‘Bizim kalbimiz öğrenciler için atıyor’

Alanya’da hayırseverliği ile tanınan Özkan Plaza Yönetim Kurulu Başkanı ve Alanya Yardıma Muhtaç Öğrenciler Derneği (AYMÖD) Başkanı emekli öğretmen Mehmet Özkan, Pazartesi Sohbeti’nin bu hafta konuğu oldu

+2
Haber albümü için resme tıklayın

 PAZARTESİ SOHBETİ / EBRU YAHŞİ 

DERNEK faaliyetlerinin yanı sıra uzun yıllardır öğrencilere maddi destek sağlayan Mehmet Özkan, hayırseverlere seslenerek “Öğrencilerin sizin gibi insanlara ihtiyacı var, gelin gücümüzü birleştirelim ve daha fazla öğrenciyi topluma kazandırarak fayda sağlayalım” dedi.  Özkan ile röportajımızdan önce çıkan başlıklar şöyle:

 

- Sizi Alanya’da tanımayan yoktur ancak yine de tanımayanlar için kendinizden bahseder misiniz?

 

Ben Mehmet Özkan, yakın çevrem ‘Erol’ adıyla beni bilir. 18 Haziran 1945 yılında Alanya’nın Çıplaklı Mahallesi’nde dünyaya geldim. Babam öğretmen, annem ev hanımıydı. İlkokula başlayana kadar ailemin yanındaydım ancak okuyacağım okul evimize uzak olduğu ve dönemin şartları gereği vasıta olmadığı için 1952 yılında bir ailenin yanına pansiyoner olarak yerleştirildim. Orada Hayete Hanım Okulu’na başladım. Ailem o aileye maddi ödeme yapardı, ben de küçük yaşımda oradan okuluma giderdim. Lise öğrenimini bitirdikten sonra 26 Aralık 1966 yılında vekil öğretmen olarak Payallar Mahallesi’nde bir okulda çalışmaya başladım. Görevime devam ederken Öğretmen Okulunu bitirdim, ardından da Açık Öğretim’den mezun oldum. Askerlik görevini yaptıktan sonra kadrolu öğretmen olarak Değirmendere okuluna ilkokul öğretmeni olarak tayin edildim.

Okula gittim. Çeşmesi, havuzu, 19 dönüm yeri var ama çevresinde ne ağacı var ne de bir çiçeği… Bir giriştim ki oraya gören şaşırıyor… Meyve fidanları ektim, gül gibi baktım fidanlara, şimdi gidip görseniz benim diktiğim fidanlar boylu boyuna ağaç oldu. Uzun yıllar farklı okullarda görev yaptıktan sonra eğitim hayatıma ilk başladığım Hayate Hanım Okulu’ndan 15 Şubat 1993 tarihinde emekli oldum.

‘BURASI BABAMIN HAYALİYDİ’

Babamın hayali bir kırtasiye açmaktı, ömrü vefa etmedi, bize nasip oldu. Öğretmenliğim devam ederken eşimin üzerine Özkan Kırtasiye’yi açtım. Eski binamızda tamı tamına 30 metrekarelik alanda vatandaşa hizmet ettik. Çok sevildik, çok memnun kaldı Alanyalı bizden. Ben de daha çok kişiye ulaşmak, vatandaşların bütün ihtiyaçlarına hizmet edebilmek adına 7 katlı Özkan Plaza’yı kurdum. 3 evladımla birlikte çalışıyorum. Yönetim Kurulu Başkanı olduğum Özkan Plaza’nın tüm idari işlerini ve Alanya Yardıma Muhtaç Öğrenciler Derneği Başkanlığı görevimi aktif olarak devam ettiriyorum.

‘28 YILDIR ALANYA’DA ÖĞRENCİLERE MADDİ DESTEK VERİYORUZ’

- Alanyalılar sizi yardımseverliğinizle de tanıyor. Başkanı olduğunu Alanya Yardıma Muhtaç Öğrenciler Derneği ne zaman kuruldu, faaliyetleriniz neler?

 

Kısa adı AYMÖD olan derneğimiz 1994 yılında Konyalı Gülcan Kayak isimli arkadaşımız ve ekibinin Alanya’ya gelmesiyle birlikte kuruluyor. Yıllarca da Alanya’daki öğrencilere destekler veriyor. Ben zaten mesleğe başladığım günden bu yana elimden geldiğince bazen de elimden geleni zorlayarak öğrencilere, okullara destek oluyordum. Derneğe de üye olarak kalabalık bir ekiple daha güçlü olacağımıza inandığımdan 2010 yılında derneğe üye oldum, bir süre sonra yönetime girdim. Uzun yıllar Gülcan Başkanımızla çalıştık. 2017 yılında Gülcan Hanım sağlık sorunları nedeniyle başkanlık görevinden ayrılınca bu görev bana bahşedildi. 59 köy okulundaki yüzlerce öğrenciye kırtasiye ürünleri verdik. Benim bireysel olarak okuttuğum ve destek olduğum öğrencilerin yanı sıra şu anda dernek olarak Alanya’da yaşayan ve üniversite okuyan 20 öğrencimize maddi destek veriyoruz.  Biz Alanyalı olmayı destek vermek için şart koşmadık, Alanya’da yaşayan ve ihtiyacı olan öğrencilerimizin yanındayız.

