banner468

MHP’de ‘Temayül’ açıklaması

Belde Başkanları Toplantısı’ndan sonra aniden yaptığı mini anketin gerekçesini dün düzenlediği basın toplantısında açıklayan MHP İlçe Başkanı Cafer Uyar, “Bu bir temayül yoklaması değildi. O anda orada 70-80 kişiyi aynı anda bulunca fikirlerini öğrenmek istedim. Sandıktan çıkan sonucu ne aday adaylarıyla, ne İl Teşkilatı’yla, ne de Genel Merkez’le paylaşacağım. Bu bilgiler bizde bir sır olarak kalacak” dedi

MHP’de ‘Temayül’ açıklaması

Belde Başkanları Toplantısı’ndan sonra aniden yaptığı mini anketin gerekçesini dün düzenlediği basın toplantısında açıklayan MHP İlçe Başkanı Cafer Uyar, “Bu bir temayül yoklaması değildi. O anda orada 70-80 kişiyi aynı anda bulunca fikirlerini öğrenmek istedim. Sandıktan çıkan sonucu ne aday adaylarıyla, ne İl Teşkilatı’yla, ne de Genel Merkez’le paylaşacağım. Bu bilgiler bizde bir sır olarak kalacak” dedi

04 Ekim 2013 Cuma 23:27
MHP’de ‘Temayül’ açıklaması
banner404

Alper KUTAY

MİLLİYETÇİ Hareket Partisi (MHP) İlçe Başkanı Cafer Uyar, Perşembe günü gerçekleştirdiği Belde Başkanları Toplantısı’ndan hemen sonra aniden yapma kararı aldığı “Hangi ismi Alanya Belediye Başkan Adayı olarak görmek istiyorsunuz?” konulu ankete yönelik tepkilere dün düzenlediği basın toplantısıyla yanıt verdi. Ortada büyük bir yanlış anlama olduğunu, çünkü bunun bir temayül yoklaması olmadığını savunan Uyar, “Temayül yoklaması ya parti delegeleriyle yapılır, ya da parti üyeleriyle. Bizim yaptığımız ise benim bir süredir yaptığım birebir görüşmelerin biraz daha geniş şekilde olanıdır. Bizim o günkü asıl toplanma amacımız, belde teşkilatlarımızla bir araya gelmek, seçim süreciyle ilgili bilgi paylaşımı yapmaktı” dedi.
‘ANKET FİKRİ BİR ANDA DOĞDU’
Salı günkü yönetim kurulu toplantısında belde başkanlarıyla bir araya gelme kararı aldıklarını, belde başkanlarına talimat gönderdiklerini belirten Uyar, “Arkadaşlara, ‘Yönetim kurulu üyeleriniz ve beldenizdeki meclis üyelerinizle beraber Alanya’da toplantı yapacağız’ dedik. Müsait olanlar toplantıya katıldılar, bazıları mazeret bildirip gelmediler. Bugüne dek yaptığımız birebir görüşmelerimizde birer ikişer, üçer beşer insanın fikrini alabiliyorduk. O gün partimize 70 küsur kişi gelmişti, ben de arkadaşlarımızın aday adaylarıyla alakalı görüşlerini öğrenmek amacıyla böyle bir yönteme başvurdum. Çünkü toplantıda söz verip tek tek görüşlerini almanın bir tartışma ortamı yaratacağını hissettim. Bu çalışma sadece bir kanaat oluşturacak. Aday belirleme sürecine etki edecek, kamuoyuyla paylaşılacak bir temayül çalışması değildir. Sadece kendi içimizde, kendi kayıtlarımızda kalacaktır” diye konuştu.
‘EN DOĞRU ADAYI BULACAĞIZ’
Bu konunun neden yanlış anlaşıldığını bilemediğini, ama yanlış anlaşılmasına gerek olmadığını sözlerine ekleyen Uyar, “Hangi adayımızın toplumda karşılığı var ise onunla yola çıkmanın gayreti içerisinde olacağız. Hiç kimse bunun haricinde bizden bozuk bir davranış beklemesin. Biz başarmak istiyoruz. Alanya'yı MHP hizmet anlayışıyla buluşturmak istiyoruz. Başka bir niyetimiz yok. Başka niyet arayanlar ya kendi niyetleri bozuk, ya da bizi iyi anlayamadılar. Biz Allah rızası için, kul hakkı için, Alanya'nın hakkı için, öbür dünyanın da hesabını yaparak bu işi doğru yapmaya çalışıyoruz” dedi.
‘KAFAMDA ASLA FİTNE OLAMAZ’
Uyar, açıklamasına şu sözlerle devam etti: “Cafer Hoca'nın kafasının içerisinde bir fitne, bir fesat var ise Allah Cafer Hoca'ya fırsat vermesin. MHP’nin ve Alanya'nın aleyhine kim kötü düşünüyorsa Allah ona da fırsat vermesin. Benim niyetim halis, neticenin de halis olmasını istiyorum. Yönetim kurulu üyesi arkadaşlarım da aynı şeyi düşünüyor. Ben aday adaylarımızdan, bu niyetimizden herhangi bir başka niyet okumamalarını rica ediyorum. Aday adaylarımızla sık sık bir araya geliyoruz. Onlara kamuoyunun önünde tekrar ediyorum. Biz kazanmak için, doğru olan neyse onu yapmaya çalışıyoruz, başka da bir niyetimiz yok.”
