'Alanya’da doluluk değil kârlılık ön plana çıkmalı'

2022 turizm sezonu beklentilerini Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı (TGA) ile Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Yönetim Kurulu Üyesi ve Alanya Turistik İşletmeciler Derneği (ALTİD) Başkanı Burhan Sili ile konuştuk

Haber albümü için resme tıklayın

PAZARTESİ Sohbeti’nin bu haftaki konuğu, TGA ve TÜROFED Yönetim Kurulu Üyesi ve ALTİD Başkanı Burhan Sili oldu. Yeni Alanya’nın sorularını yanıtlayan Sili, sahil bandında gerçekleştirilen çalışmalar ve pandeminin ardından Rusya-Ukrayna arasındaki savaş nedeniyle yeniden ikileme düşen turizm sektörü ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Alanya’da sürdürülebilir turizm ile ilgili önemli tespitlerde de bulunan Sili, tesislerin yüzde yüz doluluktan ziyade kâr odaklı hareket etmesinin daha sağlıklı olacağını belirtti.


‘ÖNÜMÜZDEKİ DÖNEME NEFES OLDU’


- Öncelikle sorularımızı yanıtlamayı kabul ettiğiniz için teşekkür ederiz. Alanya’da geçtiğimiz Ramazan Bayramı’nda beklenen yoğunluk yaşanmadı. Bu durum pek çok karamsar yorumu da beraberinde getirdi. Alanya bayram tatilini size göre nasıl geçirdi?


Nisan ayı, genel olarak bizim insanımızın tatil alışkanlığının olmadığı bir ay. İç pazar 15 Haziran- 30 Ağustos döneminde tatile çıkar. Daha önce bayramlar yaz tatillerine denk geldiği için o dönemlerde ciddi yoğunluk yaşadık. Ama bu tarihler geriye geldikçe bu yoğunluk azalacak. İkinci olarak, açık olan tesislerimiz genel piyasa ile doğru orantılı olarak nisan ayında açılmaya başladı. Hatta bir kısmı 20 Nisan’da açıldı. Dolayısıyla daha önceden pazarlamasını bu noktada gerçekleştirmemiş, ya da iç pazara yeterli tanıtımı yapmamış olan tesislerin dolulukları düşük kaldı. Avrupa ve diğer ülkelerden gelen misafirlerle belli bir doluluk mevcuttu. İç pazardan da yine herkes bir şeyler aldı ama, daha önce açılan ve bu alana yatırım yapanlar daha yüksek doluluklara ulaştı. Bunlar da 3-4 günlük doluluklardı. Önümüzdeki döneme en azından biraz ‘nefes’ oldu diyebiliriz.


‘FARKLI PLANLAMALAR YAPMAK DURUMUNDA KALABİLİRİZ’


-Önce pandemi, ardından da Rusya ve Ukrayna arasındaki savaş… Alanya turizmi tüm bu olumsuzlukların ardından ne kadar sürede ayağa kalkabilir?


Pandemi sadece Antalya ya da Alanya özelinde değil, dünya genelinde turizm hareketliliğinde büyük sorun oluşturdu. Sayılar çok ciddi düştü. Neredeyse tüm turistik uçuşlar kapandı. Kaldı ki pandeminin en yoğun olduğu 2020 senesinde, hemen hemen hiç hareket olmadı diyebiliriz. Bizim bölgemizde 2020 yılında tesislerin yüzde 35’i açılabildi. Geri kalan tesislerin tamamı kapalıydı. 2021’de pandeminin etkilerinin azalmasıyla birlikte haziran ayı ile başlayan bir hareket söz konusuydu. Her şeye rağmen geçen sene Antalya ve Gazipaşa-Alanya havalimanlarında 10 milyon turist rakamına yaklaştık. Bu sene de sezona oldukça umutlu girmemize rağmen ‘savaş’ planlarımızı yeniden gözden geçirmemize neden oldu. Çünkü Antalya ve Alanya, Rus ve Ukrayna pazarından çok ciddi oranda misafir alıyor. Bunun olmaması Alanya’nın Avrupa ve diğer ülke pazarlarına endekslenmesine neden oldu. Bu sürecin etkileri bana göre kısa süreli de olmayacak. Bu seneyi savaşın bitimiyle daha doğru bir şekilde netleştirebiliriz. Ama Amerika ve Avrupa’nın uyguladığı ambargolar neticesinde süre de uzarsa, Alanya turizmi için farklı planlamalar yapmak durumunda kalacağız.


