banner468

Strazburg'da Ankara rüzgarı esti

Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi'nin (AKPM) davetlisi olarak gittiği Strazburg'da esen Ankara rüzgarı muhteşem bir gala programıyla son buldu.

Strazburg'da Ankara rüzgarı esti

Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi'nin (AKPM) davetlisi olarak gittiği Strazburg'da esen Ankara rüzgarı muhteşem bir gala programıyla son buldu.

29 Ocak 2010 Cuma 00:00
Strazburg'da Ankara rüzgarı esti
banner404
 BAŞKENTİN tüm güzelliklerinin, projelerinin, sosyal ve kültürel değerlerinin Avrupalılara tanıtıldığı Ankara Günleri etkinliklerinin finalinde yaklaşık bin kişilik yerli ve yabancı konuğun katılımıyla Ferhat Göçer coşku dolu bir konser verdi ve FOMGET Türkiye'ye özgü oyunları sergiledi. Gala programında Ankara'ya övgüler yağdıran AKPM Çevre, Tarım, Yerel ve Bölgesel İşler Komitesi Başkanı Alan Meale, “Türkiyesiz ve Ankarasız büyük ve doğru bir Avrupa kesinlikle olmaz” dedi. AKPM'nin ilk Türk başkanı Mevlüt Çavuşoğlu da konuşmasında, “Ankara, Avrupa Başkenti olmuştur” sözlerine yer verdi.
ANKARA'YA ÖZEL TANITIM GÜNLERİ
2009 yılında Avrupa Ödülü'nü vermek üzere Ankara'ya gelen AKPM Başkanı Luis Maria De Puig, AKPM Çevre, Tarım, Yerel ve Bölgesel İşler Komitesi Başkanı Alan Meale ve üyelerin isteği üzerine Fransa'nın Strazburg kentinde bir ülke başkenti için ilk kez düzenlenen etkinlikler muhteşem bir galayla hafızalara kazındı. Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'in, Ankara'ya ithaf edilen AKPM açılışı ve “Ankara Günleri” etkinlikleri için milletvekilleri, belediye meclis üyeleri ve basın mensuplarından oluşan kalabalık bir heyetle gittiği Strazburg'da, Ankara rüzgarı esti. Ankara'nın sosyal, kültürel ve tarihi güzelliklerinin tanıtıldığı etkinlikler muhteşem bir galayla son buldu. Ferhat Göçer'in, Ankara heyeti, Avrupalı Parlamenter ve davetlilerden oluşan yaklaşık bin kişilik konuğa verdiği konserde halaylar çekildi, Türkçe, Fransızca ve İngilizce şarkılar eşliğinde Avrupa Birliği ve Türk Bayrakları sallandı. Folklor Müzik Gençlik Topluluğu'nun (FOMGET) sunduğu ve Türkiye'nin dört bir yöresinden halkoyunlarının sergilendiği gösteriler ise salondaki coşkuyu doruğa taşıdı. 
İLK DEFA BİR ÜLKE BAŞKENTİ TANITILDI
Gecede yapılan konuşmalarda ilk sözü alan AKPM Çevre, Tarım, Yerel ve Bölgesel İşler Komitesi Başkanı Alan Meale, Başkan Gökçek'e Ankara'ya geldiklerinde gösterdiği misafirperverliği için teşekkür ederek, “Birçok insan halen Avrupa'nın bütünüyle ilgili çok fazla bilgiye sahip değil. Avrupa Ödülü sadece çevreyle veya başka bir başarıyla alabileceğiniz bir ödül değil. Aynı zamanda Avrupa kültürü, yerel kültür ve Avrupa bilincini tanıtmakla ilgili bir ödüldür. Bu haftanın 2 büyük özelliği daha var tabii ki. Birincisi ilk defa bir Türk delegasyon üyesinin komite parlamenter asamblesi başkanı olmasıdır. İkincisi de ilk defa bir ülkenin başkenti Avrupa konseyinde böyle görkemli bir tanıtım yaptı” dedi.
“TÜRKİYESİZ VE ANKARASIZ OLMAZ”
“Türkiyesiz ve Ankarasız büyük ve doğru bir Avrupa kesinlikle olmaz” diyerek konuşmasına devam eden ve salondan büyük alkış alan Meale, “Strazburg, Avrupa'nın merkezi bir noktasında, kalbinde. Strazburg'un Avrupa'nın kalbinde olması da Avrupalılık ruhu ve Avrupalılık kültürüdür. 30 yıl evvel Ankara 50 bin nüfuslu bir kentken, bugün milyonları aşan, çok ama çok güzel bir yeşile ve çevreye sahip. İnanılması güç ki bu şehir Türkiye'nin denize en uzak şehirlerinden birisi, denize yüzlerce kilometre uzağında. Bu denizden uzak kent sanki bir vaha gibi o kadar yeşil, o kadar güzel ki, inanılması çok güç gidip görmeniz gerekiyor” diye konuştu.
