Mucit mühendisten 'Balon balığı' devrimi

Alanya’daki özel bir hidroelektrik santralinde elektrik mühendisi olarak çalışan ve balon balığı derisinden ürettiği malzemelerle hem ülke genelinde hem de dünya genelinde pek çok kişinin dikkatini çeken Mehmet Özata, Pazartesi Sohbeti’nin bu haftaki konuğu oldu

+9
Haber albümü için resme tıklayın


ASLEN Kahramanmaraşlı olan elektrik mühendisi Mehmet Özata, 2018 yılında küçük bir kız çocuğunun balon balığı tarafından ısırılması haberini gördükten sonra harekete geçti. Yaklaşık 4 yıldır balon balığı derisi üzerine çalışan Özata, bu alanda kendisini geliştirmek için yüksek lisans eğitimine de başladı. Özellikle Rus ve Arap pazarında oldukça ilgi gören bu sektör kapsamında, balon balığı derisinin işlenerek ürünlere çevrilebileceğini kanıtladı. Bugüne kadar geçirdiği süreçleri Yeni Alanya’ya anlatan Özata, balon balığı derisinin işlenmesinde kendilerine ait olan formüllerinin de patentini almaya hazırlanıyor. Özata ile sohbetimizin öne çıkan kısımları şu şekilde:


‘ÖZEL BİR HİDROELEKTRİK SANTRALİNDE ÇALIŞIYORUM’


-Merhaba, öncelikle sorularımızı yanıtlamayı kabul ettiğiniz için teşekkür ederiz. Siz balon balığı derisinden çok farklı ürünler çıkarıyorsunuz. Bu anlamda Alanya’da bir ilke imza atıyorsunuz. Sizi daha yakından tanımak isteriz.


Bana böyle bir imkan sağladığı için Yeni Alanya Gazetesi’ne teşekkür ederim. Ben Mehmet Özata. Aslen Kahramanmaraşlıyım. 6 yıldır Alanya da ikamet etmekteyim. Özel bir hidroelektrik santralinde çalışıyorum. Elektrik öğretmenliği, elektrik elektronik mühendisliği ve aynı zamanda da Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi Biyosistem Mühendisliği'nde yüksek lisans yapıyorum. Balon balığı derisi ile ilgili çalışmalarımı daha çok geliştirebilmek için ve daha çok ürüne dönüştürebilmek için Biyosistem Mühendisliği'nde yüksek lisansa başladım. Balon balığını tekstil ya da günlük kullanılan eşyalara dönüştürebilmek adına çalışmalar yapıyorum. Evliyim ve iki çocuk babasıyım.

‘2018 YILINDA KARŞILAŞTIĞIM BİR HABER HAREKETE GEÇİRDİ’

- Alanya’da balon balığı derisini bu şekilde işlemeye nasıl karar verdiniz? Bu süreç nasıl gelişti?

2018 yılında bir kız çocuğunun parmağını balon balığı ısırmıştı. Bu balon balığı ile ilgili literatüre geçen ilk vakalardan bir tanesi. Ulusal basında da geniş yer bulmuştu. Bu haberle karşılaşmamın ardından mühendis olarak bir şeyler yapmak istedim. Araştırma yaptığım süreçte, işin içine girdikçe de konunun yapılabilirliğini gördük. Daha sonra balon balığının derisinin kullanılabildiğini gördükten sonra çalışmalarımıza devam ettik. 4 yıldan bu yana da üzerinde çalışıyoruz. Balon balığının derisini kullanılabilir hale getirdik. Ayrıca ürünlere dönüşebileceğini de gösterdik. Renklendirilme dahil olmak üzere bu süre zarfında bütün çalışmalarını yaptık.


‘TÜM ALMAN BASININDA YER ALDI’


-Bu çalışmalarınıza yerel, ulusal ve yurt dışından da birçok basın mensubu ilgi gösterdi. Bu kapsamda tanıtım faaliyeti açısından neler yaptınız?

Çalışmalarımız ulusal ve uluslararası bir çok haber ve yayın organları tarafından ve en yakın zamanda da Almanya’daki dünya çapında bir belgesel kanalının çok ilgisini çekmiş. Bir şekilde bana ulaştılar ve sohbet etmek istediklerini söylediler. Bunu belgesel olarak da yayınladılar. Belgeselin ardından büyük bir Alman Haber Ajansı haber yapmak istediklerini söylediler. Onlarla da bir haber yaptık. Dünyada tek olarak Alanya’da gerçekleştirdiğimiz bu çalışma tüm Alman haber kanalları, uluslararası haber siteleri, ulusal ve yerel basın yayın organları tarafından servis edildi.