‘ALANYA ZENGİN BİR KAYNAK PAZARA SAHİP’


-Alanya’da alternatif pazar arayışları savaş ile birlikte yeniden gündeme geldi. Alanya’nın hali hazırda çalıştığı pazarlar hakkında bilgi alabilir miyiz?


Özellikle pandemi döneminde Avrupalı sayıları oldukça düşmüştü. Keza İngiltere ve Hollanda pazarı bu süreçte hiç açılmadı. Ama belli bir oranda Almanya, Doğu Avrupa, Rusya ve Ukrayna’dan misafir alıyorduk. Alanya pek çok destinasyona rağmen, çok ciddi kaynak pazarlara sahip bir bölge. Yani İskandinav dediğiniz zaman, Doğu Avrupa’da Polonya, Macaristan, Letonya, Litvanya, Sırbistan’ı telaffuz ettiğiniz zaman akıllara Alanya gelir. Bizim 3.5 - 4 saatlik uçuş mesafesinde olup misafir almadığımız hiçbir pazar yok. Alternatif pazar dediğiniz noktada, bugün gelişmekte olan Çin pazarı, Hindistan, Latin ülkeleri gibi pazarlar yatırım yapılması gereken pazarlar. Ancak, bu ülkelerdeki insanların da deniz, kum, güneş tatiline taleplerinin oluşturulması lazım. Diğer taraftan pazar çeşitliliğinin arttırılması noktasında farklı ürünlerin de sunulması gerekir. Biz bugün ağırlıklı olarak deniz, kum, güneş turizmi ile hareket ediyoruz. Diğer taraftan spor, kongre, sağlık turizmi gibi alanlara da yatırım yapılmalı. Bunların da Alanya adına cazibe oluşturması sağlanmalı. Bu sadece Alanya için değil, Antalya ve ülke genelinde çalışılan bir konu.


‘İŞLETME OLMAYACAK VE HALKA AÇIK OLACAK’


-Plajlardaki düzensizlik Alanya’nın en büyük sorunlarından birisiydi. Bu konuda yapılan çalışmalarda gelinen nokta hakkında bilgi alabilir miyiz? Çalışmalar ne durumda ve ne gibi değişiklikler olacak?


Alanya’da 2014’e kadarki süreçte, 80 kilometrelik sahil bandı ve 16 belediye söz konusuydu. 2014 yılındaki Büyükşehir Yasası ile birlikte tüm bu belde belediyeleri ortadan kalktı ve tek bir belediye ile hareket ediliyor. Dolayısıyla daha önce diğer belediyelerin kendi bölgelerinde yapmış oldukları uygulamalar neticesinde çıkan sorunların ortadan kaldırılması için çalışmalar yapılıyor. Bu noktada belediye başkanımız Adem Murat Yücel ve ilgili diğer kişi ve kurumların desteğiyle sahiller Alanya Belediyesine kiralandı. Pandemi nedeniyle gecikmeli olsa da bu sene, sahillerdeki düzenin sağlanması için bir düzenleme söz konusuydu ve bu gerçekleşti. Bugün doğudan- batıya, Kargıcak’tan Okurcalar’a kadar olan bölge tek tip olacak. Artık büfeler, bunların mesafeleri, sayıları, ne şekilde ve kimler tarafından işletilecekleri bir kontrol altına alındı. Bundan sonraki süreçte sahillerimizde, daha önceden görmüş olduğunuz kına, düğün, nişan gibi organizasyonlar gerçekleşmeyecek. Buralardan sadece yabancı misafirlerimizin değil yerli halkımızın da faydalanabilmesi adına bu düzenleme yapıldı. Onun haricinde sadece büfeler değil, her noktada halk plajları oluşturuldu. Alanya Belediyesi ile ortaklaşa, o alanlarda insanların ihtiyaçlarını giderecek düzenlemelere gidiyoruz. Bunları da en geç önümüzdeki sene tamamlamış olacağız. Bunlar işletme olmayacak ve halka açık olacak. Burada en önemlisi yerli vatandaşların da yararlanabileceği alanların olması gerekliliği. Ama şunu da unutmamalı ki burada herkes turizme bağımlı yaşıyor. Dolayısı ile sahillerimizde ve tüm şehirde buraya gelen misafirleri ve onların beklentilerini de düşünerek hareket etmemiz gerekiyor.


‘HAZİRANDA YÜZDE 95’İ AÇILACAK’


- Alanya’da bu sezon tüm tesisler açılacak diyebilir miyiz?


