banner516

banner470

banner452

banner449

banner481

banner472

banner479

İşte C. Başkanlığı seçimine ilişkin alınacak tedbirler

Antalya Valiliği, Ağustos ayında yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimine ilişkin merkez ve tüm ilçelerde alınacak tertip ve tedbirleri açıkladı

POLİTİKA 22.07.2014, 18:35 22.07.2014, 18:19
İşte C. Başkanlığı seçimine ilişkin alınacak tedbirler
banner404

 ANTALYA Valiliği, Cumhurbaşkanlığı seçiminin başlangıcından bitimine kadar Antalya ili mülki hudutları dâhilinde kamu güvenliği ve huzurun sağlanması ile yasadışı eylem ve işlemlerin önlenmesi, seçimin ülke genelinde huzur içinde yapılmasına ilişkin tertip ve tedbirler alınacağını duyurdu. Vali Sabahattin Öztürk imzasıyla yayımlanan duyuruya göre, güvenlik birim amirleri ve lüzum görülecek diğer yetkililerin katılımıyla seçim güvenliği toplantıları yapılarak, seçimle ilgili istek ve ihtiyaçlar tespit edilecek ve imkânlar ölçüsünde bu ihtiyaçlar karşılanacak. Bu toplantıda görev alanları ve sorumlular belirtilmek suretiyle seçim güvenlik planları hazırlanacak, güvenlik tedbirleri planlanırken, gerekiyorsa komşu illerle koordinasyon sağlanacak.

PERSONEL EĞİTİMDEN GEÇİRİLECEK
Başta güvenlik güçleri olmak üzere seçimlerde görev alacak personelin seçimle ilgili mevzuat, Yüksek Seçim Kurulu'nun ilgili kararları ve uygulamaya ilişkin diğer hususları kapsayacak şekilde hizmet içi eğitime tabi tutulmaları ilçeler dâhil sağlanacak. Seçim süresince kamu görevlileri ve güvenlik güçleri, idarenin tarafsızlığını zedeleyici tutum ve davranışlardan kaçınacak. Cumhurbaşkanı adaylarının ilgili mevzuatı çerçevesinde propaganda ve benzeri çalışmalar yapmaları ve seçmenlerin oylarını serbestçe kullanmaları için gerekli tedbirler alınacak. Cumhurbaşkanı adaylarının katılacakları toplantı ve gezilerde güvenliklerinin sağlanması için gerekli tedbirler alınacak ve uygulanacak. Seçimlerde kullanılacak oy pusulalarının basıldığı yerlerde ve basılmış pusulaların seçim kurullarına intikali sırasında gerekli güvenlik önlemleri alınacak.
SEÇİM GÜNÜ ALKOL SATIŞI YASAK
Oyların sayımı ve dökümü tamamlandıktan sonra düzenlenen tutanaklar ile sandık ve torbaların ilgililer tarafından il ve ilçe seçim kurullarına nakli sırasında emniyet, jandarma ve sahil güvenlik birimleri koordineli bir şekilde, güzergâhta güvenlik tedbirlerini alacak ve bu tedbirler önceden planlanarak, sandıkların güvenlik içerisinde nakilleri sağlanacak. Cumhurbaşkanlığı seçim döneminde seçimlere gölge düşürücü faaliyetleri amaçlayan propaganda, baskı yoluyla seçmenin kararını değiştirme, engelleme ve psikolojik baskı amacıyla kitlesel eylemlere başvurma gibi faaliyetlere karşı elde edilecek istihbarat bilgileri değerlendirilerek tüm tedbirler alınacak. Oy verme günü bütün umumi eğlence yerleri oy verme süresince kapalı tutulacak, eğlence yeri niteliğine haiz lokantalarda sadece yemek verilmesine müsaade edilecek.
Yorumlar (0)