçer? Şaşmaz çalışma programını neleri esas alarak hazırlar?
Sabah erken kalkarım. İlk iş Alanya ve ülke gündemi ile Dünya gündemini Türkçe ve İngilizce haberleri okurum. Özellikle siyasi ve ekonomik gelişmeler ile turizm günlüğünü gün boyu da Alanya gündemini ve sıcak gelişmeleri de özellikle yakından takip ederim.


Alanya Belediyesi’nde 28 yıl kadar Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü ve Turizm, ve Dış İlişkiler dalında danışmanlık görevi yaptınız. 2019 yılında emekliye ayrıldınız ama çalışmalarınız devam ediyor. Bu kapsamda neler söylemek istersiniz?
Vatani görevimi tamamladıktan sonra da eski belediye başkanımız sayın Cengiz Aydoğan’ın davetiyle Alanya Belediyesi’nde Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğünde göreve başladım. Cengiz Aydoğan başkanımla 2 dönem, Mustafa Bekar Başkanımla 5 ay, Hasan Sipahioğlu Başkanımla 3 dönem ve son olarak da Adem Murat Yücel Başkanımla 1 dönem görev yaptım. 1991’de başladığım Alanya Belediyesi'ndeki tempomu hiç düşürmeden severek isteyerek keyifle çalıştım ve 2019’da vaktim dolar dolmaz kendi isteğimle emekli oldum. Bu süre içinde 4 belediye başkanımla da uyum içinde iyi günde kötü günde gayretle çalışmaya özen gösterdim.

‘ALANYA BELEDİYESİ'NDE ÇOK GÜZEL GÜNLERİM GEÇTİ’

28 yıl boyunca değişik partilere mensup belediye başkanlarımın yoğurt yeme şekilleri farklı fakat amaçları aynıydı; Alanya’ya en iyi hizmeti yapmak. Ben de bu sayede yerel yönetimlerle ilgili kendimi geliştirdiğimi düşünüyorum. Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğünde başladığım görevime, Turizm ve Dış İlişkiler alanında danışman olarak devam ettim. Bu süre zarfında Alanya’nın sayıları 24’e ulaşan dünyanın dört bir yanından kardeş şehirleriyle çok yoğun mesai yaptım. İşim gereği Almanya, Hollanda, Polonya, Litvanya, Letonya, Finlandiya Avusturya, Yunanistan, Fransa ve Makedonya’ya çalışma seyahatlerim oldu. Gerek bu çalışma seyahatlerinde gerekse oralardan gelen misafir heyetlerle ilgilenirken hep Alanya’nın tanıtımını önde tutmaya çalıştım. Özellikle Polonya, Letonya, Litvanya, Almanya ve Avusturya’da gerek kardeş şehirlerimiz aracılığı ile gerekse Alanya Turizm Tanıtma Vakfı ALTAV’ı temsilen Alanya adına turizm fuarlarına katıldım. Ayrıca çeşitli ülkelerden Alanya’ya davet ettiğimiz gazetecileri de Alanya adına burada ağırlayıp medya aracılığı ile tanıtıma katkı sağladık. Bütün bu çalışmaları o an görevdeki Alanya Belediye Başkanı'ndan aldığım yetki ile en iyi şekilde yapmaya azami gayret ettim. Bu vesile ile görev yaptığım belediye başkanlarım; Sayın Cengiz Aydoğan, Sayın Mustafa Bekar, Sayın Hasan Sipahioğlu ve Sayın Adem Murat Yücel’e bana güvenleri ve katkıları için çok teşekkür ederim.

‘KONSOLOSLUK ÜNVANIMI DA BÖLGEMİZİN TANITIMI İÇİN AKTİF KULLANIYORUM’

-Aynı zamanda Letonya Fahri Konsolosluğu görevini devam ettiriyorsunuz? Kaç yıl oldu? Bu göreve geçme süreciniz nasıl gerçekleşmişti? Böyle bir alanda görev almaya nasıl karar verdiniz?

