banner468

Yücel ile dobra dobra

MHP Alanya Belediye Başkan Adayı Adem Murat Yücel, neden Büyük Alanya’ya talip olduğunu, Demokrat Parti’den MHP’ye geçiş nedenlerini ve seçilmesi halinde hayata geçireceği projelerini Kanal A’da katıldığı programda canlı yayında anlattı

Yücel ile dobra dobra

MHP Alanya Belediye Başkan Adayı Adem Murat Yücel, neden Büyük Alanya’ya talip olduğunu, Demokrat Parti’den MHP’ye geçiş nedenlerini ve seçilmesi halinde hayata geçireceği projelerini Kanal A’da katıldığı programda canlı yayında anlattı

27 Mart 2014 Perşembe 10:11
Yücel ile dobra dobra
banner404
İŞTE, tam 2,5 saat boyunca Kanal A Haber Müdürü Gaye Coşkun’un sorularını yanıtlayan Yücel’in yanıtları.

- Neden Alanya Belediye Başkanı olmak istiyorsunuz?
- Bugüne kadar tüm işlerimi Allah rızası için yaptım, bundan sonra da öyle yapacağım. Doğup büyüdüğüm yere vefa borcumu ödemek istiyorum. “İnsanların en hayırlısı insanlara hizmet edendir” hadisinden yola çıkarak aday oldum. 

- Neden MHP?
- Merkez sağda yetişmiş birisi olarak daha muhafazakâr bir partide görev yapmam daha doğru olacaktı ve MHP'yi en uygun parti olarak gördüm. MHP'nin vizyonu ve misyonu bana uyuyordu. Toplumun da buna bir sempatisi vardı. Her zaman parti değiştirilmesini tasvip eden biri değilim. Bu doğrultuda MHP'de hizmet etmeyi uygun bulduk. Hedefim ve misyonum doğrultusunda da gidiyoruz.

- Meclis listenizin farkı nedir?
- Alanya Belediyesi yeni çıkarılan Büyükşehir Yasası ile ister istemez bir süreç yaşayacak. Bu süreci de güçlü bir kadroyla kolayca aşmak mümkün. Bu anlamda da bizim listemizde bölgesinde ve alanında başarılı, kendini ispatlamış teknik kadrolarla bir araya geldik. Alanya'nın belli bir bölgesini değil tamamını kapsayan bir kadro oluşturduk. Kartopu gibi büyüyerek gideceğiz.

- Listenizde belde belediye başkanları var, “Eş başkan mı, beş başkan mı?” soruları var, ne diyorsunuz?
- Alanya bir geçiş sürecinde. Bu isimler üst üste 3-4 defa seçim kazanmış kişiler. Yani bölgesinin sorunlarına hakim arkadaşlarımız. Bu ülke demokrasiyle yönetiliyor, bu arkadaşlarımızın 3-4 defa üst üste seçilmesinden anlıyoruz ki işinde başarılı kişiler. Bu anlamda arkadaşlarımla çalışmaktan gurur duyuyorum. Bu sadece ve sadece bize karşı yapılan politik bir savaş ama başarılı olamayacaklar. Çünkü gün geçtikçe arkadaşlarımızla birbirimize daha çok kenetleniyoruz. Tek bir başkan var ve meclis listesinde birinci sıradan 4 kontenjana kadar herkes başarı için uğraşıyor. Ben beş başkanı değil de imkân olsa 16 belde başkanının tamamını yazsaydım.

- Seçim ofisi açılışlarında "Taşıma seçmen, yevmiyeli seçmen" - iddiaları oluştu. Ne söylemek istersiniz?
Bu işler gönül işi. O kadar insanı taşımaya ne imkânımız var, ne de maddi gücümüz. Açılışlarımızı görmüşsünüzdür, 10 bine yakın insan geliyor. Ayrıca gelen insanlar da çevre illerden falan gelmiyor, hepsi bu yörenin insanı. Yani burada oy hakkı olan insanlar. Siyasi polemikten başka bir şey değil.

- İktidar yürüyüşünde kaç kişi vardı?
- Hedefimizin üzerine çıktık. İnanın ki insanların bize bu kadar teveccüh göstereceğini, bu kadar sahiplenebileceğini düşünüyordum ama bu kadar düşünmüyordum. Çok büyük bir mağduriyet var, insanlar çok hırslı ve bize çok güveniyorlar. Yönetim kurulumuzda her alandan insan olduğu için herkesi kucaklıyorlar. Biz belirli yerlerin meclisini çıkartmadık. Herkesi kapsayan insanları görüyorsunuz. Hedeflerimizin çok üstüne çıktık. Boş vakitlerinde muhasebecilik yapanlar, hesaplayabilirler kaç kişi olduğunu.

