‘Alanya için bu yorgunluğa değer’

Alanya’nın en genç vergi rekortmeni olan hayırsever iş insanı ve ALTSO Başkan Adayı Eray Erdem ile keyifli bir sohbet gerçekleştirdik

+2
Haber albümü için resme tıklayın

ALANYA, Eray Erdem’i bugüne kadar yaptığı başarılı işlerle tanıdı. 2007 yılında Alanya’nın en genç vergi rekortmeni olan, inşaat ve turizm sektörüne adını altın harflerle yazdıran, Alanya Ticaret ve Sanayi Odası (ALTSO) Başkan adaylığı kapsamında çalışmalarına hız kesmeden devam eden Eray Erdem, Pazartesi Sohbeti’nin bu haftaki konuğu oldu. Akademik geçmişi ve çalışmaları hakkında Yeni Alanya’ya özel açıklamalarda bulunan Erdem ile röportajımızın öne çıkanlar şöyle:

‘İŞ HAYATIMA BABAMIN İŞLETTİĞİ RESTORANDA BAŞLADIM’


- Merhaba, öncelikle sorularımızı yanıtlamayı kabul ettiğiniz için teşekkür ederiz. Biz sizi daha yakından tanımak isteriz. Bize kendinizden bahseder misiniz?

Bu anlamda beni gerek okuyucularınızla ve gerekse Alanya kamuoyuyla buluşturma şansı verdiğiniz için ben teşekkür ederim. 1975 doğumluyum, lise eğitimimi Alanya’da tamamladıktan sonra üniversite eğitimimi yurtdışında tamamladım. 3 yabancı dil biliyorum. Evli ve 3 çocuk babasıyım. İş hayatıma babamın işlettiği restoranda başladım. Akabinde kuyumculuk sektörüne geçiş yaptım. 2002 yılında inşaat sektöründe faaliyet gösteren bir şirket kurdum ve Alanya’da hatırı sayılır derecede istihdam ve katma değer yarattık. 2007 yılında geçiş yaptığımız otelcilik sektöründe şu anda 550 kişinin istihdam edildiği bir şirket olarak ticari faaliyetlerimize devam etmekteyiz.

‘BABAM ALANYA’NIN İLK TURİST REHBERLERİNDEN’

- Alanya’ya ne zaman ne şekilde geldiniz?

Babam Alanya’ya 1982 yılında geliyor. Alanya’da iş hayatına turizm sektöründe rehber olarak başladı. Yukarıda bahsettiğim gibi sırasıyla restoran işletmeciliği, kuyumculuk, bir dönem beyaz eşya ve mobilya sektöründe faaliyet gösterdik. Akabinde inşaat ve otelcilik alanında ticari faaliyetlerimizi sürdürmekteyiz.

‘ALTSO ADAYLIĞIMIN ÇIKIŞ NOKTASI BENİM ALANYA’YA OLAN SEVDAM’

-ALTSO Başkan adayısınız ve çalışmalarınıza hız kesmeden devam ediyorsunuz. Peki bu kararı nasıl verdiniz?

Evet, ALTSO adaylığımın çıkış noktası Alanya’ya olan sevdamdır. Ben ve Alanya iki aşık gibiyiz. Ben kendi adıma bu şehre gerek maddi gerekse de manevi çok şey borçluyum. Dolayısıyla bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da bu şehre hizmet edebilmek adına böyle bir karar verdim. Tabi bu kararı verirken etrafımdaki birçok arkadaşımın ve dostumun da görüşlerini aldım. Uzun süre üzerinde görüş alışverişi yaptıktan sonra adaylıkla ilgili nihai kararımızı verdik ve Bismillah dedik. Allah bu şehre bu alanda da hizmet etme şansı nasip eder inşallah.

‘RİSK ALAN, İSTİHDAM YARATAN HERKESE MÜTEŞEKKİRİM’

- Alanya’da aynı zamanda turizm sektörünün önemli temsilcilerindensiniz. Alanya’ya bugüne kadar turizm alanında yapılan yatırımları nasıl değerlendiriyorsunuz?

Turizm sektöründe yapılan yatırımları, her konuda olduğu gibi kendi dönemi ve konjonktürel yapısı içerisinde değerlendirmek daha doğru olur. Bugün şikayetçi olduğumuz ya da yanlış olmuş dediğimiz bir çok konu, muhakkak kendi döneminde büyük ihtiyaç, dolayısıyla bugüne kadar bu anlamda yatırım yapan, risk alan, istihdam yaratan, bu şehrin ve ülkenin kalkınmasına katkı sunan herkese müteşekkir olmaktan öte bir şey söyleyemem. Ama her işte olduğu gibi sektörün eksiklerinin ve ihtiyaçlarının doğru tespit edilmesi ve bu tespitler doğrultusunda da doğru tedavinin, doğru reçetenin uygulanması gerekir. Kısmet olur da ALTSO’ya seçilirsek bu konuda da ALTSO’nun görev ve sorumlulukları çerçevesinde, sektörün hak ettiği yerlere gelebilmesi için elimizden gelen tüm çabayı, gayreti göstereceğiz.

