banner468

‘Görev verilirse her zaman hazırım’

Süper Lig Hakemi ve Alanya’nın Finlandiya Fahri Konsolosu Kuddusi Müftüoğlu, ATV’de Ahmet Tunç’un hazırlayıp sunduğu ‘Haber Masası’ adlı programda çarpıcı açıklamalar yaptı. Müftüoğlu, “2009’daki düşüncem ne ise bugün de aynısını düşünüyorum. Önce AKP Genel Merkezi ve sonra Alanya halkı beni isterse Alanya Belediye Başkanı olmaya hazırım” dedi.

‘Görev verilirse her zaman hazırım’

Süper Lig Hakemi ve Alanya’nın Finlandiya Fahri Konsolosu Kuddusi Müftüoğlu, ATV’de Ahmet Tunç’un hazırlayıp sunduğu ‘Haber Masası’ adlı programda çarpıcı açıklamalar yaptı. Müftüoğlu, “2009’daki düşüncem ne ise bugün de aynısını düşünüyorum. Önce AKP Genel Merkezi ve sonra Alanya halkı beni isterse Alanya Belediye Başkanı olmaya hazırım” dedi.

02 Mart 2013 Cumartesi 02:04
‘Görev verilirse her zaman hazırım’
banner404
Alper KUTAY
SÜPER Lig Hakemi ve Alanya’nın Finlandiya Fahri Konsolosu Kuddusi Müftüoğlu, ATV’de Ahmet Tunç’un hazırlayıp sunduğu ‘Haber Masası’ adlı programda çarpıcı açıklamalar yaptı.
Alanya’nın Finlandiya Fahri Konsolosu olmadan birkaç gün önce bazı gazetecilerin kendisinin çalışma ofisine geldiğini, burada konsolosluk ile ilgili bir açıklama yaptığını, devamında ise “Bu yılın sonunda hakemliği bırakmayı planlıyorum” dediğini ancak bunun siyasetle bir ilgisi olmadığını belirten Müftüoğlu, “Burada ‘2014 yılının Haziran ayında bırakmam gereken hakemliği, yaşım itibariyle bu yılın sonunda bırakmak istiyorum’ diye bir şey söyledim. Bunun gerekçeleri yorgunluk olabilir, başka gerekçeler de var kendi içinde. Devamında gazeteci arkadaşlarımız, ‘İlerleyen yıllarda ne yapmayı planlıyorsunuz? Siyasetle ilgili düşünceleriniz nedir’ diye bir sordular. Olayın devamı böyle geldi” açıklamasını yaptı.
‘KILINÇ ADAY OLUNCA HAKEMLİĞE DÖNDÜM’
Müftüoğlu, açıklamasına şöyle devam etti: “Gazeteci arkadaşların bu sorusu üzerine ben de şu yanıtı verdim: ‘2009'da AKP’nin Alanya Belediye Başkan Aday Adayı oldum. 30 Aralık 2008'de adaylığımı açıkladım. AKP Genel Merkezi ise 10 Ocak'ta Alanya adayı olan Kerim Kılınç’ın ismini açıkladı, biz de bu karara saygı duyduk. Çünkü bizim için AKP'nin seçimi çok önemlidir. Kerim Kılınç ağabeyimizin başkan seçilmesi halinde bizi en iyi şekilde temsil edeceğini düşündüğümüz için hakemliğe geri döndük. Bu 10 günlük bir süreçtir ve devam eden yıl olan 2010’da bu ülkede en çok maç yöneten hakem oldum.’
‘ŞEHİR PLANCISI OLARAK KONUYA HAKİMİM’
Gazeteci arkadaşlarımız, ‘Hakemliği bırakınca gündeminizde siyaset var mı?’ diye sorunca ben de ‘2009'da aday adayı olduğumuz belediye başkanlığı görevi için eğer yılsonuna doğru düşüncelerimizde bir sonuç görebilirsek, belediye başkan adaylığı görevi de bize verilirse biz de bunu yapabiliriz’ dedim. Ancak bu açıklamam sanki hakemliği bırakmışım ve adaylığımı açıklamışım gibi algılandı. Bu böyle değil. Biz belediye başkanlığına 2009'da aday olurken kriterimiz şuydu. Ben şehir plancısıyım. Şehir plancısı olarak belediyenin yapmış olduğu görevlerin büyük çoğunluğunu zaten yapıyorum. Belediye başkanlarının görevlerini zaten biliyorum.”
‘BİRİKİMLERİMLE BU İŞİ BAŞARIRIM’
