banner468

Kimsenin notuna ihtiyacımız yok!

Alanya Belediye Meclisi toplantısında dün sürpriz gelişmeler yaşandı. Encümen üyeliğine AKP’li Kadriye Görücü ile Bağımsız Üye Fevzi Alaaddinoğlu seçilirken, belediyenin bir yıllık faaliyet raporuna CHP dışındaki tüm partiler ‘Evet’ oyu verdi. CHP’li Serdar Noyan’ın, “Belediyenin bir yıllık icraatlarına parti olarak 10 üzerinden 3 veriyoruz” demesi Başkan Sipahioğlu’nu kızdırdı. Sipahioğlu, “Şu ekonomik krizde kısıtlı imkanlarla yaptıklarımız ortada. Kimsenin karne notu vermesine de ihtiyacımız yok” şeklinde konuştu.

Kimsenin notuna ihtiyacımız yok!

Alanya Belediye Meclisi toplantısında dün sürpriz gelişmeler yaşandı. Encümen üyeliğine AKP’li Kadriye Görücü ile Bağımsız Üye Fevzi Alaaddinoğlu seçilirken, belediyenin bir yıllık faaliyet raporuna CHP dışındaki tüm partiler ‘Evet’ oyu verdi. CHP’li Serdar Noyan’ın, “Belediyenin bir yıllık icraatlarına parti olarak 10 üzerinden 3 veriyoruz” demesi Başkan Sipahioğlu’nu kızdırdı. Sipahioğlu, “Şu ekonomik krizde kısıtlı imkanlarla yaptıklarımız ortada. Kimsenin karne notu vermesine de ihtiyacımız yok” şeklinde konuştu.