‘KONU ALANYA OLUNCA HİÇBİR GÖREVDEN KAÇMADIM’


- Birçok kurumun yönetiminde yer alıyorsunuz. Bugüne kadar hangi STK ve meslek örgütleri ile işbirliği içinde yer aldınız?

Yukarıda da belirttiğim gibi biz Alanya ile birbirinden kopamayacak iki aşığız. Dolayısıyla bugüne kadar konu Alanya olunca imkanlarım dahilinde hiçbir görevden kaçmadım. Yaklaşık 17 yıldır Alanyaspor yönetiminde görev almaktayım. Bunun yanında Alanya Müteahhitler Birliği (MÜTBİR) kurucu üyesiyim. Alanya Sanayici ve İş İnsanları Derneği (ALSİAD) üyeliğim devam etmekte. 2009 ve 2019 yılları arasında iki dönem Alanya Belediyesi Meclis Üyeliği görevinde bulundum.

‘DOĞRU REÇETEYİ YAZABİLİRİZ’

- Bildiğiniz gibi pandemi sorunu devam ediyor. Bununla birlikte Rusya-Ukrayna savaşı ve döviz kurundaki dalgalanmalar da sektöre zarar verdi. Tüm bu konular göz önüne alındığında size göre 2022 sezonu Alanya için nasıl geçiyor?

Pandemi gerek dünyada ve gerekse ülkemizde, özellikle ekonomik anlamda büyük bir daralmaya, hatta bazı sektörler için belki de yıkımlara neden oldu. Doğası gereği turizm sektörü de maalesef büyük darbe gören hassas sektörlerden bir tanesi. Bunun yanında 2022 sezonu için umutlar çok yüksekken maalesef Rusya ve Ukrayna arasındaki savaş sektörü çok kötü etkiledi. Ama pandemi süreci ile kıyaslarsak 2020 ve 2021 sezonlarına göre daha verimli bir sezon yaşamaktayız. Aslında bu kriz dönemlerinde sektörel anlamda ders çıkarılarak ve önümüzdeki süreçte turizm sektöründe yolumuza daha sağlıklı devam edebilmek adına doğru reçeteleri yazabiliriz. Tabi bunun için turizm sektörünün tüm paydaşlarının aynı masa etrafında toplanması gerekir.

‘ÖNÜMÜZDEKİ GÜNLERDE PROJELERİMİZİ PAYLAŞACAĞIZ’

- ALTSO seçimlerinde başarı elde etmeniz halinde Alanya’ya ne gibi yenilikler kazandıracaksınız?

Bu soru en çok karşılaştığım ve belki de iş insanları tarafından akla gelen, sorulması gereken ilk sorulardan bir tanesi. Bu konuda öncelikle odanın görev ve sorumluluk çerçevesini, gerek kanunlar nezdinde gerekse de odanın etik kuralları nezdinde iyi bilmek gerekir. Önümüzdeki günlerde kamuoyuyla, Alanya'daki her sektörü birebir ilgilendiren projelerimizi paylaşacağız. Ayrıca şu anda ekipteki çalışma arkadaşlarımızla birlikte, yapılan ziyaretlerin ardından geri dönüşler doğrultusunda eksikleri belirleyip yeni projelerimizi listemize ekliyoruz. Dediğim gibi önümüzdeki günlerde Alanya kamuoyuyla projelerimizi paylaşacağız.

‘SEÇİM KAZANMAK İÇİN HER YOL MÜBAH DEMEYECEĞİZ’

- Seçim sürecindeki rakipleriniz de iş dünyasının önemli isimleri. Seçimin demokratik bir ortamda geçtiği aşikar. Gazetemiz aracılığıyla rakiplerinize söylemek istediğiniz bir şey var mı?

Ben öncelikle rakiplerimin hepsini Alanya’ya hizmet adına göstermiş oldukları medeni cesaret ve fedakarlıklarından dolayı kutluyorum. Çünkü bu tür hizmetler her türlü fedakarlığı gerektiren işlerdir, maddi-manevi fedakarlık gerektirir. Eşinizden, dostunuzdan, çocuklarınızdan ve kendinizden çaldığınız zamanı şehre hizmet için feda edeceksiniz. Dolayısıyla herkesin yapabileceği işler olmadığını düşünüyorum. Bu minvalde aday arkadaşlarımı tekrar kutluyorum. Aday arkadaşlarım da kendi işlerinde başarılı ve iş dünyasında karşılığı olan kardeşlerim. Bu seçimi gayet seviyeli ve keyifli bir şekilde sonlandıracağız. Tabii ki hepimizin farklı şekillerde seçim çalışmaları olacaktır ama bizim bu konuyla ilgili sloganımız şu şekilde: "Seçim kazanmak için her yol mübah demeyeceğiz. Mübah olan yolları sonuna kadar zorlayacağız."

