banner468

Siyasilerin 'Çavuşoğlu' heyecanı

Davutoğlu'nun oluşturacağı yeni kabinede AB Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun 'Dışişleri Bakanı' olma ihtimalini değerlendiren Alanyalı siyasiler "Gurur duyarız" dediler

Siyasilerin 'Çavuşoğlu' heyecanı

Davutoğlu'nun oluşturacağı yeni kabinede AB Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun 'Dışişleri Bakanı' olma ihtimalini değerlendiren Alanyalı siyasiler "Gurur duyarız" dediler

23 Ağustos 2014 Cumartesi 08:25
Siyasilerin 'Çavuşoğlu' heyecanı
banner404
- Yasin ARAZ

BAŞBAKAN Recep Tayyip Erdoğan'ın Cumhurbaşkanı seçilmesinin ardından boşalan Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) Genel Başkanlığı ve Başbakanlık koltuğuna geçecek ismin Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun olmasının ardından yerel siyasetçiler değerlendirmelerde bulundular. Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Mevlüt Çavuşoğlu'nun da yeni oluşturulacak kabinede "Dışişleri Bakanı" olma ihtimaline değinen yerel siyasetçilerden Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İlçe Teşkilatı Başkanı Şevki Türktaş "Çavuşoğlu'na böyle bir görev verilirse iftihar ederim" derken, Alanya Ticaret ve Sanayi Odası (ALTSO) Başkanı Mehmet Şahin ise Çavuşoğlu için "Türkiye'yi Viyana'nın doğusuna taşıyan ilk Türk" dedi.
'ÇAVUŞOĞLU İLE GURURLANIRIM'
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İlçe Başkanı Şevki Türktaş, önce "Hayırlı olsun" dileklerini ilettiği Davutoğlu için "AKP'nin yeni yapacağı kongreyle atayacağı yeni genel başkanı ve başbakanı olacak Davutoğlu'na öncelikle hayırlı uğurlu olsun diyorum. Ama inşallah Dışişleri Bakanı iken yaptığı gibi 'Dış politikada sıfır sorun olacak' diyerek işe başlayıp da, iki tarafımızda neredeyse selam verecek ülkenin kalmadığı bir konuma düşmeyiz. Bunu hatırlatmak istiyorum. En yakın komşularımızla dış politikada cebelleşiyoruz. Hiç selam verecek komşumuz, dostumuz kalmadı. İnşallah içeride de bizi birbirimize düşürüp, ülkeyi ayrıştırdıkları din, dil, ırk, mezhep konularında da bu ülkeyi dilim dilim ayırmazlar" dedi. Çavuşoğlu'nun yeni oluşturulacak kabinede Dışişleri Bakanı olma ihtimalini de değerlendiren Türktaş, "Alanyalı kim olursa olsun, hangi siyasi partiden olduğu fark etmeksizin, yöresinden, kendinden birinin 'Bakan' olmasını muhakkak ister. Dışişleri Bakanlığı önemli bir görevdir. Sayın Çavuşoğlu'na böyle bir görev verilirse ben de CHP İlçe Başkanı olarak gurur duyarım, iftihar ederim. Nihayetinde yöremizin çocuğu. Bakanlıkta parti gözetilmez, inşallah olur" diye konuştu.
'ÇAVUŞOĞLU İLKLERİN ADAMI'
Başbakanlık görevine getirilen Davutoğlu'nun yöremizden birisi olduğunu, Alanya'nın hükümette birisi 'Bakan', birisi de 'Başbakan' olmak üzere iki büyük ayağı olduğunu ifade eden ALTSO Başkanı Mehmet Şahin "Alanya ve bölgesi olarak ilkleri yaşıyoruz. İlk defa Alanyamız'dan bakan çıkmıştı. Çavuşoğlu, AB Bakanımız ve Başmüzakerecimiz. Tabi biz Davutoğlu bakanımızı da hep içimizden biri olarak gördük. Geçmişte babasının Alanya'da direkt ticaret yapmasından, Davutoğlu'nun da Alanya'ya özel bir ilgisi vardı. İnşallah başbakan olduğu sürede de Alanya'ya olan ilgisi devam eder ve bundan da hiç şüphemiz yok. Bir bakanımız vardı, bir de başbakanımız oldu gözüyle bakabiliriz" dedi. 
