banner468

‘Havaalanını ben açacağım’

AKPM Başkanı seçildikten sonra ilk kez geldiği Alanya’da davul zurnayla karşılanan Mevlüt Çavuşoğlu, önce anne ve babasının elini öptü. Kaymakamlık ve Belediye Başkanlığını ziyaret eden Çavuşoğlu, belediye sarayı arkasında halka hitaben yaptığı konuşmasında, “Havaalanı konusunda endişe etmeyin, çünkü orayı en kısa sürede kendi ellerimle ben açacağım” dedi.

‘Havaalanını ben açacağım’

AKPM Başkanı seçildikten sonra ilk kez geldiği Alanya’da davul zurnayla karşılanan Mevlüt Çavuşoğlu, önce anne ve babasının elini öptü. Kaymakamlık ve Belediye Başkanlığını ziyaret eden Çavuşoğlu, belediye sarayı arkasında halka hitaben yaptığı konuşmasında, “Havaalanı konusunda endişe etmeyin, çünkü orayı en kısa sürede kendi ellerimle ben açacağım” dedi.

04 Şubat 2010 Perşembe 00:00
‘Havaalanını ben açacağım’
banner404
AVRUPA Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) Başkanı ve AK Parti Antalya Milletvekili Mevlüt Çavuşoğlu, kendisinin AKPM Başkanı seçildiği oylamada, muhalefete mensup Türk milletvekillerinin tutumuyla ilgili, “Avrupa Konseyi'nde, özellikle parti içindeki seçimi kazandıktan sonra, ertesi gün mecliste görüşülen rapor, bizim önümüzü kesmek için mevcut başkanın görev süresini 3 yıla çıkarma girişimiyle ilgili oylamalara baktığınız zaman neyin ne olduğunu orada görürsünüz” dedi. 
VALİ YÜKSEL’E TEŞEKKÜR ZİYARETİ
Mevlüt Çavuşoğlu, AKPM Başkanı seçildikten sonra ilk kez geldiği Antalya'da, Vali Alaaddin Yüksel, Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın, Antalya İl Jandarma Alay Komutanı Jandarma Kurmay Kıdemli Albay İsmail Ekici, Alanya Belediye Başkanı Hasan Sipahioğlu, bürokratlar, partililer ve ailesi tarafından Antalya Havalimanı apronunda karşılandı. Çavuşoğlu, daha sonra Antalya Valisi Alaaddin Yüksel'i makamında ziyaret ederek, bir süre görüştü. 
BAŞBAKANIM GEREKENİ ZATEN SÖYLEDİ
Görüşmede konuşan Mevlüt Çavuşoğlu, 61 yıldan bu yana AKPM'ye Viyana'nın doğusundaki bir ülkeden ilk kez bir başkan seçildiğine işaret ederek, AKPM Başkanı seçilmesinden ötürü Türkiye ve Antalya adına gurur ve onur duyduğunu ifade etti. Çavuşoğlu, bir gazetecinin, AKPM Başkanı seçildiği oylamada muhalefet partilerinin tutumuna ilişkin bir soru üzerine, konuyla ilgili gerekli açıklamaları Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın yaptığını hatırlattı. Bu konudaki tartışmalara girmek ve yorum yapmak istemediğini ifade eden Çavuşoğlu, şunları söyledi: “Ama Avrupa Konseyi'nde, özellikle parti içindeki seçimi kazandıktan sonra, ertesi gün mecliste görüşülen rapor, bizim önümüzü kesmek için mevcut başkanın görev süresinin 3 yıla çıkarma girişimiyle ilgili oylamalara baktığınız zaman neyin ne olduğunu orada görürsünüz. Onun için fazla bir yorum yapmak istemiyorum.” 
BAYKAL VE BAHÇELİ KUTLAMADI
