‘İl gibi yaşıyoruz ama ilçe gibi yönetiliyoruz’

Pazartesi Sohbeti’nin bu haftaki konuğu Alanya Belediyesi Yabancılar Meclisi Başkanı Abdullah Karaoğlu oldu. Yabancılar Meclisi olarak ülkede ilk ve tek olduklarını söyleyen Karaoğlu, Alanya’daki göç dalgasını ve gündeme gelen konuları değerlendirdi

‘İl gibi yaşıyoruz ama ilçe gibi yönetiliyoruz’
‘İl gibi yaşıyoruz ama ilçe gibi yönetiliyoruz’
+5
Haber albümü için resme tıklayın

RUSYA ve Ukrayna arasındaki savaşın ardından yoğun göç alan Alanya’da, hem yabancıların adli olaylara karışma oranını hem de Kargıcak, Mahmutlar, Kestel ve Avsallar mahallelerinin yeni yabancı yerleşimine kapatılmasını Alanya Belediyesi Yabancılar Meclisi Başkanı Abdullah Karaoğlu ile konuştuk. Yeni Alanya’ya özel açıklamalarda bulunan Karaoğlu, Alanya’nın il gibi yaşadığını, ilçe gibi yönetildiğini ve hızlı bir göç dalgası aldığını belirtti. Ayrıca Karaoğlu, “Alanya’da yaşamanın bir bedeli var. Burada yaşamak isteyenler dünyaya örnek olan Alanya Modeli’nin kurallarına uymalı” dedi. İşte Karaoğlu ile sohbetimizin öne çıkanlar:


‘ALANYA GÖÇ DALGASINDAN NASİBİNİ ALDI’

-Alanya’da son aylarda etkili olan göç dalgası birçok tartışmayı da beraberinde getirdi. Gelinen son noktayı bir kez de sizden dinlemek isteriz.


Evet, bugünlerde Alanya’da olağanüstü bir Ukrayna ve Rusya çoğunluğu var. Savaş çok kötü bir durum ve Ukrayna için üzücü bir durum. Dolayısıyla Ukrayna’dan olağanüstü bir göç var. Biz millet olarak tarihten bu yana mağdurlara hep sahip çıkmışızdır. Çıkmamız da gerekiyor. Devletimiz de sahip çıkıyor. Neticede onlar bizim birer misafirlerimizdir. Bizler de elimizden geldiği kadar onlara yardımcı olmaya çalışıyor, Alanya Belediyesi Yabancılar Meclisi olarak da bu konuları gündeme getiriyoruz.

‘İl gibi yaşıyoruz ama ilçe gibi yönetiliyoruz’


‘ALANYA’DA YAŞAMANIN BİR BEDELİ VAR’

-Alanya’ya yerleşen Rus ve Ukraynalı vatandaşların adı, ne yazık ki birçok talihsiz adli vakada geçti. Bu durum da şehir asayişi bakımından tepki çekti. Bununla ilgili neler söylemek istersiniz?


Bu olaylar çok fevri meselelerdi. Genelde biz Yabancılar Meclisi olarak sadece Rus ve Ukraynalılara değil, tüm ülke vatandaşlarına söylüyoruz. Alanya’nın kendine has bir modeli var. Bu model, herkes bulunduğu ortamda kim olursa olsun Mevlana misali, saygı duymak zorundasın. Seversin, sevmezsin farketmez. Burada yaşamanın bir bedeli var. Bu bedel karşılıklı sevgi ve saygı. Milliyetçilik ve siyaset yok. Kavga etmek isteyen gidip kendi ülkesinde yapacak. Alanya’nın huzurunu hiçbir yeni Alanyalı ve misafir bozamaz. Bunu bozmasına da müsade etmeyiz. Alanya modeli, barış, kardeşlik, sevgi, saygı ve hoşgörü. Bu bizde var ve bunu aşılıyoruz. O kadar kalabalığın içinde bir tane çürük elma çıkar.

‘İl gibi yaşıyoruz ama ilçe gibi yönetiliyoruz’

TÜRKİYE’DE İLK VE TEKİZ’

-Bildiğiniz üzere pandeminin ardından bu yıl uluslararası kültür, sanat ve turizm festivali kapılarını açmıştı. Yabancılar Meclisi olarak siz de bu festivalde keyifli bir stant açmıştınız. Bundan sonra hazırlandığınız veya içerisinde yer alacağınız etkinlikler nelerdir?