Belediyenin hangi konularda neler yaptığını bildiği için mesleği gereği bu işi yapabileceğini düşündüğü için 2009'da aday adayı olduğunu vurgulayan Müftüoğlu, “Ben hakem oluşumu kullanarak aday olmak düşüncesinde değilim. Hakemlik konusunda aday olsam, gider Merkez Hakem Kurulu (MHK) Başkanlığı'na aday olurum veya başka futbol federasyonunun kendi içindeki bir göreve talip olurum. Benim mesleğim şehir plancılığı. Bu bölgede 16 belde var. O dönem Büyükşehir Yasası yoktu. Alanya ilçe merkezi vardı. 16 ayrı belde vardı. Her beldede seçimler oldu ve ben Alanya kent merkezinde aday olurken kendi mesleki birikimimi ve tecrübemi, aynı zamanda da yönetici kimliğimle birleştirerek 2009'da aday adayı oldum” dedi.
‘GÖREV VERİLİRSE ALANYA İÇİN YAPARIM’
Müftüoğlu, açıklamasına şöyle devam etti: “Fakat partimizin o dönemki kriterlerinde planlarım tutmadı ve devamında bugüne geldiğimizde benim düşüncemde bir şey değişmedi. Ben yine şehir plancısı olarak görevime devam ettim. Hakem olarak görevime hala devam ediyorum. Süreç geldiğinde bu yılın ikinci yarısında görev verilirse, ben bu işi mesleğim gereği, belediye başkanlığı görevini yapabilecek yetkinlikte olduğumu düşündüğümü söyledim. Olay budur. 2009'da bu göreve hazırdım. Aradan geçen üç dört yılda tecrübem, birikimim ve deneyimim daha da arttı. Bu konuda şu anda bir şey söylemek doğru değil. Neden doğru değil. Alanya'da o dönemki koşullarda Alanya Belediye Başkanı ANAP'taydı.
‘HAKEMLİĞİMİ ADAY OLURKEN KULLANMAM’
AKP bu şehri yönetmek için beş aday adayı çıkardı. O süreçte o aday adayları kendi içinde projelerini ortaya koyarak bir yol alındı, bir seçim sürecine girildi. Fakat şu an Alanya Belediye Başkanımız bizim partimizden. Bu görevi de güzel ve partimizin ilkeleri doğrultusunda yapıyor. Ben de diyorum ki, Hasan Sipahioğlu’nun görev süresi dolarken partimiz kriterlerini ortaya koyar, kime görev verirse, o kişi bunu en iyi şekilde yapar diye düşünüyorum. Alanya şunu karıştırmasın. Spor veya hakem camiasından ismini, popülaritesini kullanarak siyasete atılan birçok isim vardır.
‘ALANYA’NIN PLANLAMAYA İHTİYACI VAR’
Ama ben hakem olmasaydım da bu göreve talip olurdum. Ben şehir plancısıyım. Alanya’yı yönetecek kapasitem var. Çünkü bu bölgedeki bütün sorunları biliyorum. Plancı olarak biliyorum. Beldelerin tamamında imar planlarına hakimim. 16 ayrı belde var. Bu beldelerdeki bütün planlama sorunlarını bilen bir adamım. Mesleki olarak biliyorum. Şehrin, 16 beldenin bir araya geldiğinde bütüncül bir plan yapılması gerekiyor. Okurcalar'dan tutun Demirtaş'a kadar olan bölgede 69 köyü içine alırsanız çok ciddi bir planlama yapılması gerekiyor. Bu süreçte ben de diyorum ki, ben şehir plancısıyım ve konuya hakimim.
‘KİM ADAY OLURSA ARKASINDA OLURUM’
Şehir plancısı kimliğimle yeteneklerimle, yetkinliğimle bu görevi yapabilirim. 2009'da da söyledim, 2012 sonunda bana görev verilirse bu işi layıkıyla yapabilirim diyorum. Bu aşamada bir anlamda ‘Görev istenmez verilir’ pozisyonu ortaya çıkıyor. Adaylık belirleme kriteri konusunda partimizin hangi yoldan gideceğini bilmiyoruz. Şu anda belediye başkanımız bizim partimizden. Zamanı gelince o değerlendirmeler yapılır. Eğer bize görev verilirse biz yaparız. Hasan (Sipahioğlu) Bey şu anda belediye başkanımız. Bu görevlendirme kime verilirse, biz onun arkasında oluruz. 2009’da aday adayları vardı. Bu dönemde aday adayları olup olmayacağını bilmiyoruz. Sanıyorum yukarıdan bir görevlendirme olabilir.
‘TEŞKİLATA ÇIKMAYA ZAMANIM OLMADI’
