banner468

Sipahioğlu: Maliye Bakanlığı vatandaşın imiğine çökemez

Alanya Belediye Meclisi’nde, yıllardır bir türlü çözüme kavuşmayan Kuzey Alanya İmar Planı ile İskele bölgesinin sit alanına alınması konusu tartışıldı. AKP Grup Başkanı Mustafa Berberoğlu, “On yıldır sesiniz çıkmıyordu, şimdi neden alelacele Balıkçı Barınağı’nı sit alanına aldırmak istiyorsunuz” diye Başkan Sipahioğlu’na çıkıştı. Öte yandan Kuzey Alanya’da Hazine’ye ait bazı arazileri kullanan vatandaşlardan Maliye Bakanlığı’nın ecrimisil istediğini söyleyen Başkan Sipahioğlu, “Hazine vatandaşın imiğine böyle çökemez, gerekli itirazımızı yaptık, kararı bekliyoruz” dedi.

Sipahioğlu: Maliye Bakanlığı vatandaşın imiğine çökemez

Alanya Belediye Meclisi’nde, yıllardır bir türlü çözüme kavuşmayan Kuzey Alanya İmar Planı ile İskele bölgesinin sit alanına alınması konusu tartışıldı. AKP Grup Başkanı Mustafa Berberoğlu, “On yıldır sesiniz çıkmıyordu, şimdi neden alelacele Balıkçı Barınağı’nı sit alanına aldırmak istiyorsunuz” diye Başkan Sipahioğlu’na çıkıştı. Öte yandan Kuzey Alanya’da Hazine’ye ait bazı arazileri kullanan vatandaşlardan Maliye Bakanlığı’nın ecrimisil istediğini söyleyen Başkan Sipahioğlu, “Hazine vatandaşın imiğine böyle çökemez, gerekli itirazımızı yaptık, kararı bekliyoruz” dedi.

