banner468

‘Sipahioğlu sözünü tutsun’

ALİDAŞ ile ecrimisil ödemesi konusunda mahkemelik olan Alanya Balıkçılar Kahvesi’ne bir ay önce gönderilen tahliye kararı dün uygulamaya konuldu. ALİDAŞ’ın avukatları dün çevik kuvvet polisleri eşliğinde Balıkçılar Kahvesi’ni tahliye etti. İşletme sahibi Tevfik Aşlama ile Yusuf Mut’un da hazır bulunduğu tahliye sırasında bölgede olan Alanyalı balıkçılar ise, “ALİDAŞ doğrusunu yaptı, çünkü bu bölge zaten bizimdi. Şimdi hem ALİDAŞ’tan hem de ‘Burası sizin hakkınız’ diyerek bize söz veren Belediye Başkanı Hasan Sipahioğlu’ndan burayı bize tahsis etmelerini bekliyoruz” dediler.

‘Sipahioğlu sözünü tutsun’

ALİDAŞ ile ecrimisil ödemesi konusunda mahkemelik olan Alanya Balıkçılar Kahvesi’ne bir ay önce gönderilen tahliye kararı dün uygulamaya konuldu. ALİDAŞ’ın avukatları dün çevik kuvvet polisleri eşliğinde Balıkçılar Kahvesi’ni tahliye etti. İşletme sahibi Tevfik Aşlama ile Yusuf Mut’un da hazır bulunduğu tahliye sırasında bölgede olan Alanyalı balıkçılar ise, “ALİDAŞ doğrusunu yaptı, çünkü bu bölge zaten bizimdi. Şimdi hem ALİDAŞ’tan hem de ‘Burası sizin hakkınız’ diyerek bize söz veren Belediye Başkanı Hasan Sipahioğlu’ndan burayı bize tahsis etmelerini bekliyoruz” dediler.