‘ÇOK FAYDALI İŞLER ÇIKARTTIK’


-Sizin bir internet siteniz var ve çalışmalarınızı oradan aktarıyorsunuz. Aynı zamanda üniversitelerle de işbirliği içerisindesiniz. Bu süreci dinlemek isteriz.

www.marasion.com.tr adı altında bir internet sitemiz bulunuyor. Biz önceleri sürekli bu konuyu anlatıyorduk. Ancak çevremizin dışına çıkamıyorduk. Bu nedenle internet sitemizi kurduk ve bu alanda ilgi duyan herkese ulaşabilmeyi hedefledik. Biz sadece sosyal sorumluluk projesi olarak yaptığımız için çalışmalarımızın nerelerde haber olduğunu tanıtmak istedik. Sitemizde yapılan çalışmalara, haberlere, videolara ulaşabilirsiniz. Bu şekilde yaptığımız işleri anlatmaya çalıştık. Sitemiz de bir hayli ilgi gördü. Arayanlar ve bize ulaşanlar da oldu. Bu sayede özel derilere ilgi duyan kişilerle iletişime geçebildik. Sitemizin patenti bize ait. Tamamen balon balığı ile ilgili bir site. Birçok üniversite ile bu süreçte işbirliğimiz oldu. Akdeniz Üniversitesi, Marmara Üniversitesi, Ege Üniversitesi olmak üzere birçok üniversite ile işbirliğimiz oldu. Bu kapsamda birçok hocamızdan da destek aldık. Gerçekten çok faydalı işler çıkarttık.


‘TABAKLAMA FORMÜLÜNÜN PATENTİNİ ALMAYA ÇALIŞIYORUZ’


-Balon balığı zehirli bir balık. Bize bu balığın avlanma süreci, size geliş aşaması ve derinin işleme aşamalarında dikkat edilen noktaları anlatır mısınız?


Balon balığı yazın 8 saat, kışın 24 saate kadar dayanabiliyor. Balıkçılar mevsime göre, ilk 8 ya da 24 saatte bize ulaştırdıkları zaman biz özel koruma eldivenleriyle ve özel koruma yöntemiyle derisini alıyoruz. Bu derileri özel saklama koşullarında bekletip belirli sayıya ulaşınca tabaklama yaptırdığımız firmaya gönderiyoruz ve derilerin tabaklaması gerçekleşiyor. Bizde bu derilerin nasıl tabaklanacağının formülü var. Bununla alakalı da patent başvurumuz var. Patent başvurumuz da tamamen balon balığının tabaklanmasıyla ilgili bir formül. O yüzden de her firma ile çalışmıyoruz. Çalıştığımız firmalarla da iyi niyet sözleşmesi yaparak hareket ediyoruz. Aslında balon balığının tamamında zehir var. Normalde zehirler protein yapısında olur. Ancak bundaki zehir protein yapısında olmadığından dolayı insanlar için tehlikeli. Vücudunun her alanında var ama yoğunlukla iç organlarında bulunuyor. Daha çok ciğer kısmı ve üreme organlarında. Özellikle bu üreme zamanlarında daha çok yoğun olduğunu biliyoruz.

‘ESNEKLİĞİ VE SAĞLAMLIĞI DİKKATİMİZİ ÇEKTİ’


-Balon balığının derisinden hangi ürünleri yaptınız. Bu ürünlere Alanya’nın bakış açısı nasıl oldu?

Balon balığının önce derisini yapınca şaşırdılar. Deriyi gösterince merak ettiler. Sonra açıkladık. Daha sonra ürünlere de dönüştürünce gerçekten çok fazla ilgi gördük. Çok sayıda kişi bizi tebrik etti. Ürün olarak da pek çok alanda değerlendirmeye çalıştık. Daha çok yapacağımız şeyler de var. Belki endüstride kullanılmak üzere bir izolasyon eldiveni bile yapılabilir. Günlük kullanımda cüzdan, kartlık çalıştık. Ayakkabı, çanta, yeteri büyüklükte olduğu zaman ceket, pantolon, gömlek dahi yapılabiliyor. Balon balığının derisi, sağlığında herhangi bir tehlike gördüğü zaman 5-6 kat büyüyebiliyor. Biz derinin yapısındaki bu esneklikten yola çıktık. Derinin sağlamlığı ve esnekliği dikkatimizi çekti. Ardından derinin testlerini yaptırdık. Kuzu derisinin yarısı kalınlığında ve kuzu derisinden 1.47 kat daha sağlam olduğunu öğrendik. Bu da diğer avlanan yaban hayvanlarının yerine geçebileceğini görmemizi sağladı.