Çavuşoğlu, AKPM Başkanı seçilmesinden sonra muhalefet partisi liderlerinin kendisini kutlayıp kutlamadıklarına ilişkin soru üzerine de şu yanıtı verdi: “Mustafa Sarıgül bir inisiyatif başlattı, onu sayarsak Sarıgül ve eski SHP Genel Başkanı Murat Karayalçın'dan mesaj geldi. Onun dışında Türkiye'de hiçbir muhalefet parti liderinden mesaj gelmedi. Bunun yanında Fransa'dan Devlet Başkanı'ndan, bakanlardan, Azerbaycan'dan, Ermenistan'dan, Filistin'den mesajlar geldi. Hepsi bir Türk'ün AKPM'ye başkan olmasından duydukları memnuniyeti dile getirdiler. Kazakistan Devlet Başkanı Nazarbayev ayrıca davet etti. Mart ayında Kazakistan'a bir ziyaretimiz olacak. Türkiye'de bu iki liderin dışında herhangi bir muhalefet liderinden bir mesaj gelmedi.” 
AKPM’NİN ÖNEMİNİ ANLAYAMADILAR
Çavuşoğlu, muhalefet liderlerine kırgın olup olmadığı sorusuna da, “Kırgınlığım niye olsun? Belki bunun önemini anlayamamışlardır. Belki dar çerçevede, kısır siyaset anlayışı içinde görmüşlerdir ama AKPM'de 47 ülkenin desteğini aldık. Sayın Cumhurbaşkanı ve Başbakanımızın desteğini aldık. Dolayısıyla onların da kendi tercihleridir” cevabını verdi. Mevlüt Çavuşoğlu, önceki gün TBMM'de yaşanan tartışmalar ve Başbakan ile eşine yönelik sözlerin hatırlatılması üzerine, bu tartışmaları doğru bulmadığını kaydetti. 
TBMM’DE ÇİRKİN BİR KAVGA OLDU
AKPM'de 7 yıldır görev yaptığını hatırlatan Çavuşoğlu, bugüne kadar AKPM'de hiçbir milletvekiline konuşurken sataşma bile olmadığını vurguladı. Siyaseti halkın istediği gibi yapmak gerektiğinin altını çizen Çavuşoğlu, şöyle devam etti: “Türkiye'de halk, televizyonda bu tabloları görmek istemiyor. Özellikle siyasete, peygamberimiz gibi, dinimiz gibi önemli değerlerimizi alet etmememiz lazım. Birbirimize saldırırken bunları kullanmamamız lazım. Peygamberimiz ve dinimizin siyasetin dışında tutulması lazım. Biz buna hep özen gösterdik. 
HANIMEFENDİYE SAYGISIZLIK YAPTILAR
Hatta partimize ''Ilımlı İslami'' ya da ''İslami parti'' demelerine hep karşı çıktık. Çünkü dinler partilere ad olarak bile verilmemeli. Siyasette herkes hata yapabilir ama eleştirileri yaparken peygamberimiz ve yüce dinimizle bağlantı kurulması doğru değil. Böyle bir tartışmanın başlatılması bana göre son derece ölçüsüz bir davranış oldu. Siyasette biz her zaman, her ortamda düşüncelerimizle, fikirlerimizle, yapılanla yapılmayanla ilgili birbirimize eleştiri yapabiliriz. Bunu yaparken, hepimiz birbirimizin ailesine, eşine, çoluğuna çocuğuna saygı gösteririz. Dolayısıyla liderlerin eşlerine, hanımefendilere, ailesine dil uzatmak çok çirkin bir davranış.” 
ERDOĞAN VE GÜL TAM DESTEK VERDİ
AKPM Başkanı seçilmesinin bir devlet ve hükümet projesi olduğuna değinen Çavuşoğlu, seçim sürecinde Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Devlet Bakanı ve Baş Müzakereci Egemen Bağış ile Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun büyük desteklerini gördüğünü bildirdi. Çavuşoğlu, Cumhurbaşkanı Gül'ün seçim sürecinde çok çalıştığını ve yakından takip ettiğini belirterek, şunları kaydetti: “10 yıl orada (AKPM) görev yapan Cumhurbaşkanımızın fikirleri ve önerileri, dostluklarının çok faydasını gördük. Bu süreç başladıktan sonra lobi çalışmalarında Devlet Bakanımız ve Baş Müzakerecimiz Egemen Bağış ile Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu destek oldu. 