07 Nisan 2010 Çarşamba 00:00
Kimsenin notuna ihtiyacımız yok!
banner404
 ALANYA Belediye Meclisi Nisan ayı mutat toplantısı dün Belediye Başkanı Hasan Sipahioğlu başkanlığında gerçekleştirildi. Saat 14.00’de başlayan toplantıya Meclisin 25 üyesinin tamamı katıldı. Toplantının birinci gündem maddesi gereği Alanya Belediyesi’nin bir yıllık faaliyet raporu müzakere edildi. Başkan Sipahioğlu, yasa gereği faaliyet raporu müzakeresinden önce yerini Meclis Başkanvekili olan CHP’li Hürses Ceylan’a devretti. Sipahioğlu’nun, Ceylan’ın boşalttığı koltuk yerine AK Partililer ve Bağımsızlar Grubu’nun ortasındaki bir sandalyeye oturması ise dikkat çekti. 
KAÇAK YAPILARA GÖZ YUMULDU
Alanya Belediyesi’nin bir yıllık faaliyet raporu hakkında ilk sözü CHP’li Meclis Üyesi Serdar Noyan aldı. Belediyenin bir yıllık uygulamasında en çok dikkati çeken konunun kaçak yapılaşma ve buna göz yumulması olduğunu söyleyen Noyan, “Alınan yıkım kararlarında küçük esnafın üzerine gidilirken, bazıları imtiyazlı bir şekilde yapılarını bitirmişler. Ne kadar gariptir ki, çarpık yapılaşmayla mücadele etmesi gereken İmar Komisyonu üyeleri hakkında bile onlarca yıkım kararı var. Ama uygulanmamış. Sahilde yapılan ve büfe ruhsatı ile çalışan diskotek ve restoranlara göz yumulmuş, vatandaşın deniz kıyısına ulaşması engellenmiştir. İskele yolundaki çirkin yapılaşmalara göz yumulmuş, yapılacak proje var diye yıkım kararları göz ardı edilmiştir” dedi. 
KUZEY ALANYA İHMAL EDİLDİ
Kuzey Alanya halkının yapılan 18. madde uygulaması nedeniyle mağdur edildiğini, Meclis’te verilen önergeye rağmen bu vatandaşlar için hiçbir somut adım atılmadığını da söyleyen Noyan, çözüm önerilerinin ise hep ötelendiğini savundu. Bir yıllık süreçte Alanya Belediyesi’nin halktan uzaklaştığını, vatandaşlar ve esnafın belediyenin yaptırımlarından bunaldığını iddia eden CHP’li Serdar Noyan, “Bunun en iyi göstergesi belediye gelirlerindeki düşüştür. Bu da vatandaşın belediyeye olan tepkisidir. 2009 yılında belediye gelirleri % 11 düşmüş, ancak giderler % 10 artmıştır. Alanya Belediyesi belki de tarihinde ilk kez maaş ödeyemez hale gelmiştir” dedi. 
ÇAVUŞOĞLU’NA KIYAK İMASI
Şehirler arası otobüs terminalinin halinin perişan olduğunu, 25 Metrelik Yol’da her gün kaos yaşandığını, Kuzey Alanya’da yollar ve sosyal tesislerin yapılamadığını dile getiren Noyan, “Ama her nedense AKPM Başkanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun babası Osman Çavuşoğlu’nun işlettiği Çavuşoğlu Kapalı Otoparkı’nın üzerine yapılacak havuza ve sadece Atatürk Caddesi ile Damlataş’ta yapılan çiçek dikimine öncelik verilmiştir. Neden şehrin diğer bölgelerinde heykeller, çiçekler olmadığı sorusu hala cevapsız kalmıştır. Belediyemiz şehrin kuzeyine çıkamamıştır” şeklinde konuştu. 
10 ÜZERİNDEN 3 NOTU VERDİK
Bir yıllık süreçte ses ve gürültü kirliliği ile ilgili ciddi adımların atılmadığını, hem işletmecilerin hem de vatandaşların mağdur edildiğini savunan Noyan, bu uygulamada standartların herkese eşit uygulanması yerine günlük cezalar yazılarak esnasın elinin kolunun bağlandığını kaydetti. Belediye Meclisi üyelerinin bir yıllık çalışmalara dahil edilmediğini ve aktif olarak hiçbir görevde yer verilmediğini söyleyen Noyan, “Bu ve benzer nedenlerle CHP Grubu olarak Alanya Belediyesi’nin bir yıllık faaliyetlerine 10 üzerinden 3 notunu veriyoruz ve çalışmaları reddediyoruz” dedi. 
GÖREVİNİ EKSİK Mİ YAPTIN
Noyan’ın konuşmasının ardından söz isteyen AK Parti Grup Başkanı Mustafa Berberoğlu, Noyan’ın ‘Yıkım kararlarında küçük esnafın üzerine gidilirken, bazıları imtiyazlı bir şekilde yapılarını bitirmişler. Ne kadar gariptir ki, çarpık yapılaşmayla mücadele etmesi gereken İmar Komisyonu üyeleri hakkında bile onlarca yıkım kararı var ama uygulanmamış’ suçlamasına yanıt verdi. Berberoğlu, “Meclis üyeleri sadece yasama yapmakla yükümlüdür. Oysa Encümen karar alır ve uygular. Serdar arkadaşımız bir yıldır Encümen üyesi olarak görev yapıyor. Eğer yıkım kararı varsa neden uygulanmasını sağlamadı. Yoksa görevini eksik mi yaptı” diye sordu. 
