banner468

Siyaset kaynayan kazan

Ülke genelinde başlayan CHP’deki değişim sürecinin yanı sıra Alanya’daki yerel siyasetçilerde de yeni bir değişim süreci başladı. Bir yanda Tarihi Kentler Birliği’ne ev sahipliği yapmanın keyfini yaşayan Belediye Başkanı Hasan Sipahioğlu, öbür yanda çöp krizi ve minibüsçü sorunu ile uğraşıyor. AK Parti, CHP, MHP, DP ve DSP’de başlayan yeni dönem ise hem ilçe başkanlarını hem de partilileri kara kara düşündürüyor. İşte, Alanya siyasetini bekleyen sorunlar yumağının kısa bir analizi.

Siyaset kaynayan kazan

Ülke genelinde başlayan CHP’deki değişim sürecinin yanı sıra Alanya’daki yerel siyasetçilerde de yeni bir değişim süreci başladı. Bir yanda Tarihi Kentler Birliği’ne ev sahipliği yapmanın keyfini yaşayan Belediye Başkanı Hasan Sipahioğlu, öbür yanda çöp krizi ve minibüsçü sorunu ile uğraşıyor. AK Parti, CHP, MHP, DP ve DSP’de başlayan yeni dönem ise hem ilçe başkanlarını hem de partilileri kara kara düşündürüyor. İşte, Alanya siyasetini bekleyen sorunlar yumağının kısa bir analizi.