‘KAHVALTI ORGANİZASYONUNDA 50 BİN LİRA TOPLANDI’

Geçtiğimiz günlerde derneğimiz kurucularından da olan ve başkan yardımcılığı görevini üstlenen Muzaffer Barcın'a ait olan Dim Çayı Klas Piknik’te dernek adına bir kahvaltı organize ettik. Sağ olsunlar Alanya’daki hayırseverler geldi, katılım oldukça yüksek oldu. Hem kahvaltılarını yaptılar hem de öğrencilere destek olmamızda maddi imkan sundular. 50 bin liraya yakın para toplandı. Muzaffer Barcın da bu hizmetten hiç para almadı, sağ olsun.

‘CANDAN VERİNCE PARANIN BEREKETİ ARTIYOR’

- Bireysel ve kurumsal bağışlar derneğin kaynaklarının ne kadarını oluşturuyor? Bağışçı profiliniz hakkında bilgi verebilir misiniz?

 

Dernek işi gönül işi Ebru kızım. Gönlü güzel olan, hayırseverliğe ömrünü adayan insanlar var memleketimizde şükürler olsun. Var ki verelim, verelim ki daha da çoğalsın… Derneğimize destek sunan 3 maddi kazanç bulunuyor. Birincisi derneğe üye olan arkadaşlarımızın yıllık verdiği 250 liralık üyelik aidatı, organizasyonlarımızda toplanan paralar ve derneğe üye olmadan, etkinliklere katılım sağlamadan bizi tanıyan ve güvenen insanların bağışladığı paralar.

‘İÇİŞLERİ BAKANLIĞI TEŞEKKÜR BELGESİ GÖNDERDİ’

- Yardım projelerinin en zor yanlarından biri, kişileri aldıklarının ya da ödediklerinin yerine ulaştığına inandırmak sanırım. Bunu nasıl sağlıyorsunuz?

 

28 yıldır hizmetteyiz biz. Bu dernek Alanya’da çocuk okutan 3-4 dernekten birisi, adımızı sorsanız herkes bilir ama bunların yanı sıra tüm işlemlerimiz banka üzerinden geçer, biz tüm dernekler gibi devletimiz tarafından sistematik olarak denetleniyoruz. Şeffaflığımızı gören İçişleri Bakanlığı’ndan teşekkür belgesi aldık.

‘İHTİYACI OLAN ÖĞRENCİLER BİZE BAŞVURSUN’

- Öğrenciler sizden destek almak için ne yapmalı?

 

Üniversiteyi kazandığına dair belge ve iletişim bilgisi ile bize ön kayıt oluşturuyorlar. Bizler öğrenciyi muhtarlık gibi gerekli yerlerden araştırıyoruz. Bilgileri aldıktan sonra öğrencinin maddi desteğe ihtiyacı varsa 4 yıllık öğrenim süreci boyunca burs bağlamak için kendileriyle iletişime geçip form doldurmalarını istiyoruz. Eğitim süreçlerinde sınıfta kalmazlarsa mezun olana kadar desteğimiz sürüyor. Bu uygulamayı yalnızca biz yapmıyoruz, bunu da söylemeliyim. Devletten de derneklerden de burs alan öğrencilerden sınıfta kalmaması beklenir.

‘DESTEK OLDUĞUMUZ ÖĞRENCİLER DE ÖĞRENCİ OKUTSUN, BİR KURU TEŞEKKÜR ETSİN…’

- Destek olduğunuz öğrencilerden bir beklentiniz oluyor mu?

Gönlümüz daha fazla öğrenciye ulaşmak istediği için oluyor elbette. Yıllarca destek verip okuttuğumuz ve meslek sahibi olmasına destek verdiğimiz bursiyerimizin de derneğimizdeki öğrencilere artık maddi destek sunan kişi olmasını çok arzu ediyoruz. Bazen de yalnızca bir teşekkür bekliyoruz. Örneğin 6 yıl boyunca dernek olarak tıp fakültesinde öğrenci okuttuk, mezun ettik. Öğrendik, mezun olup atanmış ama bir teşekkür için bile aramadı bizi. Kırılıyoruz ama bunlar bizi yıldırmıyor.