08 Aralık 2010 Çarşamba 00:00
Sipahioğlu: Maliye Bakanlığı  vatandaşın imiğine çökemez
banner404
 Alper KUTAY

ALANYA Belediye Meclisi toplantısı dün saat 14.00’de Belediye Başkanı Hasan Sipahioğlu başkanlığında gerçekleştirildi. Dizinden ameliyat olduğu için evinde dinlenmeye çekilen Bağımsız Meclis Üyesi ve Başkan Yardımcısı Kemal Dere haricinde tüm Meclis üyelerinin hazır bulunduğu toplantıda ilk olarak Bütçe Komisyonu’ndan gelen konular masaya yatırıldı. Bütçe Komisyonu’nun birinci maddesinde yer alan Minibüsçüler Odası’nın, okul servisi yapan esnaflarından tahsil edilen yıllık işgaliye ve vize ücretlerinden birinin alınmaması talebi görüşüldü. Ancak Bütçe Komisyonu’nun, Minibüsçüler Odası Başkanı Doğan Bacak’ın bu talebini uygun bulmadığı bildirildi. Yapılan oylamada, Meclis üyeleri de komisyon kararını uygun buldu.
ALTAB HİZMETİ İÇİN İKİ YENİ ARAÇ SATIN ALINACAK
Bütçe Komisyonu’nun ikinci maddesinde yer alan, Hasan Akın adlı vatandaşın belediye hizmetlerinde kullanılmak üzere 2011 model Mitsubishi marka pikap hediyesi oybirliği ile kabul edildi. Gündemin üçüncü maddesinde yer alan, önceki yıllarda Alanya Çevresi Turizmi Geliştirme ve Altyapı İşletme Birliği’nin (ALTAB) hizmetlerinde kullanılmak üzere kiralanan bir adet kamyon ile bir adet ilaçlama aracının belediye tarafından satın alınması konusu da oy birliği ile kabul edildi.
ÖZEL ÜNİVERSİTEYE KUZEY ALANYA'DA ARAZİ TAHSİS EDİLDİ
Bütçe Komisyonu’ndan gelen maddelerin müzakeresinin ardından gündemin ikinci maddesi uyarınca İmar Komisyonu’ndan gelen maddelerin görüşülmesine geçildi. Alanya Kaymakamlığı’nın talebi üzerine Büyükhasbahçe Mahallesi, Sonwdrop Restoran’ın alt tarafında Hazine’ye ait bir araziye Alanya Hamdullah Emin Paşa Üniversitesi yerleşkesi yapılması için tahsis konusu görüşüldü. Bu arazinin AHEP Üniversitesi’nin kullanımına verilmesi hususu oybirliği ile kabul edildi. Özcan Özler adlı bir vatandaşın imar talebi de oybirliği ile kabul edildi. Bağımsız Meclis Üyesi Kemal Babaoğlu, Özler ile akrabalık ilişkileri nedeniyle bu maddede çekimser oy kullandı.
TOSMUR BELEDİYESİ İMARI KOMİSYONA HAVALE EDİLDİ
AKEDAŞ Müdürlüğü’nün Tepe Mahallesi’ne trafo yapma talebinin de İmar Komisyonu tarafından uygun bulunduğu açıklandı. Yapılan oylamada bu talep Meclis üyelerince onaylandı. Öte yandan Deretürbelinas Köyü’nün Gedevet ve Muarbaşı mevkilerinin Alanya Belediyesi’ne mahalle olarak bağlanması ile ilgili olarak bu hususta geçerli olan kanun hükümleri doğrultusunda uygulamalar devam ettiği için konunun beklemeye alınmasının uygun görüldüğü bildirildi. Tosmur Belediyesi’nin imar konusundaki taleplerinin de yeniden İmar Komisyonu’na havalesi oy birliği ile kabul edildi.
BERBEROĞLU: SİPAHİOĞLU'NUN BU ACELESİNİN SEBEBİ NEDİR?
Gündemin son maddesi gereği dilek ve temenniler bölümüne geçildi. AK Parti Grup Başkanı Mustafa Berberoğlu, Alanya Belediyesi’nin talebiyle İskele bölgesini birinci derecede sit alanı ilan eden Antalya Bölge Koruma Kurulu’nun bu kararına itiraz edilmesi gerektiğini söyledi. Berberoğlu, “On yıldır bu bölgenin sit alanına alınmasını istemeyen Alanya Belediyesi, neden durup dururken, üstelik Balıkçılar Kahvesi meselesi mahkemelik olmuşken, bu alanın alelacele sit alanı içine alınmasını istiyor, anlayabilmiş değiliz” dedi. On yıl bekleyen bu konunun gerekirse biraz daha bekleyebileceğini söyleyen Berberoğlu, “Biz AKP Grubu olarak Antalya Bölge Koruma Kurulu’na yeniden müracaat edilmesini, hatta Balıkçı Barınağı’nın sit alanı olmaktan çıkarılmasının talep edilmesini istiyoruz” diye konuştu.
SİPAHİOĞLU: EĞER KARŞI ÇIKARSAK HEPİMİZ HAPSE GİRERİZ
Alanya Belediye Başkanı Hasan Sipahioğlu ise yaptığı açıklamada, yasa gereği Antalya Bölge Koruma Kurulu’na 60 gün içerisinde ‘Evet, biz bu bölgeyi Belediye Meclisi kararıyla sit alanı ilan ettik, bölgenin imar planını da buna göre yapacağız’ diye bildirmemiz lazım. Eğer yasal süreyi aşıp bu kararı bildirmezsek hepimiz hapis cezasına çarptırılırız” dedi. Konunun sık sık gündeme gelmesine sebep olan Alanyalı balıkçıların önümüzdeki günlerde Alanya Belediyesi’nden bazı yer talepleri olabileceğini, ancak bölgenin imarı onaylanmazsa bu talepleri yerine getirmekte zorlanacaklarını söyleyen Başkan Sipahioğlu, “Balıkçı esnafı bizden soğuk hava deposu isteyecek, biz de ‘Yapamayız, çünkü burası plansız saha’ diyeceğiz. Onlar da mağdur olacak, biz de” diye konuştu.