25 Mayıs 2010 Salı 00:00
Siyaset kaynayan kazan
banner404
 29 Mart 2009 yerel seçimlerinde üçüncü kez Alanya Belediye Başkanı seçilen Hasan Sipahioğlu, hafta sonunda Tarihi Kentler Birliği’ne ev sahipliği yaptı. Önümüzdeki hafta sonu da Alanya Turizm ve Sanat Şenliği’ni yapmak için şimdiden gün sayan ve hazırlıklarına başlayan Sipahioğlu, geçtiğimiz ay yaşanan çöp krizinin ardından bu kez de minibüsçülerin eylem yapmasına neden olan kararların altına imza attı.
ÇÖP DÖKME YASAĞI GETİRDİ
Alanya merkezle birleşme kararı verilen Oba, Tosmur, Kestel, Cikcilli ve Çıplaklı beldelerinin belediye başkanlarının bu duruma itiraz edip Danıştay’a dava açması sonucu adeta neye uğradığını şaşıran Başkan Sipahioğlu, bilindiği gibi birleşme itirazı sonrası bahse konu belediyelerden gelen çöplerin Alanya çöplüğüne dökülmesini durdurmuş, Sipahioğlu’nun turizm sezonu başında aldığı bu ilginç karar çeşitli tartışmaları da beraberinde getirmişti.
MİNİBÜSÇÜLER DE TEPKİ GÖSTERDİ
Belde belediye başkanları ve belde sakinlerinin itirazı sonucu geri adım atan ve “Bana dilekçeyle başvursunlar, çöp dökmelerine izin vereyim” diyen Sipahioğlu şimdilik çöplerin Alanya çöplüğüne dökülmesine izin vermeye başlarken, bu kez de minibüsçü krizi patlak verdi. Demirtaş ile Okurcalar beldeleri arasında çalışan minibüslerin tek hat üzerinden hizmet vermesini öneren Sipahioğlu’nun bu projesine belde belediye başkanları ‘Olur’ kararı verirken, Minibüsçüler Odası Başkanı Doğan Bacak ve kooperatif başkanları bu projeye sert tepki göstermişti.
BİZİ NECİYİZ BİLADER TEPKİSİ
Alanya Kaymakamı Hulusi Doğan başkanlığında yapılan ve belde belediye başkanlarının da katıldığı mini Ulaşım Zirvesi’nde gündeme getirilen Tek Hat Projesi’ne sert tepki gösteren Minibüsçüler Odası Başkanı Doğan Bacak, “Biz burada neciyiz bilader, bizim fikrimiz neden alınmıyor?” deyince, açıklamanın gazetelerde çıktığı gün 15 belde minibüsü ruhsatları olmadığı gerekçesiyle belediye zabıtası ve trafik polislerince mühürlendi. 
ELİNDEKİ SOPAYI ARTIK BIRAK
Bacak’ın kooperatif başkanlarıyla toplantı yaptığı saatlerde minibüslerin bağlanması, minibüsçü esnafının da tepkisini çekti. Kontak kapama eylemi yapan minibüsçü esnafına polis müdahale etti. Birleşme kararına itiraz eden beldelerin çöplerini veto eden, ardından tek hat projesine karşı çıkan minibüsçü esnafının araçlarını bağlatan Sipahioğlu’na en sert tepkiyi ise MHP Antalya Milletvekili Hüseyin Yıldız gösterdi. Minibüslerin bağlandığı gün Köy Muhtarları Odası’nı ziyaret eden Yıldız, basın aracılığıyla Sipahioğlu’na seslenerek, “Artık elindeki sopayı bırak, halkın sesine kulak ver” dedi.
SİPAHİOĞLU HEP GERİ ADIM ATTI
Minibüsçü esnafının kontak kapama eylemi yapması üzerine tıpkı çöp krizinde olduğu gibi geri adım atan Sipahioğlu, ruhsatsız oldukları gerekçesiyle bağlanan minibüsleri yeniden serbest bıraktı. Dün konu hakkında Yeni Alanya’ya konuşan Minibüsçüler Odası Başkanı Doğan Bacak, “Araçlarımız aynı gün serbest bırakıldı. Hiçbir sorun yok. Her şey adeta bir saat gibi tıkır tıkır işliyor” dedi. Özetle, çöp krizinde de minibüsçü sorununda da geri adım atan Başkan Sipahioğlu, bu iki ilginç kararıyla siyaset tarihine ilginç bir not düşürmüş oldu.
GÜNEY’İN HAVAALANI SORUNU
29 Mart 2009 yerel seçimlerinde, mensubu bulunduğu partiyi Alanya’da ikinci yapan AK Parti İlçe Başkanı Hüseyin Güney’i önümüzdeki süreçte zorlu bir dönem bekliyor. 22 Mayıs’ta büyük gövdeli uçakların ineceğini aylar öncesi müjdeleyen Başbakan Erdoğan’ın bu sözüne rağmen Gazipaşa Havaalanı’na henüz uçak inmemesi, Güney’i kara kara düşündürüyor. Alanya merkezde seçimi kazanamamasına rağmen Avsallar Belediyesi’nin MHP’li başkanı Hüseyin Enver Görgülü’yü AKP’li yapan Güney’in, önümüzdeki günlerde başta MHP’li Güzelbağ Belediye Başkanı Mehmet Kula olmak üzere bazı belediye başkanlarını AKP’li yaparak imaj tazeleyeceği iddia ediliyor. 
MECLİS ÜYELERİ ELİNİ ZAYIFLATIYOR
