banner468

Boşanmanın çiftlere etkileri

BOŞANMA kararının nasıl verildiği, eşlerin boşanmaya hazır oluş düzeyleri, kişisel donanımları ve koşulları, sorunlarla yüzleşme ve sorun çözme yöntemleri, çocuklarının olup olmadığı boşanmayı etkileyen faktörlerden bazıları.

Boşanmanın çiftlere etkileri

BOŞANMA kararının nasıl verildiği, eşlerin boşanmaya hazır oluş düzeyleri, kişisel donanımları ve koşulları, sorunlarla yüzleşme ve sorun çözme yöntemleri, çocuklarının olup olmadığı boşanmayı etkileyen faktörlerden bazıları.

18 Ekim 2012 Perşembe 01:27
Boşanmanın çiftlere etkileri
banner404
Her şeye rağmen boşanma, boşanmadan etkilenen herkes için farklı sürelerde ve yoğunlukta şok-donma, reddetme-inanamama, kızgınlık, depresyon-içe kapanma ve kabul duygularının ardışık olarak yaşandığı bir kriz sürecidir.
BOŞANMANIN YASAL DÜZEYİ
Evlilik sözleşmesinin feshi ve yasal ayrılık için mahkemeye başvurma ve sonlandırma işlemlerini kapsar.
Eşlerden her ikisinde de duygusal boşanma gerçekleşmişse taraflar velayet, nafaka, tazminat ve mal paylaşımı, farklı mekanlarda yaşama geçiş konularında daha kolay yol alırlar ve yasal boşanma da kolaylaşır. Boşanma krizi en kısa sürede ve en az olumsuz etkiyle sonlandırılabilir.
BOŞANMANIN EKONOMİK DÜZEYİ
Nafaka ve tazminatlarla çiftin sahip olduğu mal varlığının paylaşılmasını kapsar. Ekonomik düzeyde boşanmayı gerçekleştirmek bazen, çiftlerin her ikisinin eşzamanlı duygusal boşanmayı gerçekleştirememesinden dolayı zorlaşabiliyor. Henüz duygusal olarak boşanmaya hazır olmayan taraf ekonomik olarak paylaşımı reddederek boşanmayı zorlaştırabiliyor ya da boşanma süresinin uzamasına neden olabiliyor. 
Bazen de duygusal boşanma gerçekleşmiş olmasına rağmen sahip olunan ekonomik değerin büyüklüğü, paylaşılma zorluğu çatışmaların yaşanmasına neden olabiliyor, hatta bazı durumlarda boşamaya engel bile oluşturabiliyor. Eşler fiziksel olarak farklı mekanlarda yaşamalarına ve duygusal olarak kopmalarına rağmen ekonomik düzeyde ve yasal düzeyde evliliklerini sürdürebiliyorlar. Ekonomik olarak çiftlerin bireysel kaynaklara sahip olmaları eğer duygusal boşanma da gerçekleşmişse boşanmayı kolaylaştırıcı bir etken olabiliyor.
BOŞANMANIN FİZİKSEL DÜZEYİ
Çiftin iki ayrı konuta taşınması, yalnız ya da tek ebeveynli yaşama geçişini kapsar. Eşlerin ve çocukların boşanma kararının bütün gerçekliği ile karşılaştıkları zor dönemlerden birisidir.
Bazen farklı şehir, hatta ülkelerde yaşamaya başlamak, özellikle çocuk ve uzakta yaşayan ebeveyn ile ilişkilerin düzenlenmesi ve sürdürülmesi ile ilgili zorlukların yaşanmasına neden olabilir. Farklı mekanlarda yaşama geçişle birlikte boşanan eşler arasında cinsel ve fiziksel yakınlık da sonlanır.
BOŞANMANIN ROL DÜZEYİ
Karı-koca, gelin-damat, yenge-enişte gibi roller sona erer. Yasal olarak boşanmalarına rağmen duygusal olarak boşanamayan taraf, eşinin ailesi ile ilişkilerini sürdürebiliyor. Hatta eşinin ailesi ile birlikte yaşayan ve tek taraflı evlilikle edindiği rollere tutunarak yaşamını sürdüren eşlerle karşılaşmak da mümkün.
BOŞANMANIN EBEVEYNLİK DÜZEYİ