Alanya Yabancılar Meclisi Türkiye’de bir ilk ve tek. Bu çok önemli bir konu. Yabancılar Meclisi, birinci elden ve doğru ağızdan insanlara bilgiyi aktarabilmek. Bunu gönüllü olarak 19 senedir yapıyoruız. Çünkü Alanya hepimizin. Bu nedenle Alanya’da güzel şeyler olmalı. Bugün, ikametini almış yabancı vatandaşların sayısı 50 bini aşmış vaziytette. Bir de ikameti olmayan insanlar var. Buradan Sayın belediye Başkanımız Adem Murat Yücel’e de teşekkür etmek istiyorum. Bize gerekli desteği ve önemi veriyor. Sayın Kaymakamımız, tüm Alanya’da görev yapan devlet insanları bizlere sahip çıkıyor. Bizler de onlarla birlikte koordineli bir şekilde çalışıyoruz. Yabancılar Meclisi olarak festivalde yer aldık. Bu sene her ülkeye bir masa verdik. Her ülke kendi kültürünü kendi bayrağının altında paylaştı. Burada tabii ki yeniden Alanya’nın tanıtımını yapıyoruz. Alanya Belediyesi Yabancılar Meclisi, Alanya’daki tüm etkinliklerde yer alır.


‘ALANYA MODELİ DÜNYAYA ÖRNEK’


Bizim şu anda 35’in üzerinde üyemiz ve farklı ülkelerden temsilcilerimiz var. Tabii üyelerimiz devamlı çoğalıyor. Çünkü Alanya’da 130’un üzerinde farklı milletten insanlar var. Biz burada farklı milletlere, saygı ve sevgi çerçevesinde, eşit bir şekilde sahip çıkıyoruz. Dolayısıyla Alanya modeli dünyada örnek bir model.

‘İl gibi yaşıyoruz ama ilçe gibi yönetiliyoruz’


‘BİR KİŞİ HATA YAPARSA DEVLETİMİZ EL KOYAR’

-Alanya’da yerleşik yaşayan bir yabancı adli bir olaya karıştığında Yabancılar Meclisi olarak onun yanında yer alıyor musunuz?


Tabiki herhangi bir sıkıntıda, bize soranlar oluyor. Ama biz tabiki müdahil olmuyoruz. Çünkü devletimizin vereceği bir karar ve eğer bir kişi yanlış yapmışsa devletimiz buna el koyar. Ama dediğim gibi Alanya’da olağanüstü bir durum yok. Trafik kazası, boğulma gibi adli vakalar sık oluyor. Ancak bu insanların çok olduğu bölgelerde olan şeyler. Bir tane üzücü bir olay olmuştu, bir baba ne yazık ki iki çocuğunun canına kıymıştı. Ancak bu babanın yaşadığı ruhsal bir sorunla alakalı bir durumdu. Bunun nedenlerini kamuoyu ile paylaşmak istemiyoruz izninizle.

‘ALANYA’NIN HAK ETTİĞİNİ VERECEKLERDİR’


-Alanya Belediyesi Yabancılar Meclisi olarak, Alanya’nın ‘il’ olması ile ilgili konuya nasıl bir yorum getirirsiniz?


Alanya artık il gibi yaşıyor, ilçe gibi yönetiliyor. Bunu yıllardır söylüyoruz. Devletimiz ve büyüklerimiz bilir. Karar vericiler de onlardır. İnanıyorum ki doğruyu bulacaklar ve Alanya’nın hak ettiğini verecekler. Bu inançtayım.

‘İl gibi yaşıyoruz ama ilçe gibi yönetiliyoruz’


-Alanya’da sağlık turizmi ile ilgili yapılan çalışmaları nasıl değerlendiriyorsunuz?