Çavuşoğlu ile ilgili düşüncelerini de aktaran Şahin, "Tabi ki bu yeni başbakanımızın tasarrufunda olan bir şey. Yeni kurulacak kabineyi yeni Başbakanımız Ahmet Davutoğlu oluşturacak ama en iyi şekilde sayın bakanımızın bu görevi yapacağından şüphemiz yok. Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi Başkanı seçildiği zaman bir ilki başarmıştı. Bırakın Türkiye'yi, bir Müslüman'ı Viyana'nın doğusuna ilk taşıyan Türk. Dünyada ve Avrupa'da da ciddi bir çevre yaptı. Kendi memleketimizin milletvekili olduğu için biz de yakınen biliyoruz. Bu görevi de layık görürlerse, en iyi şekilde yapacağından bizim hiç bir şüphemiz yok" dedi. 
'ÇAVUŞOĞLU İÇİN DIŞİŞLERİ ZİRVE OLUR'
Antalya Büyükşehir Belediyesi Alanya Koordinatörü Hüseyin Güney ise "Davutoğlu'na öncelikle hayırlı uğurlu olsun. Alanyamız adına çok önemli bir gelişme. Davutoğlu hükümet kurulduğundan beri hükümetin bir çok kademesinde görev almış birisi. Önce Baş Danışmanlık, daha sonra Dışişleri Bakanlığı'nda çok önemli görevlere imza attı. Bu bölgenin insanı olduğu için Alanya'ya da sık sık geliyor. Geldiği zamanlarda da bir çok sohbetimiz oldu kendisiyle. Alanya'ya çok ilgisi olan birisi. Ben Başbakanlık görevinde bu bölge ile ilgili çok önemli gelişmelerin olacağını umut ediyorum. Çünkü Alanya'ya gerçekten ilgisi olan, burada çeşitli kişisel dostlukları olan bir kişi. Babasının Alanyalı arkadaşları ve aileleriyle temasları olduğunu biliyorum. Çavuşoğlu'nun AB Bakanı olmasından sonra, Davutoğlu'nun da Başbakan olması çok gurur verici. Aynı zamanda da mutluluk verici bir olay" dedi.Çavuşoğlu'nun Dışişleri Bakanlığı ile anılmasını da değerlendiren Güney, Çavuşoğlu'nun Dışişleri Bakanı olmasının sürpriz olmayacağını söyledi. Güney, "Çavuşoğlu, yıllardır çalışarak kendi alanında en üst seviyeye geldi. Türkiye'nin dış politikalarını en iyi şekilde takip edebilen, en iyi şekilde temasları yapabilecek konumda şu anda. Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi Başkanlığı'nda da çok büyük başarılar elde etti. Şu anda AB Bakanlığı'nda da çok büyük başarılara imza atıyor. Dışişleri Bakanlığı da onun için bu işin zirvesi olur diye düşünüyorum. Çünkü baştan beri hükümetin dış politikalarını üretmekte etkin olan birisi. Bizim için de sürpriz olmaz, mükemmel olacaktır" sözlerine yer verdi.
'HÜKÜMETTE ÜÇ EVLADIMIZ VAR'
AK Parti Alanya İlçe Başkanı Mustafa Berberoğlu, "Alanya ve bölgemiz ilkleri yaşamaya devam ediyor. Avrupa Konseyi Parlamenterler MeclisiBaşkanlığı da yapan Avrupa Birliği Bakanımız Mevlüt Çavuşoğlu, Meclis Başkanlığı ve Başbakan Yardımcılığı ile Bülent Arınç, şimdi de partimizin yetkili organları tarafından yapılan istişare sonucunda MYK tarafından genel başkanlığa ve başbakanlığa aday gösterilen Dışişleri Bakanımız Sayın Ahmet Davutoğlu, ülkemize yaptıkları hizmetlerden dolayı bu görevleri kat ve kat hak etmişlerdir. Ülkemize her anlamda çağ atlatan, hükümetimizde ve AKP kadrolarında bölgemizin üç evladının olması bizim için ayrı bir övünç ve gurur kaynağı olmuştur. Geçmişte Alanya'dan milletvekili çıkarmak bile zordu. 27 Ağustos'ta yapılacak AKP Olağanüstü Kongresi ile birlikte, tahminim delegelerimizin tamamının oyunu alarak bu kutlu göreve aday gösterilen Davutoğlu, önce genel başkanlığa ve ardından 12. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın görevlendirilmesiyle birlikte yeni hükümeti kurup başbakanımız olacaktır" dedi.
'ENERJİMİZİ MEGA PROJELER İÇİN HARCAYACAĞIZ'
