‘Halk fakirliğe sürükleniyor’

CHP Antalya Milletvekili Budak, “16 yıldır iş başında bulunan Ak Parti iktidarı, ülkeye yaşattığı ekonomik iflasın bedelini emekçi ve sabit ücret alan kesimlere ödetmeye çalışıyor” dedi

‘Halk fakirliğe sürükleniyor’
banner404

TÜRKİYE’NİN dünyada işçi haklarının en kötü olduğu 10 ülke arasında olduğunu ifade eden Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak, “İşçi sınıfı zaten düşük olan ücretleri ile banka kredilerine muhtaç haliyle bu bedeli her gün ödüyor. Şimdi bir de ekonomik kriz bahanesiyle, işsizlik tehdidi Demokles’in kılıcı gibi emekçi sınıfının üstünde sallanıyor” dedi. Budak, CHP Antalya İl Başkanı Ahmet Kumbul ile birlikte DİSK’e bağlı Devrimci Turizm İşçileri Sendikası’nı ziyaret etti.

‘İŞÇİNİN EMEĞİ HİÇE SAYILIYOR’

Dev Turizm İş Genel Başkanı Mustafa Safvet Yahyaoğlu ile görüşen Budak, yaşanan ağır ekonomik krize dikkati çekti. Budak, “Dış borçlanmaya dayalı büyüme ile ülkede kentler yağmalanmış, doğa tahrip edilmiş, alınan borçlar betona gömülmüş, tüketiciler de borçlandırılarak ülkede sahte bir saadet ortamı yaratılmıştır. Ekonomideki bu hataların yanında tek adam rejiminin de egemen olmasıyla bu sahte cennet yerini karanlık bir tabloya bıraktı. Çok ağır sonuçları olacak bir dönemden geçmekteyiz. Her zamanki gibi bu ağır sonuçları işçiye, emekliye, esnafa ve sabit ücretle geçinen kesimlere ödetmeye çalışan bir iktidar var. Oysa emekçiler ve dar gelirliler bu bedeli tam 16 yıldır ödüyor” dedi.

‘İŞÇİ KREDİYE MUHTAÇ HALDE’

Türkiye’nin dünyada işçi haklarının en kötü olduğu 10 ülke arasında olduğunu savunan Budak, “İşçi sınıfı zaten büyük bedeller ödemiştir. Düşük ücretler nedeniyle ancak borçla yaşayabilen ve banka kredilerine bağımlı bir işçi sınıfı yaratılmıştır. Bu sezon turizm verilerine göre dolu dolu bir turizm sezonu geçirilmesine karşın bu dönemin sektörde görev yapan işçilere bir faydası olmadı. Zaten düşük ücrete mahkum olan işçiler bir de zam furyası ile açlık sınırının altında yaşama mücadelesi veriyor. Yüksek enflasyon karşısında, başta asgari ücret olmak üzere tüm ücretlerin enflasyon oranında artırılmasını, böylece alım gücü erimesinin önüne geçilmesini istiyoruz” diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner516

banner470

banner452

banner449

banner481

banner472

banner479