Sağlık turizmi Alanya için gerçekten çok önemli. Alanya’ya gelen insanların çoğu sağlıktan yararlanıyor. Diş problemi olanlar dişlerini burada yaptırıyor. Göz ameliyatı olmak isteyenler geliyor. Çünkü her ne kadar hayat pahalı olsa bile bizdeki sağlık sektörü yurt dışına göre olağanüstü makul fiyatlarda. Ayrıca çok donanımlı doktorlarımız var. Sağlık turizmi için önemli bir aşama kaydetmeli ve bu konuya çok önem vermeliyiz. Geleceğin çok önemli lokomotifi sağlık turizmi olacak. Alanya ve Antalya’da sağlık turizmi ile ilgili bazı kuruluşlar var. Yabancılar Meclisine de bu konuda bilgilendirme yapıyorlar. Biz de üyelerimizle bu bilgileri paylaşıyoruz. Sağlık turizmi önemli bir konu ve iyi de bir gelir kaynağı. Daha fazla bu konu üzerinde eğilmeliyiz. Alanya şanslı bir bölge ve iki tane üniversitemiz var. Üniversitelerimiizn bünyesinde yurt dışından o kadar büyük talep var ki. Ben bizzat buna vesile de oluyorum. Üniversitelerimizle karşılıklı anlaşmalara vesile oluyoruz. Biz de bu nedenle gururluyuz. Alanya artık üniversite şehri oldu.

-Alanya’nın Mahmutlar, Kestel, Kargıcak ve Avsallar mahallelerinde yeni yabancı yerleşiminin Göç İdaresi tarafından yasaklanması ile ilgili neler söylemek istersiniz?

Dediğim gibi Alanya’ya yoğun bir talep var. Savaş mağdurları da bu bölgeyi tercih ediyor. Dolayısıyla Göç İdaresi Müdürlüğü tarafından verilen bilgiye göre Rusya ve Ukrayna haricindeki ülke vatandaşları, kira sözleşmesi ile ikamet alamayacaklar. Mülk alırlarsa en tabi hakları. Ama kira ile alamıyorlar. Doğru bir karar. Çünkü Alanya’da yaşamanın bir bedeli var. Eğer o bedeli karşılarsan Alanya’da ikamet sahibi olabiliyorsun. Bu sayede kendi vatandaşımızın da üzülmesinin önüne geçilecek. Alanya’da üniversite hocaları, doktorlar, öğretmenler ve memurlar dahi Alanya’ya gelmek istemiyorlar. Çünkü aldıklarıyla ödeyecekleri arasında uçurum var. O nedenle buna bir denge getirmek zorundayız. Devletimiz de bu sorunu çözecektir. Çünkü 3-5 ay için kendi vatandaşımızı satmayalım.

‘İl gibi yaşıyoruz ama ilçe gibi yönetiliyoruz’

‘ALANYA’NIN KURALLARINA SAYGI DUYULMALI’

- Son olarak eklemek istediğiniz bir şey, bizler aracılığıyla vermek istediğiniz bir mesaj var mı?


Ben üniversite öğrenimimi Konya’da tamamladım. Mevlana’yı da seven bir insanım. Hani derler ya ne olursan ol gel… 100 sefer tövbe etsen de yine gel… Ben buna bir ilave yapmak istiyorum, adam gibi gel… Eğer Alanya’da yaşayacaksan Alanya’nın kurallarına saygı duymalısın. Alanya’da misafir olduklarını unutmasınlar. Biz herkesi seviyoruz yaradandan dolayı. Fakat, kendilerini sevdirmeyi ihmal etmesinler ve kurallara uysunlar. Trafikte de yanlış yapıyorlar. Alanya’nın havasına çabuk alışıyorlar ve bakıyorsunuz yabancı bir plaka kırmızı ışıkta geçiyor. Uyarıyorum, tepki gösteriyor. Burası Muz Cumhuriyeti değil. Bizim kurallarımız var. Alanya’da yönetici olmak kolay değil. Olağanüstü enerjin ve gücün olmalı. Başkan Yücel Alanya’yı sevdiği için yoğun bir tempoda çalışıyor ve kolay değil. Kendilerine de kolaylıklar diliyorum. Kaymakamımız ve tüm resmi birimler çok gayretle çalışıyorlar ve hepsine başarılar diliyorum. Burada yaşayan vatandaşlar, Alanya’da yaşayabildikleri için kendilerini şanslı hissetsinler. Herkese sağlık, mutluluk ve başarı diliyorum. Ayrıca, Türkiye'deki hiçbir futbol takımının Alanyaspor kadar yabancı seyircisi yoktur. Alanya Belediyesi Yabancılar Meclisi olarak da Alanyaspor'umuzu kalpten destekliyoruz.