15 Nisan 2010 Perşembe 00:00
‘Sipahioğlu sözünü tutsun’
banner404
 ALANYALI balıkçıların, limanı 30 yıllığına devletten kiralayan ALİDAŞ’ın kendilerine yaşam hakkı tanımadığını iddia ederek 28 Şubat 2010 tarihinde protesto gösterisi yaptıkları Alanya Balıkçılar Kahvesi işletmesinde dün tahliye şoku yaşandı.
ALİDAŞ’ın avukatlarının Şubat ayının ortasında tahliye tebligatı gönderdiği Balıkçılar Kahvesi işletmecilerinin aradan geçen bir buçuk aylık sürece rağmen tahliye yapmaması üzerine dün bölgeye ALİDAŞ’ın avukatı ve çevik kuvvet polisleri geldi. 
ALİDAŞ HAKKIMIZI ARTIK VERSİN
Alanya Balıkçılar Kahvesi işletmesine tahliye tebligatı gönderen ALİDAŞ’ı 28 Şubat tarihinde yaptığı açıklamasında sert bir dille eleştiren Balıkçılar Kooperatifi Başkanı Mustafa Çakır, “Burada 9 yıldır ALİDAŞ egemenliği var. Bu şirket, ekonomik ve siyasi gücünü kullanarak buradan haksız yere büyük rantlar elde ediyor” demişti. Yasa gereği Balıkçı Barınağı'nın kendilerine tahsis edilmesini istediklerini söyleyen Çakır, “Buna rağmen İskele’deki haklarımız, limanı işleten ALİDAŞ tarafından yıllardır gasp ediliyor” açıklamasında bulunmuştu. 
TAHLİYE KARARI ŞUBAT’TA ÇIKTI
29 Mart yerel seçimleri öncesi Alanya İskelesi’nin halka açılıp açılmayacağı konusunda AK Parti İlçe Teşkilatı ile karşı karşıya gelen Alanya Liman ve Denizcilik İşletmeleri A.Ş. (ALİDAŞ) yönetimi bu kez de Alanyalı balıkçılarla karşı karşıya geldi. Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’ndan Alanya İskelesi’ni 9 yıl önce 30 yıllığına kiralayan ALİDAŞ yönetiminin, Şubat ayının ortasında şirket avukatlarını Balıkçılar Kahvesi işletmecileri Tevfik Aşlama ve Yusuf Mut’a göndererek tahliye tebligatı verdikleri ve işletmenin en kısa sürede boşaltılmasını talep ettikleri ortaya çıkmıştı. 
BİZ KENTİN KÜLTÜR MODELİYİZ
Bu gelişmelerin ardından 28 Şubat tarihinde ortak bir basın açıklaması yapan balıkçılar adına, Alanya Balıkçılar Kooperatifi Başkanı Mustafa Çakır konuşmuştu. Nesillerdir İskele’de geçimlerini balıkçılık yaparak sağlayan bir meslek grubunun mensupları olduklarını belirten Çakır, “Atalarımızdan miras aldığımız bu mekanı nesilden nesle taşıyoruz. Kendi imkanlarımızla Alanya’ya ve turizme hizmet ediyoruz. Malumunuz olduğu üzere Alanya, özünde tarihi bir balıkçı kasabasıdır. Türkiye’de turizmin öncüsü olan hemen hemen her belde bu özelliğiyle ön plana çıkmıştır. Alanya, Bodrum, Marmaris, Fethiye, Kuşadası, Çeşme ve Side birer balıkçı kasabasıdır. Bu şehirlerdeki nostaljik ve yabancıların en çok ilgisini çeken bir mesleğin temsilcileriyiz. 41 yaşındaki kooperatifimiz, şehrimizdeki en köklü kurumlardan bir tanesidir” demişti. 
KÖTÜ ŞARTLARDA ÇALIŞIYORUZ
Alanya’daki balıkçıların sistemini anlatan bir araştırmayı yayınlayan ABD’li Prof. Elinor Ostram’ın, 2009 yılında Nobel Barış Ödülü aldığını, buna rağmen en küçük olayları bile Alanya’nın tanıtımı diye sahiplenenlerin, dünyanın en büyük ödüllerinden birine konu olan kooperatifin bu başarısını görmezden geldiklerini ifade eden Mustafa Çakır, “Dünyadaki dev yayın kuruluşları bu olayı uzun süre gündemlerinde tuttular. Ama biz, şu anda mesleğimizi çok kötü şartlarda icra etmeye çalışıyoruz. Oturacak bir mekanımız, kahvemiz, malzemelerimizi koyacak bir depomuz, ihtiyaçlarımızı karşılayacak bir atölyemiz bile yok. Şu gördüğünüz yer Balıkçı Barınağı olarak yapılmaktadır. 3621 sayılı kıyı kanunu ve 12 Aralık 1996 tarihli balıkçı barınakları yönetmeliğine göre buranın Su Ürünleri Kooperatifi’ne, yani bize verilmesi gerekiyor. Biz burayı, belediye ile koordineli bir şekilde çalıştırmak istiyoruz. Bu konuda her türlü işbirliğine açığız. Fakat İskele’de bizim haklarımız, limanı işleten ALİDAŞ tarafından maalesef yıllardır gasp edilmektedir. Bu şirket, ekonomik ve siyasi gücünü kullanarak buradan haksız yere büyük rantlar elde etmektedir” iddiasında bulunmuştu. 
YASADIŞI BİR İŞGAL SÖZ KONUSU
Balıkçılar Kahvesi, arkadaki dükkanlar ve üstündeki kafenin ALİDAŞ’a tahsis edilen alanın tümüyle dışında olduğunu, buranın barınak sahası içinde yer aldığını dile getiren Mustafa Çakır, “ALİDAŞ yıllardır burayı yasadışı olarak işgal etmektedir. Kabaca bir hesap yapacak olursak, Balıkçılar Kahvesi ve lokantası, 12 adet dükkan ve üstündeki kafenin yıllık getirisi 500 bin TL’nin üzerindedir. ALİDAŞ burayı 9 yıldır kullanıyor. Yaklaşık olarak 5 trilyon TL Alanya’nın sırtından bu şirkete aktarılmıştır” demişti. 
BİZİ DİKKATE ALAN KİMSE OLMADI
