banner468

Koçak bugün resmen MHP’li

Siyasete Doğru Yol Partisi Gençlik Kolları’nda başlayan, daha sonra ANAP’lı Hasan Sipahioğlu ile birlikte uzun yıllar siyaset yapan Belediye Meclisi’nin eski üyesi Murat Koçak, Demokrat Parti defterini kapatıp siyasi yaşamında yepyeni bir sayfa açmaya karar verdi. Koçak, bugün Alanya’ya gelecek olan MHP Genel Başkan Yardımcısı Tunca Toskay’ın yakasına takacağı MHP rozetinin ardından resmen MHP’li oluyor.

Koçak bugün resmen MHP’li

Siyasete Doğru Yol Partisi Gençlik Kolları’nda başlayan, daha sonra ANAP’lı Hasan Sipahioğlu ile birlikte uzun yıllar siyaset yapan Belediye Meclisi’nin eski üyesi Murat Koçak, Demokrat Parti defterini kapatıp siyasi yaşamında yepyeni bir sayfa açmaya karar verdi. Koçak, bugün Alanya’ya gelecek olan MHP Genel Başkan Yardımcısı Tunca Toskay’ın yakasına takacağı MHP rozetinin ardından resmen MHP’li oluyor.

20 Mart 2010 Cumartesi 00:00
Koçak bugün  resmen MHP’li
banner404
 ALANYA yerel siyasetinin son dönemde en çok konuşulan isimlerinin başında gelen eczacı Murat Koçak, siyasi yaşamına yeni bir rota çizmeye karar verdi. Aktif siyasete ağabeyi Faruk Nafiz Koçak’ın ilçe başkanı olduğu Doğru Yol Partisi’nin gençlik kollarında başlayan Murat Koçak, uzun yıllar Alanya Belediyesi eski başkanlarından Cengiz Aydoğan ile birlikte hareket etti. Murat Koçak, Cengiz Aydoğan’ın 1999’da görevinden istifa edip milletvekili adayı olmasının ardından aynı yıl yapılan yerel seçimlerde başkan seçilmesine kesin gözüyle bakılan ANAP’lı Hasan Sipahioğlu’nun ekibine katıldı. 
SİPAHİOĞLU’NUN EN YAKIN ADAMI
1999 yılından beri Hasan Sipahioğlu’nun liderliğini yaptığı “Biz Alanya’yız” ekibinin de gönüllü bir neferi olan Murat Koçak, aynı yıl yapılan seçimlerde Sipahioğlu’nun listesinden Belediye Meclisi Üyesi seçildi. 1999 – 2004 yılları arasında Meclis üyeliği görevini yaparken Sipahioğlu’na en yakın isimlerden biri haline gelen Murat Koçak, mecliste muhalefete karşı Sipahioğlu’nu savunan isimlerin de başını çekti. Bir dönem ANAP’lı Meclis Üyesi Mimar Kemal Babaoğlu ile birlikte Sipahioğlu’nun veliahdı olarak gösterilen Koçak, 2004 yılında yapılan yerel seçimlerde de Sipahioğlu’nun listesinden yeniden Meclis üyesi seçildi. 
BAŞKANIN SEÇİMDEKİ SÖZCÜSÜ OLDU
