banner468

'Ülkede hukuk galip gelecek'

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) Başkanı ve AK Parti Antalya Milletvekili Mevlüt Çavuşoğlu, “Türkiye'de kanunların ve yargıçların üstünlüğü olmayacak. Türkiye'de hukukun üstünlüğü olacak” dedi.

'Ülkede hukuk galip gelecek'

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) Başkanı ve AK Parti Antalya Milletvekili Mevlüt Çavuşoğlu, “Türkiye'de kanunların ve yargıçların üstünlüğü olmayacak. Türkiye'de hukukun üstünlüğü olacak” dedi.

06 Mart 2010 Cumartesi 00:00
'Ülkede hukuk galip gelecek'
banner404
 İSMET İnönü Sanat Merkezi'nde düzenlenen ''AK Parti ve Avrupa Birliği Politikaları'' konulu konferansta konuşan Çavuşoğlu, ''Neden AK Parti?'' sorusunu kendisine sorduğunu ve kendisine yanıt veren partinin AK Parti olduğu için aktif siyasete bu partide başladığını söyledi. Partisinin dış politikada ''Hiçbir şey eskisi gibi olmayacak'' söylemiyle yola çıktığını ve dış politikada anlayışları değiştirdiklerini belirten Çavuşoğlu, 'Bizim dış politikamızın temel felsefesi 'Sorun yaratma sorun çöz, düşman edinme dost edin'' oldu'' diye konuştu. Çavuşoğlu, Türkiye'nin dış politikada en büyük projesinin AB olduğunu, AK Parti'nin dış politikada ''krize dayalı dış politika değil, vizyona dayalı dış politika'', ''Tek boyutlu değil çok boyutlu dış politika'' ürettiğini, sadece AB'ye, ABD'ye yönelik politika değil çok boyutlu dış politika yaptıklarını dile getirdi. 
TÜRKİYE GÜNDEM BELİRLEYEN ÜLKE OLDU
Türkiye'nin bulunduğu coğrafi konum, ülkenin vizyonu, kapasitesinin, Türkiye'nin oynadığı rollerin çok yönlü dış politika izlemeyi gerektirdiğini belirten Çavuşoğlu, Türkiye'nin artık gündemi belirlenen değil, gündemi belirleyen ve başka ülkeleri de bu gündemin arkasında gitmeye teşvik eden bir ülke olduğunu dile getirdi. Çavuşoğlu, Türkiye'nin Atatürk'ün gösterdiği çağdaş medeniyetler seviyesinin üzerine ulaşmasının yolunun AB olduğunu ifade ederek, şöyle konuştu: ''50 yıldır kapısında beklediğimiz AB sürecinde artık 'kapıda bekleyemeyiz, Türkiye olarak üzerimize düşeni yapacağız, reformları yapacağız ve sizden de beklediğimiz müzakere tarihini vermeniz'' dedik. Ama tek amacımız var o da AB'ye üye olmak. Başka hedefimiz yok. Müzakereler başladıktan sonra da altını çizdiğimiz şey tam üyeliktir. Onun dışında hiçbir şeyi kabul etmiyoruz. 'AB sürecinde biz üzerimize düşeni fazlasıyla yaptık, her şeyi yaptık' demek, daha istediğimiz düzeye geldik anlamına gelmez. Müzakerelere başlamak için o dosyaların açılıp kapanması için üzerimize düşeni yaptık. 
AB SÜRECİ ASLA SAVSAKLANAMAZ
AB'den bugün beklediğimiz, Türkiye'ye karşı tutarlı, adaletli davranmaları. Çifte standart içinde olmamaları. Kıbrıs gibi bizim zorluklarımızın olduğunu biliyoruz, ama bu konularda bile AB ülkelerinden istediğimiz çiftçe standart içinde olmamaları. Verdikleri sözlerde durmaları. Türkiye bugün AB sürecinde, kararlılığında hiçbir şekilde bir adım bile geri adım atmamıştır. Kimse 'AB sürecinden vazgeçiyorsunuz savsaklıyorsunuz' diyemez. Yaşanan bazı olaylardan dolayı bir yavaşlama olmuş gibi gözükmüş olabilir, ama şu anda kesinlikle böyle bir şey yok. Var gücümüzle devam ediyoruz.''
