banner468

‘Kahvesi’ gidince ‘Balıkçılar’ı kaldı

Alanya Limanı’nda son bir haftada yaşanan gelişmelerin ardından İskele’yi devletten 30 yıllığına kiralayan ALİDAŞ’ın dediği oldu. Balıkçılar Kahvesi adlı işletme sahiplerinin ecrimisil bedelini ödememeleri üzerine bölgeyi tahliye ettiren ALİDAŞ’ın bu tavrından sonra Alanyalı balıkçılar işletmenin olduğu bölgeyi balıkçı ağlarıyla kuşatarak rutin işlerini yapmaya başladı. Özetle, Balıkçılar Kahvesi işletmesinin olduğu bölgenin ‘Kahvesi’ gitti ama ‘Balıkçılar’ı hala işbaşında.

‘Kahvesi’ gidince ‘Balıkçılar’ı kaldı

Alanya Limanı’nda son bir haftada yaşanan gelişmelerin ardından İskele’yi devletten 30 yıllığına kiralayan ALİDAŞ’ın dediği oldu. Balıkçılar Kahvesi adlı işletme sahiplerinin ecrimisil bedelini ödememeleri üzerine bölgeyi tahliye ettiren ALİDAŞ’ın bu tavrından sonra Alanyalı balıkçılar işletmenin olduğu bölgeyi balıkçı ağlarıyla kuşatarak rutin işlerini yapmaya başladı. Özetle, Balıkçılar Kahvesi işletmesinin olduğu bölgenin ‘Kahvesi’ gitti ama ‘Balıkçılar’ı hala işbaşında.