Yaşanan gelişmelerin ardından muhalefet kanadının ayrışma ve fitne beklentisi içine girmemesi gerektiğini söyleyen Berberoğlu, "Ayrışma ve fitne bekleyenler hayal kırıklığına uğrayacaktır. Diğer partiler kongrelerini kriz çözmek için yaparken, biz kongrelerimizin her birinden güçlenerek ve büyüyerek çıkmışızdır. Milletimizi kucaklayan AK Parti'nin yeni Genel Başkanı ve yeni Başbakanımız Ahmet Davutoğlu ile birlikte 12 yıldır devam eden değişim, gelişim ve dönüşüm süreci artarak devam edecektir. Alanya ve bölgemizin ilk defa hükümette bu kadar güçlü bir şekilde temsil edilmesini sağlayan AB Bakanımız Mevlüt Çavuşoğlu'na, Başbakan Yardımcımız Bülent Arınç'a, Genel Başkan ve Başbakan Adayımız Ahmet Davutoğlu'na, buna vesile olan bu davanın ve siyasi hareketin lideri olan, liderimiz, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'a sonsuz teşekkür ederiz. Yeni hükümetimizle birlikte, yeni Türkiye'nin kurulmasında ülkemiz 2023 hedeflerine emin adımlarla ilerlerken, biz de Alanya'mızın hak ettiği hizmetleri artarak alması için çalışmalarımızı arttırarak devam ettireceğiz. Birlikteliğimizi sürdürerek enerjimizi yeni mega projeleri Alanya'ya kazandırmak için harcamalıyız, çaba göstermeliyiz. Bugün bu davanın bir parçası ve içinde olmanın mutluluğunu ve gururunu yaşamaktayım. Genel Başkan ve Başbakan adayımızın ülkemize, milletimize ve tüm insanlığa hayırlı olmasını dilerim" dedi. 
'LAYIKIYLA YAPACAKTIR'
Berberoğlu, AB Bakanı Çavuşoğlu'nun Dışişleri Bakanlığı'na getirilme ihtimalini ise "Çavuşoğlu'nun Avrupa'daki başarıları ülkemize ciddi katkılar sağlamakta. Tüm dünyada ve Avrupa'da tanınan bir bakan olmanın ötesinde, ülkemize her aşamasında çağ atlatan ve ülkemizin bir çok sıkıntısını sorun haline gelmeden çözen bir AB Bakanımız var. Daha önce Türkiye'de ilk defa Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi Başkanlığı'na erişen tek bakanımızdır. Çavuşoğlu'nun daha bu ülkeye katbekat faydası olacağına inanıyoruz. İleriki süreçte Dışişleri Bakanlığı'na terfi edildiği taktirde, bu görevi de layıkıyla yerine getireceğine inancımız sonsuz ve tamdır. Partimizde düz üyemizden, bakanımıza kadar hiç kimse mevki ve makam için görev yapmamaktadır. Yeri geldiği zaman bakanımıza bu görev verildiği takdirde, o görevi de sorunsuz bir şekilde yapacağına inanıyoruz" dedi.
'ALANYA'YA BÜYÜK AVANTAJ YARATIR'
Türkiye Gazeteciler Federasyonu (TGF) Genel Başkan Yardımcısı ve Alanya Gazeteciler Cemiyeti (AGC) Başkanı Mehmet Ali Dim ise "Mevlüt Çavuşoğlu, Alanya'nın yetiştirdiği en değerli siyaset adamıdır. Alanya'nın bağrından çıkan bir insanın özellikle uluslararası arenada tanınmışlığı ile önce Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) Başkanlığı, ardından AB Bakanlığı, sonra muhtemel Dışişleri Bakanı olması bizlere gurur verir. Alanya'nın Ankara'dan beklentilerinin karşılanması anlamında da Çavuşoğlu'nun Dışişleri gibi çok önemli bir bakanlık koltuğuna oturması büyük bir avantaj yaratacaktır. En başta Alanya'nın il olması ve turizminin sürdürülebilir hale gelmesi için Çavuşoğlu'nun daha etkin rol üstleneceğine inanıyorum" dedi. 

DİM WEB TV UYGULAMASINI İNDİRDİNİZ Mİ?

Haberleri ve canlı yayınları ile gündemi belirleyen
Alanya'nın yeni nesil televizyonu DİM WEB TV izlemek artık çok kolay. 

Samsung, LG vb android telefonlar için Google Play Store'dan
iPhone telefonlar, iPad ve iPod'lar için AppStore'dan indirebilirsiniz.
İyi Seyirler.


banner355
Son Güncelleme: 22.08.2014 22:41
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat!. Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner452

banner457

banner449

English Russian

banner459

banner381

banner344

banner386

banner349