“KÜLTÜRÜNÜZLE ZATEN SİZ AVRUPA'NIN PARÇASISINIZ”
Ankara'ya övgüler yağdıran ve Ferhat Göçer'in Ege'den Karadeniz'e, Amerika'dan Avrupa'ya kadar çeşitli dillerde ve ezgilerde söylediği şarkılarında da zengin bir kültür gördüğünü aktaran Meale, “Bu akşam şunu bir kez daha gördük. Kültürünüzle ve yaşamınızla siz Avrupa'nın bir parçasısınız, siz Avrupa'nın ruhusunuz, bu ödül size layık” dedi.
ÇAVUŞOĞLU: “ANKARA ÖDÜLÜ LAYIK OLDUĞU İÇİN ALDI”
Başkan Gökçek'in “Gururumuz” diyerek sahneye davet ettiği AKPM'nin ilk Türk Başkanı Mevlüt Çavuşoğlu da “Gerçekten Avrupa'nın 4 tane büyük ödülüne ve de bunların içerisindeki en büyük ödül olan Avrupa Ödülü'ne 8 yılda sahip olmak kolay bir şey değil. Bu bir emeğin, bu bir çalışmanın karşılığıdır. Dolayısıyla Melih Gökçek ve arkadaşlarının yaptığı bu başarılı çalışmalardan ötürü bu ödülü Ankara ve Ankara Büyükşehir Belediyesi layık olduğu için almıştır” diye konuştu.
“ANKARA ADINA GURUR VE MUTLULUK DUYDUK”
Bir şehri şehir yapanın sadece içindeki binalar olmadığını, şehre verilen kültür, çevre, doğa, sosyal yapı ve içindeki insanların mutluluğu olduğunu kaydeden Çavuşoğlu, “İşte Ankara bu sebeplerden dolayı, Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi'nin kriterleri de bu yönde olduğu için ödülü kazanmıştır. Dolayısıyla bu ödül anlamlıdır. Gerçekten Ankara adına büyük mutluluk ve gurur duyduk” dedi.
“AVRUPA BİRLİĞİ'NE HAZIR OLDUĞUMUZU GÖSTERDİK”
Konukların alkışları arasında kürsüye çıkan ve “Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı olarak hem şahsım, hem arkadaşlarım adına müteşekkirim” diyerek konuşmasına başlayan Başkan Gökçek, “Ankara, 8 yılda 4 ödülü arka arkaya aldı. Bundan büyük mutluluk duyuyoruz. Bu ödülü bize layık gören hem tüm komisyon üyelerine, hem de Parlamenterler Meclisi'ne bir kez daha şükranlarımı sunuyorum” dedi. Ankara Günleri etkinliklerinin muhteşem geçtiğini söyleyen Başkan Gökçek, “Önce Mevlüt Çavuşoğlu'nun başkanlığını kutladık ve kutluyoruz. Kendisiyle iftihar ediyoruz. Özellikle yabancı konuklarımıza bu akşamın ihtişamı ile Türklerin Avrupa Birliği'ne ne kadar hazır olduğunu gösterdiğimize inanıyorum” diye konuştu.
“ANKARA'DA AĞIRLAMAKTAN MUTLULUK DUYARIZ”
Tüm Avrupalı konukları komiteler halinde Ankara'da ağırlamaktan mutluluk duyacaklarını ifade eden Başkan Gökçek, “Ankara'yı ve Türkiye'yi gördükleri takdirde inanıyorum ki kalplerinde en ufak bir tereddüdü olan yabancı konuklarımızın, bu tereddütleri tamamen ortadan kalkacak ve bu dostluk, bu sıcaklık artacak, Avrupalılık bir arada daha da ileri safhalara gidecek” dedi.
TÜRK İŞADAMLARINDAN BAŞKAN GÖKÇEK'E TEŞEKKÜR
Konuşmasının sonunda tüm konuklara bir daha teşekkür eden Başkan Gökçek'e, Türk-Fransız İş Adamları Derneği (MEDİF) Başkanı Oktay Yıldırım, “Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'e, bütün belediye çalışanlarına, burada yaşayan Türk toplumu olarak teşekkürü bir borç biliriz. Teşekkür ediyoruz” diyerek bir çini vazo hediye etti. Başkan Gökçek, “Bu ödülü Belediye Meclis üyesi arkadaşlarımla beraber kabul ediyorum. Çünkü onların desteği ile bu günlere geldik. Artık Ankara'nın bir Avrupa Başkenti olduğunu burada tescil ettiğimize inanıyorum” dedi. Konuşmaların ardından Ferhat Göçer'in birçok dilde seslendirdiği şarkılar konuklara keyifli saatler yaşattı. Göçer'in seslendirdiği parçalar eşliğinde Avrupalı parlamenterler ve Başkent heyetinden oluşan yaklaşık 300 kişilik grup halay çekti.