Belediye Başkanı Hasan Sipahioğlu’nun 12 Temmuz 2009’da ANAP’tan AK Parti’ye transfer olmasına rağmen özellikle Belediye Meclisi’ndeki bazı AKP’li Meclis üyeleriyle sürtüşmesinin devam etmesinin de Hüseyin Güney’i endişelendiren unsurların başında geldiği siyasi kulislerde sıkça konuşulan konuların başında geliyor. Güney’in önümüzdeki ilk kongrede görevi bırakacağı, yerine ise parti tabanının ismini sıkça telaffuz etmeye başladığı, AKPM Başkanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun yakın arkadaşı, işadamı Mehmet Şahin’in geleceği iddia ediliyor.
CHP’DE KILIÇDAROĞLU RÜZGARI
Kaset olayının ardından morallerin bozulduğu CHP’de şimdi yeni Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu rüzgarları esmeye başladı. Baykal’ın sessiz sedasız çekilmesi, ardından Kılıçdaroğlu’nun görev gelmesi CHP’nin geniş kesimlerinde coşkuyla karşılanırken, Kılıçdaroğlu ile TBMM’de beş yıl aynı sıralarda vekillik yapan CHP İlçe Başkanı Osman Özcan’ın diğer partilerin küskün tabanlarına da hitap edebilen isimleri partiye kazandırması Alanya CHP’nin önümüzdeki seçimlerde patlama yapacağı şeklinde yorumlanmaya başladı.
ŞEVKİ TÜRKTAŞ VE DİĞERLERİ
Özellikle ANAP’ın kapanmasının ardından dedesinin partisi CHP’ye transfer olan Şevki Türktaş’ın halkın dilinden iyi anlaması, Alanya’daki köylerin yanı sıra şehir merkezinde de etkin bir seçmen kitlesine hitap eden üslubu CHP’nin elini güçlendiren unsurların başını çekiyor. Şevki Türktaş’ın yanı sıra, Ali Hancı gibi hem sağda hem de uzun yıllar sol tandanslı partilerde görev almış bir isimle el ele veren CHP İlçe Başkanı Osman Özcan’ın en büyük hedefi ise 2014’te yapılması muhtemel yerel seçimlerde Alanya Belediyesi’ni CHP’li yapmak.
MHP UYKUDAN UYANABİLECEK Mİ?
2007 Genel Seçimleri’nde ülke genelinde üçüncü parti olan MHP’nin Alanya’daki makus talihini değiştirmeye yönelik etkin çalışmalar yapmamasının parti tabanını rahatsız ettiği ileri sürülüyor. Avsallar gibi bölgenin en büyük beldelerinden birinin belediye başkanını iktidar partisine kaptıran MHP İlçe Başkanı Cafer Uyar, ikinci darbeyi de Köylere Hizmet Götürme Birliği’nin Encümen üyeliği seçimlerinde aldı. Antalya İl Genel Meclisi’nde CHP ile birlikte iktidar olmasına karşın Alanya’daki köy muhtarlarının teveccühünü kazanamayan MHP, şimdiden hem şehirde hem de köylerde kaybeden parti olarak ön plana çıktı. 
KÜSKÜNLER GERİ DÖNECEK Mİ?
Avsallar Belediye Başkanı Hüseyin Enver Görgülü’yü AK Parti’ye kaptıran, İl Genel Meclisi üyeleri Mustafa Sünbül ve Bayram Er’in köy muhtarlarından vize alamaması karşısında sessizliğini muhafaza eden MHP İlçe Teşkilatı’nın elini zayıflatan bir diğer unsur ise küskünler. 29 Mart 2009 yerel seçimlerinde MHP’den Alanya Belediye Başkan Adayı olan Osman Doğan’ın yanı sıra Doğan’ın listesinden Belediye Meclisi’ne giren Cemal Palamutçu ile İbrahim Görüş’le de arası bozuk olduğu ifade edilen teşkilatın nasıl bir sıçrama yapacağı ise merak edilen konuların başında geliyor.
UYAR YILDIZ’IN EMANETÇİSİ Mİ?
MHP İlçe Başkanı Cafer Uyar’ın düne kadar övgüler dizdiği Avsallar Belediye Başkanı hakkında şimdi başka partiye geçtiği için “Süvari attan düştü” şeklinde yorumlar yapması da parti tabanını rahatsız eden unsurların başını çekiyor. Görgülü’nün AK Parti’ye geçmesinin en büyük sorumlusunun Uyar olduğu siyasi kulislerde sıkça konuşulurken, Görgülü’ye çok kısa bir zaman içerisinde Güzelbağ Belediye Başkanı Mehmet Kula’nın da katılmasının an meselesi olduğu, bu fısıltılara rağmen Uyar’ın hiçbir girişimde bulunmadığı iddia ediliyor. Bir diğer iddia ise Uyar’ın, MHP Antalya Milletvekili Hüseyin Yıldız’ın emanetçisi pozisyonunda olması…
MHP’DE YILDIZ NE DERSE OL OLUYOR