Beş yıl boyunca Başkan Sipahioğlu’nun kemik ekibindeki isimlerden biri olan Koçak, 2009 yerel seçimleri öncesi muhalefetle ve diğer partilerin adaylarıyla polemiğe girmeyen Sipahioğlu’nun sözcülüğünü de üstlenen Koçak, seçimlerin ardından Belediye Konservatuarı Müdürlüğü görevine getirildi. Konservatuarın bir üniversite ile protokol anlaşması imzalama sürecinde bu görevi sürdüren Koçak, müdürlük görevi nedeniyle sık sık muhalefetin de boy hedefi haline geldi. 
AKP TÖRENİNE SİPAHİOĞLU’YLA BERABER GİTTİ
12 Temmuz 2009’da AK Parti’ye transfer olan Sipahioğlu’nun yanında o gün yine Koçak vardı. Antalya’da AK Parti İl Teşkilatı’nın kongresinin yapıldığı salona eski ANAP’lı yeni AK Partili Sipahioğlu ile birlikte gelen Koçak’ın bu tutumunun bazı ANAP’lı meclis üyelerinde rahatsızlık yarattığı, hatta Meclis Üyesi Kemal Babaoğlu ile transfere engel olmadığı için tartıştığı dahi öne sürüldü. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın 12 Temmuz’da beyaz gömleğinin yakasına AK Parti rozeti taktığı Başkan Sipahioğlu törenin ardından ailesiyle birlikte tatil için Rodos Adası’na giderken, Belediye Başkanvekili de Murat Koçak’tı. 
BABAOĞLU İLE TARTIŞTIĞI İDDİA EDİLDİ
Yaklaşık 15 gün boyunca vekillik görevi yapan Koçak ile Babaoğlu’nun bu süreçte Sipahioğlu’nun belediyedeki makam odasında tartıştıkları, Koçak’ın bu durumu Sipahioğlu’na rapor etmesine rağmen Babaoğlu’na herhangi bir uyarı gelmeyişi yüzünden darıldığı da o günlerde fısıltı gazetelerinin manşetlerine taşınmıştı. Takvimler 2009’un Ekim ayını gösterirken, Murat Koçak basına verdiği demeçte, hem ANAP’tan hem de Belediye Meclisi üyeliği görevinden istifa ettiğini kamuoyuna duyurdu. Koçak, siyasi yaşamına bundan böyle eski partisi Demokrat Parti’de devam edeceğini ifade ederken, uzun yıllar birlikte siyaset yaptığı Belediye Başkanı Hasan Sipahioğlu, gazetecilerin, “Murat Koçak nereye koşuyor?” yönündeki soruya kısa ve net bir yanıt vermişti: “Murat geleceğine koşuyor.” 
DP’DE MURAT KOÇAK DÖNEMİ BAŞLIYOR!
Koçak, basına verdiği demeçlerde, “Başkan artık AKP’li. Bu nedenle AKP’li meclis üyeleriyle arasının iyi olması gerek. Oysa ben ANAP’lıyım. Bu nedenle sık sık AKP’li meclis üyeleriyle karşı karşıya gelebilirim. Başkan Sipahioğlu rahat bir çalışma dönemi geçirsin diye susmam söz konusu olamaz. Mecliste susan adam pozisyonuna giremeyeceğime göre en iyi formül istifa etmekti” demişti. Murat Koçak, ANAP’la birleşme sürecine giren Demokrat Parti’nin Alanya’da eski gücünde olmadığını, yeni bir yapılanma sürecine girmesi gerektiğini her fırsatta yineliyor, bu sözler ise DP’nin mevcut ilçe başkanı Yaşar Uysal ile yönetimini rahatsız ediyordu. Ancak geçtiğimiz Şeker Bayramı’nda beklenen oldu ve Murat Koçak ile ekibi, bayramın birinci günü ellerinde çiçekler ve çikolata ile DP’yi ziyaret etti. Herkes Koçak ile Uysal’ın iyi bir ikili olacağını düşünürken, gerek Koçak’ın gerekse Uysal’ın açıklamaları ortamı daha da gerdi. 