- İLK GÜNDEN ERMENİLERİ KIZDIRDI

DÖRT gün önce Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) Başkanlığına seçilen AK Parti Antalya Milletvekili Mevlüt Çavuşoğlu, Ermenistan’ı daha ilk günden kızdırdı. Ermenistan Dışişleri, Çavuşoğlu’nu, “Seçilmesini sağlayan imza kurumadan görevini suistimal etmekle” suçladı. Ermeni News.am ajansının haberine göre, Çavuşoğlu’nun Azeri APA ajansına yaptığı, “Dağlık Karabağ, Avrupa Konseyi kararlarında her zaman Azerbaycan’ın bir parçası olarak görünüyor” şeklindeki açıklama Erivan’ın kızdırdı. Çavuşoğlu, ayrıca Türkiye-Ermenistan ilişkilerinin gelişmesinin Dağlık Karabağ sorununun çözümüyle bağlantılı olduğunu söylemişti. Dün sabah bir açıklama yapan Ermenistan Dışişleri Sözcüsü Tigran Balayan, Çavuşoğlu’nu, “Seçilmesini sağlayan imza kurumadan görevini suistimal etmekle” suçladı. Balayan, “Türk iktidar partisine mensup üst düzey bir yetkilinin, bu tür beyanlarla Karabağ sorununun çözüm sürecine zarar vermesi rahatsız edicidir. Temel görevi üye ülkeler arasındaki farklılıkları ortadan kaldırmak olan bu tür önemli bir kuruluşun başında bulunan bir kişinin bu tür ifadeler kullanması uygun değildir” dedi. Balayan, Çavuşoğlu’nun sözlerine atfen, “Türk-Ermeni ilişkilerinin Dağlık Karabağ sorununun çözümüne bağlanması çabalarına gelince, bu tür görüşler artık miadını doldurmuştur ve dünya topluluğu nezdinde itibar görmemektedir” diye konuştu.

- RUM BASINI YAZDI: RUMLAR 
  ÇAVUŞOĞLU’NU HAZMEDEMEDİ

KIBRISLI Rum ve Yunan milletvekilleri, AK Parti Antalya Milletvekili Mevlüt Çavuşoğlu’nun Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) başkanlığına seçilmesini hazmedemedi. Güney Kıbrıs ile Yunanistan heyetlerinin, Türk parlamenter Mevlüt Çavuşoğlu’nun AKPM Başkanlığına seçilmesine tepki göstererek, Çavuşoğlu’nun seçilmesinin anti-demokratik olduğunu ileri sürdükleri ve Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi Sekreterliği’ne protesto mektubu gönderdikleri bildirildi. Milliyet Gazetesi’nin dünkü haberine göre, Haravgi Gazetesi, AKPM’deki Rum heyetin lideri Aristofanis Georgiu’nun, Rum Haber Ajansı’na (KİPE) yaptığı açıklamada, Çavuşoğlu’nun AKPM Başkanlığına seçilme yönteminden hoşnut olmadıklarını belirttiğini yazdı. Gazeteye göre, Georgiu ayrıca, seçilme süreci çerçevesinde, kendilerinin (Rumların) tek olan söz konusu adayı onaylama ya da reddetme yönünde oy kullanma ve Genel Kurula karşıt görüşlerini ifade etme hakkından mahrum bırakıldıklarını savundu. Gazete, AKPM’deki Yunanistan heyetinin lideri Dinos Vrettos’un da, Georgiu ile aynı görüşte olduğunu yazdı. Gazete, ayrıca gönderdikleri mektupta Rum ve Yunan heyetlerinin, Çavuşoğlu’nun AKPM Başkanlığına seçilmesine ilişkin büyük endişe duyduklarını belirttiklerini yazdı. Habere göre, endişenin Çavuşoğlu’nun kişiliğiyle ilgili olmadığını, Türkiye ile ilgili olduğunu belirten heyetler, “Türkiye’nin 35 yıldan bu yana Kıbrıs’ta ordusunun olduğunu, Kıbrıslıların temel hak ve özgürlüklerinin ayrıca insan haklarının korunması meselesinde ve uluslararası hukuka itaatsizlik ettiğini” iddia ettiler. Haravgi Gazetesi bir başka haberinde, AKPM Siyasi Gruplarının Başkanlıklarının yeninden düzenlenmesi çerçevesinde Georgiu’nun Avrupa Birleşik Sol Grubu Başkan Yardımcılığına seçildiğini yazdı. Simerini Gazetesi ise, Hristos Purguridis’in geçtiğimiz Pazartesi günü AKPM İnsan Hakları ve Hukuk İşleri Komitesi’nin başkanlığına getirildiğini kaydetti.


