Paralel yurtkur

CHP Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak, kamu kurumları ile belediyelerin kamu olanaklarını ölçüsüz şekilde TÜRGEV’e tahsis ettiğine dikkati çekerek, “TÜRGEV, kamu kurumlarının tahsis ettiği yurt binalarıyla ‘Paralel YURTKUR’ haline geldi” dedi

Paralel yurtkur
banner404
CHP’li Budak, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı'na sunduğu önergede, birçok kamu kurumu ve belediyenin, gayrimenkul ve taşınmazlarını başta TÜRGEV (Türkiye Gençlik ve Eğitime Hizmet Vakfı) olmak üzere, benzer düşünce yapısına sahip vakıf ve derneklere tahsis ettiğini belirtti. Yükseköğrenim gençliğinin pek çok ilde ciddi bir barınma sorunu yaşadığı dönemde, kamu kurum ve kuruluşlarının, belediyelerin olanaklarını, binalarını, taşınmazlarını Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu (YURTKUR) yerine, kendi olanaklarıyla “hayır” yapmaları beklenen vakıflara tahsis etmesinin kabul edilemeyeceğini vurgulayan Budak, “TÜRGEV, kamu kurumları ve belediyelerin tahsisleriyle neredeyse ‘Paralel YURTKUR’ haline gelmiştir” dedi.

ORANTISIZ TAHSİSLER DURDURULACAK MI
Son 5 yılda, kamu kuruluşları ve belediyelere ait ne kadar taşınmazın, TÜRGEV ve Ensar Vakfı’na tahsis edildiği, tahsis edilen taşınmazların mali değeri konusunda bilgi isteyen Budak, Başbakan Davutoğlu’na “Kamu olanakları neden kamu eliyle kullanılmamaktadır? TÜRGEV ve benzer dünya görüşüne sahip vakıfların, kamu malları ve taşınmazlarıyla ‘Paralel YURTKUR’ haline gelmesi karşısında; kamu olanaklarının kamu kurumları eliyle değerlendirilmesi için, Başbakan olarak bir uyarıda bulunacak mısınız? Kendi olanaklarıyla kamu yararına çalışmaları beklenen vakıflara; destek boyutunu aşan nitelikte kamu mallarının ölçüsüz-orantısız şekilde tahsis edilmesi uygulamasına son verilecek midir?” sorularını yöneltti.

ANTALYA’DAKİ TAHSİS KOŞULLARI
Budak, İçişleri Bakanı’nın yanıtlaması istemiyle verdiği önergede, Antalya Büyükşehir Belediyesi, yurt binasını hangi gerekçe ile Türkiye Gençlik ve Eğitime Hizmet Vakfı’na (TÜRGEV) tahsis ettiği ve tahsisin koşulları konusunda bilgi istedi. Budak, “Tahsis bedelsiz olarak mı yapılmıştır? Bir bedel söz konusu ise miktarı nedir? Antalya Büyükşehir Belediyesi, yurt binası dışında TÜRGEV’e gayrimenkul, taşınmaz ya da tesis tahsis etmiş midir? Hangi tesis, taşınmaz ya da gayrimenkuller, hangi koşullarda TÜRGEV’e verilmiştir?-Antalya Büyükşehir Belediyesi, 30 Mart 2014’ten sonra hangi vakıf ve derneklere, belediyenin hangi gayrimenkul, taşınmaz, tesis ve olanakları tahsis edilmiştir? Hangi koşullarda tahsis edilmiştir? Ayrı ayrı tahsislerin süresi ve belediyenin aldığı bedeller nedir?” diye sordu. 
YURTKUR TALEP EDECEK Mİ
Budak, Gençlik ve Spor Bakanı Çağatay Kılıç’ın yanıtlaması istemiyle verdiği önergede de kamu kurumları ve belediyelerin taşınmazlarını yurt binası olarak TÜRGEV ve benzeri vakıflara tahsis ettiği süreçte, YURTKUR’un bir adım atıp atmadığını gündeme taşıdı. Budak, Bakan Kılıç’tan “YURTKUR, son 5 yıl içinde kamu kurum ve kuruluşları ile belediyelere, yurt binası olabilecek taşınmazlarını YURTKUR’a tahsis etmeleri yönünde bir başvuruda bulunmuş mudur? Hangi kurum ve belediyelere başvuru yapılmış, ne sonuç alınmıştır? Bugüne kadar hiçbir başvuru yapılmamış ise, bundan sonraki süreç için kamuya ait taşınmaz ve binaların, vakıf ve dernekler yerine, YURKTUR’a tahsis edilmesi için bir çalışma yapılacak mıdır? Kamu malları ve taşınmazlarıyla TÜRGEV ile benzer dünya görüşüne sahip vakıfların “Paralel YURTKUR” haline gelmesi karşısında, kamu olanaklarının kamu kurumları eliyle değerlendirilmesi için Başbakanlık nezdinde bir girişimde bulunacak mısınız?" sorularına yanıt istedi.  
Güncelleme Tarihi: 18 Aralık 2015, 09:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner516

banner470

banner452

banner449

banner481

banner472