Denizden kazanılan Balıkçılar Kahvesi’nin büyük bölümünün ecrimisilinin dahi bu kadar büyük paralar kazanılmasına rağmen ödenmediğini iddia eden Çakır, “Şehrin yönetiminde yetkili olan makamlara yapmış olduğumuz sözlü başvurular bugüne kadar dikkate alınmadı. Fakat bundan sonra haklarımızın sonuna kadar takipçisi olacağız. Alanya’nın rantının en yüksek yerlerinden birinin bu şekilde kullanılmasına hiçbir Alanyalının onay vermeyeceğini biliyoruz. Bu şirkete kendi yerleri liman işletmek için verilmiştir. Hakları olmadığı halde, kendilerine tahsis edilen yerlerin dışında kalan bölgenin rantını yemek için verilmemiştir” demişti. 
BALIKÇILARIN YOLU KAPATILIYOR
Şu anda Balıkçılar Kahvesi, dükkanlar ve üstündeki kafenin ALİDAŞ’ın işgali ve tecavüzü altında olduğunu ileri süren Çakır, “Bizim mendireğe giden yol dahi ALİDAŞ’ın insafına bırakılmıştır. İstediği zaman yolu kapatabilmektedir. Dolayısıyla bizim işlerimiz aksamaktadır. Biz kanuni haklarımızı kullanarak buradaki yanlışlığın düzeltilmesi için sonuna kadar mücadele edeceğiz. Yetkililerin bu konuda duyarlı olmalarını ve yasaların gereğini uygulamalarını acilen bekliyoruz. Alanya Kaymakamı Hulusi Doğan’dan, Belediye Başkanı Hasan Sipahioğlu’ndan, siyasi partilerden, sivil toplum kuruluşlarından, Tarım Bakanlığı’ndan ve Antalya milletvekillerinden, özellikle de AK Parti İlçe Teşkilatı’ndan, Alanya halkından bu konuda destek bekliyoruz” şeklinde konuşmuştu. 
AVUKATLAR ÇEVİK KUVVET’LE GELDİ
Çakır 28 Şubat’ta bu açıklamayı yaparken, Alanyalı balıkçıların sorunlarını ise sadece MHP İlçe Teşkilatı dikkate almış, İlçe Başkanı Cafer Uyar ve yönetimi, bu açıklamanın ertesi günü Balıkçılar Kahvesi’nde Alanyalı balıkçıların sorunlarını dinlemişti. Aradan geçen bir buçuk aylık sürecin ardından, ALİDAŞ’ın Alanya Balıkçılar Kahvesi işletmecileri Tevfik Aşlama ve Yusuf Mut’a gönderdiği tahliye tebligatı dün uygulamaya konuldu. ALİDAŞ’ın avukatı Mehmet Ağaoğlu ile çok sayıda çevik kuvvet polisi dün Balıkçılar Kahvesi’ne gelerek tahliye işlemlerinin başlatılmasını istedi. Olay sırasında işletmede olan Tevfik Aşlama ile Yusuf Mut ise herhangi bir itirazda bulunmayarak çalışanlara tesisin derhal boşaltılması talimatını verdi. 
MHP’Lİ PALAMUTÇU DESTEK VERDİ
Aşlama ile Mut’a, Alanya Belediye Meclisi’nin MHP’li üyesi Cemal Palamutçu da destek verdi. Öğle saatlerinde başlayan tahliye işlemleri sırasında işletmede bulunan başta masa, sandalye, buzdolabı, klima olmak üzere tüm ekipmanlar ve malzemeler kamyonetlere yüklenerek Aşlama’ya ait depoya kaldırıldı. ALİDAŞ’ın hem şirkete kira ödemesi hem de Hazine’ye olan ecrimisil borcunun ödenmesi konusunda Balıkçılar Kahvesi işletmecileriyle sözleşme yaptığı ancak işletmecilerinin bu sözleşmeye uymayarak sadece kira bedelini ödediğini ileri sürerek açtığı dava sürerken tahliye işlemlerine başlandığı ileri sürüldü. 
HEM KİRA HEM DE ECRİMİSİL 
BEDELİ ÖDEMEMİZİ İSTEDİLER
Balıkçılar Kahvesi işletmecilerinden Tevfik Aşlama, “Biz sadece kira bedeli konusunda sözleşme yaptık. Ancak bizden bir de Hazine’ye olan ecrimisil bedelini almak istediler. Buna itiraz edince bize dava açtılar, biz de karşı dava açtık. Konu şu anda mahkemelik. Ama mahkeme sürerken tahliye işlemlerine başlanmasına bir anlam veremedim. Fazla bir şey söylemek istemiyorum, çünkü konu mahkemede” dedi. 
SİPAHİOĞLU VERDİĞİ SÖZÜ TUTSUN
Alanya Balıkçılar Kooperatifi’nde uzun yıllar başkanlık yapan Alanya’nın en eski balıkçılarından Rıfat Kule de yaptığı açıklamada, “ALİDAŞ doğrusunu yaptı. Çünkü burası balıkçılar olarak bizim hakkımız. Burası tahliye edildikten sonra boşaltılan alana biz yerleşeceğiz. Yıllar önce, ALİDAŞ henüz bu alanı devletten kiralamamışken, bizim bu bölgede küçük çaplı depolarımız vardı. Ama ALİDAŞ gelince, bize söz verildiği halde depolarımız iptal edildi. Şimdi malzemelerimizi koyacak yer dahi bulamıyoruz. Balıkçılar Kahvesi’nden boşalacak bölümleri biz yeniden depo olarak kullanmak istiyoruz. Bu konuda hem ALİDAŞ’ın hem de Belediye Başkanı Hasan Sipahioğlu’nun bize sözü var. Sipahioğlu’ndan Alanyalı balıkçılara verdiği sözü yerine getirmesini istiyoruz. Aksi takdirde Alanya limanında istenmeyen olaylar yaşanabilir” şeklinde konuştu.


DİM WEB TV UYGULAMASINI İNDİRDİNİZ Mİ?

Haberleri ve canlı yayınları ile gündemi belirleyen
Alanya'nın yeni nesil televizyonu DİM WEB TV izlemek artık çok kolay. 

Samsung, LG vb android telefonlar için Google Play Store'dan
iPhone telefonlar, iPad ve iPod'lar için AppStore'dan indirebilirsiniz.
İyi Seyirler.


banner355
Son Güncelleme: 12.12.2012 16:21
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat!. Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner452

banner457

banner449

English Russian

banner459

banner381

banner344

banner386

banner349