- “Anamur ve Gazipaşa'dan insan taşındı” iddiası da var?
- Anamur'dan mı? Maşallah. Ben sizden duyuyorum. Bu yürüyüşe katılanlar arasında her kesimden insan vardı ama Alanya'da yaşayan insanlar. Biz Alanya'nın kucaklayıcı tablosunu çıkardık ve insanların önüne bunu koyduk. Her şeyi siz de gördünüz, bizim anlatmamıza gerek yok. Onu becerenlerin kimler olduğunu ve nasıl becerdiklerini çok iyi biliyorsunuz.

- Tanıtımlar çok renkli geçiyor, billboardlara afişler asılıyor, broşürler dağıtılıyor, otobüsler süsleniyor, halk merak ediyor, adayların bütçeleri nedir diye? Mal varlığınızı ve seçim bütçenizi 30 Mart'tan önce açıklayacak mısınız?
- 2004'te, 2009'da ve şimdi 2014'ten itibaren benim faaliyet gösterdiğim 3 alan vardı. 2 kuyumcu dükkânım vardı, kardeşlerim ve ailemle birlikte, petrol ofisimiz vardı, inşaat ve taşımacılıkta da işlerim vardı. 2005-2006'da yön belirlemem gerekiyordu, ya ticaret ya siyaset diye. Her şeyimi aileme bırakma kararı aldım ve ben siyasete devam ettim. Eğer bugün burada oturuyorsam ve Alanya Belediyesi için oynuyorsam, 2005 yılında verdiğim o karardan dolayıdır.

- Siyasette şanslı görüyorum sizi, siz ne düşünüyorsunuz?
- Tevekkül Allah'ın, ben elimden geleni yapıyorum. Mal varlığıma gelirsek, o döneme de bakabilirsiniz, sattığım oldu ama aldığım olmadı. Bu dönemde sadece bir ev aldım. 2 tane evim var, birisi annemden miras, birini de ben aldım. 13-14 tane de banka kredim var, krediyle aldım. Bir tane de yaylada, 10 yıl belediye başkanlığı yaptım, bir misafirim gelse ağırlayacak yerim yoktu, onun için de yayladan küçük bir tarla, o da çok cüzi bir fiyata. Onun dışında üstümde hiç bir şey bulamazsınız. Bir de Tosmur'da eski Toyota Plaza'nın yeri ve aracım. Başka da hiç bir şeyim yok.

- Geçtiğimiz günlerde bir dava açtınız. Facebook üzerindeki yayından dolayı neden kızdınız?
- Tam 8 yıl önceki bir durumumdan dolayı, 2010 yılında karar verilmiş bir davamdan dolayı her zaman kamuoyunu meşgul ettim. O yıldan bu yana herkes hakim ve savcı oldu. Benim veremeyecek hesabım yok. Davalardan beraat ettim. Bazı arkadaşlar vardı, “Cezaevine girmezse, biz bu diplomayı yırtarız” diye söylemlerde bulunanlar, onlar diplomalarını hazırlasınlar, hepsini yırttıracağım. 10 yıl başkanlık yaptım, Allah'a şükür, veremeyecek hesabım yok.

- Bir de insanların aklında “Belediye başkanına nasıl ulaşacağız, derdimizi nasıl anlatacağız?” sorusu var. Vatandaş nasıl ulaşacak size?
- Bizim halkımız her zaman iyi günde kötü günde yanında olan bir belediye başkanı ister. Ona dokunmak, ulaşabilmek ister. Belediye başkanı o şehrin Şehr-i Emini'dir. Bizim diğer aday adaylarından farkımız, sanırım ulaşılabilir olmaktır.

- Belediye Başkanı olursanız, telefon numaranız değişecek mi?
- İş ve ticaret hayatımda, 10 yıllık belediye başkanlığı dönemimden beri aynı telefon numarasını kullanıyorum. Bundan sonra da aynı numarayı kullanmaya devam edeceğim.

- Genel başkanların bu seçime yönelik farklı çağrıları var. Örneğin "İstiklal Mücadelesi" deniyor. Sizin bakışınız nasıl?
- Yerel seçimler çok öneme sahip. En azından mevcut iktidara gösterilecek bir sarı karttır. Biraz önce Twitter'dan bahsettiniz, benim Twit hesabım kapandı. Ben insanların özgürce, tüm haklarını savunması taraftarıyım.