BERBEROĞLU: ON YIL BEKLENMİŞSE 15 GÜN DAHA BEKLENEBİLİR
Sipahioğlu’nun ardından yeniden söz alan AK Parti Grup Başkanı Mustafa Berberoğlu, “İskele bölgesinin sit alanı ilan edilmesini Alanya Belediyesi talep etmiş. O halde bu kapsamın daraltılması konusunda belediye yeniden talepte bulunabilir. Biz, Antalya Bölge Koruma Kurulu’na Balıkçı Barınağı’nın sit alanına alınmayacağı şekilde, daha dar kapsamlı bir müracaatta bulunulmasını istiyoruz” dedi. Balıkçı Barınağı’nın sit alanı ilan edilmesinde bir kamu menfaati göremediklerini de belirten Berberoğlu, “Balıkçı Barınağı sit alanı olmaktan çıkarılsın. Bu bölge neden ısrarla sit alanı ilan edilmek isteniyor, anlayabilmek mümkün değil. Biz Alanya Belediyesi olarak gereken müracaatlarımızı yapalım, en fazla 15 gün kaybederiz” diye konuştu.
BABAOĞLU: BUNLAR BALIKÇI ESNAFINA ŞİRİN GÖZÜKME ÇABALARIDIR
Belediye Başkanı Hasan Sipahioğlu, Antalya Bölge Koruma Kurulu’nun tebligatının ardından 60 günlük yasal itiraz süresinin geçtiğini, bu nedenle itiraz edemeyeceklerini söyledi. MHP Meclis Üyesi Cemal Palamutçu ise, “Madem süre geçti, o zaman bu konu niye Meclis’e kadar geldi. Keşke Meclis’e getirmeyip imarı direkt sit alanı diye işleseydiniz” diyerek Sipahioğlu’na sitem etti. Mustafa Berberoğlu’nun imalı suçlamaları üzerine söz alan Bağımsız Meclis Üyesi Kemal Babaoğlu ise oldukça sert konuştu. Babaoğlu, “Bunlar hep balıkçı esnafına şirin gözükmek için, birilerine şirin gözükmek için yapılıyor. Ama zaman kaybediyoruz, sorunu ötelemeye çalışıyoruz. Bu hatadan derhal dönelim” dedi.
AKP'Lİ ÜYELERİN DEDİĞİ OLDU 
Yapılan konuşmaların ardından, İmar Komisyonu’ndan Meclis’e gelen, Antalya Bölge Koruma Kurulu’nun İskele bölgesinin birinci derece sit alanı ilan edilmesinin İmar Planı'na işlenmesi talebinin reddi konusu oylamaya sunuldu. Yapılan oylamada 7 Bağımsız Üye ve Başkan Sipahioğlu İmar Komisyonu kararına ret oyu verirken, aralarında AKP’li Hüsnü Akçalıoğlu’nun da bulunduğu MHP’li ve CHP’li 6 üye çekimser, AKP’li diğer 11 üye ise kabul oyu verdi. Oylama sonucuna göre, Antalya Bölge Koruma Kurulu'nun bölgenin sit alanı olarak plana işlenmesi talebi reddedildi. Böylece, bölge Koruma Kurulu'nun uhdesine geçmemiş oldu. 
BABAOĞLU: KUZEY ALANYA SORUNU ON YILDIR ÇÖZÜLEMİYOR
Mecliste bir diğer tartışma ise Mal Müdürlüğü’nün, yıllardır Kuzey Alanya’daki Hazine arazilerini kullanan vatandaşlardan ecrimisil istemesi konusunda yaşandı. AKP’li üyeler, Kuzey Alanya’daki bu sorunun 10 yıldır çözülemediğini ve sürekli ertelenmek istendiğini ileri sürdü. On yıldır Belediye Meclisi’nde görev alan, bir önceki dönemde İmar Komisyonu başkanlığı da yapan Bağımsız Meclis Üyesi Kemal Babaoğlu ise AKP’lilerin bu eleştirilerine aynı sertlikle yanıt verdi. Babaoğlu, “Burada siyasi popülizm yapmayın. Burası siyasi partilerin ilçe teşkilatları değil, belediye meclisidir. Sırf halka şirin gözükmek için yıllardır bu konuda çalışan bizlerin emeğini hiçe sayamazsınız” dedi.
SİPAHİOĞLU: MALİYE BAKANLIĞI'NA GEREKEN YAZILARI GÖNDERDİM
Alanya Belediye Başkanı Hasan Sipahioğlu ise yaptığı açıklamada Mal Müdürlüğü’ne ilginç göndermelerde bulundu. Mal Müdürlüğü’nün, yıllardır Kuzey Alanya’daki Hazine arazilerini kullanan vatandaşlardan ecrimisil istediğini, bu durumun bölgede yaşayan dar gelirli vatandaşları ekonomik anlamda olumsuz etkilediğini söyleyen Sipahioğlu, “Bu konuda artan şikayetleri değerlendirip hemen Maliye Bakanlığı’na ve Alanya Mal Müdürlüğü’ne yazı yazdık. 2003 yılından bu yana Kuzey Alanya’da kendi arazisini kullanan vatandaşlardan bile ecrimisil isteniyor. Bu krizi aşmak için gereken müdahaleleri yaptık, yanıtı bekliyoruz” dedi. Sipahioğlu bir sonraki Meclis oturumunun 4 Ocak Salı günü toplanacağını kaydetti.

DİM WEB TV UYGULAMASINI İNDİRDİNİZ Mİ?

Haberleri ve canlı yayınları ile gündemi belirleyen
Alanya'nın yeni nesil televizyonu DİM WEB TV izlemek artık çok kolay. 

Samsung, LG vb android telefonlar için Google Play Store'dan
iPhone telefonlar, iPad ve iPod'lar için AppStore'dan indirebilirsiniz.
İyi Seyirler.


banner355
Son Güncelleme: 24.09.2012 15:22
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat!. Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner452

banner457

banner449

English Russian

banner459

banner381

banner344

banner386

banner349