banner468

YSK seçmen sorgulama

30 Mart mahalli idareler seçimlerine yaklaşırken herkes bu soruları merak ediyor. Nerede oy kullanacağım. Sandık yeri sorgulama. Hangi sandıkta oy kullanacağım. YSK seçmen bilgisi. ve YSK sandık bilgisine dair tüm detaylar bu haberde

YSK seçmen sorgulama

30 Mart mahalli idareler seçimlerine yaklaşırken herkes bu soruları merak ediyor. Nerede oy kullanacağım. Sandık yeri sorgulama. Hangi sandıkta oy kullanacağım. YSK seçmen bilgisi. ve YSK sandık bilgisine dair tüm detaylar bu haberde

26 Mart 2014 Çarşamba 23:35
YSK seçmen sorgulama
banner404
30 Mart mahalli idareler seçimlerine yaklaşırken herkes bu soruları merak ediyor. Nerede oy kullanacağım. Sandık yeri sorgulama. Hangi sandıkta oy kullanacağım. YSK seçmen bilgisi. ve YSK sandık bildisi. YSK Seçmen Listesi ve YSK Sandık Bilgisi Sorgulama YSK seçmen ve sandık bilgisi sorgulaması, Seçmen Listesi YSK Sandık Bilgisi 2014, YSK Oy Kullanma Yeri Sorgulama Say fası ve TC Kimlik No ile Seçmen Listeleri Seçim Sandığı Sorgulama
BAŞKA İLDE OY KULLANMAK MÜMKÜN MÜ? 
Seçmenler, nüfus müdürlüğüne devamlı olarak oturdukla rını bildirdikleri yerleşim yeri adresinde oylarını kullanm ak zorundadır. Askı süresi içinde adres değiş ikliğini yapmayan seçmenler kay  ıtlı oldukları sandık dışında oylarını kullanamazlar.
YURT DIŞINDA YAŞAYAN SEÇMENLER NASIL  OY KULLANACAK? 
Yurt dışında   yaşayan vatandaşlarımız, 09.05.201 2 tarihinde kabul edilen  6304 sayılı Kanun gereği, Yurt Dışı Seçmen Kütüğüne kayıtlı olmaları halinde, Yüksek Seçim  Kurulunca belirlenecek u sul ve esaslar çerçevesinde, 09.05.2013 tarihinden sonra yapılacak olan Milletvekili Genel Seçimi, Halkoylaması ve Cumhurbaş kanlığı seçimlerinde yurt d ışı temsilciliklerim i zde kurulacak sandıklard a oy kullanabilirler. YSK bu saatin altını çizdi! İşte seç im takvimi YSK  seçim takvimi ne göre, siyas i partiler aday listelerini yarın 17.0 0'ye kadar seçim kurullarına bildire cek. Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK), 30 Mart 2014'te yapılacak mahalli idareler seçimler ine ilişkin belirlediği seçim takvimin e göre, siyasi partiler aday listelerini yarın 17.00'ye kadar seçim kurullarına bildirecek. Seçim takvimine göre, yarın sandık kurulu oluşum çalışmalarına başlanılacak.


Siyasi parti ilçe başkanlıkları yarın en geç saat 17.00'ye kadar belediye başkanlığı, belediye meclis üyeliği ve il genel meclisi üyelikleri seçimlerine ait aday listelerini ilçe seçim kurullarına, büyükşehirlerde ise siyasi parti il başkanlıkları, büyükşehir belediye başkan aday listelerini il seçim kurullarına vermeleri gerekecek. Siyasi partilerin aday listelerindeki eksiklikleri tamamlamaların  ın son günü ise 20 Şubat olacak. Geçici aday listeleri (bağımsız adaylar dahil) ilçe seçim kurulları, büyükşehir belediye başkan  adaylarının ise il seçim kurullar ı tarafından mahallind e alışılmış usullerle 2 1 Şubat'ta ilan   edilecek ve itirazlar başlayacak. Seçim takviminin diğer bazı önemli aşamaları şöyle: 21 Şubat: İl ve ilçe seçim kurullarınca, geçici adayların, kanunda yazılı adaylık şartlarında noksanlık veya aykırılık bulunup bulunmadığı doğrudan incelemeye alınacak. Seçmen bilgi kağıtlarının dökümüne ve dağıtımına başlanılacak. 22 Şubat: Geçici olarak ilan edilen aday listelerine karşı ilgili ilçe  seçim kuruluna, büyükşehir belediye başkan adaylığı için ilgili il seçim kuruluna yapılacak itirazların son günü. Geçici adayların, adaylık şartlarında noksanlık veya aykırılık yönünde il ve ilçe seçim kurullarınca yapılan incelemelerin son günü.