- Yönetim yapılanmanız nasıl olacak?
- Benim ne gecem ne de gündüzüm belli. Yineleyerek söylüyorum, yerel yönetim, siyaset hepsi fedakârlık işidir. Alanya 56 kat büyüdü. Ben meclis listemdeki, yönetimimdeki, etrafımdaki insanların hepsinden yararlanmak zorundayım. Şimdi tecrübe konuşuyor, benim bilgi birikimim, diğer arkadaşların bilgi birikimi. Bizim yönetim şeklimiz şöyle, artık Demirtaş'ta ayrı, Kestel'de ayrı karar alınmayacak. Merkezimizde aldığımız kararlar, şimdiye kadar alınan kararların iyileri uygulanacak, kötülerinde düzenlemeler yapılacak. Bunun için merkez odaklı bir yönetim düşünüyoruz. Tüm birim amirliklerini merkezde, doğu-batı ve merkezde de fen işleri, hizmet takımlarını da doğu-batı ve merkez olarak düşünüyoruz.

- MHP BŞB Başkan Adayı Kemal Çelik, diğer BŞB başkan adaylarına göre Alanya'ya daha az geldi. Türel “Sipahioğlu'na yetkileri vereceğim” dedi. Bu konularda ne düşünüyorsunuz?
- Öyle bir şey yok, biz kararlarımızı büyükşehirle birlikte alacağız. Hatta Kemal Çelik Alanya'da katıldığı bütün mitinglerimizde yetkileri vereceğini söyledi. Kemal Çelik Alanya'da çok rahat, burayı kazanacağımızı biliyor.

- Seçim sloganlarınız nasıl çıktı ortaya?
- Bu aslında genel olarak da sloganımız, ülke ve Alanya iyi yönetilseydi bu sloganı kullanmazdık.

- Size göre Alanya'nın en önemli sorunu nedir?
- Bence ulaşım ve turizmin gittikçe kan kaybetmesi en büyük sorun.

- Ulaşım konusundaki çözüm önerileriniz nelerdir?
- Yol medeniyettir, bunu kendimize ilke edindik. Antalya-Alanya arasına hızlı tren projesi var. Bu konuda biz üzerimize düşen ne varsa yapmak zorundayız. Bununla beraber düşünülmüş çok güzel bir çevreyolu projesi var. Bunu da hayata geçirmek zorundayız. Çünkü bu bölgenin turizmde sürekli değer kaybetmesinin sebeplerinden birisi de ulaşım. GZP bir nebze de olsa rahatlattı bizleri. Alanya sürekli göç alan, gelişen, değişen bir bölge. Bu yüzden bunların üzerinde duracağız. Bir diğeri Alanya'nın şu anda belirli noktalarında trafik sıkışıklığını hepimiz görüyoruz. Bunun çözülebilmesi için yeşil dalga sistemi, çok maliyetli bir şey değil. Bununla ilgili birçok proje üretildi, ne hikmetse uygulanmadı. Ben şuna inanıyorum, Dinek'ten Dimçayı Köprüsüne kadar olan bu sıkışık trafiği 7-8 dakikaya düşürebilmek için elimden gelen her şeyi yaparak trafiği rahatlatmak istiyorum.

- Bütçe olarak Alanya Belediyesi 50 metrelik yol çalışmalarınızı karşılayabilecek güçte mi?
- Karayolları standartlarında yapmaya çalışırsak gerçekten olduğunca aşıyor ama bütçeler çıkacaktır. Çünkü Alanya güçleniyor ve bu yol doğu bölgesinin turizm açısından kurtuluşu olacak.

- Hasan Sipahioğlu "Keşke Kestel de Türkler gibi olsaydı" dedi. Siz bunu nasıl değerlendiriyorsunuz? 
- Uygulamayı başlatanın hangi hükümet olduğuna bir bakalım. 2005'te doğuyu yani Oba, Tosmur, Kestel, Kargıcak, Mahmutlar, bu bölgenin tamamen turizmden onama sınırından kalkması, 2005 yılında oldu. Çünkü havaalanından herkes umudu kesmişti ve öyle olunca da bu bölgeler tercih konuta çevrildi. Ben vermeseydim herkes idari mahkemenin yolunu tutacaktı. Hiç olmazsa ben şunu yapmadım, Alanya'yı 5 yıl turizm, 5 yıl butik otel, 5 yıl Alanya'da turizm olmaz gibi, ben kendimi her 5 yılda bir değiştirmedim. İlk aldığım karar neyse, bugüne kadar uyguladım.