‘SANDIKTAN ÇIKAN BİZDE SIRDIR’
Basın mensuplarının, “Sandıktan kim çıktı?” sorusuna Uyar, “Bana ‘70-80 kişinin düşüncesi nedir?’ diye soruyorlar. Ben bugüne kadar birebir görüştüğüm insanların düşüncesini kimseyle paylaşmadım. Dolayısıyla onlar da birebir görüştüğüm gibi bir görüşme. Dolayısıyla bunu açıklamamız elbette doğru olmaz. Nasıl ki birebir görüştüğümüz insanların düşüncelerini ifşa etmiyorsak, buradaki arkadaşlarımız da birebir görüşme maiyetinde olduğu için, bunu bir temayül, bir oylama kabul etmediğimiz için, biz yine aynı düşüncedeyiz. Bunu sadece bilgilerimize ekledik, hepsi o kadar” cevabını verdi.
‘AMACIMIZ KARGAŞAYI ÖNLEMEK’
MHP Yönetim Kurulu üyelerinin, belde başkanlarının önüne sandık konulacağından haberinin olup olmadığı da sorulan Uyar, “İnsanlarla görüşmek, insanların görüşlerini almak her arkadaşımızın görevi. Bunu daha önce kararlaştırdık, her toplantıda konuşuyoruz. ‘Arkadaşlar, siz de çevrenizle görüşüp düşüncelerini alın’ diyoruz. Buradaki asıl amaç, arkadaşlarımızın adayları olumlu ya da olumsuz kendi aralarında tartışmaya meydan vermemek, o tartışmanın arkasında da bir karmaşaya meydan vermemek için yapılan toplu bir görüş almadır. Bu aldığımız temel görüşme kararının bir parçasıdır” dedi.
‘ADAY ADAYLARININ HABERİ YOKTU’
Ankette oy kullanacak isimlerin aday adaylarına bildirilmediğini belirten Uyar, “Bu bir temayül olmadığı için böyle bir şeye gerek görmedik. Bugün diyelim ki temayül yapılmaya karar verilse, bir süre tanınır, bu sürede adayların eline temayüle katılacak insanların listesi verilir, onlar saha çalışması yapar, günü geldiğinde herkes sandığa gider, herkes temayülünü sandığa atar” diye konuştu. Bu toplantıdan sonra aday adaylarının hiçbiri ile görüşmediğini de ifade eden Uyar, “Başka partili arkadaşları arayan oldu mu olmadı mı bilmiyorum ama beni arayan olmadı” dedi.
‘KİMLERLE GÖRÜŞTÜĞÜMÜ AÇIKLAMAM’
Oy kullanan belde başkanları veya diğer partililerin isim listesini veya sandıktan çıkan sonucu kamuoyu ile paylaşmayacaklarını dile getiren Uyar, “Olmazsa bugüne kadar görüştüğüm tüm insanların listesini ve görüşlerini basınımız yoluyla halkımıza açıklayayım. Burada oy kullanan insanların listesi var ama bu bir temayül yoklaması olmadığı için bunu kamuoyu ile paylaşmanın bir anlamı yok. Bugüne kadar 300 kişi ile görüştüysem, bunun üzerine 70 kişi daha ilave edildi, hepsi budur” diye konuştu.
‘BU SONUCU SADECE BİZ BİLECEĞİZ’
Ortaya çıkan sonucu bir belge olarak İl Teşkilatı’na ya da MHP Genel Merkezi’ne göndermeyeceklerini vurgulayan Uyar, bu sonucun aday adayları tarafından da bilinmeyeceğini söyledi. Bazı belde başkanlarının özellikle ve bilerek çağırılmadığı, sadece bazı belli belde başkanlarının çağırıldığı, bunun da sanki özellikle bir ismin sandıktan çıkmasına yönelik bir operasyon gibi gösterildiği iddialarına da yanıt veren Uyar, “Avsallar ve Türkler Belde Başkanları şehir dışında oldukları için gelemediler. Türkler’den Mehmet Şahin yaylada koyun güdüyor. Avsallar’dan Mustafa Tuncer’e de ulaşıldı ama toplantıya gelmedi. Bir başkasının da Hac’da olduğunu biliyorum” dedi.
‘PARTİMİN İÇ İŞLERİNE KARIŞTIRMAM’
Sandıktan çıkan sonucun kamuoyu ile paylaşılmayacağını yineleyen Uyar, “Müsaade edin de parti kendi stratejilerini, kendi iş ve işlemlerini kendi bildiği gibi yapsın. İlla tüm çalışmalarını, tüm görüşmelerini, tüm tespitlerini kamuoyuyla paylaşacak diye bir usul, bir adet yok. Ama şunun üstüne basa basa söylüyorum, bu bir temayül yoklaması değil, bu bir oylama değil, bu birebir görüşmelerime artı birebir ilave bir görüşmedir” diye konuştu. Tutanak olup olmadığı sorularına net bir yanıt veremeyen Uyar, “Yani tutanak olması neyi ifade eder. Bizim kayıtlarımızda olan şeyleri gerekirse ilerleyen zamanlarda kamuoyuyla paylaşırız” diye konuştu.