Şu anda tesislerimiz yüzde 60 oranında açık. Ama haziran ayında tesislerimizin yüzde 95’i açılmış olacak. Öyle ya da böyle herkes bir şekilde faaliyetine başlayacak. Bunun iki nedeni var. Her ne kadar şu an Rusya ve Ukrayna pazarı ile ilgili net bir tablo söz konusu olmasa da Avrupa’da belli oranlarda artışlar olacağını öngörüyoruz. Ayrıca tesislerimizde çalışan personellerimiz var ve onların da hayatlarını idame ettirebilmeleri lazım. Bu nedenle herkesin faaliyete geçmesi ile ilgili ortak bir görüş var. Örneğin bir kişinin bir kaç oteli vardır, bir kısmını açıp diğerlerini açmayabilir. Bu gibi istisnalar olabilir ama genel olarak tesislerimiz haziran ayında açılmış olacak diye düşünüyorum.


‘İNGİLTERE PAZARI ATAK YAPMIŞ DURUMDA’


-Alanya dostu duayen gazeteci Yavuz Donat, ‘Bacasız Sanayide Beklenti 15 Mayıs Sonrası’ isimli köşesinde, Vali Ersin Yazıcı, KGK Genel Başkanı Mehmet Ali Dim gibi isimlerin turizm ile ilgili öngörülerine yer verdi. Vali Ersin Yazıcı, “Yabancı turist sayısında 2021'i geçeriz... Alman ve İngiliz turist sayısında ciddi artış var. Avrupa pazarı da iyi... Hollanda, Finlandiya gibi. Rusya, her şeye rağmen 3'üncü sırada... Mayıs ortasından itibaren Rus turist sayısında hızlı artış bekliyoruz” derken, Dim de “2022'ye çok ümitli girdik. 15 milyonun üzerinde turist hedefledik. Ama savaş çıkınca bu hedefe ulaşmamız güçleşti. Yine de turizm iyi yolda. Her geçen gün oteller biraz daha doluyor. Yıl sonunda, 10 milyon turisti aşarız” dedi. Bu konuda siz neler söylemek istersiniz?


Rusya ve Ukrayna savaşının sonlanma tarihi bizim için belirleyici olacak. Önce insanlık ardından da ekonomi ve turizm adına ümit ediyorum ki, bu savaş hızlı bir şekilde sonlanır. Ardından daha net tablolar ortaya çıkacak. Tabi İngiltere pazarı çok ciddi bir atak yapmış durumda. Almanya, geçtiğimiz iki yıla nazaran çok ciddi sayılara ulaştı. Pandemi döneminde Avrupa pazarı çok düşük sayıda geldi. Şimdi o sayılar tekrar toparlanmaya başladı. Rusya’da savaşın bitimiyle ümit ediyorum ki normal bir hareket söz konusu olabilir. 2019 yılının sayılarına ulaşabilmemiz kapsamında daha önce yaptığımız değerlendirmeler şu an koşullarında mümkün görünmüyor. Ama kafamızdaki planları revize edip en azından ona yakın bir rakam oluşturabilmek mevcut koşullarda gayet iyi olur. Ama dediğim gibi her şeyi zaman gösterecek.


‘ALANYA’NIN FİYATLARI DİĞER BÖLGELERE GÖRE DÜŞÜK’

-Bir diğer tartışma konularından biri de Alanya’daki tesislerin hak ettiği değerlerde misafirlere ulaşamaması. Mevcut giderler göz önüne alındığında fiyatları nasıl değerlendiriyorsunuz?