‘Bizim adayımız Hasan, Ahmet, Mehmet Bey’ denilebilir. Şu anda bir şey söylememiz doğru olmaz. Ancak o süreci görmemiz lazım. Partimiz daha bu konuda bir kriter ortaya koymadı. 29 Mart 2009 tarihinden bu yana kaç kez AKP İlçe Teşkilatı'nı ziyaret ettiğim, kaç kez partinin herhangi bir çalışmasına katıldığım yönünde sorular geliyor. 2009’un 10 Ocak’ında AKP adayını belirledi. Ben de Şubat 2009'da çok önemli bir trafik kazası geçirdim ve bir ay hastanede yattım. O süreçte partimizle beraber olamadım. Seçimlerden sonra da hakemliğe devam ettim. Tabi ki parti teşkilatına bayramlaşmalara gittim. Ancak takdir edersiniz ki teşkilata çıkmak değil, kendi mesleğimizi en iyi şekilde yaparak hizmet etmek de bir çalışma yöntemidir.
‘AKP’DEN BAŞKA PARTİ DÜŞÜNMEDİM’
Ben bir şehir plancısı olarak tüm bölgedeki sorunları ve düşünceleri en iyi şekilde yaparak, aynı zamanda görev aldığım müsabakalarda en iyi şekilde performansımı ortaya koyarak Alanya’ya hizmet veriyorum. Partimizin sadece teşkilat binasına çıkmakla hizmet yapmış olunmuyor. Sokakta, çevrede, gördüklerinizle, bilginizle, tebliğinizle bu görevi çok rahatlıkla yapabilirsiniz. AKP haricinde başka partiden teklif gelse dahi aday olmam. 2009 yılında AKP'den belediye başkan aday adayı oldum. Dört yılda hayatımda bir şey değişmedi ve AKP bu ülkede birçok ilkleri yapan bir partidir. Ülkemiz çok başarılı 10 yıl geçirmiştir.
‘SİPAHİOĞLU ŞU AN GÖREVİNİN BAŞINDA’
Kendimi AKP’ye yakın bulduğum için felsefesini, projelerini, düşüncesini beğendiğim için 2009'da planladığım gibi AKP'den aday olmayı planlıyorum. Ben başka partilerden bana teklif geleceğini düşünmüyorum. Ben şu anda AKP'nin rozetini taşıyorum. Bu partinin 2009'da belediye başkan aday adayı olmuşum. Şimdi siz olsanız siz ne düşünürsünüz? AKP'nin aday belirleme kriterleri dönemi gelince parti bu işi en iyi şekilde yaparak görevi birine verir. Şu anda mevcut belediye başkanımız Hasan Sipahioğlu’dur. Biliyorsunuz ANAP'tan seçimi kazandı, Sonra AKP'ye geçti ve şu anda AKP'de görev yapıyor.
‘BÜYÜKŞEHİR YASASI ÇOK FAYDALI OLUR’
Şimdi bu doğrultuda parti görevlendirirken belediye başkanı olarak kimi seçerse ben olurum, Hasan Bey olur veya bir başka aday olur. Kim olursa olsun ben bu noktada gerekli her türlü yardımı kendi adıma yapmaya hazırım. Büyükşehir Yasası çok doğru bir yasadır. Birtakım eksiklikleri olsa da zamanla onlar giderilebilir. Çünkü bütüncül bir plan yapılmak zorundadır. Bugün Türkiye'nin herhangi bir yerinden veya Avrupa'nın herhangi bir yerinden Konaklı'ya, Avsallar'a, Kestel'e, Mahmutlar'a gelen turist ‘Alanya'ya geldim’ diye geliyor. Dolayısıyla o bölgedeki bütün sorunların tek bir merkezden yönetilmesi çok doğru bir karardır.
‘ALANYA ÇARPIK YAPILAŞMAYA YENİLDİ’
Alanya’da çarpık yapılaşma olduğu eleştirilerine katılmamak elde değil. Neden? Çünkü plansız geliştik. Bugün Mahmutlar'ın imar planıyla Kestel'in imar planı çok farklı. Yan tarafında 1,75 emsal var, bu tarafta 0,75 emsal var. Arada iki buçuk kat var. Kat adetleri farklı. Siz Kestel'deki bir parselle Mahmutlar'daki bir parsel arasında ne fark görüyorsunuz? Göremiyorsunuz. Bu devamında başka bölgelerde de var. Şimdi bir yere çok nüfus koyarsanız, çok büyük emsaller verirseniz, o yere hizmet götüremezsiniz, planlı gelişemezsiniz. Planlama anlayışı doğru olmadığı için ne yazık ki bu pozisyona geldik ve 2025'te geleceğimiz noktaya biz 2005 yılında geldik.
‘KENTSEL DÖNÜŞÜM ÇALIŞMASI YAPILMALI’
Hatırlayın geçmiş dönemleri. Alanya'da 600 emlakçı vardı, herkes müteahhit olmuştu. Çok plansız bir gelişme yaşandı. Sadece Alanya merkez için konuşmuyorum. Okurcalar'dan Demirtaş'a kadar olan bölgenin planlama sorunlarını söylüyorum. Her belediyenin farklı planlama anlayışı ve uygulamaları var. Keyfi uygulamalar oluşmuş. Bunu nasıl çözersiniz? