'Tarımda tehlike çanları çalıyor'

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Antalya Milletvekili Devrim Kök, Antalya'da tarlada 70 kuruşa satılan domatesin halka tezgahta 5 TL'den satıldığını söyledi

'Tarımda tehlike çanları çalıyor'
banner404
Haber: Alper KUTAY 
CUMHURİYET Halk Partisi (CHP) Antalya Milletvekili Devrim Kök, yılda yaklaşık 12 milyon yabancı ve yerli turistin beslenmesini sağlayan Antalya çiftçisi için 2016'nın kriz yılı olarak geçtiğini söyledi. Kök, "Örtü altı tarım alanlarının yüzde 38,2'sini barındıran, Türkiye'deki cam sera alanının yüzde 82,7'si ve plastik sera alanının ise yüzde 52'sine sahip olan Antalya'da, özellikle Rusya ile yaşadığımız krizden sonra, Rusya'nın Türk mallarına ambargo koyması Antalyalı çiftçi ve üreticiyi perişan etmiştir. Daha Şubat ayında olmamıza rağmen iç ve dış piyasalarda yaşanan sıkıntılar 2016 yılının Antalyalı üretici açısından ne kadar zor geçeceğinin göstergesidir" dedi.
ALANYA'DAN ÖRNEK VERDİ
Antalya'nın yıllık yaklaşık 2.6 milyon tonluk üretimiyle Türkiye'nin bir numaralı domates üreticisi konumunda olduğunu hatırlatan Kök, şöyle devam etti: "Alanya, Gazipaşa, Aksu, Serik, Kumluca, Elmalı, Kaş ve Kepez olmak üzere Antalya'nın 19 ilçesinin tamamında üretilen domatesin fiyatının yaşanan krizler nedeniyle düşmesi sonucu, üretici domatesini maliyetinin altında satmak zorunda kalıyor. Sadece fide fiyatının 650-750 kuruş arasında maliyeti varken, üreticiler ürettiği birinci kalite domatesi 900 kuruş ile 1 TL arasında satmak zorunda kaldılar. Şu anda 500 kuruş civarına düşmüş durumda" diye konuştu.
'BİRÇOK ÜRETİCİ İFLAS EDECEK'
Bu maliyetlere gübre, işçilik ve diğer maliyetlerin de eklendiğinde domates üreticisinin maliyetinin ancak yarısına ürününü satabildiğini söyleyen Kök, "Hükümetin 'Gübrede KDV'yi sıfırladık' demesine rağmen fiyatı 60 TL olan gübre 55 TL'ye satılmakta. Böyle giderse bir çok domates üreticisi kapısına kilit vuracak. Domates üreticisi ürününü satamadığı için, son zamanlarda Urfa bölgesinden gelen tüccarlar, üreticinin 1-1.5 TL'ye mal ettiği ürününe yarı fiyat vermekte, üretici de çaresiz, zararına da olsa ürettiği domatesi satmak zorunda kalmaktadır. Üreticinin, çiftçinin maliyetinin yarı fiyatına sattığı domatesin tezgahtaki fiyatı ise 4-5 TL arasındadır" dedi.
'FIRSATÇILARA GÜN DOĞUYOR'
Çiftçinin zarar ettiğini savunan CHP Milletvekili Devrim Kök, "Bir taraftan çiftçi zarar ederken, diğer taraftan birileri yaşanan krizi bahane edip üreticilere maliyetinin altında fiyat vererek neredeyse dört beş kat kâr elde etmektedir. Çiftçi zarar ederken, aracılar çiftçilerin üzerinden büyük rant elde etmektedir. 12 kilogram gelen 1 sandık domates için verdikleri fiyat 2 TL'dir. Çiftçinin ürettiği 100 sandık domates, yani bin 200 kilogram domates ancak 200 TL ediyor. Bu durumu protesto eden çiftçiler ürettiği domatesleri yarı fiyatına, zararına satmak yerine ineklere yedirmek zorunda kalmışlardır. İlerleyen günlerde bu krizin artarak devam edeceği görülmektedir. Domates üreticileri bir taraftan 2B borçları, banka kredileri, biriken elektrik su faturalarını ödeyebilmek için tarlalarını yok pahasına satıyorlar. Borçlarını topraklarını satarak ödemeye başladılar" diye konuştu.
Güncelleme Tarihi: 23 Şubat 2016, 17:23
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner516

banner470

banner452

banner449

banner481

banner472

banner479