- Ahmet Özdemir tarafından "Kestel'de düğün salonu neden bitmedi?" diye soruldu. 
-Bizim bölgemiz bildiğiniz gibi üniversite bölgesi ve Allah izin verirse kampus olacak. Bizim düğün salonu olarak ayırdığımız alanı gerek rektörümüz, gerekse buradaki dekanlarımız Tıp Fakültesi olması konusunda talepte bulundular. Ben düğün salonunu her yere yaparım ama Tıp Fakültesi için o kadar araziyi bulamazdım. O yüzden bunu mecliste gündeme getirdim ve kararını aldık, o yüzden düğün salonunu yapmadık.

- Köylere gidiyorsunuz, söz veriyorsunuz, düğün salonu, taziye evi gibi, bunları yapacak mısınız?
- Yeni yasa ile o bölgelere hizmet etme imkanı bizlerde. Şimdi 200-300 kişilik bir köye, mahalleye gidip de oraya yapılması, zaten oradaki vatandaşların da talepleri, belli başlı grup köylerinin merkezlerinde olmasını istiyorlar.

- Kestel'deki müteahhitlere neden iskan verilmiyor? Ayrıca en pahalı ruhsatın verildiği belde olarak da ünlendiniz. Neden bu kadar pahalı?
- Kestel çok bakir bir bölgeydi. Kestel şimdilerde bir cazibe merkezi haline gelmeye başladı. Soran herkese izah etmeye çalışıyorum, biz Mahmutlar'la ortaklaşa arıtma yaptık. 12 trilyona mal oldu. Kestel'deki 29 kilometre, 7-8 trilyonluk altyapı yaptık. 6 yere imar verdik, 350 bin TL gelirimiz oldu ama o bölgeye yol ve altyapı masrafı olarak 1,5 milyon TL yatırım yaptık. Bunları açıklamaya çalışıyoruz ve açıkladığımızda bizi anlayışla karşılıyorlar.

- Ulaşım deyince şehir içi ulaşım da var, çözümünüz nedir?
- Çözümler arıyoruz buna. En büyük etkenlerden birisi de otopark sorunu. Şu anda Alanya'nın en büyük kanayan yaralarından birisi. Alanya bugüne kadar iyi yönetilseydi, şimdi biz bunları düşünmez olacaktık. Sadece 300 araçlık bir otoparkla Alanya'nın otopark sorununu çözemezsiniz. Teknik çalışmalarımız devam ediyor.

- Kentsel gelişimden kastınız?
-Gönüllülük esasına göre uygulayacağımız bir proje. Alanya'nın tamamında mastır planı uygulaması yapmayı düşünüyoruz.

- Belde ve köy yaşamında neler değişecek?
- Hepimiz aynı kaderi yaşıyoruz, şehirlisi, köylüsü, kentlisi ne olursa olsun hepimiz aynı kenti paylaşıyoruz. Köylerin yolu olsun, elektriği, suyu olsun gibi birçok sosyal içerikli faaliyetleri istiyorlar. Biz köylerimizin tüm ihtiyaçlarını karşılamaya hazırız.

- Büyükşehrin imar farklılıklarını kaldırmak konusundaki tavrına ilişkin ne düşünüyorsunuz?
- Mastır planımın uygulanmasını mutlaka istiyorum. Ama verilmiş müspet hakları da kimsenin elinden almak gibi bir lüksümüz yok. Ama ihtiyaçları karşılayacak planları da uygulamak zorundayız.

- Belediye Başkanı olursanız, değişime nereden başlayacaksınız?
- Belediyeye kurumsal niteliğini kazandıracağım.

- Belediyeyi taşıma projeniz var. Nereye gidecek?
- Belediyeyi doğudan batıya herkesin ulaşabileceği bir merkeze taşıyıp, bu bölgeyi de bir cazibe merkezi haline getirmeyi düşünüyorum.

- Sosyal ve spor faaliyetlerine destekleriniz olacak mı?
- Tabi ki her türlü aktiviteye destek vermek zorundayız. Bunlar sosyal yaşantımız ve kültürümüz için önemli şeyler. Elimden gelen tüm gayreti, her alanda destek olacağım.