İSTEDİĞİ ORTAMI BİR TÜRLÜ BULAMADI
Aralık 2009’da basına demeç veren Koçak, “Demokrat Parti’de istediğim havayı bir türlü yakalayamadım. DP İlçe Başkanı Yaşar Uysal’dan bazı taleplerim oldu. Ben ‘Murat Koçak geldi de ne oldu?’ dedirtmem. Eğer seyirci locasında oturacaksam gider daha önemli işlerimi hallederim. Demokrat Parti Alanya’da şahlanmak istiyorsa bunun anahtarı bende” demişti. Şahlanmanın anahtarının kendisinde olduğunu, gümbür gümbür geldiklerini söyleyen Koçak, o günlerde Demokrat Parti Antalya İl Başkanı olan Turgay Alp’in “Koçak’ı tanımıyorum” açıklamasına da tepki göstermiş, “Vakti saati geldiğinde kendimi çok iyi tanıtırım” demişti. 
YALVARSALAR BİLE DP’DE ASLA DURMAM
DP Alanya cephesindeki gelişmeleri, kendisi ile ilgili ortada dönen açıklamaları o dönemde Yeni Alanya’ya yorumlayan Koçak, Turgay Alp ile ilgili olarak zehir zemberek sözler kullanmıştı. Koçak, “Ankara’da yapacağım görüşmelerden sonra Demokrat Parti’de siyasete devam edip etmeyeceğim konusundaki kesin kararımı açıklayacağım. Kesin kararım olumsuz olursa o saatten sonra da yalvarsalar da DP çatısı altına dönmem. İl Başkanımız Turgay Alp göreve geldikten sonra Alanya teşkilatına el attı. Alanya’da bir takım kişileri arayarak beni sorup araştırmış. Referanslar bile aldı. Benim ilçe başkanlığı talebim yok ki beni araştırıyor. Benim siyasi kariyerim, düşüncem ortada. Kendisi Alanya’dan şahsımla ilgili olumlu referansları aldıktan sonra gazetelere yaptığı açıklamada ‘Koçak’ı tanımıyorum. İsmini hiç duymadım’ şeklinde ifadeler kullanmış. Kendisi Alanya’ya gelecekmiş. Vakti saati geldiğinde beni tanımayanlara kendimi çok iyi tanıtmasını bilirim” demişti. 
MHP’LİLERLE GİZLİCE GÖRÜŞMÜŞ
Murat Koçak, Demokrat Parti’de istediği havayı bir türlü yakalayamadığını belirterek son dönemde inzivaya çekildi. Yakın çevresi dışında kimseyle görüşmeyen, kendisinden bilgi almak isteyen gazetecilerin telefonlarına dahi çıkmayan Koçak’ın bu süreçte Mustafa Sarıgül’ün yeni siyasi oluşumu Türkiye Değişim Hareketi ile de görüştüğü iddia edildi. Uzun süredir kabuğuna çekilen ve siyasi ortamlarda gözükmeyen Murat Koçak, bugün Alanya’ya gelecek olan MHP Genel Başkan Yardımcısı Tunca Toskay’ın da katılacağı bir törenle resmen MHP’li olacak. 