‘ÜRETİM PAZARLAMA AŞAMASINDA DESTEK BEKLİYORUZ’


- Ürünlerinizin pazarlaması aşamasında nasıl bir yol katettiniz?

Biz ürünlerin pazarlama kısmına aslında çok fazla değinmedik. Bizim bir amacımız vardı ve balon balığının derisinin bir ürüne dönüşebileceğini gösterdik. Herkes balon balığına zehirli olduğu için farklı bir gözle bakıyordu. Biz daha farklı bir gözle bakarak bunu faydalı bir ürün haline getirmeye çalıştık. Yapmak istediğimiz şeye de ulaştığımızı düşünüyorum. Bizim asıl yapmak istediğimiz şey sosyal sorumluluk projesi anlamındaydı. Üretim pazarlama aşamasında herhangi bir adımımız henüz olmadı. Görüşme aşamasında olduğumuz firmalar oldu. Bu kapsamda da destek bekliyoruz.

‘RUS VE ARAP PAZARI OLDUKÇA İLGİLİ’

- Son olarak eklemek istediğiniz bir şey, bizler aracılığıyla vermek istediğiniz bir mesaj var mı?

Balon balığı kapsamındaki hedefimize ulaştık. Bundan sonra gerçekten egzotik deri sınıfında, yaban hayvanlarının derisinin yerine kullanılabileceğini gösterdik. Ciddi anlamda yatırımlar olursa çok ciddi getirileri olacaktır. Çünkü, Rus ve Arap pazarında bu tarz derilere ve işlere çok fazla ilgi duyuluyor. Çok da ciddi paralar sarf ediliyor. Hem ülkemizdeki yaban hayatı korumak, hem denizlerimizdeki popülasyonu dengeye getirmek için çalışıyoruz. Çünkü balıkçılar da bu süreçte zarar görüyor. Dolayısıyla birçok yönden 'Kazan Kazan' şeklinde faydalı bir çalışma oluyor. (Gülşah ANAK)

11 Eyl 2022 - 23:40 -


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeni Alanya Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeni Alanya Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Yeni Alanya Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yeni Alanya Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.


BAYAN TEMİZLİK PERSONELLERİ ARANIYOR

 ALANYA KARGICAK’TA BULUNAN İNŞAATIMIZA; BİTMİŞ OLAN KONUT VE VİLLALARIN TEMİZLİĞİ İÇİN BAYAN PERSONELLER ARANIYOR ! ŞARTLARIMIZ OLDUKÇA İYİ OLUP SİGO...

0 505 974 49 97

GARSON & KOMİ

 Alanya şehir merkezinde bulunan otelimize garson ve komi personel alımı yapılacaktır. ilgilenen kişilerin iletişime geçmesi rica olunur. 

0 536 881 47 49

ELEMAN

 Kestel Üniversite Kantininde çalışacak ELEMAN aranıyor. 

0 538 899 59 49

SAHİBİNDEN ACİL SATILIK 3+1 DUBLEKS DAİRE

Cikcilli ALCON Sitesi’nde, 4. Kat, 3+1 full mobilyalı, 168 m2, deniz ve dağ manzaralı dubleks direkt sahibinden ihtiyaç nedeniyle acil SATILIKTIR. **...

0 535 013 87 06

KİRALIK 1+1 DAİRE

Alanya Oba Başkent Hastanesi yanı denize 500 metre mesafede 1+1 daire... 

0 532 236 37 18

HELİN OTOMOTİV’de

 Çalışmak üzere, ehliyetli, araç yıkayabilecek BAY ELEMAN aranıyor. 

0 532 487 13 86

OTO YIKAMADA ÇALIŞACAK

BAY/BAYAN ELEMAN ARANIYOR. 0 530 831 66 57

0 530 831 66 57

Avax Construction

İnşaat şirketimizde çalışmak üzere; * Mimar, * İnşaat Mühendisi, * Grafik Tasarımcı, * Deneyimli ön muhasebe personeli, * Yemek ve çay servisi yapacak...

0 542 653 36 29

ALANYUM AVM

ALANYUM AVM Bünyesindeki Alaçatı Muhallebicisi’ne Aşçı, Aşçı yardımcısı, Garson, Şef Garson, Komi, Barista ve Kasiyer alımı yapılacaktır. ------------...

0 242 515 03 15

HUKUK BÜROSUNDA

 Yemek ve temizlik işleri yapacak bayan eleman aranıyor. 

0 532 416 45 80