ANTALYA’YA ÇOK AZ GELEBİLİYORUM
Elbette Türkiye güçlü olmasaydı, ekonomik yapısı, sosyal yapısı, eğitim yapısı, sağlık yapısı gelişmemiş, Türkiye bu konularda ilerlemiş olmasaydı Türkiye itibarlı olmazdı. Daha önemlisi Türkiye son yıllarda dış politikada Türkiye'yi sadece ülkesinde lider ülke yapmadı, özellikle uluslararası örgütlerde çok saygılı ve etkin bir ülke yaptı. Avrupa Konseyi ve AKPM'de bunun faydasını çok gördük ve çok faydalandık. Ben 7 yıldır belki Antalya'ya daha az geldim ama 7 yıldır orada büyük emeğimiz var.” 
AVRUPA ARTIK TÜRKİYE’Yİ TANIDI
AK Parti iktidarı döneminde AKPM'nin 5 toplantısının Antalya'da yapıldığına işaret eden Çavuşoğlu, AKPM'nin 150 milletvekilinin Antalya'ya getirildiğini, Antalya'ya gelen her milletvekilinin Türkiye'ye, Türk siyasetçisine bakış açısının değiştiğini belirtti. AKPM Başkanı seçilmesinin Türkiye için önemli olduğu kadar Avrupa Konseyi'nin tüm üye ülkeleri için önemli olduğuna değinen Çavuşoğlu, “Bunu Avrupa Konseyi üyesi devletlerin başkanlarından gelen mesajlar ve telefonlarda görüyoruz. O ülkelerden gelen ziyaret davetlerinden görüyoruz. Fransa başta olmak üzere hemen hemen tüm üye devletlerden ziyaret davetleri gelmeye başladı. Bunu çok önemsiyoruz. Üye olmayan komşu ülkelerden, Kazakistan'dan, Tunus ve Fas'tan, üye olmayan diğer ülkelerden de büyük ilgi olduğunu görüyoruz. Üye olmayan ülkelerden, bu kuruluşun içine bir şekilde girmek istediklerini belirten mektuplar almaya başladık” diye konuştu. 
DAVUL ZURNAYLA KARŞILANDI
AKPM Başkanı seçilmesinden ötürü, Türkiye'nin komşuları ve Türk devletlerinin beklentilerinin çok fazla olduğunu da anlatan Çavuşoğlu, “Bu beklentiyi karşılamak için çalışmamız lazım” dedi. Çavuşoğlu ve beraberindekiler daha sonra Alanya’ya doğru yola çıktı. Çavuşoğlu, Okurcalar beldesi girişinde yüzlerce partili ve arkadaşı tarafından davul ve zurnayla karşılandı. AKPM Başkanı seçildikten sonra ilk defa Alanya'ya gelen Çavuşoğlu’nu karşılamaya gelen yaklaşık 500 kişilik grup, Antalya-Mersin yolunu kısa süreliğine trafiğe tıkadı. Konvoyla gelen Çavuşoğlu, yolun trafiğe kapanmasına engel olmak istedi, ancak sevenleri el sıkışmak isteyince izdihama neden oldu. 
ANNESİYLE UZUN SÜRE HASRET GİDERDİ
Sevgi seliyle karşılaşan Çavuşoğlu, burada vatandaşların tebriklerini kabul ettikten sonra doğup büyüdüğü Türkler beldesine geçerek önce anne ve babasının elini öptü, akrabalarıyla hasret giderdi. 8 kardeş olan Çavuşoğlu, küçük yeğenlerini kucaklayarak sevdi. Annesi, babası, kardeşleri ve yeğenleriyle evinin önünde fotoğraf çektiren Çavuşoğlu, annesi Fatma Çavuşoğlu'nun da duasını aldı. Fatma Çavuşoğlu, oğlu makam aracıyla hareket edinceye kadar dua okudu. 
CHP VE MHP BENİ KUTLAMADI
Çavuşoğlu, daha sonra Alanya Kaymakam Vekili İsmail Gültekin'i ziyaret etti. Kaymakama desteklerinden dolayı teşekkür eden Çavuşoğlu, gazetecilerin sorularını cevapladı. Çavuşoğlu, AKPM Başkanı olduktan sonra MHP ve CHP'nin kendisini tebrik etmemesini yadırgadığını söyledi. Bununla ilgili bir basın toplantısı düzenleyeceğini belirten Çavuşoğlu, “AKPM Başkanlık seçiminde beni 40 ülke destekledi. AKPM'nin Türkiye'ye ihtiyacı vardı. Türkiye'nin ve bizden yardım bekleyen diğer ülkelerin sorunlarını çözmek için oradayız” dedi. 