BAŞKANIN İKİ DUDAĞININ ARASINDA
Berberoğlu’na yanıt veren Noyan ise, “Mustafa Bey’in sanırım belediyenin işleyişinden pek haberi yok. Biz Encümen üyesi olarak yıkım kararlarının altına imzamızı attık ama bunu uygulamak belediye başkanının görevidir. Sipahioğlu AK Partili, yani sizin partinizden. Bu soruyu ona sormanız daha münasip olur” dedi. Bağımsız Üye Mustafa Küçüker de söz alarak, Noyan’ın, ‘Meclis üyeleri aktif olarak çalışamıyor’ suçlamasına yanıt verdi. Küçüker, “Bu iddiaya katılmıyorum. Çünkü şahsen ben birçok konuda aktif görev alarak belediye gelirlerini artırıcı çalışmalar yaptım” dedi. Noyan ise, “Siz yola Başkan Sipahioğlu ile çıkan bir ekipsiniz. Bu nedenle size tanınan birçok hak maalesef bize tanınmıyor” şeklinde konuştu. Bağımsız Üye Kemal Babaoğlu ise bir yıldır kısıtlı bütçe imkanlarıyla çalışan Alanya Belediyesi’nin önemli işlere imza attığını söyleyerek, “Başkan Sipahioğlu başta olmak üzere tüm birim amirlerine ve belediye çalışanlarına teşekkür ederim” dedi. 
KİMSENİN NOTUNA İHTİYACIMIZ YOK
Yapılan konuşmaların ardından söz alan Belediye Başkanı Hasan Sipahioğlu, konuşmasına, CHP’li Noyan’ın, “Belediye çalışmalarına 10 üzerinden 3 notunu uygun gördük” açıklamasına yanıt vererek başladı. “Kimsenin bize karne notu vermesine ihtiyacımız yok” diyen Sipahioğlu, “Alanya Belediyesi’nin gelirlerini artırmak için çalışmalar yaptık. Seçimde vaat ettiğimiz birçok projenin temelini bir yılda attık. Bizim vatandaştan para tahsil etmek için vergi daireleri gibi banka hesabını bloke etme veya yurtdışına çıkma yasağı koyma gibi yetkilerimiz yok. Olsa da bunu yapmazdık. Hatta vatandaşa tahsilat konusunda hep yardımcı olan bir belediyeyiz. Alanya’da kamu arazisi üzerine kurulu bir tek yapı yok. Alanya’da gecekondulaşma var diyen yalan söyler. Bu nedenlerle bize birilerinin karne notu vermesine ihtiyacımız yok” şeklinde konuştu. 
CHP GRUBU ‘HAYIR’ OYU VERDİ 
Yapılan konuşmaların ardından Alanya Belediyesi’nin bir yıllık faaliyetleri oylamaya sunuldu. AK Parti, MHP ve Bağımsızlar Grubu faaliyet raporuna ‘Evet’ oyu verirken, CHP’li Serdar Noyan, Hürses Ceylan ve Nilüfer Sadullahoğlu ‘Hayır’ oyu vererek faaliyetleri reddettiklerini belirtti. Gündemin ikinci maddesi uyarınca Encümen üyeliği seçimlerine geçildi. AK Parti Grubu Encümen üyesi adayı olarak Kadriye Görücü’yü, Bağımsızlar Grubu ise aynı zamanda ALKOD Başkanı da olan Fevzi Alaaddinoğlu’nu aday gösterdi. MHP ile CHP aday önerisinde bulunmadı. Yapılan gizli oylamada Kadriye Görücü 26, Fevzi Alaadinoğlu ise 25 oy alarak bir yıllığına yeni Encümen üyesi seçildiler. Daha sonra ise gündemin üçüncü maddesi gereği ihtisas komisyonlarının seçimine geçildi. 
KOMİSYONA AKP’LİLER VE BAĞIMSIZLAR SEÇİLDİ
Plan ve Bütçe Komisyonu üyeliği yapacak 5 kişi için her grup kendi adayını önerdi. AK Partililer Hüsnü Akçalıoğlu, Kadriye Görücü ve Rabia Cihan Aydoğan’ı önerirken, Bağımsızlar Grubu Füsun Kısaarslan Dizdaroğlu ve Alper Birer’i, CHP ise Nilüfer Sadullahoğlu’nu önerdi. Yapıla açık oylamada CHP’li Sadullahoğlu 5 oy alınca Plan ve Bütçe Komisyonu üyeliğine AK Parti’den Hüsnü Akçalıoğlu, Kadriye Görücü ve Rabia Cihan Aydoğan, Bağımsızlar Grubu’ndan ise Füsun Kısaarslan Dizdaroğlu ile Alper Birer seçildi. İmar Komisyonu üyeliği için de seçim yapıldı. İmar Komisyonu’na AK Parti’den Serhat Kayış, Mustafa Berberoğlu ve Adil Okur, Bağımsızlar Grubu’ndan ise Kemal Babaoğlu ile Mustafa Küçüker seçildi. CHP Grubu’nun önerdiği Hürses Ceylan ise 5 oy aldığı için komisyona giremedi. 