KOÇAK NEDEN 
DP’DE KALMADI

ALANYA Belediye Meclisi’ndeki görevinden istifa ederek Demokrat Parti (DP) saflarına katılan Murat Koçak, Yeni Alanya’ya o dönemde yaptığı açıklamada, partide istediği havayı bir türlü yakalayamadığını belirtmişti. DP İlçe Başkanı Yaşar Uysal’dan partinin yönetim şekli ve halka arz tarzında bazı değişiklikler yapılması yönünde talepleri olduğunu söyleyen Koçak, “Yaşar Uysal'dan bazı taleplerim var. Partinin yönetim şeklini biraz değiştirmek istiyorum. Örneğin bayanların ağırlıkta olduğu yeni bir yönetim, haftalık olağan toplantılarda daha farklı gündemlerle toplantı yapalım istiyorum” demişti. Bu tür konuları zaman zaman Uysal ile müzakere ettiklerini dile getiren Koçak, “İstediğimiz sistem olursa bizi Demokrat Parti’de daha sık görebilirsiniz. Bize sürekli ‘gelin gelin’ dediler. Ama benimle birlikte DP’ye katılan arkadaşlarımızın ‘geldik de ne oldu?’ demesini istemiyorum. Geldiğimizin fark edilmesi, bunun için de partinin yüzünün yenilenmesi gerek. Örneğin ilçe başkanının artık haftada bir gün açıklama yapan birisi olmaması gerek. DP’yi, Alanya’nın eksiklerinin daha sık gündeme getirildiği, daha sevimli bir parti hüviyetine büründürmemiz şart. Mesela basına bilgi ve demeçleri Yaşar Uysal’ın değil, bir bayan üyenin vermesi insanlara daha sempatik gelecektir. Elbette bunların karşılıklı konuşulmasının zamanı gelmiştir” şeklinde konuşmuştu. DP ile ANAP’ın tavanda birleşirken yönetim kademesinin yarısının ANAP yarısının da DP’den oluştuğunu dile getiren Koçak, “Ancak bu anlayış Alanya’da bir türlü hayata geçirilemedi. Şu anki yönetimin tamamı DP’lilerden oluşuyor. Peki, biz ne olacağız? Şimdiden oturup bunları konuşmamız gerek. Ben kimseye, ‘Murat Koçak DP’ye geldi, ama seyirci locasında oturuyor’ dedirtmem. Eğer böyle bir anlayış varsa kusura bakmasınlar, benim vaktim değerlidir. Gider daha önemli işlerimi hallederim” şeklinde konuşmuştu. DP’ye katılım sürecinin ardından hem Yaşar Uysal’ın hem de kendisinin çeşitli seyahatleri olduğunu, bu nedenle yüz yüze gelip detaylı görüşme fırsatı yakalayamadıklarını da ifade eden Koçak, “Süreç yavaş seyrediyor. Ben elimden geleni yapıyorum. Eğer Yaşar Uysal ve ekibi DP'yi uçurmak istiyorsa bunun anahtarı bende. Bu iş bir düğmeye basmaya bakar. Örneğin Antalya İl Teşkilatı’nın feshedileceği yönünde duyumlar alıyorum. Demokrat Parti ülke genelinde yeni bir yapılanmaya gidiyor” demişti.

SIRADAN BİR 
MHP’Lİ OLACAK

MURAT Koçak’ın MHP’ye geçeceğine yönelik fısıltılar konusunda yorum yapan MHP Antalya Milletvekili Hüseyin Yıldız ile MHP İlçe Başkanı Cafer Uyar, Koçak ile görüştüklerini ve transferin kesinleştiğini doğruladı. Bugün MHP Genel Başkan Yardımcısı Tunca Toskay ile ilçeye gelecek olan Yıldız, yerel basına verdiği demeçte, “Koçak’ın rozeti takılacak mı?” sorusuna “Bunun yanıtını Koçak versin. Benim söylemem doğru olmaz” demişti. MHP İlçe Başkanı Cafer Uyar ise, “Ben rozet takılmadan bir şey diyemem. Yakışık olmaz. Murat Koçak ile görüşmemiz oldu ancak bilindiği gibi ben hiçbir zaman kesinleşmeyen hiçbir konuda açıklama yapmam” demişti. Yaşanan gelişmeler konusunda dün net bir ifade kullanan Cafer Uyar, “Murat Koçak partimize gelecek ve rozeti MHP Genel Başkan Yardımcısı Sayın Tunca Toskay tarafından takılacak. Ancak Koçak’a partide aktif bir görev verilmesi şu anda mümkün değil. O da tıpkı diğer yüzlerce MHP neferi gibi sıradan bir üyemiz olacak. Önümüzde bir genel seçim var. Koçak ve kendisiyle birlikte MHP’ye gelecek olan ekibinden partimize katkı sağlamasını bekliyoruz” dedi.