20 Nisan 2010 Salı 00:00
‘Kahvesi’ gidince  ‘Balıkçılar’ı kaldı
banner404
 ALANYALI balıkçıların, limanı 30 yıllığına devletten kiralayan ALİDAŞ’ın kendilerine yaşam hakkı tanımadığını iddia ederek 28 Şubat 2010 tarihinde protesto gösterisi yaptıkları Alanya Balıkçılar Kahvesi işletmesi geçtiğimiz hafta tamamen tahliye edildi. ALİDAŞ’ın avukatlarının Şubat ayının ortasında tahliye tebligatı gönderdiği Balıkçılar Kahvesi işletmecilerinin aradan geçen bir buçuk aylık sürece rağmen tahliye yapmaması üzerine geçtiğimiz hafta başında bölgeye ALİDAŞ’ın avukatı ve çevik kuvvet polisleri gelmiş ve işletme birkaç saatte boşaltılmıştı.
HAKSIZ RANT ELDE EDİLİYOR
Alanya Balıkçılar Kahvesi işletmesine tahliye tebligatı gönderen ALİDAŞ’ı 28 Şubat tarihinde yaptığı açıklamasında sert bir dille eleştiren Balıkçılar Kooperatifi Başkanı Mustafa Çakır, “Burada 9 yıldır ALİDAŞ egemenliği var. Bu şirket, ekonomik ve siyasi gücünü kullanarak buradan haksız yere büyük rantlar elde ediyor” demişti. Yasa gereği Balıkçı Barınağı'nın kendilerine tahsis edilmesini istediklerini söyleyen Çakır, “Buna rağmen İskele’deki haklarımız, limanı işleten ALİDAŞ tarafından yıllardır gasp ediliyor” açıklamasında bulunmuştu. 
BÖLGE ÖLÜM SESSİZLİĞİNE BÜRÜNDÜ
29 Mart yerel seçimleri öncesi Alanya İskelesi’nin halka açılıp açılmayacağı konusunda AK Parti İlçe Teşkilatı ile karşı karşıya gelen Alanya Liman ve Denizcilik İşletmeleri A.Ş. (ALİDAŞ) yönetiminin ecrimisil bedelini ödemediğini ileri sürdükleri Balıkçılar Kahvesi adlı işletmeye gönderdiği tahliye kararının ardından bölgeye tam anlamıyla ölüm sessizliği hakim oldu. Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’ndan Alanya İskelesi’ni 9 yıl önce 30 yıllığına kiralayan ALİDAŞ yönetiminin, Şubat ayının ortasında şirket avukatlarını Balıkçılar Kahvesi işletmecileri Tevfik Aşlama ve Yusuf Mut’a göndererek tahliye tebligatı verdikleri ve işletmenin en kısa sürede boşaltılmasını talep ettikleri ortaya çıkmıştı. 
BU MESLEK BİZE ATADAN MİRAS
Bu gelişmelerin ardından 28 Şubat tarihinde ortak bir basın açıklaması yapan balıkçılar adına, Alanya Balıkçılar Kooperatifi Başkanı Mustafa Çakır konuşmuştu. Nesillerdir İskele’de geçimlerini balıkçılık yaparak sağlayan bir meslek grubunun mensupları olduklarını belirten Çakır, “Atalarımızdan miras aldığımız bu mekanı nesilden nesle taşıyoruz. Kendi imkanlarımızla Alanya’ya ve turizme hizmet ediyoruz. Malumunuz olduğu üzere Alanya, özünde tarihi bir balıkçı kasabasıdır. Türkiye’de turizmin öncüsü olan hemen hemen her belde bu özelliğiyle ön plana çıkmıştır. Alanya, Bodrum, Marmaris, Fethiye, Kuşadası, Çeşme ve Side birer balıkçı kasabasıdır. Bu şehirlerdeki nostaljik ve yabancıların en çok ilgisini çeken bir mesleğin temsilcileriyiz. 41 yaşındaki kooperatifimiz, şehrimizdeki en köklü kurumlardan bir tanesidir” demişti. 
HAKLARIMIZI GERİ İSTİYORUZ
Balıkçılar Kahvesi, arkadaki dükkanlar ve üstündeki kafenin ALİDAŞ’a tahsis edilen alanın tümüyle dışında olduğunu, buranın barınak sahası içinde yer aldığını dile getiren Mustafa Çakır, “ALİDAŞ yıllardır burayı yasadışı olarak işgal etmektedir. Kabaca bir hesap yapacak olursak, Balıkçılar Kahvesi ve lokantası, 12 adet dükkan ve üstündeki kafenin yıllık getirisi 500 bin TL’nin üzerindedir. ALİDAŞ burayı 9 yıldır kullanıyor. Yaklaşık olarak 5 trilyon TL Alanya’nın sırtından bu şirkete aktarılmıştır” demişti. 
ALANYA HALKI SAHİP ÇIKSIN
Denizden kazanılan Balıkçılar Kahvesi’nin büyük bölümünün ecrimisilinin dahi bu kadar büyük paralar kazanılmasına rağmen ödenmediğini iddia eden Çakır, “Şehrin yönetiminde yetkili olan makamlara yapmış olduğumuz sözlü başvurular bugüne kadar dikkate alınmadı. Fakat bundan sonra haklarımızın sonuna kadar takipçisi olacağız. Alanya’nın rantının en yüksek yerlerinden birinin bu şekilde kullanılmasına hiçbir Alanyalının onay vermeyeceğini biliyoruz. Bu şirkete kendi yerleri liman işletmek için verilmiştir. Hakları olmadığı halde, kendilerine tahsis edilen yerlerin dışında kalan bölgenin rantını yemek için verilmemiştir” demişti. 
