banner516

banner470

banner452

banner449

banner481

banner472

banner479

Gül: Herkes yargıya sonuna kadar güvensin

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Alman Focus dergisine yaptığı açıklamayı eleştirerek, "Kalkıp 'Türkiye'de vatandaşlarımızın can ve mal güvenliği' yok diye bir ifade etmek, asla Türkiye Cumhuriyeti vatandaşına yakışır bir ifade değildir. Bir ana muhalefet partisi lideri konumunda olan birisinin söylemeyeceği bir sözü, Türk siyasi hayatında duyduk." dedi

POLİTİKA 11.08.2017, 14:56
Gül: Herkes yargıya sonuna kadar güvensin
banner404

ADALET Bakanı Abdulhamit Gül, Gaziantep Büyükşehir Belediyesince yaptırılan Gaziantep Su ve  Kanalizasyon İdaresi (GASKİ) Hacıbaba Su Arıtma Tesisi'nin açılışına katıldı.

Burada konuşan Gül, Türkiye'de herkesin birinci sınıf ve bir tarağın  dişleri misali eşit olduğunu söyledi.

Hükümetin şu ana kadar hiçbir gerekçeyle etnik ve dinsel açıdan bir  ayrım yapmadığını ve bundan sonra da yapmayacağını vurgulayan Gül, 80 milyon  vatandaşın canı, malı ve emniyetinin devletin güvencesi altında olduğunu  kaydetti.

Gül, CHP'nin Türkiye'yi her fırsatta dış ülkelere şikayet ettiğini ve  bunun doğru bir tutum olmadığını dile getirerek, şöyle devam etti:

"Kalkıp 'Türkiye'de vatandaşlarımızın can ve mal güvenliği yok' diye  bir ifade etmek asla Türkiye Cumhuriyeti vatandaşına yakışır bir ifade değildir.  Bir ana muhalefet partisi lideri konumunda olan birisinin söylemeyeceği bir sözü,  Türk siyasi hayatında duyduk. Türkiye Cumhuriyeti'ndeki demokrasi hayatında hiç  bir şekilde bunun örneği yoktur. İlk defa bir ana muhalefet partisi lideri çıkıp  kendi ülkesini dünyaya şikayet etmiştir. Can mal güvenliği olmasaydı tek başına  buradan çıkıp şuraya kadar gidiyorsun. Senin canının güvenliğini kim sağladı.  Türkiye Cumhuriyeti sağlamadı mı? 80 milyon vatandaşımız can mal güvenliği için emniyetiyle, polisiyle, askeriyle, hakimiyle, savcısıyla, bu devlet, bu hükumet,  vatandaşlarımızın can ve mal güvenliği için gece gündüz çalışmıyor mu?  İnsanımızın canının, malının güvenliği için çırpınan bu insanlara neden  saygısızlık yapıyorsun?"

Bu coğrafyada ana muhalefetin hiç bu kadar alçalmadığını belirten Gül,  muhalefetin açıklamalarının Türkiye'nin değerlerine ve siyasi ahlakına uymadığını  söyledi.

Türkiye'de uzlaşma ve toplumsal mutabakat olduğunu anlatan Gül,  şunları kaydetti:

"Türkiye'de kutuplaşmayı sağlamak adına yapılan bu açıklamalar  milletimiz tarafından asla tasvip görmeyecektir. Bakınız, FETÖ davalarında  yargılamaları görüyorsunuz. Hiç kimse 'suçluyum demiyor', kabul etmiyor. Kamerayı  gösteriyor, o 'ben değilim' diyor. Milletin aklıyla alay edecek şekilde savunma  yapıyorlar. 'Şöyle oldu, böyle oldu'. Bakıyorsunuz, FETÖ'nün benzer dilini ana  muhalefet partisinin genel başkanı da kullanıyor. Bir siyasetçiye yakışmaz.  Atatürk'ün kurduğu bir partinin genel başkanı olacaksınız, Türkiye Cumhuriyeti'ni  dışarıya şikayet edeceksiniz. Bu en başta CHP seçmenine saygısızlıktır. 80 milyon  insana saygısızlıktır. Kılıçdaroğlu bu söylemi ve tutumuyla, kendi partisine de  siyasete de Türk demokrasisine de milletin birlik ve beraberliğine de gerçekten  zarar verici beyanatlarda bulunmaktadır."

BAKAN GÜL, SORULARI YANITLADI

Gül, açılışın ardından, gazetecilerin sorularını da yanıtladı. Bir  gazetecinin "CHP'nin 26-30 Ağustos'da Çanakkale'de yapacağı Adalet Kurultayı'nı  nasıl değerlendiriyorsunuz?" sorusu üzerine Gül, CHP'nin hangi programı  yaptığının kendilerini ilgilendirmediğini ancak Türk milletinin bağımsız ve  tarafsız bir yargısının bulunduğunu söyledi.

Türkiye'de adaletle ilgili bir problem olmadığını vurgulayan Gül,  "CHP, FETÖ ağzını önce bıraksın, darbecilerin yanında terör örgütü ile aynı dili  kullanmaktan vazgeçsin. Şu milletin yanında bari iki gün durmaya çalışsın.  Yenikapı'da bir gün durdular, şurada 3 gün dursaydınız. CHP'yi, FETÖ'ye karşı  milletin yanında durmaya, FETÖ ağzıyla konuşmamaya davet ediyorum. CHP'nin adalet  ile neyi var bilinmez ama Türk milletinin bağımsız ve tarafsız yargısı var." diye  konuştu.

Gül, FETÖ sanıklarının mahkemeye tek tip kıyafet ile ne zaman çıkacağı  yönündeki soru üzerine, çalışmaların devam ettiğini ve kamuoyunun yakında  bilgilendirileceğini aktardı.

Türkiye'de bağımsız ve adil bir yargı sisteminin olduğunu belirten  Gül, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) üyelerinin yargılanmasına da devam edildiğini  hatırlattı.

"HERKES YARGIYA SONUNA KADAR GÜVENSİN"

Millete karşı işlenen hiçbir suçun cezasız kalmayacağına işaret eden  Gül, şu ifadeleri kullandı:

"Herkes yargıya sonuna kadar güvensin. Adaletin sonuna kadar tecelli  edeceğine asla şüphe duymasın. Şu an görüyorsunuz, Akıncı üssü davası.  Marmaris'te Sayın Cumhurbaşkanımıza suikast düzenleyen teröristler yargılanıyor.  Umudumuz adaletin erken bir şekilde, Türk milletinin beklediği adil şekilde karar  vermesini bekliyoruz. Tiyatroları izliyoruz. Bütün milletimiz görüyor. Bu  tiyatroların, bu yalanların hiçbir geçerliliği yoktur. Bunların hepsi, bu terör  örgütünün nasıl organize suç örgütü olduğunu gösteriyor. Söylenenleri inkar  ediyorlar ama dosyalarda deliller var. Meclis bombalanmış, Külliye bombalanmış.  250 vatandaşımız şehit olmuş. Bunlarla ilgili her türlü şey dosyada mevcuttur.  Dosya kapsamında ne varsa gerekli cezayı alacaklar."

Yorumlar (0)