KİM NE DEDİ?
Mehmet Ali Dim
(MHP Alanya Belediye
Başkan Aday Adayı)

“MHP İlçe Teşkilatı’nın aday belirlemek amacıyla yaptığı çalışmaları ben de izliyorum. Bir temayül yoklaması yapıldığını ve sonucunun tutanak altına alındığını öğrendim. Kamuoyuna açıklanır ya da açıklanmaz, sonuç ne olursa olsun, hayırlısı olsun. Umarım İlçe Başkanımız Cafer Uyar istediği sonucu elde etmiştir. Benim beklentim, partimizin tüm kurul ve unsurlarının görüşü alınarak, istişare edilerek ve halkın da beklentileri dikkate alınarak bir adayın belirlenmesidir. Unutulmamalı ki, bugüne kadar defalarca yaşanıldığı gibi, şu an böyle bir durumun olduğunu sanmıyorum, ama demokrasiye karşı yapılan hile, gayri ahlaki tutum ve davranışlar bumerang gibi geri gelir ve partiyi vurur. Bunun da bilincinde olunmalıdır.”

Abdullah Sönmez
(MHP Alanya Belediye
Başkan Aday Adayı)

“Gelişmeleri ben de medyadan öğrendim. Bu konuda bir yorumum yok, çünkü konuyu Alanya basınından öğrenir öğrenmez işimi gücümü bırakıp sabah erken saatte hemen Konaklı’dan Alanya’ya geldim. Bu anket neden yapılmış, kimler katılmış, sonucu ne olmuş, araştırıyorum. Hatta öyle derin bir araştırıyorum ki, ta derinlere iniyorum. Detaylı bir araştırma yapınca kamuoyuna gereken açıklamayı yapacağım.”

Adem Murat Yücel
(MHP Alanya Belediye
Başkan Aday Adayı)

“Benim yorum yapmam doğru olmaz, çünkü ben kimsenin işine karışmak istemem. Fakat üzüldüğüm nokta şu oldu. Partide Perşembe akşamı yapılan o anket çalışması sanki benim için özel olarak yapılmış gibi dedikodular çıkarılmış. Herkes şunu çok iyi bilsin ki Kestel yönetiminden kimse o gün orada yoktu bile. Çok fazla diyecek bir şeyim yok, neticede partimizin bir başkanı ve yönetimi vardır, bu işler partinin bileceği işlerdir.”