Çocuğun diğer ebeveynle ilişkilerinin düzenlenmesi ve sürdürülmesini kapsar. Boşanan çiftler çocukların ihtiyaçlarını kendi ihtiyaçlarından ayırarak bu ihtiyaçları karşılamaya yoğunlaşmalıdır. 
Boşanma zorluğu yaşayan çiftlerin en çok çatışmalarını taşıdıkları düzey ebeveynlik düzeyi oluyor. Boşanmaya hazır olmayan taraf velayetin belirlenmesi, çocuklarla diğer ebeveynin ilişkilerinin düzenlenmesi ve sürdürülmesi konularında anlaşmayı reddederek, boşanmayı zorlaştırabiliyor. Çocukların zarar görmemesi nedeniyle yasal boşanmayı erteleyen çiftler olduğu gibi çocukları boşanma sürecinde yandaş olmaya zorlayan, hatta boşanmadan sonra çocuklarla ilgili farklı konularda gündem yaratarak eski eşle ilişkiyi sürdürenler olabiliyor. Aslında bu durum velayet hakkının kötüye kullanılmasıdır. 
Bu durum boşanan eşi rahatsız etmenin ötesinde çocukların ihtiyaçlarının karşılanamamasına ve boşanmanın olumsuz etkilerin yaşamlarında kalıcı olmasına neden olabiliyor. Bu nedenle boşanan çiftler, olumsuz duygulara rağmen çocukların iyiliği için işbirliği yapmalılardır.
BOŞANMANIN DUYGUSAL DÜZEYİ
Boşanmanın gerçekleşmesini, çiftin ve varsa çocuklarının boşanmadan nasıl etkileneceklerini, boşanma sürecinde yaşanacak olayları ve duyguları, boşanmanın süresini belirleyen en önemli düzeylerden birisidir. Eşler, birbirlerine karşı olan duygusal bağlarını yitirmişlerse boşanma kararını vermek, boşanmanın yukarıda sıralanan bütün düzeylerinde gereken düzenlemelerin yapılması ve sürdürülmesi de o kadar kolaylaşır ve boşanma en kısa sürede gerçekleşir. Bu durumda eşlerin boşanmaya ilişkin algıları daha pozitif anlamlar içerir ve boşanma sonrası çocuklar için birlikte karar alabilmeleri, ebeveynlik görev ve sorumluluklarını karşılıklı anlayış ve destekle sürdürmeleri mümkün olur. Çocuklarda boşanmanın olumsuz etkileri en aza indirgenebilir. 
Eşlerden birisinin duygusal olarak boşanmaya hazır olmadığı durumlarda sıklıkla açık veya kapalı bir düşmanlık ortaya çıkar. Çatışmalar çoğalır, boşanma süreci uzar, boşanmanın aile bireyleri üzerindeki olumsuz etkileri yoğunlaşır. Sonuç olarak... Boşanma her düzeyde ayrı ayrı ele alınmalıdır.
Düzeylerden birinde ya da birkaçında boşanmanın gerçekleşememesi boşanmayı zorlaştırır. Bu düzeylerin her birine aile üyeleri kendi hızlarında ve değişik yoğunlukta uyum gösterirler.
Boşanmanın getirdiği stres, kayıp ve değişimle bağlantılıdır.
Bu deneyimin etkisi kişiden kişiye değişir. Bütün düzeylerde boşanmanın gerçekleşmesi halinde boşanma, aile bireylerinin mutluluklarını ve sağlıklı gelişimlerini engelleyen, olumlu işlevselliğini yitirmiş bir yaşam düzeninden daha tatminkar ilişkiler düzenine geçiştir.

DİM WEB TV UYGULAMASINI İNDİRDİNİZ Mİ?

Haberleri ve canlı yayınları ile gündemi belirleyen
Alanya'nın yeni nesil televizyonu DİM WEB TV izlemek artık çok kolay. 

Samsung, LG vb android telefonlar için Google Play Store'dan
iPhone telefonlar, iPad ve iPod'lar için AppStore'dan indirebilirsiniz.
İyi Seyirler.


banner355
Son Güncelleme: 18.10.2012 01:32
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat!. Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner452

banner457

banner449

English Russian

banner459

banner381

banner344

banner386

banner349