UYSAL: MHP’DE 
RAHAT DURMAZ

MURAT Koçak’a Belediye Meclisi’nden istifa ettikten sonra DP’nin kapılarını açan Demokrat Parti İlçe Başkanı Yaşar Uysal ise Koçak’ın MHP’ye transferi konusunda üzgün olduklarını dile getirdi. Uysal, “Koçak bize geldi ve bizimle siyaset yapmak istediğini söyledi. Biz de ona kapılarımızı açtık. Ancak daha sonra talihsiz beyanları oldu. Huzurumuzu kaçırdı. Bizim partimiz şov yeri değil hizmet yeridir. Parti seçimi insanların kendi tercihidir. MHP’ye gitmek istiyorsa gider, yolu açık olsun. Biz Koçak’a ‘İlla gel, bizde siyaset yap’ diyerek zorla çağırmadık. Daha sonra da kendisinin bütün talihsiz açıklamalarına rağmen yönetim olarak biz seviyemizi koruduk ve Koçak’ın tavrına karşılık sessiz kaldık. Koçak kendi isteğiyle partimize geldi, şimdi kendi isteğiyle de gitti. Yolu açık olsun. Ancak MHP’nin de huzurunu kaçıracağı kanaatindeyim” diye konuştu.

MHP’Lİ TOSKAY 
BUGÜN ALANYA’DA

MİLLİYETÇİ Hareket Partisi (MHP) Genel Başkan Yardımcısı ve Antalya Milletvekili Tunca Toskay ile diğer Antalya Milletvekili Hüseyin Yıldız bugün Alanya’ya geliyor. Saat 10.00’da İncekum beldesinde tapu dağıtım törenine katılacak olan Toskay ile Yıldız, saat 11.30’da Payallar ve Konaklı Hali esnafı ve çiftçilerle Konaklı’da bir toplantı yapacak. Saat 14.00’de Alanya Gazeteciler Cemiyeti’ni ziyaret edecek olan Toskay ve beraberindekiler daha sonra MHP İlçe Teşkilatı’na geçerek partililerle buluşacak. Murat Koçak ve ekibinin katılım töreninin ardından çarşı esnafını ziyaret edecek olan Tunca Toskay, akşam saatlerinde ise Kanal A Alanya TV’de canlı yayın konuğu olacaklar.

SİPAHİOĞLU’NUN
EKİBİ DAĞILIYOR

ALANYA Belediye Başkanı Hasan Sipahioğlu’nun bir dönem en yakınındaki isimler siyasi yaşamlarına birer ikişer yeni rotalar çizmeye başladı. 1999 yılında yapılan yerel seçimlerde Alanya Belediye Başkanı seçilen Sipahioğlu’nun en yakın kurmay ekibi, ANAP’ın kapanmasıyla birlikte dağılma sürecine girdi. Sipahioğlu ile uzun soluklu bir siyasi serüven yaşayan isimlerin başında gelen, kapanan ANAP’ın eski ilçe başkanı Şevki Türktaş sürpriz bir kararla CHP’ye transfer olurken, yine Sipahioğlu’nun en yakın çalışma arkadaşlarından biri olan Ali Hancı da CHP’li oldu. Başkan Sipahioğlu’nun siyasi veliahdı olarak gösterilen, hatta siyasi kulislerde “Sipahioğlu’nun Serdengeçtisi” olarak tabir edilen Murat Koçak ise Belediye Meclisi üyeliği ve ANAP’tan istifa ettikten sonra siyasi yaşamına önce Demokrat Parti’de daha sonra da MHP’de devam etme kararı aldı. Yaşanan bu gelişmeler ise siyasi kulislerde, “Sipahioğlu’nun kemik ekibi dağılıyor. Sipahioğlu bu nedenle bir sonraki yerel seçimde aday olmayacak, milletvekili adaylığına oynayacak” şeklinde yorumlanıyor.

DİM WEB TV UYGULAMASINI İNDİRDİNİZ Mİ?

Haberleri ve canlı yayınları ile gündemi belirleyen
Alanya'nın yeni nesil televizyonu DİM WEB TV izlemek artık çok kolay. 

Samsung, LG vb android telefonlar için Google Play Store'dan
iPhone telefonlar, iPad ve iPod'lar için AppStore'dan indirebilirsiniz.
İyi Seyirler.


banner355
Son Güncelleme: 17.12.2012 14:20
Anahtar Kelimeler:
koçak bugün resmen mhp li
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat!. Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner452

banner457

banner449

English Russian

banner459

banner381

banner344

banner386

banner349