banner468

Otopark krizi had safhada

Belediye Meclisi, trafiğin yoğun olduğu Atatürk Caddesi ve 25 Metrelik Yol üzerindeki parkomat uygulamasını tartıştı. CHP’li Serdar Noyan parkomatın bazı bölgelerde trafiği Arap saçına çevirdiğini söylerken, MHP’li Cemal Palamutçu ise, “Böyle giderse kamuya açık tüm yolları otopark mı yapacağız?” diyerek yeni parkomat isteyen Meclis üyelerine sitem etti. Belediye Meclisi ayrıca sayıları beşi geçen zincir marketlere 30 ve üzeri araç otoparkı zorunluluğu getirme kararı aldı.

Otopark krizi had safhada

Belediye Meclisi, trafiğin yoğun olduğu Atatürk Caddesi ve 25 Metrelik Yol üzerindeki parkomat uygulamasını tartıştı. CHP’li Serdar Noyan parkomatın bazı bölgelerde trafiği Arap saçına çevirdiğini söylerken, MHP’li Cemal Palamutçu ise, “Böyle giderse kamuya açık tüm yolları otopark mı yapacağız?” diyerek yeni parkomat isteyen Meclis üyelerine sitem etti. Belediye Meclisi ayrıca sayıları beşi geçen zincir marketlere 30 ve üzeri araç otoparkı zorunluluğu getirme kararı aldı.