Yıllardır Osman Doğan ile gerek milletvekilliği adaylığı, gerek belediye başkan adaylığı, gerekse ilçe başkan adaylığı konusunda sık sık karşı karşıya gelen ve rakip olan Hüseyin Yıldız’ın bir milletvekilinden öte adeta partinin mutlak sahibi gibi davrandığı iddialarının ise MHP tabanı üzerinde rahatsızlık yarattığı iddia ediliyor. Uyar’ın yumruğunu masaya vuramadığı, her konuda Yıldız’ın görüşünü alıp rotasını bu görüşlere göre çizdiği ileri sürülürken, parti tabanının önümüzdeki ilk kongrede Osman Doğan’ı veya Doğan’ın işaret edeceği bir ismi ilçe başkanı seçmek için sessiz bir bekleyişe geçtiği de edinilen bilgiler arasında.
MURAT KOÇAK HAREKET GETİRMEDİ
Yaklaşık 11 yıldır Alanya Belediye Başkanı Hasan Sipahioğlu ile birlikte siyaset yapan Belediye Meclisi’nin eski üyesi Murat Koçak’ın önce Demokrat Parti, ardından MHP saflarına geçmesinin de partiye yeni bir canlılık getirmediği konuşuluyor. Koçak’ın Sipahioğlu’nun gölgesinde hep ikinci adam pozisyonunda olduğu, bu nedenle tek başına kalınca çevresindeki küçük bir grup dışında etkin bir seçmen kitlesi olmadığı, özetle, MHP’ye transferiyle atılan taşların hiçbir kuşu ürkütmediği ifade ediliyor.
YAŞAR UYSAL ISRARLA DİRENİYOR
Doğru Yol Partisi’nde (DYP) uzun yıllar gençlik kolları başkanlığı yapan, ardından isim değiştirip Demokrat Parti adını alan yeni partisinin ilçe başkanı olan Yaşar Uysal’ın tüm olumsuzluklara rağmen ilçe başkanlığı konusunda direndiği iddia ediliyor. Geçtiğimiz aylarda ilçe teşkilat bürosunun bulunduğu apartmanın aidat parasını ödeyemediği ileri sürülen, hatta büro kirasını dahi vermekte zorlandığı iddia edilen Yaşar Uysal’ın 12 Haziran’da yapılacak genel merkez kongresinin ardından görevine devam etmeyeceği ise merakla bekleniyor.
AZAKOĞLU BÜYÜK DESTEK VERİYOR
Bir dönem DP İlçe Başkanlığı da yapan turizmci Şevki Azakoğlu’nun, Yaşar Uysal’ın görevine devam etmesi konusunda her türlü maddi ve manevi desteği verdiği, Uysal’ın da bu nedenle görevini sürdürdüğü iddia ediliyor. Azakoğlu’nun önümüzdeki ilk genel seçimlerde yeniden milletvekilliği adaylığını düşündüğü, bu nedenle Yaşar Uysal gibi sözünden çıkmayacak bir ilçe başkanıyla yola devam etmek amacıyla maddi ve manevi desteğini esirgemediği ifade ediliyor.
KOÇAK’I DEĞERLENDİREMEDİLER
Azakoğlu’nun milletvekilliği adaylığını düşündüğü için Yaşar Uysal’a tam destek veriyor olmasının, Murat Koçak gibi yaşamının neredeyse son yirmi yılını aktif siyasete hediye etmiş bir ismin DP’den alelacele gitmesine neden olduğu iddia ediliyor. Koçak’ın DP’ye ilçe başkanı olacağı, bu nedenle planlarının suya düşeceği endişesiyle Koçak’a sahip çıkmayan Azakoğlu ile Uysal’ın, partiye ivme kazandırabilecek genç, deneyimli ve Alanya’nın tanınmış isimlerine de önümüzdeki süreçte şans vermeyecekleri ileri sürülüyor. Son bir yıldır geniş kitleleri etkileyebilecek hiçbir ismin partiye transfer edilmeyişinin de bunun en büyük kanıtı olduğu iddia ediliyor.
DSP’DE ŞİMDİLİK HAREKET YOK
Son aylarda yaptığı etkin ve sert çıkışlarla adını Alanya gündemine sık sık taşıyan Demokratik Sol Parti (DSP) İlçe Başkanı Fikret Koçak’ın en büyük sorunu ise parti içi muhalefet. Yılbaşında gerçekleştirilen kongreyi apar topar yaptığı, delege olarak sadece kendi tanıdıklarını yazdığı ve gerçek DSP’lileri partiden uzaklaştırdığı iddiasıyla parti içi muhalefetin hedef tahtası haline gelen DSP İlçe Başkanı Fikret Koçak, 23 oy alarak ilçe başkanı seçilen ilk siyasetçi olarak da yerel siyaset tarihine ismini yazdırdı. DSP’nin önümüzdeki süreçte ne yapacağı, Alanya’daki kemik seçmen kitlesini elinde nasıl tutacağı, bunun için nasıl bir aktif çalışma yapacağı ise merakla bekleniyor.


DİM WEB TV UYGULAMASINI İNDİRDİNİZ Mİ?

Haberleri ve canlı yayınları ile gündemi belirleyen
Alanya'nın yeni nesil televizyonu DİM WEB TV izlemek artık çok kolay. 

Samsung, LG vb android telefonlar için Google Play Store'dan
iPhone telefonlar, iPad ve iPod'lar için AppStore'dan indirebilirsiniz.
İyi Seyirler.


banner355
Son Güncelleme: 04.12.2012 12:20
Anahtar Kelimeler:
siyaset kaynayan kazan
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat!. Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner452

banner457

banner449

English Russian

banner459

banner381

banner344

banner386

banner349