ABDULLAH KARAOĞLU KİMDİR?

27 Ağustos 1957 Alanya doğumluyum. İlk, orta ve lise öğrenimimi Alanya’da tamamladım. Sonra bir Hava Harp Okulu maceramız oldu. 1974 yılında Alanya’da ilk Hava Harp Okulu’nu kazanan kişiyim. İzmir Gaziemir’de kamplarımızı yaptık. Sınavlarımız İstanbul’daydı. Fiziksel, zihinsel ve sportif sınavlarımız oldu. O zamanın şartlarında bilmiyordum, sportif programın da olacağını. 100 metre, bin 500 metre, gülle atma gibi sınavlardan geçtik. Gençliğim hep dolu dolu geçti. Alanya’da 15-17 yaşlarında iken hem aileme de katkı sağlamak için Alanya Hali’nde çok karpuz attım. Spor sınavına spor ayakkabım yokken girdim ama 100 metrede rekorum var. Güllede de 7 küsur attım. Hemen hoca çağırdı ve ‘Evladım siz profesyonel misiniz?’ diye sordu. Ben de ilk kez attığımı ancak gücümün karpuz atmaktan geldiğini söylemiştim. Bu süreçte 18 yaşından küçük olduğunuz için babanızın imza atması lazım. Tabii annem de babama baskı yapıyor ve istemeye istemeye kazandığım halde ayrılmak zorunda kaldım. (Gülşah ANAK)

04 Tem 2022 - 00:21 -MOBİL SİTE GÖREVLİSİ

MOBİL SİTE GÖREVLİSİ * Motor ehliyeti bulunan, * Bahçe ve havuz işlerini bilen, * Ortak alan temizliği yapabilecek, * Kalacak ev veriyoruz. * 12 ay iş...

0 242 515 03 21

MUHASEBE BÜROSUNA

 Deneyimli bay/bayan yardımcı Muhasebe Personeli alınacaktır. 

0 532 287 06 36

Algida SMB GRUP DONDURMA

Bünyesinde 12 ay çalıştırılmak üzere ( B+C+D+E ) sınıf ehliyetli SRC ve PSiKOTEKNiK belgesi olan Dağıtıcı Personel aranmaktadır. Maaş+ Prim+ Yemek Kar...

0 554 307 07 48

SAHİBİNDEN KİRALIK DÜKKAN

AVSALLAR’da Termo Petrol Karşısı 110 m2’lik 2 Adet dükkan SAHİBİNDEN KİRALIKTIR. Not: Kurumsal firmalara, restoran ve hamam işletmesi için uygun.

0 507 455 32 55

Al-et ALANYA ENTEGRE ET TESİSLERİ

Şirketimiz bünyesinde çalıştırılmak üzere aşağıdaki niteliklere sahip çalışma arkadaşları aramaktayız. SEKRETER * Tercihen lise mezunu, * Misafirleri...

0 242 515 15 15

AVSALLAR MAHALLESİNDE

 Bulunan Emerald Park Sitesine GÜVENLİK ve KAPICI Personel alınacaktır. 

0 543 628 30 43

HİD TOPTAN MEŞRUBAT GIDA FİRMAMIZA

* Satış Elemanları, * Muhasebe Elemanı, * Şoför (B-C sınıfı ehliyeti olan) Çalışma Arkadaşları arıyoruz. Adres: Şekerhane Mahallesi Yeniveliler Sok. M...

0 542 734 34 71

Moda Plaza Center

 İş yerimize; * Yabancı dil bilen Bay/Bayan Eleman, * Katlamacı, * Mutfak işlerinden anlayan Bayan Eleman aranıyor. 

0 533 222 98 19

TOMBİK TANTUNİ MAHMUTLAR

Birlikte çalışacak Ekip Arkadaşları arıyoruz.

0 555 339 79 79

5 YILDIZLI OTELİMİZİN

SPA Bölümüne Bayan Kasiyer, Market Satış Elemanı ve Resepsiyonist alınacaktır. 

0 533 338 71 11
Çorum Haber