02 Haziran 2010 Çarşamba 00:00
Otopark krizi  had safhada
banner404
 ALANYA Belediye Meclisi toplantısı dün Başkanvekili Kemal Dere başkanlığında gerçekleştirildi. Belediye Başkanı Hasan Sipahioğlu’nun Ankara’ya gitmesi nedeniyle katılamadığı toplantıya tüm Meclis üyeleri eksiksiz olarak katıldı. Saat 14.00’de başlayan toplantıda ilk olarak esnaflara yönelik siesta uygulaması konusu masaya yatırıldı. Belediye Başkanvekili Kemal Dere, yaklaşık 11 yıldır Alanya Belediyesi’nde görevli olduğunu, bu nedenle her yıl aynı uygulamanın yapıldığını hatırlatarak, siesta uygulamasının bu yıl da 30 Eylül 2010 tarihine kadar sürmesini ve gündüz 12.00 ile 15.00 saatleri arasında dileyen esnafların işyerlerini kapayabileceklerini kaydetti. Dere’nin önerisinin ardından yapılan oylamada siesta uygulaması oybirliği ile kabul edildi. 
MHP’LİLER KOMİSYONLARA GİRMEDİ
Esnaf Sorunlarını Tespit ve Çözme Komisyonu’na üye seçimi de yapıldı. Beş üyeden oluşan komisyonda AK Parti’den Hüseyin Girenes ile Samet Uğurlu, CHP’den Hürses Ceylan, Bağımsız üyelerden ise Tevfik Darı ile Fevzi Alaaddinoğlu oy birliği ile seçildi. Çevre, Sağlık ve Spor Komisyonu’na ise Bağımsız üyelerden Hüseyin Özenoğlu ile Mustafa Küçüker, AK Parti’den Ali Sinanoğlu ile Mustafa Berberoğlu, CHP’den ise Serdar Noyan seçildi. 
OTOPARK ÜCRETİNE ZAM YAPILMADI
Gündemin 4. maddesinde ise Bütçe Komisyonu’nda görüşüldükten sonra Meclis’e havale edilen konular masaya yatırıldı. Komisyonun, İçkale girişinde otopark işletmeciliği yapan Mustafa Kirazcı ile Damlataş’ta otopark işleten Abdullah Bilgin’in otopark ücretlerine zam yapılması taleplerinin gereksiz olduğu yönündeki rapor, Meclis üyelerinin oyuna sunuldu. MHP’li Meclis Üyesi Cemal Palamutçu, kiranın sabit tutulup tutulmayacağı ya da neye göre artış yapılmasının istendiğinin açık bir şekilde beyan edilmediğini gündeme getirirken, CHP’li Meclis Üyesi Serdar Noyan ise, “Her iki bölgede de araçlardan otopark ücreti olarak 2 TL alınıyor. Her iki bölge de turizme açık. Ancak bana göre otopark ücreti çok düşük. 2 TL ile o kira çıkar mı bilemem. Bence zam yapılmalıydı. O bölgelere gezmeye gelenlerin biraz daha yüksek otopark ücreti vermesi gerek” şeklinde konuştu. Yapılan konuşmaların ardından İçkale ve Damlataş bölgesindeki otopark ücretlerine zam yapılmaması kararı oylamaya sunuldu. Bağımsız üyeler ile AKP ve CHP zam talebini reddeden kararı onaylarken, MHP’liler zam yapılması gerektiğini belirterek komisyon kararını reddetti. 
YENİ PARKOMATLAR SORUN YARATIR
Bütçe Komisyonu’nun 2. maddesi de müzakereye açıldı. Kızlarpınarı Mahallesi, Hacıkadiroğlu Caddesi ve Çarşı Mahallesi, İskele Caddesi’nin parkomat uygulaması kapsamına alınması ile ilgili talebin olumlu bulunduğunu beyan eden komisyon üyeleri, konuyu Meclis üyelerinin bilgisine sundu. Bu konuda söz alan MHP’li Meclis Üyesi Cemal Palamutçu, Alanya’daki tüm kamu alanlarının birkaç yıl içerisinde otoparka dönüştürülmesinden endişe duyduklarını, bu nedenle özellikle yeni yapılan apartmanlara otopark yapılmasının zorunlu kılınması gerektiğini söyledi. CHP’li Meclis Üyesi Hürses Ceylan ise yaptığı konuşmada, “Her yere parkomat uygulaması yapılmasından ötürü vicdanen rahat değilim. Yeni geliştirilen bir proje yok. Geçmişten gelen yanlış uygulamaların cezasını çekiyoruz. Bence herkesin otomobiliyle çarşıya gelmesini engellemek için toplu taşıma araçlarına binmeyi özendirmeliyiz” dedi. 
NOYAN: TRAFİK ARAP SAÇINA DÖNDÜ
CHP’li Meclis Üyesi Serdar Noyan ise yol kenarlarına yapılan parklardan ötürü şehir trafiğinin büyük bir sıkışmaya neden olduğunu dile getirerek, “Özellikle Atatürk Caddesi ile 25 Metrelik Yol’un tamamında yeniden ciddi bir parkomat düzenlemesi yapılsın, hatta bazı bölgelerdeki parkomat uygulamaları da trafiği rahatlatmak için kaldırılsın” dedi. Yapılan konuşmaların ardından Kızlarpınarı Mahallesi Hacıkadiroğlu Caddesi ve Çarşı Mahallesi İskele Caddesi’nin parkomat uygulaması kapsamına alınması ile ilgili talep oylamaya sunuldu. AK Partililer ve Bağımsızlar öneriyi kabul ederken, CHP ve MHP’liler ise öneriyi reddetti. Öneri oy çokluğu ile kabul edilmiş oldu. 