‘BU DÜNYADAN GÖTÜRÜLECEK EN GÜZEL ŞEY, ÇOCUKTAN GELEN BİR DUA’

- Dernek haricinde bireysel yardımlarınız neler?

 

Gönlümden okul yaptırmak geçiyor, imkanlarımız şimdilik buna yetmediği için okulların içine kütüphaneler, resim atölyeleri, konferans salonları yaptırıyorum. Okullar da sağ olsunlar benim adımı veriyorlar buraya. Ayrıca bireysel olarak burs verdiğim öğrenciler de var. Benim de dernek üyelerimizin de kalbi öğrenciler için atıyor. Şu fani dünyada ne kadar fayda sağlasak o kar olacak bize. Bakın şunu unutmayalım. Bir çocuğun duası da bedduası kabul olur. Çocuklardan dua alalım, teşekkür duyalım o yeter.

‘ÜYE SAYIMIZIN ARTMASINI İSTİYORUM’

Öğrencilere fayda sağladığınız için teşekkür ederiz, iyi ki sizin gibi insanlar var. Son olarak ne söylemek istersiniz?

 

Rica ederim. Veren de iyiliği nasip eden de Allah. Hiçbir siyasi partiye, odaya kaydımız yok, bizim derneğimize memurlar da üye olabilir. Ne kadar çok kişiye ulaşsak, ne kadar fazla üyemiz olursa öğrencilerin faydasına. O yüzden tüm yardımseverleri AYMÖD çatısı altında görmeyi yürekten istiyorum. Üye olmak için 2 fotoğraf, bir nüfus cüzdanı fotokopisi ve makul tuttuğumuz üyelik ücretimiz mevcut. Birlik olup daha fazla öğrenci okutalım, topluma daha fazla faydamız olsun. Ayrıca tüm dernek üyelerimize de teşekkür ederim.

19 Haz 2022 - 22:54 -


TÜM RÖPORTAJLAR GÖSTER


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeni Alanya Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeni Alanya Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Yeni Alanya Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yeni Alanya Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.


KATÇI BAYAN

 12 ay açık otelimize tecrübeli KATÇI BAYAN alınacaktır. Müracaatlar şahsen ANNA QUEEN OTEL Adres: Saray Mah. Hacıhamdioğlu Cad. No:4 Alanya/Antalya 

0 242 513 15 53

KENDİ EVİNİZDE

Magnet boyamak ister misiniz? Parça başı 60-70-80 kuruş, paranız garantidir. Magnetleri evinize getirip alıyoruz. ** Ayrıca bayan eleman aranmaktadır....

0 538 864 67 66

ALANYUM AVM

Bünyesindeki Alaçatı Muhallebicisi’ne; *AŞÇI alımı yapılacaktır. Müracaatların şahsen Alanyum AVM yönetimine yapılması rica olunur. 

0 242 515 03 15

ELEMAN

Tosmur Mahallesi'nde bulunan Meet's Burger Kafe'de çalıştırılmak üzere; * 2 paketçi kurye, * 2 aşçı ve 2 garson alınacaktır. 

0 537 340 04 07

HUKUK BÜROMUZDA

 Call Center bölümünde çalışmak üzere; 19-26 yaş arası diksiyonu düzgün, ikna kabiliyeti yüksek bayan çalışma arkadaşı arıyoruz İletişim: Sezer Hukuk...

0 242 512 22 71

KİRALIK 3+1 DAİRE

 Alanya Fığla Mahallesi’nde 3+1 full eşyalı, klimalı, otoparklı, 2.kat daire... 

0 506 810 38 02

KİRALIK 1+1 DAİRE

Alanya Oba’da denize 500 metre mesafede 1+1 daire... 

0 534 459 17 61

TURİZM SEKTÖRÜNDE

 Faaliyet gösteren firmamıza; * İyi derecede İngilizce bilen Bay/Bayan Ofis Elemanları, * Ehliyetli Teknik Servis Elemanı alınacaktır. * Şahsen başvur...

e-mail: [email protected]

ALANYA MERKEZDE

 Halı mağazasında çalışacak; * Erkek, 35 yaşını aşmamış, * Askerliğini tamamlamış, * Ehliyeti olan, * Ev sorunu olmayan Personel Arkadaşlar aranıyor....

0 242 512 22 23

BUTİK VE HEDİYELİK EŞYA

Mağazamıza yabancı dil bilen (tercihen ing. Rusça) BAY/BAYAN ELEMANLAR alınacaktır. 

0 532 467 35 63

Anket Alanya'da sokakta bikini ile dolaşılmasını doğru buluyor musunuz?