- Keykubat Yaşam Merkezi Projesi nedir?
- Alanya marka değeri olan bir yer olsun diye düşündük. Nasıl bir tarafa bakınca kaleyi görüyorsak, diğer tarafa baktığımızda da bir silüet olsun dedik. Kütüphaneden sinemaya kadar her şeyiyle.

- Beton yığını mı olacak?
- Alanya yeterince beton yığını olmuş durumda. Böyle bir niyetimiz yok.

- Engelsiz Kent için ne yapacaksınız?
- Sosyal faaliyetlerden ulaşıma kadar bütün olaylardan engelli kardeşlerimiz faydalanabilecek. İstedikleri her alanda onlara yardımcı olmak zorundayız.

- Başkan olursanız, Alanya'da vizyon ve misyon olarak ne değişecek?
- Milli değerlerimize bağlı, herkesi kucaklayıcı, herkesle birlikte yaşayan, kardeşçe yaşayan ve gittikçe de huzur ortamında olacak.

- Parti değiştirecek misiniz seçilince?
- Biz birileri gibi partileri amaç olarak kullanmadık, sadece araç olarak kullandık. Partiden ihraç edilmediğim sürece hep buradayım.

- Arıtma konusunda ne yapacaksınız?
- Alanya Belediyesi'nin arıtma tesisinin yüzde 70'ini son 3-5 yılda nasıl kullandığını herkes biliyor. Oraya biraz daha önem vererek, o tesisin oradan kalkması gerekiyor. İnşallah uygun bir yer olur ve kalkması için elimizden gelen gayreti gösteririz.

- Esnafın hali ne olacak? İlk icraatınız ne olacak?
- Esnafımızın muzdarip olduğu, mağdur olduğu bir çok konu olduğunun farkındayım. Ama son bir haftadaki sadece merkeze dayalı esnaflarla da istişare içinde olduğum için, bu kadar rahatsız olduklarını tahmin edemiyordum. Bir söyleyip, bin işitiyoruz. Rahat olsunlar, belediyeden korkmasınlar. Vitrin meselesi uygulanabilirlik açısından bölgesel olarak düzenlenecek.

- 12 ay turizm dediniz, bunu nasıl yakalayacaksınız?
- Alternatiflerini ürettikten sonra neden olmasın ki? Spor turizmi, kongre turizmi, golf turizmi gibi alternatifler üretirsek, neden 12 ay olmasın? Yahudilerin bir sözü vardır, ‘Sermayenin yüzde 90'ını reklama harca’ diye. Ben de mümkün olduğunca Alanya'nın reklamı için uğraşacağım.

- Günübirlik katıldığınız Almanya ITB Fuarı'nda ne gördünüz?
- Turizm Bakanlığı bir stant açmış ama inanın normal bir işletmecinin açacağı stanttan daha küçüktü. Fuarlara gitmeye çalışıyorum mümkün olduğunca, yenilikleri yakalamak ve sıkıntıları görmek için. Öne geçmenin de tek yolunun tanıtımla olacağını gördüm.

- Deniz suyunu nasıl koruyacaksınız?
- Öncelikle her şey arıtıldıktan sonra denize gönderilecek. Sanayiden özellikle tahrip edecek şeyler arıtma yoluna gidilecek.

- Sosyal yaşamla ilgili Alanya halkına sözleriniz neler?
- Sosyal yaşamla ilgili elimden geleni yapacağım. Ama bazı heykellerin de ismini telaffuz etmek istemiyorum, Alanya'ya yakışacağını da sanmıyorum.

- Başkan olursanız heykeller kalkacak mı?
- Gerçek sanatları kimsenin kaldırma lüksü yok ama bazılarının kalkması gerekiyor. Bazıları da tepkiler karşısında kalktı.

- Neler yapmayacaksınız?
- Hukukun üstünlüğünü sağlayacağım. Üstünlerin hukukunu değil, hukukun üstünlüğünü sağlayacağım.

- Son sözünüz?
Hak eden hak ettiği şekilde kazansın.


DİM WEB TV UYGULAMASINI İNDİRDİNİZ Mİ?

Haberleri ve canlı yayınları ile gündemi belirleyen
Alanya'nın yeni nesil televizyonu DİM WEB TV izlemek artık çok kolay. 

Samsung, LG vb android telefonlar için Google Play Store'dan
iPhone telefonlar, iPad ve iPod'lar için AppStore'dan indirebilirsiniz.
İyi Seyirler.


banner355
Son Güncelleme: 27.03.2014 10:15
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat!. Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner452

banner457

banner449

English Russian

banner459

banner381

banner344

banner386

banner349