İşte Antalya'da ilk kez vekil olan isimler

Antalya'dan çıkan 16 milletvekilinden 7'si ilk kez meclis sıralarında oturacak. 9 isim en az bir kez seçilmiş milletvekillerinden oluştu

İşte Antalya'da ilk kez vekil olan isimler
banner404

Haber: Alper KUTAY

MİLLETVEKİLİ sayısının 600'e çıkmasının ardından Antalya'nın 14 olan milletvekili sayısı 16'ya çıktı. 24 Haziran Pazar günü gerçekleştirilen seçimlerde Ak Parti 6, CHP 5, İyi Parti 3, MHP ve HDP 1'er milletvekilini Antalya'dan Ankara'ya gönderdi. 16 milletvekilinden 7'si ilk kez meclisin yoluna tutacak. Ak Parti'de önceki dönemde de vekil olan Mevlüt Çavuşoğlu, Mustafa Köse, Sena Nur Çelik, İbrahim Aydın ve Atay Uslu yeniden seçilen tecrübeli isimler oldu. Daha önce DYP'den milletvekili seçilmiş olan Kemal Çelik de bu kez Ak Parti 6. sıradan milletvekili seçildi. Ak Parti'deki 6 isim de tecrübelilerden oluştu.
BAYKAL’IN SAĞLIK DURUMU İYİ
5 milletvekili çıkaran CHP'de, Antalya'nın en tecrübeli ismi eski genel başkan Deniz Baykal oldu. İlk kez 1973'te meclise giren Baykal, 11 dönemdir meclisin çatısı altında bulunuyor. Baykal, sağlık durumu el verdiği takdirde en yaşlı üye sıfatıyla meclisin ilk oturumunu yönetecek. CHP'nin ikinci tecrübeli ismi ise yeniden vekilliğe seçilen Genel Başkan Yardımcısı Çetin Osman Budak oldu. CHP'de Rafet Zeybek, Aydın Özer ve Cavit Arı ilk kez meclise giren isimler oldu. MHP'den milletvekili seçilen Abdurrahman Başkan da 7 Haziran 2015 genel seçimlerinde meclise girmişti.
EN GENÇ VEKİL SENA NUR ÇELİK
Antalya'yı bu dönemde de önceki dönem olduğu gibi sadece iki kadın vekil temsil edecek. Ak Parti'de Sena Nur Çelik yeniden meclise girerek Antalya'da partisinin tek kadın milletvekili oldu. Antalya'nın ikinci kadın milletvekili de İyi Parti'nin 3 milletvekilinden biri olan Tuba Vural Çokal. Geçen dönem olduğu gibi bu dönemde de Antalya'dan 5 vekil çıkartabilen CHP'de yine kadın milletvekili yer bulamadı. Antalya'da 3 dönemdir CHP'nin 6. sıra milletvekili adayı olan avukat Figen Albuga Çalıkuşu, bu seçimde de meclis dışında kaldı. CHP, 83 yıldır Antalya'da kadın vekil çıkartamıyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner495

banner516

banner470

banner452

banner449

banner518

banner481

banner472