YASAL YOLUMUZU KULLANAMIYORUZ
Şu anda Balıkçılar Kahvesi, dükkanlar ve üstündeki kafenin ALİDAŞ’ın işgali ve tecavüzü altında olduğunu ileri süren Çakır, “Bizim mendireğe giden yol dahi ALİDAŞ’ın insafına bırakılmıştır. İstediği zaman yolu kapatabilmektedir. Dolayısıyla bizim işlerimiz aksamaktadır. Biz kanuni haklarımızı kullanarak buradaki yanlışlığın düzeltilmesi için sonuna kadar mücadele edeceğiz. Yetkililerin bu konuda duyarlı olmalarını ve yasaların gereğini uygulamalarını acilen bekliyoruz. Alanya Kaymakamı Hulusi Doğan’dan, Belediye Başkanı Hasan Sipahioğlu’ndan, siyasi partilerden, sivil toplum kuruluşlarından, Tarım Bakanlığı’ndan ve Antalya milletvekillerinden, özellikle de AK Parti İlçe Teşkilatı’ndan, Alanya halkından bu konuda destek bekliyoruz” şeklinde konuşmuştu. 
BALIKÇILAR KAHVESİ TARİH OLDU
Çakır 28 Şubat’ta bu açıklamayı yaparken, Alanyalı balıkçıların sorunlarını ise sadece MHP İlçe Teşkilatı dikkate almış, İlçe Başkanı Cafer Uyar ve yönetimi, bu açıklamanın ertesi günü Balıkçılar Kahvesi’nde Alanyalı balıkçıların sorunlarını dinlemişti. Aradan geçen bir buçuk aylık sürecin ardından, ALİDAŞ’ın Alanya Balıkçılar Kahvesi işletmecileri Tevfik Aşlama ve Yusuf Mut’a gönderdiği tahliye tebligatı uygulamaya konulmuş, ALİDAŞ’ın avukatı Mehmet Ağaoğlu ile çok sayıda çevik kuvvet polisi Balıkçılar Kahvesi’ne gelerek tahliye işlemlerinin başlatılmasını istemişti. Olay sırasında işletmede olan Tevfik Aşlama ile Yusuf Mut ise herhangi bir itirazda bulunmayarak çalışanlara tesisin derhal boşaltılması talimatını vermişti.
MALZEME KOYACAK YERİMİZ YOK
Alanya Balıkçılar Kooperatifi’nde uzun yıllar başkanlık yapan Alanya’nın en eski balıkçılarından Rıfat Kule de tahliye işlemlerinin yapıldığı gün yaptığı açıklamada, “ALİDAŞ doğrusunu yaptı. Çünkü burası balıkçılar olarak bizim hakkımız. Burası tahliye edildikten sonra boşaltılan alana biz yerleşeceğiz. Yıllar önce, ALİDAŞ henüz bu alanı devletten kiralamamışken, bizim bu bölgede küçük çaplı depolarımız vardı. Ama ALİDAŞ gelince, bize söz verildiği halde depolarımız iptal edildi. Şimdi malzemelerimizi koyacak yer dahi bulamıyoruz. Balıkçılar Kahvesi’nden boşalacak bölümleri biz yeniden depo olarak kullanmak istiyoruz. Bu konuda hem ALİDAŞ’ın hem de Belediye Başkanı Hasan Sipahioğlu’nun bize sözü var. Sipahioğlu’ndan Alanyalı balıkçılara verdiği sözü yerine getirmesini istiyoruz. Aksi takdirde Alanya limanında istenmeyen olaylar yaşanabilir” şeklinde konuşmuştu. 
‘KAHVESİ’ GİTTİ ‘BALIKÇILAR’I KALDI
Aradan geçen bir haftalık sürecin ardından Alanyalı balıkçıların isyanına hiçbir makamdan yanıt gelmeyince, balıkçı esnafı Balıkçılar Kahvesi’nin olduğu bölgeyi balık ağlarıyla kuşatarak rutin işlerini işletmenin olduğu alanda yapmaya başladı. Gün boyu balık ağlarını onaran ve kendilerine destek vermek için bölgeye gelen vatandaşlarla sohbet eden balıkçılar, “Cumartesi günü Başbakanımız Antalya’ya geldi. Biz de bir pankart hazırlayarak sesimizi duyurmak istedik ama pankartı fark eden polis memurları bize izin vermedi. Alanya’daki yetkililerin yanı sıra Sayın Başbakana da sesimizi duyuramadık, ne yapacağımızı bilemiyoruz” diye konuştular.


DİM WEB TV UYGULAMASINI İNDİRDİNİZ Mİ?

Haberleri ve canlı yayınları ile gündemi belirleyen
Alanya'nın yeni nesil televizyonu DİM WEB TV izlemek artık çok kolay. 

Samsung, LG vb android telefonlar için Google Play Store'dan
iPhone telefonlar, iPad ve iPod'lar için AppStore'dan indirebilirsiniz.
İyi Seyirler.


banner355
Son Güncelleme: 12.12.2012 14:04
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat!. Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner452

banner457

banner449

English Russian

banner459

banner381

banner344

banner386

banner349