PSİKOLOG ve psikiyatr arasındaki fark nedir? Bu soru, insanların kafasını fazlaca kurcalayan, pek çok kritere dayanan, birden fazla bakış açısına göre şekillenen ve yine de çok az kişinin cevaplayabildiği bir sorudur. Kısaca anlatmak gerekirse en önemli fark; psikologlar, duygusal ve davranışsal sorunların psikoloji kaynaklı olduğundan yola çıkarak, sıkıntıların, zorlukların, uyumsuzluğun, işlevsel olmayan düşünce ve davranışların nedenlerini araştırarak kişinin aradığı psikolojik sağlığa kavuşmasını ‘Konuşma terapisi’yle sağlar. Psikiyatristler ise, duygusal ve davranışsal sorunların fiziksel kökenli olduğundan yola çıkarak şikâyetleri veya sorunları ilaç yoluyla tedavi eder. Farmakoloji alanında çalışanlar en etkili ilacı bulmaya çalışırken, psikologlar da en etkili terapi yöntemlerini bulmayı amaçlar. Ancak kimi psikiyatrlar, hem ilaç yazıp hem terapi yapabildikleri için alandaki psikologları görmezden gelmekte ve hatta onlara gerek olmadığını düşünmekte, psikologlarla çalışmayı reddetmektedirler. Ancak böyle bir şey düşünülemez. Psikoloğun eğitimi ve literatür bilgisi, psikiyatrın tıbbi tedavisine ve psikoterapi uygulamalarına destek çıkmalı, psikiyatrın yöntemleri de psikoloğun içinde olduğu süreci kolaylaştırmalıdır. Maalesef ülkemizde bu türden bir anlayış, alanda çalışan profesyoneller arasında bile şekillenememiştir. Psikologların psikiyatrlardan ayrıldığı bir diğer alan da teori geliştirme, deneyleme, araştırma yapma ve literatüre yeni kavramlar kazandırma konusudur. Tüm bunlar, psikologlar için oldukça hayati bir yerde durmaktadır.

PSİKOLOĞA GİTMEK DELİRMEK DEMEK DEĞİLDİR

Psikoloğa gitmek birçok insan için, tabu olma özelliğini, nedense, halen koruyor. Aileler, hangi durumlarda çocuklarını psikoloğa götürmeleri gerektiği konusunda kararsızlar. Bırakın çocuklarını götürmeyi kendileri bile psikoloğa gidip gitmeme konusunda tereddüt yaşamaktalar. Nedeni belli! Toplum tarafından deli damgası yerler ya, 'Problemleriyle kendisi savaş(a)mıyor, deli doktoruna gidiyor' filan derler, Allah muhafaza. Gerek psikolog, gerekse psikiyatr, şayet ortada bir hastalık, uyumsuzluk, davranış bozukluğu, travma vs. varsa bunların yok edilmesi için ortaklaşa çalışır. Psikiyatr, klinik muayenesini yaptıktan sonra tuttuğu raporda bilgileri psikoloğa iletir ve psikolog da uygun terapi yöntemiyle hastalığın yok olması için, hastalığın niteliğine göre ayarlayacağı seanslarla hastaya yardımcı olmaya çalışır. Velhasıl, psikoloğa gitmek, sorunlarınızı anlatmak, deli olduğunuz anlamına gelmez. Zaman zaman herkesin tek başına çözemediği sorunlar olabilir. Bu sorunları çözmek konusunda psikolog size yardımcı olur. “Etraf ne der?” klişelerini bir kenara atın.

PSİKOLOGLAR YOLU GÖSTERMEZ YOL GÖSTERİR

Toplumda bir inanıştır almış başını gidiyor. Hiçbir psikolog size nerede ne yapmanız gerektiğini söylemez. Ya da şöyle de diyebiliriz, hiçbir psikolog size, ‘Şunu yap, kesinlikle böyle yapmalısın. Yapacaksın! Sen bu kafayla gidersen; çok yaşamazsın, dediklerimi yap’ şeklinde cümleler iletmez. – Hoş, yapmayan yok değil de!- Size sadece kafanıza takılanlar konusunda yardımcı olmak adına kendinizi tanıma, kim olduğunuzu, ne olduğunuzu, beklentileriniz ışığında nasıl bir hayat sürdüğünüzü fark ettirme olanağı sağlar. Psikologlar yolu göstermez, yol gösterir. Hangi yolu nasıl ve ne şekilde seçeceğiniz size kalmış.

PSİKOLOGLARLA İLGİLİ DOĞRU BİLİNEN YANLIŞLAR

-Psikoloğa gidersem bana ‘Deli’ derler. Tüm itibarım yerle bir olur. Psikologlar ilaç yazar. İlaçlar da beni pembe rüyalar beyaz düşlerin içinde yaşatır, kendim ol(a)mam. 

-Psikoloğa gidersem çok soru sorar, yadırgar, ayıplar, sıkıntılarımı ona anlatamam, paylaşamam. Psikologlara danışmanlık ve kontrol amacıyla gidilmez. 

- Psikoloğa gidiyorsam ve bir o kadar da para döküyorsam; hastalığımı ilk seansta bilmeli.

- Psikologlara her şeyi anlatmaya gerek yoktur, kim bilir belki de başkalarına anlatır. Ailelerin sırlarını paylaşmaları gerekmez. 

-  Psikoloğa gitmek için hastalık geliştirmek gerekir. Hastalığım yoksa psikoloğa neden gideyim. Psikologlara sadece tedavi amacıyla gidilir, bir sorun yoksa ve her şey yolundaysa gidilmez. 

-  Psikologlar sizin fark edemediğinizi fark edemez; sizin çocuğunuzu ya da sizi sizden daha iyi tanıyamaz. O yüzden psikoloğa gitmeye gerek yoktur.


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat!. Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
smrci 2014-07-17 11:28:10

yazan ellerinize sağlık öğretici aydınlatıcı bi yazı olmuş iyi günler dilerim merve hanım

banner452

banner457

banner449

English Russian

banner459

banner381

banner344

banner386

banner349