- GEDİK: TÜRKLER KÜLTÜR
  ÇIKARMASI YAPTILAR

HÜRRİYET Gazetesi Köşe Yazarı Ömür Gedik, Strazburg’da esen Türk rüzgarını köşesine taşıdı. Gedik, dünkü makalesinde şunları dile getirdi: Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi geçen yıl Ankara’ya Avrupa Ödülü vermişti. Hafta başı Avrupa’nın diplomasi şehri Strazburg’da bu başarının kutlaması, teşekkürü ve bir anlamda gövde gösterisi vardı. Ankara Belediye Başkanı Melih Gökçek, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi yeni başkanı Mevlüt Çavuşoğlu, milletvekilleri, kültürel kolların başkanları bu ödülün resmini çizmek ve Avrupa-Türkiye arasında dostluğu geliştirmek adına tam bir kültür çıkarması yaptılar Strazburg’a. Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi Çevre Kültür ve Bölgesel İşler Komitesi Başkanı Alan Meale’nin “Bir başkent ilk kez Avrupa’da böyle görkemli bir tanıtım yapıyor” demesi boşuna değildi gerçekten. Ankara fotoğraflarının yer aldığı sergi gayet organizeydi. O pek alışamadığım Ankara, fotoğraflarda pek bir güzel (benim ve fotoğrafçıların gözü arasında fark bariz!)... Sergiyi gezen Papandreu da aynı fikirde olmuştur bence. Yabancı ve Türkçe şarkılardan oluşan bir repertuarla salondaki farklı ülkelerden parlamenterlerin ilgisini ayakta tutmayı başaran Ferhat Göçer’in konseri keyifle izlendi. Ondan önce FOMGET folklor ekibi sahnedeydi. FOMGET, Türkiye’yi dolaşmış, bana Strazburg’da denk geldiler. ıyi de oldu, sadece Türklerin değil, yabancı parlamenterlerin de gösteriyi nasıl ağızları açık izlediğini görmüş oldum. Gecenin sunucusu TRT kökenli Çiğdem Tunç’un sahnede ne kadar sağlam ve her şeye hakim olduğunu görünce “neden televizyonda yok ki artık” demeden edemedim içimden. Tunç’u televizyon yöneticilerine hatırlatmış olayım. Ve Ren nehrinin içinde kıvrım kıvrım dolaştığı, biraz Amsterdam’a benzettiğim Strazburg. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, Avrupa Konseyi ve Avrupa Parlamentosu’na ev sahipliği yapan, Alman ve Fransız etkileri taşıyan (şehir tam sınırda çünkü üstelik tarih boyunca bir o tarafa bir bu tarafa geçmiş, adının “yol kalesi” anlamına gelmesi bundan) bu özel şehrin bence en görülesi yeri muhteşem katedrali. Giderseniz mutlaka gezin. Ama yemek derseniz, orada durmanız gerekiyor; 14.00-19.00 arasında restoranlar kapalı. Gece 21.00’den sonra da ara ki bir restoran, manav ya da market bulasın. İki gece üst üste Subway’de sandviç yemek zorunda kaldık. Ne kadar düzenli, güzel ve medeni de olsa Strazburg’u “gözünü seveyim İstanbul’un” diyerek dolaştığımı inkar edemeyeceğim. Bizim kentin vampirlerini besleyen Bodrum Mantı, Kızılkayalar, Canım Ciğerim, Apik, Doğa şarküteri ve diğer gece dostlarına sevgilerimle.

DİM WEB TV UYGULAMASINI İNDİRDİNİZ Mİ?

Haberleri ve canlı yayınları ile gündemi belirleyen
Alanya'nın yeni nesil televizyonu DİM WEB TV izlemek artık çok kolay. 

Samsung, LG vb android telefonlar için Google Play Store'dan
iPhone telefonlar, iPad ve iPod'lar için AppStore'dan indirebilirsiniz.
İyi Seyirler.


banner355
Son Güncelleme: 26.12.2012 16:52
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat!. Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner452

banner457

banner449

English Russian

banner459

banner381

banner344

banner386

banner349