Alanya 50’li yıllardan bu zamana turizm yapan bir bölge. Kaldı ki Alanya’nın 90’lı yıllara gelene kadarki zaman diliminde rakibi yoktu. Ama sonrasında Türkiye’de turizmin çok hızlı bir şekilde gelişmeye başlaması, turizmin değerinin anlaşılmaya başlaması neticesinde farklı bölgelerde yeni tesisler oluşmaya başladı. Bugün Kemer bölgesi yatak kapasitesi bakımından çok yükselmiş durumda. Keza Kundu bölgesi yeni bir bölge. Belek bölgesi 90’lı yıllarda oluşmuş bir bölge. Durum böyle olunca her ne kadar talep artıyor olsa da arz daha hızlı arttığı için fiyatlarda belli bir baskı oluşuyor. Çünkü arz ve talep dengeli olmayınca fiyat ona göre düşüş gösteriyor. Ama bugüne kadar belli oranlarda fiyat düşürülmesine rağmen yine de karlı devam eden bu sektör, bu gün maliyetlerin çok artması ve son 2 yıldır pandeminin oluşturduğu etkiler, şimdi de yaşanan savaş nedeniyle talebin azalmasından dolayı istenen fiyatlarda ve karlılık noktasında sıkıntı yaşamaya başladık. Bunun çözülebilmesi için bu savaşın bitmesi gerekiyor . İkinci olarak ambargoların kaldırılması, o ülkelerin halklarının da turizm hareketine katılması, bunun için de gelirlerinin düzgün ve sürekli olması lazım. Diğer noktada kaynak pazarların ve ürün çeşitliliğinin artırılması lazım ki bu söylediklerim kısa vadede olmaz. Orta vadede gerçekleşebilmesi için bunların planlanması ve cazibe merkezlerinin arttırılması gerekir. Doğrudur, bugün Alanya’nın diğer bölgelere nazaran fiyatları düşük. Ama, sonradan oluşmuş tahsisli bölgelerdeki tesislerin kapasiteleri Alanya’daki tesislere nazaran çok daha yüksek. Dolayısıyla onların fiyatlarıyla konuyu doğru orantılı değerlendirdiğimizde, bizim küçük kendi yatırımlarımız ne yazık ki o fiyatlara dolayısıyla kar oranlarına ulaşamıyorlar. Ayrıca belirtmekte fayda var; Alanyamızda da diğer bölge fiyatlarına ulaşan tesislerimiz de mevcut. Bunun genel olarak kaynak pazar çeşitliliği ve kaynak pazarlardan tarifeli uçuşların arttırılmasıyla çözülebileceğini düşünüyorum. Artan ürün çeşitliliğine sosyal mecralar vasıtasıyla talepler oluşturmalı. Bugün önemli olan şu, bu ve benzeri kriz sezonlarında, daha önceki mali yükleri de göz önüne alarak tesislerin pazarlara doğru fiyat vermesi gerekir. Yüzde yüz bir doluluktan ziyade karlı bir hareketliliğe odaklanılmalıdır. Herkesin ihtiyaçları, beklentileri, zorlukları ve zorunlulukları farklı olmakla beraber bu konsensüs (görüş birliği) sağlanamadığı takdirde tesisler ve bölgeler arasında bu fiyatlar konuşulmaya devam edecek.

‘DEVLETİN DESTEĞİNE İHTİYACIMIZ VAR’

- Son olarak eklemek istediğiniz bir şey, bizler aracılığıyla vermek istediğiniz bir mesaj var mı?

Turizm sektörü emek yoğun bir sektör, insana insan ile hizmet veriyorsunuz ve bu noktada kalifiye, deneyimli personel son derece önemli. Bu konuda devletin de desteğine ihtiyacımız var. 12 aylık bir istihdam için devletin de en azından kapalı olunan dönemlerde destek vermesi gerekiyor. Bunu nakdi olarak söylemiyorum. En azından tesislerin kapalı olduğu dönemlerde personel adına yapılan zorunlu ödemelerin sıfırlanması gerektiğine düşünüyorum. Tabii bunun karşılığında da belirli kurallar getirilmeli. Bu desteğin karşılığında personelin istihdam edilmeye devam edilmesi gerekiyor. Bu turizmin geleceği için son derece önemli. İnsanların ve çalışanların da huzurlu ve mutlu olabilmeleri için son derece önemli bir konu. Diğer yandan Türkiye’nin yapması gereken konular var. Kaynak pazar ve ürün çeşitliliğinin artırılması, kaynak pazarlardan havalimanlarımıza tarifeli seferler konusu. Diğer yandan tur operatörlerinin de devam etmesi lazım. Çünkü biz turizmde iddialı ve bu işi iyi yapan bir ülkeyiz. Bu nedenle sürdürülebilir turizm konusunda da çaba göstermemiz gerekiyor. Son olarak da tesislerimizin artık doluluğa değil karlılığa odaklanması gerekiyor. Doğru planlamaların yapılması gerekiyor. Bu takdirde belli bir dönem düşük kar marjları ile gidilecek, bazı dönemlerde de başa baş noktasında iş gerçekleşecek. Ama geleceğe dönük olarak çok daha sağlam ve verimli turizm ekonomisi olacak diye düşünüyorum. (Gülşah ANAK)

08 May 2022 - 23:28 -


TÜM RÖPORTAJLAR GÖSTER


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeni Alanya Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeni Alanya Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Yeni Alanya Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yeni Alanya Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

04

kaldırım yayanındır - Kaliteli turist , turizm meslek mezunlarından hizmet alırsa ; uygun bir strateji olur....Şimdikiler hem asabi, hem hizmet vermekten maalesef uzak....Neredeyse müşteriyi dövecekler....(Etinden sütünden yararlanamadıkları müşteri, onların nezdinde olmasa da olur(!) anlayan , anladı...Müşteri kaçırmak için ellerinden geleni yapıyorlar.)

