İşte CHP'nin 'kriz' reçetesi

CHP Yönetim Kurulu Üyesi olan turizmci Levent Benal, Alanya ve Türk turizminin Rus krizinden en az hasarla nasıl kurtulacağına yönelik önlem paketlerini açıkladı

İşte CHP'nin 'kriz' reçetesi
banner404
Haber: Alper KUTAY
CUMHURİYET
Halk Partisi (CHP) İlçe Teşkilatı'nın Turizmden Sorumlu Başkan Yardımcısı Levent Benal, Rus uçağının düşürülmesi sonrası yaşanan süreci ve bunun 2016 turizm sezonuna yansımalarını değerlendiren bir basın açıklaması yaptı. Turizm sektörünün, krizden dolayı büyük ticari kayıplara neden olacağı konusunda endişeli olduğunu vurgulayan Benal, açıklamasında şu ifadelere yer verdi: "Son günlerde erken satış rezervasyonlarında beklenen satışların ciddi oranlarda düşüşü, krizin sadece Rusya ile sınırlı kalmayacağı, Avrupa'da son dönemde yaşanan global terör eylemlerinin, buradan gelecek turist trafiğinde de ciddi sorunlarının yaşanabileceğinin sinyallerini vermektedir. Başta, Rus devleti tarafından açıklanan ve karşılıklı devam eden bir dizi önlemler neticesinde kısa vadede ilişkilerin düzelmeyeceği anlaşılmaktadır.
'RUS KRİZİ HEMEN AŞILAMAZ'
En son İsrail ile yaşadığımız Mavi Marmara krizi beş yılını doldurdu. Buradan yola çıkarak, Rus krizinin çok yakın bir vadede çözüme kavuşacağını beklemek büyük bir iyimserlik olacaktır. Bu yüzden kriz önlemlerimizi ve planlarımızı bu doğrultuda yapmamız gerekiyor. Yılda yaklaşık 3.5 milyon Rus ülkemizi ziyaret ediyor, toplamda ise yaklaşık 2.9 milyar dolar harcama yapıyor. 2016 yaz sezonunda Rusya'dan ülkemizi ziyaret edecek turist sayısında ciddi kayıplar bekleniyor. Bu açığı kapatabileceğimiz bir başka ülke/ülkeler maalesef kısa vadede gözükmüyor. Rusya'ya yapılan yaş meyve ve sebze ihracatındaki kayıp da yaklaşık 800 milyon dolardır.
'AYAĞINIZI YORGANINIZA GÖRE...'
Bu durgunluğun Alanya ve Türkiye'ye maliyeti ise 6.5 milyar dolar olacaktır. Rus ve Suriye krizi, Musul hadisesi, içeride ve dışarıda yaşanan terör olayları, 2016 yaz sezonunun ve devamının çok çetin geçeceğinin önemli emareleridir. Yabancı tur operatörleri önlem olarak otellerden yüzde 40'lara varan indirim taleplerinde bulunmaktadır. Bu noktada tüm yatırımcıların ve işletmecilerin çok dikkatli olmaları, zorunlu olmayan harcamalarda bulunmamasını, ya da ertelemelerini önemle vurgulamak isteriz. Bu kış açık kalmayı planlayan birçok otelin bölgemizde kararlarını değiştirdiklerini ve kapattıklarını üzülerek izliyoruz.
CHP olarak AKP Hükümeti'ni, bağlı olarak Kültür ve Turizm Bakanlığı'nı acilen önlem almaya davet ediyoruz. Sektörümüzde zaman kavramı çok önemlidir. Geç ve efektif alınmayan önlemler bir fayda sağlamayacaktır.
İŞTE CHP'NİN KRİZ ÖNERİLERİ
Alınabilecek acil önlem planları ile ilgili bazı önerilerimizi şu şekilde sıralayabiliriz. Çiftçinin kullandığı mazot, gübre ve zirai ilaçların KDV'leri düşürülmelidir. Yaş sebze ve meyve ihracatı için  yeni pazarlar yaratılmalıdır. İnşaat ve emlak sektörü için yeni pazarlar yaratılmalı, yükselen pazarlar olan İran, Ukrayna ve Ortadoğu için özel sektörle birlikte ciddi bir tanıtım planlaması yapılmalıdır. Krizden direkt etkilenen turizm, tarım ve inşaat sektöründe yaşanan/yaşanabilecek finansal problemlerin çözümünde birtakım kredi yapılandırmaları yoluna gidilmelidir. Tur operatörlerinin 400 bin yolcu getirmeleri mukabilinde verilecek kredilerdeki yolcu kotasının daha aşağıya çekilmesi akılcı ve daha çok operatöre yansıması açısından etkin olacaktır. Yerli ve basiretli çalışan tur operatörlerinin, özellikle bu kriz ortamında desteklenmesi çok doğru bir karar olacaktır.
ALTAV BÜTÇESİNE İMALI ELEŞTİRİ
Tanıtım her zamankinden daha çok önem kazanmıştır. Önümüzdeki sezon yeni pazarlar yaratmada ya da kayıpları telafi açısından potansiyel görülen ülkelerde ciddi, efektif tanıtım çalışmaları yapmak gerekmektedir. Özellikle Almanya, İran, İskandinav ülkeleri, Hollanda, Ukrayna, Türki Cumhuriyetler ilk etapta aklımıza gelen başlıca ülkelerdir. Turist güven, huzur ve barış ortamı ister. Bunların olmadığı hiçbir ülkeye gitmek istemeyecektir. Bir umut olarak düşünülen yerli pazar maalesef şu an beklenenin yüzde 20 altında kayıpla devam etmektedir. Yerelde uzun zamandır bahsi geçen 6 adet golf sahasının akıbeti ne durumdadır? Bölgenin toplam kalitesine katkı sağlayacak bu yatırımlar ne zaman faaliyete geçecektir?
'KIŞ TURİZMİ UMUDU YİNE FİYASKO'
Yerli turizm için bir alternatif olan Akdağ Projesi neden henüz hayata geçmemektedir? Arz talep dengesi arz lehine bozulmuştur. Artık 4. ve 5. bantta otel yatırımlarına müsaade etmek yerine, farklı, sektörle ilintili diğer yatırımlar, turizm okulları, temalı parklar ve hastaneler teşvik edilmelidir. Yerelde tanıtımın tek adresi olan Alanya Tanıtım Vakfı'nın (ALTAV) gerekli mali yapıya kavuşturulması ve profesyonel bir kadronun eline teslim edilmesi yerinde olacaktır. Mevcut durumdaki mali yapıyla, birbirinin tekrarı cılız fuar denemeleriyle sınırlı kalacaktır. Bir turizm devi olan Thomas Cook'un, İngiltere'de Star Wars filmiyle eşzamanlı ve öncesinde gösterime giren tanıtım filmine yapılan yatırım sadece 1 milyon pounddur. Bir tur operatörü bunu yapabiliyorsa, Türkiye neden yapamasın, hele ki böyle bir kriz ortamında."

Güncelleme Tarihi: 23 Aralık 2015, 00:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner516

banner470

banner452

banner449

banner481

banner472