Alanya’nın sembolüyle bir ilke imza attı

Pazartesi Sohbeti’nin bu haftaki konuğu, metal kaynak tekniğiyle yaptığı çift başlı kartal heykeliyle Türkiye’de bir ilke imza atan heykel sanatçısı Mustafa Oktay oldu

Büyütmek için resme tıklayın


AYNI zamanda Türkler Güzel Sanatlar Lisesi’nde de görev yapan heykel sanatçısı Mustafa Oktay, metal kaynak tekniğiyle yaptığı çift başlı kartal heykeliyle Türkiye’de ilke imza attı. Oktay hedefinin, çalışmasını daha büyük boyutlarda tasarlayarak Alanya’nın simge yerlerinden birine konulması olduğunu söyledi. Oktay’ın 2016 yılında Polonya’da gerçekleştirilen 1. International Ceramic and Photographic Symposium Workshop Swidnica’da hazırladığı bir heykeli de şu an Polonya’nın kent meydanında sergileniyor. Yaptığı çalışmalar ve hedefleri ile ilgili Yeni Alanya’ya özel açıklamalarda bulunan Oktay, sanatın her zaman iyileştirici ve birleştirici bir boyutu olduğunu hatırlattı. İşte Oktay ile söyleşimizin öne çıkan detayları:


‘MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI’NIN BURSLU ÖĞRENCİSİYDİM’


- Merhaba, öncelikle sorularımızı yanıtlamayı kabul ettiğiniz için teşekkür ederiz. Bize biraz kendinizden, akademik geçmişinizden bahseder misiniz?


Öncelikle atölyeme hoş geldiniz. Çorum’da doğdum. İlk ve orta öğrenimimi Çorum’da tamamladım. Çukurova Üniversitesi Eğitim Fakültesi Resim İş Bölümü Heykel Ana Sanat Dalı'ndan 1996 yılında mezun oldum. Mezuniyet sonrası hemen öğretmenliğe başladım. Milli Eğitim Bakanlığı’nın burslu öğrencisiydim. Gaziantep, Erzurum, Çorum’daki ortaokullarda Resim-İş öğretmeni olarak görev yaptım. 2001 yılında Milli Eğitim Bakanlığı’nın açtığı merkezi sistem sınavıyla Güzel Sanatlar Lisesi’ne öğretmen seçme sınavına katıldım. 2001 yılında o sınavı geçerek, Samsun İlk Adım Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi’nde heykel atölye öğretmeni olarak göreve başladım. O tarihten beri Güzel Sanatlar Lisesi’nde çalışıyorum. Daha sonra 2005 yılında Çorum Güzel Sanatlar Lisesi’ne tayin oldum. 2021 yılına kadar orada görev yaptım. 31 Ağustos 2021 tarihinde de Alanya Türkler Güzel Sanatlar Lisesi’ne tayin oldum.


‘ALANYA’DA EVDEN ÖNCE ATÖLYE BAKMAYA BAŞLADIM’


-Mesleğiniz gereği öğrencilerinize bu alanda eğitim veriyorsunuz. Peki atölyenizi kurma aşamanızdan bahseder misiniz? Sergilerinize nasıl başladınız?


Atölye, bizim için vazgeçilmez bir parçadır. Yemek yemek, nefes almak gibi bir şey. Çalışmak için bir ortama ihtiyacımız var. Bir ressam evinin salonunda ya da balkonunda çalışabilirken, heykeltraşın mutlaka bir atölyeye sahip olması gerekir teknik olarak. Öğretmenliğe başladığım ilk günden beri, imkanlarım dahilinde hep atölyem oldu. Bu kimi zaman balkon, kimi zaman garaj, kimi zaman da bodrum katında bir oda oldu. Profesyonel olarak 2014 yılından beri geniş kapsamlı bir atölyeye sahibim. Alanya’ya tayin olur olmaz ev bakmadan önce atölye bakmaya başladım. 31 Ağustos’ta göreve başladım, 20 Eylül’de de atölyemi hazır edip eşyalarımı getirdim.


‘HEYKEL KARMA SANATLARIN BİRLEŞİMİDİR’


- Metal atıklarla inanılmaz eserlere imza atıyorsunuz. Peki bu süreç nasıl başladı? Seramik ve şu an çalıştığınız yöntem bir bütün mü?