Hayri Doğan
(MHP Alanya Belediye
Başkan Aday Adayı)

“Böyle bir çalışma olduysa partinin kendi takdiridir. Alanya Belediye Başkan Adayı’nın kim olması gerektiğini araştırmak ve soruşturmak parti teşkilatının en doğal hakkıdır. Ben yıllardır siyasetin içerisindeyim. Bütün siyasi partilerde buna benzer çalışmalar yapılabilir. Fikir sormak, görüş almak doğaldır.”

Celal Taşkın
(MHP Alanya Belediye
Başkan Aday Adayı)

“Ben de herkes gibi böyle bir çalışma olduğunu medyadan öğrendim. Detaylı bilgileri gerek İlçe Başkanımız Sayın Cafer Uyar’dan gerekse partideki yönetici arkadaşlardan öğreneceğim. Ben medyadan okuduklarımın yanı sıra konuyu bir de muhatabı ile görüşme taraftarıyım. İnşallah MHP’nin önünü açmak, adayı iyi niyetlerle belirlemek için yapılmış bir çalışmadır. Partimizin yöneticilerinin art niyet taşıdıklarını, ‘Partiye zarar versin, şaibe olsun’ diye yola çıktıklarını sanmıyorum. Çünkü çok hassas bir dönemdeyiz. Aday adaylarını olumsuz bir düşünceye sevk edecek tutum ve davranışlara girilmemesi gerekir. Bu işlerde hatır gönül işlerine bakılmaz.”

Cemal Palamutçu
(Belediye Meclis Üyesi)

“2009 yerel seçimlerinde Alanya Belediye Başkan Adayı olan Sayın Osman Doğan adaylığını açıkladığında bu işe sıcak bakmayan, ‘O olmaz, bu olmaz, bir bakalım’ deyip son güne kadar bekleyen zihniyet bugün de aynı hatayı yapıyor. Alanya coğrafyası çok büyüyor. Aday olacak arkadaşımız Okurcalar’dan Demirtaş’a kadar büyük bir sahada kendisini tanıtacak, partinin projelerinden bahsedecek ama süreç ne yazık ki sürekli geciktiriliyor. Bir gün 24 saat, ama Cafer Başkan bir günü 25 saate çıkarabiliyorsa sorun yok. Yola bir an önce çıkmak gerekir. Dikkat etmek lazım, yay çok gerildi, artık oku atsınlar, yayı da havaya kaldırsınlar. Bizim bilmediğimiz bir şey var da o yüzden açıklanmıyorsa diyeceğimiz bir şey yok.”

Abdurrahman Duman
(MHP eski İlçe Başkanı)

“Yapılan oylama çocuk kandırmaca gibi bir şey. Beldeler ayrı, merkez ayrı düşüncesi varsa onu bilemiyorum. Biz de bu partinin geçmişinden beri içerisindeyiz, biz de çok seçim gördük ama bu tür çalışmalar gümrükten mal kaçırır gibi olmaz. ‘Aklıma geldi, anket yaptım’ diye bir şey olamaz. Yoksa sonucu vahim olabilir, tabana hesap veremezsiniz, sonuçlarına katlanırsınız. Beldeler tamam da Alanya merkezdeki delegelerin görüşünü neden almıyorlar. Alanya’nın oyları nasıl belirlenecek? Madem sadece beldelerin oyu ve fikri önemli, o zaman gitsinler teşkilatı beldelere taşısınlar.”


DİM WEB TV UYGULAMASINI İNDİRDİNİZ Mİ?

Haberleri ve canlı yayınları ile gündemi belirleyen
Alanya'nın yeni nesil televizyonu DİM WEB TV izlemek artık çok kolay. 

Samsung, LG vb android telefonlar için Google Play Store'dan
iPhone telefonlar, iPad ve iPod'lar için AppStore'dan indirebilirsiniz.
İyi Seyirler.


banner355
Son Güncelleme: 04.10.2013 23:48
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat!. Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Ayla NALCI (KOĞUŞ) Eski Tek Müdürü 2013-10-07 07:21:54

hayri doğan seçilemez çünkü kul hakkı var.ben hakkımı ona helal etmedim.

banner452

banner457

banner449

English Russian

banner459

banner381

banner344

banner386

banner349