banner516

banner470

banner452

banner449

banner481

banner472

banner479

Siyasi engeller bitmiyor

AB Bakanı Çavuşoğlu, “İnşallah 3-3,5 yıl içerisinde AB, Schengen üyesi ve Schengen'i tanıyan ülkelere vatandaşlarımız vizesiz seyahat edebilecek” dedi

POLİTİKA 04.08.2014, 16:43 04.08.2014, 16:46
Siyasi engeller bitmiyor
banner404

 AVRUPA Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Mevlüt Çavuşoğlu, Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) Bodrum İlçe Başkanlığı yeni yönetiminin tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada, Türkiye'nin 12 yılda çok büyük değişimler yaşadığını söyledi. Özellikle AB süreciyle birlikte Türkiye'nin çok önemli mesafeler kat ettiğini ifade eden Bakan Çavuşoğlu, “AB ile olan müzakerelerimizin özellikle fasıl açma açısından bazı sıkıntılarla karşılaşması 12 yıldaki kazanımlarımızı gölgelemez. Önümüze çıkarılan birçok engelin siyasi olduğunu biliyoruz. Bugün 17 tane fasıl, siyasi engeller yüzünden açılamıyor. Sadece Kıbrıs meselesi yüzünden 14 fasıl açılamıyor. Oysa bu açılamayan fasıllar da Türkiye açılış, müzakere kriterleri, bazılarının kapanış kriterlerini bile yerine getirmiş bir ülkedir.  Biz inanıyoruz ki bu siyasal engeller kalktığında birçok faslı açabileceğiz” dedi.

‘İNŞALLAH AVRUPA BAŞARISIZ OLMAZ’
“Siyasi engeller var” diye atılması gereken adımlardan ve gerçekleştirilmesi gereken reformlardan vazgeçilmeyeceğini vurgulayan Bakan Çavuşoğlu, AB'ye üyelik sürecinde emin adımlarla ilerleneceğini kaydetti. AB ülkelerinin yaşadığı sorunlara değinen Bakan Çavuşoğlu, “Ekonomik ve mali krizler konusunda AB'ye bakışımız olumsuz etkilenebilir. Yine Avrupa'nın Ukrayna konusunda başarısız olması, dış politika, genişleme gibi politikalarının yanlış olması ya da birçok konuda duyarsız kalması bizi farklı duygular içerisine atabilir. Ama unutmamak gerekir ki Avrupa kıtası ve AB gibi kurumlar krizlerden güçlenerek çıkmıştır.  AB, inşallah bu süreçten de güçlenerek çıkar. Ama bunun için bir vizyon değişikliğine gitmesi de şarttır” diye konuştu.
Yorumlar (0)