Akademik olarak aldığım eğitim heykel eğitimi. Akademide verilen heykel eğitiminde heykel öğrencisine verilen ilk malzeme kildir. Kil ile geometrik formlarda eğitiminize başlarsınız. Ardından sırasıyla obje, büst ve figür olarak devam eder. Sınıfınız ilerledikçe ders olarak ahşap, taş ve metal atölyelerine başlarsınız. Çukurova Üniversitesi öğrencisiyken atölye hocam, Prof. Dr. Suat Karaarslan, metal üzerinde çalışmaya devam etmemi salık verdi. Kendisini de buradan saygı ile anıyorum. Ama okul sonrası bir ara oldu. Ara ara metal çalıştım. Heykel ile uğraşan sanatçıların teknik beceriye de sahip olması gerekiyor. Aslında heykel, karma sanatların birleşimi diyebiliriz. Taş, ağaç, kaynak, vida, çekiç bilmek zorundasınız. Bir tarafta teknisyen tarafınızın olması gerekiyor. Her zaman her işi ustalarla sanayide yapma şansınız olmaz. Bu nedenle malzemeye ve tekniğe hakim olmanız gerekiyor. İmkanlarım dahilinde mezun olduktan sonra aldığım ilk malzeme çantak kaynak dediğimiz elektrik kaynağıdır. Hala saklarım. Onunla küçük küçük başladım. Ardından ahşap yontular yaptım. İnsanlar çeşitli dönemlerde kendisini farklı malzeme ve konulara geçişler yapar. Ahşapta da teminimiz yine geri dönüşüm. Malzemeleri odunluktan alıyoruz. 2020 yılında pandeminin başlangıcı ile beraber ben kendimi atölyede izole ettim. Metal kaynak kuzgun çalışmam o dönemde çıktı. Pandeminin psikolojisi ve havasıyla ortaya çalışmalar çıkarttım. Özellikle İskandinav mitolojisinde çok önemli bir yere sahip. Biraz ölümün habercisi diye söylenir. Ama beni aklı ile cezbetti. Konular döneme göre değişebiliyor.


‘HEDEFİM ALANYA’DAKİ BİR MEYDANDA SERGİLEMEK’


- Metal kaynak tekniği ile Türkiye’de bir ilke imza attınız. Bu yöntemle ortaya çıkan çift başlı kartal heykelinizin oluşum süreçlerini dinlemek isteriz.


Sanatçı yaşadığı bölgeden etkilenir ve yaşadığı bölgeyi etkiler. Ben de Alanya’da bulunduğum süre içinde yaptığım incelemeler, çalışmalar ve geziler sonucu gözlemlerim oldu. Burası Anadolu Selçuklu Devleti’nin kışlık başkenti idi. Dolayısıyla çift başlı kartalın Selçuklu’nun simgesi olduğunu biliyoruz. Çift başlı kartalın en temel sembolü, doğu ve batının hakimi. Koruyan, gözeten olarak biliyoruz. Türk tarihinde kartal her zaman kutsal sayılmıştır. Şamanizme dayanıyor. Türk mitolojisinde kartal her zaman kutsaldır ve birçok Türk boyunda da simge olarak kartal tamgası kullanılmıştır. Selçuklu’da da onu görüyoruz. Çift başlı kartal birçok sanatçı tarafından çalışıldı. Resim olarak, heykel olarak da farklı tekniklerde yapıldı. Bizimkinin ilk olmasının sebebi metal kaynak ve saç parçalarının konstrüktivist tarzda biçimlenmesidir. Bunu bir maket olarak düşünebilirsiniz. Hedefim, bu çalışmayı ¼ oranında büyüterek bir meydan heykeli halinde getirmek. Bugün Alanya Belediyemiz de çift başlı kartalı sembol olarak kullanıyor. Bir sanatçı sorumluluğuyla yaşadığımız kentin kültürüne sağlayacağımız katkı benim açımdan heykellerim olabilir. Alanya’ya yakışan, Alanya’nın tarihine, kültürüne, turizm potansiyeline uyacak nitelikli bir çift başlı kartalın temellerini atölyemde attım. Bu çalışmamın ardından yine Türk tarihinde önemli bir yere sahip olan Anadolu Kartalı’nı çalıştım. Bugün hala Türk Hava Kuvvetleri’nin de simgesidir. Bu simge de Selçuklulardan geliyor. Yine metal kaynak yönetmiyle yaptığım bu heykel de çift başlı kartal çalışmamın ilerlemesindeki yapı taşlarından.


‘YAPTIĞIM HEYKELLERİN HEPSİ GERİ DÖNÜŞÜM’


-Aynı zamanda ALÇED gönüllüsüsünüz. Bu süreçte ALÇED üyelik aşamanız nasıl ilerledi? ALÇED ile ortak yürüttüğünüz çalışmalarınız hakkında bilgi verir misiniz?