GALATASARAY DA BENİM GİBİ AVRUPALI OLDU
Türkiye'nin önünün açılabilmesi için Anayasa değişikliğinin şart olduğunu belirten Çavuşoğlu, her zaman desteğe açık olduğunu ifade etti. Gazetecilerle futbol muhabbeti de yapan Çavuşoğlu, aslında koyu bir Fenerbahçeli olduğunu, ancak kendisi gibi Avrupa'ya açılan Galatasaray takımını da her zaman desteklediğini söyledi. Kaymakamlık ziyaretinden sonra Alanya Belediye Başkanı Hasan Sipahioğlu'nu ziyaret eden Çavuşoğlu, burada toplanan Alanyalılara hitap etti. 
SİPAHİOĞLU GEMİ MAKETİ HEDİYE ETTİ
Konuşması sık sık 'Çavuşoğlu sen bizim her şeyimizsin' tezahüratlarıyla kesilen Milletvekili Çavuşoğlu, Avrupa'da artık bir Türk'ün olduğunu belirerek, “Cumhurbaşkanımız Abdullah Gül başta olmak üzere Başbakanımız bana adeta açık çek verdiler. Adaylığına bile cesaret edemediğimiz yerde başkan olduk. Türkiye ve bizi lider ülke konumunda gören, bizden yardım isteyen ülkelerin sorunlarının çözüm mercii olacağız” diye konuştu. Çavuşoğlu daha sonra Başkan Sipahioğlu’nun makam odasına geçerek Sipahioğlu ile bir süre sohbet etti. Meslek odası başkanları, belde belediye başkanları ve çok sayıda partilinin de hazır bulunduğu görüşme sırasında Başkan Sipahioğlu AKPM Başkanı Çavuşoğlu’na bir Alanya gravürü bir de Yalloz adı verilen el yapımı tahta maket bir gemi hediye etti. 
KERİM KILINÇ PARTİDE KUTLADI
Çavuşoğlu belediyenin anı defterine duygularını yazdıktan sonra AK Parti İlçe Teşkilatı’na geçti. Kapıda AK Parti İlçe Başkanı Hüseyin Güney, İl Yöneticisi Kerim Kılınç ve yüzlerce partili tarafından karşılanan Çavuşoğlu’na Kadın Kolları Başkanı Mine Karagöz tarafından bir buket çiçek verildi. Teşkilat bürosunda kendisini bekleyen partililere hitaben bir konuşma yapan Çavuşoğlu, “Bu başarı Alanya’nındır, Türkiye’nindir. Bana gerek Fransa’da gerekse dualarıyla burada destek veren tüm dost, akraba ve hemşerilerime içten teşekkürlerimi sunarım” dedi. AK Parti İlçe Başkanı Hüseyin Güney ise Çavuşoğlu’na, üzerinde AK Parti ve Avrupa Birliği logolarının olduğu gümüş bir tabak hediye etti. Çavuşoğlu daha sonra Antalya ve Galatasaray spor kulüpleri arasında oynanacak Ziraat Türkiye Kupası maçını izlemek üzere Antalya’ya gitti. 

DİM WEB TV UYGULAMASINI İNDİRDİNİZ Mİ?

Haberleri ve canlı yayınları ile gündemi belirleyen
Alanya'nın yeni nesil televizyonu DİM WEB TV izlemek artık çok kolay. 

Samsung, LG vb android telefonlar için Google Play Store'dan
iPhone telefonlar, iPad ve iPod'lar için AppStore'dan indirebilirsiniz.
İyi Seyirler.


banner355
Son Güncelleme: 26.12.2012 13:41
Anahtar Kelimeler:
havaalanını açacağım
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat!. Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner452

banner457

banner449

English Russian

banner459

banner381

banner344

banner386

banner349