TAKSİ ÜCRETLERİNE % 10 ZAM GELDİ
Encümen ve ihtisas komisyonu üyeliği seçiminin ardından Alanya Şoförler Odası’nın taksimetre ücretlerine zam talebi bir aylık aradan sonra yeniden müzakereye açıldı. MHP’li İbrahim Görüş, taksici esnafının güç şartlar altında çalıştığını, her ay çeşitli ürünlere zam geldiği için mevcut taksimetre açış rakamının yetersiz kaldığını, bu nedenle zam talebine MHP olarak ‘Evet’ oyu vereceklerini kaydetti. CHP’li Serdar Noyan ise Alanya’da anormal düzeyde ücretsiz servis faaliyetlerinin bulunduğunu, beldelerden gelen dolmuşların ise gece çok geç saatlere dek çalışmasından ötürü taksici esnafının zor şartlarda ekmek parası kazandığını kaydetti. Konuşmaların ardından yapılan oylamada, Şoförler Odası’nın mevcut taksimetre ücretine % 10 zam talebi oy birliği ile kabul edildi. 
BELDE BELEDİYELER RUHSAT VERİYOR
Bu konuda Meclis üyelerine bilgi veren Başkan Sipahioğlu, “Yaptığımız araştırmalara göre Alanya’daki bir taksici her müşteriden ortalama 8 ila 10 TL para alıyor. Mevcut taksimetre açılış ücreti pahalı gibi gözükebilir ama Alanya’da varış mesafeleri çok kısa. Bu rakamları İstanbul veya Ankara gibi büyükşehirlerle kıyaslamamak gerek. Ayrıca ücretsiz servis konusunda geçtiğimiz yıl 9 bin TL ruhsat ücreti şartı koyduk. Bunu caydırıcı olması için yaptık. Ama bazı belde belediyeleri bazı işletmelerin ücretsiz servislerine ruhsat veriyor. Asıl sorun buradan kaynaklanıyor. Bunu nasıl engelleriz, onu bilemiyorum” dedi. 
BELEDİYEDE USÜLSÜZ HARCAMA YOK
Öte yandan geçtiğimiz yılın son aylarında kurulan Denetim Komisyonu adına konuşan Kadriye Görücü, komisyonun 8 defa toplandığını, Alanya Belediyesi’nin 2009 yılına ait gelir ve giderlerini incelediğini ve yasal olmayan hiçbir unsura rastlamadıklarını bildirdi. Meclisin son bölümünde AK Parti Grubu’nun önerisi gündeme alındı. Eski Hastane Caddesi’ne Başbakan Yardımcısı ve Devlet Bakanı Bülent Arınç’ın Alanyalı olan annesi merhum Sevdiye Arınç’ın isminin verilmesi talebini Meclis üyelerine okuyan Başkan Sipahioğlu, “Bence mevcut bir caddenin ismini değiştirmek yerine numaralı olan bir caddeye bu ismi vermemiz daha uygun olur. Bu konuda Sokak İsim Tespit Komisyonu bir araştırma yapsın, bize bilgi versin” dedi. Yapılan oylamada, Sevdiye Arınç isminin Alanya’daki bir caddeye verilip verilmeyeceği konusunda Sokak İsim Tespit Komisyonu’nun araştırma yapması oybirliği ile kabul edildi. 
O BİZİM DEĞİL ALTSO’NUN PROJESİ
Öte yandan gündem dışı öneriler bölümünde söz alan AK Parti Grup Başkanı Mustafa Berberoğlu, Ermeni Soykırımı Yasa Tasarısı’nı kabul eden Bulgaristan’ın Vidin kentiyle olan kardeş şehir ilişkilerinin bitirilmesini önerdi. Başkan Sipahioğlu ise Vidin ile kardeş şehir ilişkisinde olmadıklarını, Vidin ile sadece Avrupa Birliği projesi kapsamında işbirliği içerisine girildiğini, bunu da ALTSO’nun Alanya’ya getirdiğini belirterek, “Bu konuda ALTSO daha çok bilgi verebilir. Vidin konusunda ALTSO’dan bilgi alırsanız daha isabetli olur” şeklinde konuştu. Yapılan konuşmaların ardından Alanya Belediye Meclisi’nin Mayıs ayı toplantısının 4 Mayıs 2010 Salı günü saat 14.00’de toplanmasına karar verildi. 


DİM WEB TV UYGULAMASINI İNDİRDİNİZ Mİ?

Haberleri ve canlı yayınları ile gündemi belirleyen
Alanya'nın yeni nesil televizyonu DİM WEB TV izlemek artık çok kolay. 

Samsung, LG vb android telefonlar için Google Play Store'dan
iPhone telefonlar, iPad ve iPod'lar için AppStore'dan indirebilirsiniz.
İyi Seyirler.


banner355
Son Güncelleme: 13.12.2012 14:58
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat!. Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner452

banner457

banner449

English Russian

banner459

banner381

banner344

banner386

banner349