Fahri Konsolosluk aslında şöyle; ‘Ben Konsolos olmak istiyorum’ diyerek olunmuyor. Karşı ülkenin sizi istemesi lazım. Letonya’daki ortak bir dostumuz aracılığı ile Antalya’da tatilde olan bir Leton aile ile tanıştım. Ortak dostumuzun ricası ile misafiri Alanya’ya getirip ilgilendim. Son derece doğal bir gün geçirdik. Alanya’yı pek sevdi. Giderken öğrendim ki; beyefendi Letonya Başbakan Yardımcısı Sayın Pabriks’miş. ‘Bana söylemediniz, inşallah bir kusurumuz olmadı’ dedim. Özellikle baştan söylemek istememiş. Daha sonra tatil yapan ve bazı Leton ailelere de çeşitli konularda yardımcı olduğum duyulunca Letonya beni aday olarak Türkiye makamlarına bildirmiş. Çünkü sadece Letonya’nın istemesi veya onay vermesi yetmiyor. Türkiye hükümetinin de onay vermesi gerekiyor. Belli süreçlerden sonra da atamam 12 Kasım 2014’de Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanımız sayın Recep Tayyip Erdoğan adına o dönemki Dışişleri Bakanımız sayın Mevlüt Çavuşoğlu’nun imzasıyla yapıldı ve göreve başladım. Daha sonra da gururumuz Alanyalı Dışişleri Bakanımız sayın Mevlüt Çavuşoğlu’nun katılımı ile Alanya’da düzenlediğimiz bir törenle bu çok onursal görevi hemşerilerimizle bir araya gelerek resmen duyurduk. 2014’den beri Konsolosluk görevimle ilgili 2 kez başarı ödülüne layık görüldüm.
Konsolos olarak bölgemize iyi niyetle hizmet etmeye çalışıyorum. Memleketim Alanya benim için olmazsa olmaz. Bu nedenle Konsolosluk görevimi de sorumluluk bölgem ve ülkem için faydalı olacak şekilde kullanmaya gayret ediyorum. Gerek yurt içinde gerekse yurt dışında Alanya’nın en iyi şekilde tanıtılması için memnuniyetle gayret ediyorum, etmeye de devam edeceğim.

'BAKANIMIZ ÇAVUŞOĞLU’NA MİNNETTARIM'
Burada özellikle ifade etmek isterim ki gururumuz Alanyalı önceki dönem Dışişleri Bakanımız Sayın Mevlüt Çavuşoğlu’na fahri konsolosluğuma güven ve destekleri için çok teşekkür ederim. Sayın Çavuşoğlu her zaman büyük saygı duyduğum, örnek aldığım bir büyüğümdür. Sahada ve masada güçlü diplomasinin mimarıdır. İhtiyaç duyduğumda kendisinin tavsiye ve talimatları bana her zaman faydalı olmuştur. Sayın Çavuşoğlu ile konsolosluk bölgem Manavgat, Alanya ve Gazipaşa’daki programlarında bir araya geliriz. Ayrıca Letonya’ya yaptıkları resmi çalışma ziyaretlerinde de kendilerini Riga havalimanında karşılayarak bazı programlarına katılma şansına sahip olmuştum. Bölgemize hizmetleri unutulmaz; Özellikle eğitime verdikleri destek, Alanya’mızda 2 Üniversite var. Yurt içi ve dışı uçuşlara hizmet veren Havalimanımız var. Bunlar sadece başlıcaları. Unutmayacağız.


Vaktiyle Alanya’nın tanıtımıyla ilgili gayretli ve başarılı girişimleriniz olduğunu arşivler söylüyor. Yaptıklarınız ve varsa ilginç anılarınız bizimle paylaşır mısınız.