‘ALANYA’DA KAZANIYOR, TÜM YATIRIMLARIMI ALANYA’YA YAPIYORUM’

- Genç yaşta vergi rekortmenliği, okul yaptırma gibi bir çok alanda isminizi başarı ile duyurdunuz. Aynı zamanda yüzlerce kişiye istihdam sağlıyorsunuz. Peki bu süreçte ne gibi zorluklarla karşılaşıyorsunuz?

Evet, 2007 yılında şirketimiz Alanya’da vergi rekortmeni oldu. Bu benim için tarif edilemez bir gurur ve onurdur. Alanya’da kazanıp tüm yatırımlarımı Alanya'ya yapan bir iş insanıyım. 2009 yılında da eşim ve kendi adıma Alanya’da bir okul yaptırdım. Alanya’da bir çok inşaat projem oldu ama benim için en gurur ve onur verici proje, yaptırma imkanı bulduğum okuldur, tarif edilemez bir duygu. Bu süreçte karşılaştığım en büyük zorluk zaman yetersizliği. Ama onu da iyi ekip arkadaşları ile tolere etmeye çalışıyoruz. Alanya için bu yorgunluğa değer.

‘İKİ YAKAYI BİR ARAYA GETİRİYORSUNUZ’

- Son olarak eklemek istediğiniz bir şey, bizler aracılığıyla vermek istediğiniz bir mesaj var mı?

Röportajın başında da dediğim gibi beni Alanya kamuoyu ile buluşturduğunuz için sizlere çok teşekkür ediyorum. Bu tür durumlarda sizler çok önemli bir köprü görevi görüyorsunuz, iki yakayı bir araya getiriyorsunuz. Alanya’daki tüm iş insanlarına, ziyaretlerimiz sırasında bize göstermiş oldukları tahammül, hoşgörü ve nezaketlerinden dolayı çok çok teşekkür ediyorum. İnşallah Allah da bize bu kıymetli insanlara hizmet etme şansı verir. (Gülşah ANAK)

07 Ağu 2022 - 22:07 -


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeni Alanya Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeni Alanya Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Yeni Alanya Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yeni Alanya Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

01

Genç mühendis - Yazıklar olsun Alanyalılara, dükkanınızı evlerinizi Doğu kökenlilere verdiğiniz gibi şimdide koltuklarınızı veriyorsunuz. Belediye başkanı da Vanlı olur yakında, Alanyalılar gitsin yaylada Davar gütsün

Yanıtla . 1Beğen . 6Beğenme 08 Ağustos 14:10
02

Gerekyok - @Genç mühendis 01 nolu yoruma cevabı: Öyle deme taksici dolmuşcu olmakda alanyali olmanin şartlarından..ver evini arsani dukkanini paran bittikçe sat..ye iç yat sonra gene sat hayat felsefesi de muhteşemdir alanyada

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 08 Ağustos 22:22

BAYAN TEMİZLİK PERSONELLERİ ARANIYOR

 ALANYA KARGICAK’TA BULUNAN İNŞAATIMIZA; BİTMİŞ OLAN KONUT VE VİLLALARIN TEMİZLİĞİ İÇİN BAYAN PERSONELLER ARANIYOR ! ŞARTLARIMIZ OLDUKÇA İYİ OLUP SİGO...

0 505 974 49 97

GARSON & KOMİ

 Alanya şehir merkezinde bulunan otelimize garson ve komi personel alımı yapılacaktır. ilgilenen kişilerin iletişime geçmesi rica olunur. 

0 536 881 47 49

ELEMAN

 Kestel Üniversite Kantininde çalışacak ELEMAN aranıyor. 

0 538 899 59 49

SAHİBİNDEN ACİL SATILIK 3+1 DUBLEKS DAİRE

Cikcilli ALCON Sitesi’nde, 4. Kat, 3+1 full mobilyalı, 168 m2, deniz ve dağ manzaralı dubleks direkt sahibinden ihtiyaç nedeniyle acil SATILIKTIR. **...

0 535 013 87 06

KİRALIK 1+1 DAİRE

Alanya Oba Başkent Hastanesi yanı denize 500 metre mesafede 1+1 daire... 

0 532 236 37 18

HELİN OTOMOTİV’de

 Çalışmak üzere, ehliyetli, araç yıkayabilecek BAY ELEMAN aranıyor. 

0 532 487 13 86

OTO YIKAMADA ÇALIŞACAK

BAY/BAYAN ELEMAN ARANIYOR. 0 530 831 66 57

0 530 831 66 57

Avax Construction

İnşaat şirketimizde çalışmak üzere; * Mimar, * İnşaat Mühendisi, * Grafik Tasarımcı, * Deneyimli ön muhasebe personeli, * Yemek ve çay servisi yapacak...

0 542 653 36 29

ALANYUM AVM

ALANYUM AVM Bünyesindeki Alaçatı Muhallebicisi’ne Aşçı, Aşçı yardımcısı, Garson, Şef Garson, Komi, Barista ve Kasiyer alımı yapılacaktır. ------------...

0 242 515 03 15

HUKUK BÜROSUNDA

 Yemek ve temizlik işleri yapacak bayan eleman aranıyor. 

0 532 416 45 80