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 11 Mayıs 10:40
03

alanya - KESİNLİKLE KATILIYORUM, YALNIZ EĞİTİM ŞART BÖLGEMİZİN İNSAN KALİTESİNİ YÜKSELTMEMİZ LAZIM ÇÜNKÜ HERŞEYİ YAŞAYARAK ÖĞRENİYORUZ .

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 09 Mayıs 17:55
02

SimsCity - Emlak değil buraya kaliteli Turist lazım kim ne derse desin... Bu konut sorununa artık çözüm bulamayız her yer doldu zaten.. Dolmayan yerlerde zaten satılmış ve imara açık yerler bunlar da önümüzdeki dönemde dolacaktır. Sorun BELEDİYECİLİK'de ..

Belediye düzgün çalışmaz ve para basma yeri olarak görülürse olacak olay budur.

Emlak satışı da durmaz. Hiç bir zaman da durmadı. Kısacası Alanya'ya hoşgeldiniz.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 09 Mayıs 10:50
01

Nuri Görür - 60.000 yerleşik yabancısıyla, beton yığınlarıyla Alanya' da turizm geriliyor; emlak satışının durması gerekir. Giderek şehir turizmi halini alıyor.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 09 Mayıs 04:22

YATILI BAYAN YARDIMCI

 Ev işlerinden anlayan, devamlı çalışacak; YERLİ / YABANCI olabilir, YATILI bayan YARDIMCI alınacaktır. 

0 533 292 05 95

RESEPSiYONiST

OTELİMİZE; İngilizce ve Almanca bilen Bay/Bayan resepsiyonist alınacaktır. Müracaat için CV [email protected] Floria Beach Hotel 

0 242 514 28 75

ALANYUM AVM

 Bünyesindeki Alaçatı Muhallebicisi’ne; * Aşçı, * Aşçı yardımcısı, * Garson, * Şef Garson, * Komi, * Barista ve Kasiyer alımı yapılacaktır. Müracaatla...

0 242 515 03 15

GIDA FİRMASINDA

GIDA FİRMASINDA Sabah 08.00- akşam 20.00 saatler arası çalışacak, E sınıfı ehliyetli, SRC belgeli ürün sevkiyatı ve araç indir-bindir işi yapacak ELEM...

0 538 610 69 57

ARÇELİK-BEKO SARAY SERVİSİ

Beyaz eşya ve klima için EKİP ARKADAŞLARI arıyoruz. Görüşmeler yüz yüze yapılacaktır. Adres:Sugözü Mah. 610. Sok Sugözü Muhtarlığı Karşısı. 

0 549 809 24 13

MOTOR KURYE

 Mahmutlar’a hakim cafemizde çalışacak motor kurye aramaktayız.

0 536 982 88 59

YILMAZ ALANYA PETROL

Cikcilli Şubesine askerlik sorunu olmayan AKARYAKIT SATIŞ PERSONELİ alınacaktır. Müracaatlar şahsendir. Adres:Cikcilli Mahallesi Cikcilli Bulvarı No:4...

0 531 215 70 77

MAS TUR. İNŞ. PET. ÜRÜN. SAN. TİC. LTD. ŞTİ’DE

Çalışmak üzere; Parke İstifçi ve vasıfsız eleman arıyoruz. Adres: Elikesik Mah. Ilısuluk Sok. No:20 Not: Kalacak yer mevcuttur. 

0 545 784 86 78

TEKNİK ELEMAN

Sıhhi tesisat işlerinde belgesi olan 12 ay çalışacak TEKNİK ELEMAN alınacaktır. Grand Uysal Beach Otel 0 242 514 34 23-24

0 242 514 34 23-24

ETAGİ EMLAK BAY/BAYAN SATIŞ DANIŞMANLARI ARIYOR

** Maaş+prim+yemek+sigorta garantisi ile; * Lisans,ön lisans ya da en az lise mezunu, * Rusça, Farsça, Arapça ve İngilizce dillerinden en az birini bi...

0 553 960 57 20

Anket Sizce Alanya'da yabancıya konut satışı yasağı gelmeli mi?