Tıp Fakültesi'ne ne oldu?

Alanya'da 2012 yılında hizmete açılması planlanan Tıp Fakültesi'nin inşa edileceği arazi bile belli olmadı. Tıp Fakültesi ile ilgili belirsizlik sürüyor

Tıp Fakültesi'ne ne oldu?
banner404
AKDENİZ Üniversitesi (AÜ) Rektörü Prof Dr. İsrafil Kurtcephe'nin başkanlık ettiği AÜ Senatosu, 2011 yılı Kasım ayında Alanya Ticaret ve Sanayi Odası (ALTSO) Meclis Salonu'nda toplandı. Alanya için tarihi önem taşıyan AÜ Senatosu, şehirde Tıp Fakültesi kurulması talebini oybirliğiyle onayladı. Kararın ardından üyelere ve Alanyalılara da teşekkür eden Kurtcephe, "Hala hekim ihtiyacını karşılayamayan bir yüksek öğretim var. Bizim, Türk toplumuna hizmet edecek hekimleri yetiştirme potansiyelimiz var. Biz istedikçe Alanya veriyor, Alanya istedikçe biz veriyoruz. Alanya'da inanılmaz bir istek, arzu var. Bu yönüyle hiç bir ilçeye benzemiyor. Alanyalılar bizi hep teşvik ettiler, bizim hep peşimizden koştular, bize hep sıcak davrandılar. Bu eğitim aşkınıza hayranım" demişti.
YÖK VE BAKANLAR KURULU ONAYLAMIŞTI
AÜ Senatosu, Alanya'da Tıp Fakültesi kurulmasına ilişkin kararını 2013 yılının Ocak ayında onaylayarak, Bakanlar Kurulu'na göndermişti. Bakanlar Kurulu da, Tıp Fakültesi'nin Alanya'da kurulmasına ilişkin YÖK'ün kararını onaylayarak, resmiyet kazandırmıştı. AÜ Rektörü Kurtcephe, Bakanlar Kurulu onayının ardından Alanya'ya gelerek, fakültenin inşa edilmesi planlanan bazı arsalarda inceleme yapmıştı. Kurtcephe, hangi araziye fakültenin kurulacağı yönünde bir teknik heyet göndererek, arazileri inceletme yönünde açıklamada bulunmuştu.  
2012'DE EĞİTİME AÇILACAKTI
Alanya Tıp Fakültesi binasını yapacak olan ALTSO, çalışmalara hemen başlayacaktı. Fakülte, 2012-2013 Akademik Yılı'nda öğretime başlayacak, tıp öğrencileri, ilk 2 yıl teorik eğitim aldıkları için bu fakültede Antalya Tıp Fakültesi destekli olarak eğitim göreceklerdi. Fakülte, ilk 2 yıl 40'ar öğrenci alacak, daha sonra alacağı öğrenci sayısı 75'e ulaşacak ve kademeli olarak toplam 450 öğrenci, 150 öğretim üyesine ulaşması planlanıyordu. Bu sırada Tıp Fakültesi Hastanesi de açılmış olacaktı. 
ARAZİSİ BİLE BELLİ DEĞİL 
Alanya'nın heyecanla beklediği Tıp Fakültesi'nin inşa edileceği arazinin de belli olmaması tartışma yaratıyor. AKP İlçe Başkanı Hüseyin Güney, "Fakülte konusunda süreç devam ediyor. Bu konuda gelişmeleri takip ediyoruz" dedi.

Güncelleme Tarihi: 04 Temmuz 2013, 06:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner528

banner516

banner470

banner452

banner449

banner539

banner518

banner481

banner472

banner479