BAYKAL'DAN DAHA KUTLAMA GELMEDİ
Katılımcılardan birinin ''Sayın Baykal her şeye muhalefet ediyor. AKPM'ye de sizin aleyhinize gensoru verebilir mi?'' sorusu üzerine Çavuşoğlu, ''Sayın Baykal'ın bundan haberi yok galiba. Herkesten kutlama geldi ondan gelmedi'' dedi. Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye Cumhuriyeti tarihi boyunca yapılanlardan daha fazlasının 7 yıllık süreçte yapıldığını, bunun her alanda görülebileceğini savunarak, sözlerini şöyle sürdürdü: ''Türkiye özgürleşecek, Türkiye'de kanunların ve yargıçların üstünlüğü olmayacak. Türkiye'de hukukun üstünlüğü olacak. Demokratik ülkede olması gereken budur. Türkiye er geç buna ulaşacaktır. Biz istiyoruz ki bu biran önce olsun. Bugüne kadar yaptıklarımızı anlatıyoruz, ama bunla yetinmemiz mümkün değil. Kim ne derse AK Parti olarak bu sürece devam etmeliyiz. Biz tabi ki konsensüs aramalıyız. Muhalefetin de desteğini aramalıyız. Destek vermiyor, bunu görmezden geliyorsa onlar istemiyor diye durduramayız. Bizim gideceğimiz tek merci Türk milletidir. 
YENİ BİR ANAYASAYA İHTİYAÇ VAR
Türk milletiyle beraber bu yola devam edeceğiz. Türkiye bugün her türlü reformu devam ettirmeli. Hukuk reformunu devam ettirmeli, yargı reformunu aralık vermeden yapmalıdır. Türkiye'nin bunları yapabilmesi için yeni bir Anayasa'ya ihtiyacı var. 12 Eylül darbe anayasasıyla bu ülke fazla gidemez. Bu anayasaya layık değiliz. Bu ülkeyi 12 Eylül darbe anayasasına mahkum edemeyiz, etmemeliyiz. O prangadan kurtulmalıyız. Ülkeyi, sivil, herkesin 'evet' diyeceği anayasaya kavuşturmalıyız. Yaşadığımız sorunların temelinde de bu var. Türkiye'yi bu daha güçlü, demokratik bir ülke yapacaktır.'' 
İZMİR BİZİM İÇİN GURUR VESİLESİDİR
Çavuşoğlu, AKPM Türk Delegasyonu Başkanı Erol Cebeci ve AKPM üyesi Mehmet Tekelioğlu'ndan oluşan heyet İzmir Valisi Cahit Kıraç'ı ziyaret etti. Valilik anı defterini imzalayan Çavuşoğlu, AKPM Siyasi İşler Komisyonu Ortadoğu Alt Komisyonu toplantısının İzmir'de yapıldığını, bu toplantının İzmir'e alınmasında AK Parti İzmir Milletvekili Mehmet Tekelioğlu'nun büyük çabası olduğunu belirtti. Bu tür toplantıları yaparken o ilin valilerine güvendiklerini, İzmir Valisi Kıraç'ın da kendilerine büyük destek verdiğini kaydeden Çavuşoğlu, toplantının Türkiye ve İzmir için öneminin delegasyona anlatılmasının önem taşıdığına dikkat çekti. 
TÜRKİYE’NİN GÜCÜ DAHA DA ARTACAK
Çavuşoğlu şöyle konuştu: ''Artık Türkiye'nin çok büyük bir ülke olduğunu, uluslararası alanda söz sahibi olduğunu her alanda görüyoruz. İkili ilişkilerde de görüyoruz. Vizeleri kaldırıyoruz. Çok üst düzey görüşmeler, ortak bakanlar kurulu toplantısı yapıyoruz. Uluslararası örgütlerde Türkiye'nin gücü artıyor. İslam Konferansı Örgütünde Genel Sekreterin Türk olması, AB müzakereleri sürecinin hızla devam etmesi, BM Güvenlik Konseyine 47 yıldan sonra Türkiye'nin seçilmesi. 61 yıldır kurucu olduğumuz ve bunun aşağı yukarı 55 yılını izlenen, denetlenen 2. sınıf ülke olarak geçirdiğimiz AKPM'nin başında artık bir Türk var. Bunların hepsi Türkiye'nin nereden nereye geldiğinin göstergesidir. Bu şekilde çalışmaya devam ettiğimiz sürece Türkiye daha üst noktaya gelecektir.'' 