YENİ ARAÇ İÇİN KREDİ ALINACAK
Öte yandan İnşaat Müteahhidi Ali Rıza Vural ile Hüseyin Ersoy’un Alanya Belediyesi’nde kullanılmak üzere birer adet Honda marka motosiklet hibe talebi de oybirliği ile kabul edildi. Belediye Temizlik İşleri Müdürlüğü’nde kullanılmak üzere bir adet çöp aracı, bir adet de yol süpürme makinesi temini için bankalardan kredi alınması amacıyla Encümen’e yetki verilmesi de oybirliği ile kabul edildi. Belediye Başkanvekili Kemal Dere, 10-14 Haziran tarihleri arasında Litvanya’daki kardeş şehir görüşmeleri için AK Partili Hüsnü Akçalıoğlu’nun, 16-23 Haziran tarihleri arasında Polonya’daki kardeş şehir görüşmeleri için Füsun Dizdaroğlu Kısaarslan ile Kadriye Görücü’nün, 19 Haziran’da Polonya’daki temaslar için Belediye Başkanı Hasan Sipahioğlu’nun görevlendirildiğini belirtti. 
TURİSTİK GEZİ Mİ YAPILIYOR?
CHP’li Serdar Noyan, yurt dışına giden görevlilerin ve Meclis üyelerinin dönüşte geziyle ilgili Belediye Meclisi’ne bilgi vermelerini talep etti. Öte yandan Esnaf Sorunlarını Tespit ve Çözme Komisyonu’nun bir önceki Meclis oturumunda gündeme taşıdığı ancak olgunlaştırılması için Haziran ayı oturumuna ertelenen konular da masaya yatırıldı. Başkanlığını AK Partili Hüseyin Girenes’in yaptığı komisyonun, Alanya’nın muhtelif bölgelerindeki irili ufaklı zincir mağazalara otopark bulundurma zorunluluğu getirilmesi oybirliği ile kabul edildi. Alınan karara göre, aynı şahıs ya da şirket tarafından işletilen ve sayıları beşin üzerinde olan zincir marketlere en az 30 ve üzeri sayıda aracın sığabileceği büyüklükte otopark hazırlama zorunluluğu getiriliyor. Uygulama, eskiden açılan zincir marketleri kapsamıyor. Meclis toplantısında ayrıca hediyelik eşya satıcılarının gıda ürünü satmamaları konusu da müzakere edildi. Yapılan oylamada her iki madde de kabul edildi. 
ALANYA’NIN KAZANCI DIŞARIYA GİDİYOR
Esnaf Sorunlarını Tespit ve Çözme Komisyonu Başkanı Hüseyin Girenes, zincir marketlere otopark zorunluluğu getirilmesi konusunda yaptığı konuşmada, “Biz Alanya’ya yatırım yapan, istihdam yaratan herkese her türlü kolaylığı yaparız, başımızın üstünde taşırız. Fakat bu şehre hiçbir şey vermeden Alanya'da bu parayı toplayıp dışarıya çıkaranlara da yatırımcı gözüyle bakamayız. Bu şehirde hiçbir tedarikçiden ve üreticiden mal alımı yapmayan bu firmalar şehir ekonomisine büyük zarar vermektedir. Alanya'da yıllardır devlet ne bir cami, ne bir okul, ne bir sağlık ocağı, ne de bir öğrenci yurdu yaptırmıştır. Bu sosyal kurumların tamamını Alanyalı vatandaşlar ve Alanyalı esnaflar yaptırmıştır. Bu zincir mağazalarından bu tür sosyal yatırımlara en küçük bir destek alınamamıştır. Bu da işin başka bir boyutudur. Bütün Belediye Meclisi üyesi arkadaşlarımızı aklıselim davranmaya ve bu önemli konuda gereğini yapmaya davet ediyorum" dedi. Yapılan konuşmaların ardından Meclis 6 Temmuz 2010 Salı günü toplanmak üzere sona erdi. Toplantı sonrası zincir marketlere otopark zorunluluğu getirilmesi kararı hakkında bir açıklama yapan Alanya Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı Veliddin Yenialp, “Meclis üyelerimize teşekkür ederim. Geç de olsa böyle bir kararın alınmış olması bakkal ve bayi arkadaşlarımızı memnun edecektir. Keşke bu karar daha önce alınmış olsaydı ancak zararın neresinden dönülse kardır” şeklinde konuştu.

DİM WEB TV UYGULAMASINI İNDİRDİNİZ Mİ?

Haberleri ve canlı yayınları ile gündemi belirleyen
Alanya'nın yeni nesil televizyonu DİM WEB TV izlemek artık çok kolay. 

Samsung, LG vb android telefonlar için Google Play Store'dan
iPhone telefonlar, iPad ve iPod'lar için AppStore'dan indirebilirsiniz.
İyi Seyirler.


banner355
Son Güncelleme: 29.11.2012 12:07
Anahtar Kelimeler:
otopark krizi had safhada
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat!. Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner452

banner457

banner449

English Russian

banner459

banner381

banner344

banner386

banner349