Teşekkür ederim. Aslında pek çok anım var; Alanya tatilinde yıllar önce Maliye Bakanıyken tanıştığım ve daha sonra Finlandiya Başbakanı olup Antalya’ya gelen Sayın Katainen’le Alanya’da tekrar buluşup yemek yedik. Kendilerine Alanya turizmi ve Alanya’da yaşayan Finlilerle ilgili bilgiler verdim.
Daha sonra Alanya Belediye Başkanım Hasan Sipahioğlu ile birlikte Finlandiya’ya giderek Sayın Başbakan ile Başbakanlık konutunda çalışma yemeğinde buluştuk Alanya ve ülkemiz turizmi üzerine bilgiler verme fırsatı bulduğumuz çok faydalı bir ziyaret olmuştu.
Polonya Başbakanı ve ardından Avrupa Parlamentosu Başkanı olarak görev yapan Sayın Buzek ile de Polonya’da görüşerek Alanya ve ülkemiz turizmi hakkında bizzat bilgiler verdim.
Litvanya Cumhurbaşkanı Grybauskaite’nin ülkemizi ziyaretinde Kapadokya programına katkıda bulunduğum için teşekkür belgesi takdim edildi.
Bunların yanı sıra; Almanya, Hollanda, Polonya, Litvanya, Letonya, Finlandiya Avusturya, Yunanistan, Fransa ve Makedonya’da Alanya adına gerek ferdi gerekse takım halinde tanıtım faaliyetlerinde bulundum. Ayrıca bu ülkelerden basın mensuplarının Alanya’ya davetle getirilerek yerinde tanıtım yapılmasını sağladık.

Alanya’da yakından tanınan ve sevilen biri olduğunuzu biliyoruz. Bundan sonraki hedefleriniz nelerdir?

Çok teşekkür ederim. 12 Şubat 1968 doğumluyum, 56 yaşındayım. Bugün de doğum günüm. Siz benimle doğum günümde söyleşi yaptığınızı da sanırım şimdi öğreniyorsunuz. Benim için güzel bir tesadüf oldu.
Bu yaşıma kadar aile işletmemiz pansiyonculukla başladığım turizm serüvenimde ben turizmi çok sevdim. Zaten sevmezseniz turizm yapamazsınız. Aile işletmesi pansiyonculuk daha sonra bir otelde bellboy olarak ön büroda çalıştım. Ardından Yeni Alanya’da başlayan gazetecilik hayatımdaki ilk basamaklardı. Gazetecilik yaparken çok kişiyle tanıştım. Ardından 28 yıl Alanya Belediyesinde dolu dolu geçen tecrübe kazanım yıllarım oldu. Belediyede Yerel Yönetimlerle ilgili pek çok şey öğrendim. Yerel yönetimle merkezi yönetim yani Ankara ilişkileri nasıl olur veya olmalı tecrübe ettim. Bu vesileyle 28 yıl çalıştığım Başkanlarıma ve mesai arkadaşlarıma tekrar teşekkür ederim. Yabancı dil İngilizce bilmenin faydasını belediyede çok gördüm. Bu nedenle yeri gelmişken genç kardeşlerime mutlaka bir değil birden fazla dil öğrenmelerini tavsiye ederim.
Bilgi, birikim ve tecrübelerimi kendime saklamaya niyetim yok. Bundan sonra da Alanya’ya hizmet etmek, Alanya’yı tanıtmak için elimden gelen katkıyı sunmaya devam edeceğim. Bu katkı ve çaba her türlü platformda olabilir.

Son olarak bizlerin aracılığıyla Alanyalılara vermek istediğiniz bir mesaj, eklemek istediğiniz bir şey var mı?

Gülser hanım öncelikle bana bu fırsatı verip, burada misafir ettiğiniz için çok teşekkür ederim. Herkese sağlıklı ve mutlu bir yaşam dilerim.

12 Şub 2024 - 01:38 -


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeni Alanya Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeni Alanya Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Yeni Alanya Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yeni Alanya Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.


Çorum Haber