İl veya ilçe seçim kurullarının incelemeleri sonucunda ortaya çıka n seçilme yeterliliğine ilişkin eksikliklerin, il seçim kurullarınca ilgili aday ve  siyasi parti il başkanlığına, ilçe seçim kurullarınca da ilgililere ve si yasi parti ilçe başkanlık larına bildirilmesinin son günü. 26 Şubat: İlgililerin  ilçe seçim kurulu kararlarına karşı il seçim kuruluna, il seçim kurulunun büyükşehir belediye başkanlığı adaylarına ilişkin kararların a karşı YSK'ya itirazlarının son günü. 2972 sayılı Kanun'un 15/2. maddesine göre, adaylar hakkında adaylık koşullarında noksanlık v eya aykırılıklar nedeniyle yapılacak itirazların il seçim kurulunca, büyükşehir belediye başkanlığı adaylarına ilişkin olarak da YSK'ca kesin karara bağlanmasının son günü. 28 Şubat: YSK'nın il seç im kurulu, il seçim kurulunun ilçe seçim kurulu kararlarına karşı yapılmış itirazları kesin olarak karara bağlamasının son günü. Seçim kurullarınca yapılan inceleme veya itiraz üzerine kesin olarak verilen kararlar sonucunda ya da istifa nedeniyle siyasi partilerin aday listelerinde eksiklik meydana gelmesi halinde bu durum, ilçe veya ilseçim kurullarınca siyasi partilere bildirilecek.

Mart ayı takvimi
1 Mart: Aday listelerin de meydana gelen eksiklik lerin siyasi partilerce tamamlanarak ilgili seçim kurullarına bildirilmesinin son günü. Sandık kurull arının oluşum işlemleri  tamamlanacak ve oluşumda görev alanlara bu hususun bildirilmesine başlanacak. 2 Mart: Kesin aday listeleri (bağımsız adaylar dahil), ilçe seçim kurullarınca, büyükşehir belediye ba şkanlığı için il seçim kurullarınca ilan edilecek. İl seçim kurullarınca,  birleşik oy pusulalarının basımına ve basımı tamamlandıkça bir plan dahilinde ilçe seçim kurulu başkanlıkl arına dağıtımına ve teslimine ba şlanacak. 20 Mart: Seçim propagandası ve yasakları başlayacak. 24 Mart: Seçmen bilgi kağıtlarının seçmenlere dağıtılması tamamlanacak ve dağıtılmayanlar oy torbalarına konulmak üzere ilgili ilçe seçim kurulları başkanlıklarına teslim edilecek. 29 Mart: Saat 18.00'de seçim  propagandası sona erecek.

Oy tartışmasına YSK nokta koydu
Yerel seçimler için geri sayım sürerken, Yüksek Seçim Kurulu da (YSK) seçi m hazırlıklarını büyük or anda tamamladı.  Seçim de kullanılacak malzemel  eri temin eden YSK, seçim güvenliği konusunda da bir dizi önlem alıyor. Devam eden çalışmalar hakkında AKŞAM'a bilgi veren YSK  yetkilileri, "Suriyeli sığınmacılar seçimd e oy kullanacak" iddiasına ilişkin tartışmalara da açıklık getirdi. Türk iye’de  6 aydan fazla ikamet eden Suriyeli sığınmacılara 9 rakamı ile başlayan T.C Kimlik Numarası verildiğini hatırlata n yetkililer, Türk vatandaşları nın kimlik num aralarının ise 9 rakamı ile başlamadığını vurguladı. Seçmen listelerine ilişkin sistemin, 9 rakamı ile başlayan kimlik numaralarını kabul etmediğini belirten YSK yetkilileri, bu durumdaki kişilerin oy verme girişimi halinde sistemin engel olacağını vurguladı.

YSK'dan 30 Mart öncesi bomba karar
YSK'dan aday gösterilmeyen aday adaylarına yeni fırsat! Yüksek Seçim Kurulu'nun dün yapıl an toplantısın dan ilginç bir karar çıktı ! Yüksek Seçim Kurulu aldı ğı kararla, m üracaatları kabul edil en; ancak partileri tarafında n aday gösterilmeyen aday adaylarının, fa rklı partilerden  aday olmala rının önünü açtı. Buna göre aday gösterilmeyen aday adayları, isterlerse listeler seçim kurullarına verilmeden farklı bir partiden aday olabilecekler. Daha önce aday aday ı olan; ancak partileri tarafından aday gösterilmeyen isimler  farklı bir partiden dahi olsa aday gösterilemiyorlardı.

DİM WEB TV UYGULAMASINI İNDİRDİNİZ Mİ?

Haberleri ve canlı yayınları ile gündemi belirleyen
Alanya'nın yeni nesil televizyonu DİM WEB TV izlemek artık çok kolay. 

Samsung, LG vb android telefonlar için Google Play Store'dan
iPhone telefonlar, iPad ve iPod'lar için AppStore'dan indirebilirsiniz.
İyi Seyirler.


banner355
Son Güncelleme: 26.03.2014 23:46
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat!. Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner452

banner457

banner449

English Russian

banner459

banner381

banner344

banner386

banner349