ALÇED üyeliğimde, ağabeyim, yakınım İsmail Haboğlu’nun büyük bir etkisi var. Kendisi de ALÇED başkanlığını ve başkan yardımcılığını uzun yıllar yapmış. İsmail Ağabeyimin yönlendirmesi ve Şerefnur başkanımın tanışıklığı ile birlikte oldu. Derneğin işlevi ve işleyişi bizim de günlük hayatımızın içinde var olan bir sistem. Ben de iyi bir çevreci olduğumu düşünüyorum. Hayvanseverim. Atölyemde de gördüğünüz üzere kedilerimizle beraberiz. Yaptığım heykellerin hepsi tamamıyla geri dönüşüm. Metallerde de, ahşaplarda da baktığınız zaman geri dönüşüm olduğunu görüyoruz. Yakınlığımız da biraz böyle. Okullardaki bilgilendirme toplantılarımıza ben de küçük sergilerle katkı sağlamayı düşünüyorum.


‘SANAT BİRLEŞTİRİR VE İYİLEŞTİRİR'


- Son olarak eklemek istediğiniz bir şey, bizler aracılığıyla vermek istediğiniz bir mesaj var mı?

Ben tekrar hepinize çok teşekkür ederim. Vermek istediğim en temel mesaj, Türkiye’de son dönemde özellikle snaata ve sanatçıya ne kadar ihtiyaç olduğunu gördük. Sanatın birleştirici ve iyileştirici tarafına her zaman inandım. Sanatın paylaşılarak çoğaldığına inanıyorum. Bunu mutlaka toplum olarak kullanmamız gerekiyor. Hem bir öğretmen hem de heykel sanatçısı olarak çalışmalarım ve etkinliklerimle, Alanya dahil her yerde var olmak istiyorum. Yaşadığım kentin kültür ve sanat hayatına katkı sağlanmak, sanat sever insanların yanında olmak istiyorum. (Gülşah ANAK)

17 Tem 2022 - 22:03 -


TÜM RÖPORTAJLAR GÖSTER


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeni Alanya Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeni Alanya Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Yeni Alanya Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yeni Alanya Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.


RESEPSİYONİST

RESEPSİYONİST Best Life Apart Otel’e GECE RESEPSİYONİSTİ alınacaktır. Not: Emekli de olabilir. Kalacak yer verilecektir. 

0 536 638 65 25

CLUB HIGH FIT

CLUB HIGH FIT Bünyesinde görev yapacak kadın temizlik görevlisi aranmaktadır.  

0 545 687 79 10

REF REF RENT A CAR’A

 Bay/Bayan eleman alınacaktır. 

0 532 311 32 55

PANORAMA OTEL'E

 * KAT ŞEFi * KATÇI * GÜVENLİK PERSONELİ alınacaktır. 

0 533 292 05 95

MASTAŞ PARKE FABRİKASINDA

MASTAŞ PARKE FABRİKASINDA 12 ay çalışmak üzere; * Beton-Parke İstifleme * Palet Tamiratı, * Ağır Vasıta Şoförü ve Vasıfsız Eleman aranmaktadır. Yemek+...

0 545 784 86 78

SİTE GÖREVLİSİ

•Kargıcak bölgesinde bir sitemiz için havuz, bahçe ve temizlik konusunda tecrübeli site görevlisi arıyoruz, •Bu bölgede oturan ve ya gidip gelebilecek...

0 242 515 03 21

Ziyaf-Et Çorba & Mangal Salonu (24 saat açık)

Yeni açılan restoranımızda vardiyalı olarak istihdam edilmek üzere; 1- Sulu Yemek ve Çorba Ustası. 1- Izgara Ustası. 1- Pide Ustası. 2- Bay/Bayan Gars...

0 543 501 78 63

ALANYA MERKEZİNDEKİ CENTER Kitchen&Bar‘da

ALANYA MERKEZİNDEKİ CENTER Kitchen&Bar‘da 12 ay çalışacak, tecrübeli YABANCI DİL BİLEN Bay & Bayan GARSON ve KOMİLER alınacaktır. 

0 533 696 41 81

TERZİ

 Alanya merkezde bulunan terzihanemize; tadilat işinden anlayan BAY/BAYAN TERZİ aranıyor. Müracaat Adres: Şekerhane Mah. Bostancıpınarı Cad. Martı Sok...

0 546 718 42 86

BAYAN ELEMAN

Şirketimizin muhasebe bölümüne ön muhasebe bilgisi olan bayan eleman alınacaktır. Pratik Solar - Pratik Optik 

0 532 513 80 36

Anket Alanya’nın 4 mahallesinin yabancıların yerleşimine kapatılması hakkında ne düşünüyorsunuz?