TERÖRLE MÜCADELEMİZ SÜRECEK
Avrupa'da terör örgütüne yönelik operasyonlarla ilgili bir gazetecinin sorusu üzerine de Çavuşoğlu, Avrupa'nın demokrasi, insan hakları, özgürlükler ve barış gibi ortak değerlerinin bulunduğunu, bunun önündeki engellerden bir tanesinin terör olduğunu söyledi. Yabancı düşmanlığı, ırkçılık, İslam düşmanlığı gibi akımların da bu önemli değerlerin önündeki engeller olduğuna dikkat çeken Çavuşoğlu şöyle devam etti: ''Bir taraftan demokratikleşme yaparken, diğer yandan da terörle uluslararası alanda uyumlu bir şekilde, işbirliği içinde mücadele etmek gerekir. Terörün ırkına, dinine nereden geldiğine bölgesine bakmadan tüm ülkelere bu çağrıda bulunuyoruz. Terörle de ancak bu şekilde baş edebilirsiniz. Türkiye tabi bir taraftan demokratikleşme süreci, milli birlik sürecini geçiriyor. Bunu devam ettirmesi gerekiyor. Her şartta demokratikleşmeden vazgeçmememiz lazım. Hukukun üstünlüğünü iyi sağlamamız lazım. Bu ülkede yaşayan her bireyin hakkını sağlamak devletin ve hükümetin görevi, ama diğer taraftan Türkiye'ye karşı tehdit olan terörle mücadele etmesi gerekiyor.'' 
ÇAVUŞOĞLU İLE GURUR DUYUYORUZ
İzmir Valisi Cahit Kıraç ise, AKPM'ye bir Türk'ün başkan olarak seçilmesinin kendilerini gururlandırdığını söyledi. Toplantının İzmir'de yapılmasında AK Parti İzmir Milletvekili Tekelioğlu'nun büyük çabası olduğunu vurgulayan Kıraç, Tekelioğlu'na teşekkür etti. Vali Kıraç, İzmir olarak bundan sonra bütün donanımlarıyla toplantılara ev sahipliği yapmaktan mutlu olacaklarını sözlerine ekledi. Kıraç, ayrıca Çavuşoğlu'na tarihi saat kulesi rölyefi ve İzmir'i tanıtıcı kitap hediye etti. AKPM Başkanı Çavuşoğlu, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nu da makamında ziyaret etti. Kocaoğlu, Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ilk defa bir Türk'ün AKPM başkanı olmasından dolayı kıvanç duyduklarını dile getirdi. Çavuşoğlu ise bunun kendisi için de bir onur, şeref olduğunu, ancak başarının Türkiye'nin başarısı olduğunu vurgulayarak, ''Türkiye'nin artık sadece bölgesinde değil, ülkeler nezdinde değil uluslararası kurumlarda da güçlü bir ülke olduğunun kanıtıdır. Bu yolda hep birlikte, birlik beraberlik içinde çalıştıkça daha iyi yerlere geleceğimizi ümit ediyorum'' dedi. Kocaoğlu, Çavuşoğlu'na plaket takdim etti.

DİM WEB TV UYGULAMASINI İNDİRDİNİZ Mİ?

Haberleri ve canlı yayınları ile gündemi belirleyen
Alanya'nın yeni nesil televizyonu DİM WEB TV izlemek artık çok kolay. 

Samsung, LG vb android telefonlar için Google Play Store'dan
iPhone telefonlar, iPad ve iPod'lar için AppStore'dan indirebilirsiniz.
İyi Seyirler.


banner355
Son Güncelleme: 20.12.2012 13:05
Anahtar Kelimeler:
ülkede hukuk galip gelecek
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat!. Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner452

banner457

banner449

English Russian

banner459

banner381

banner344

banner386

banner349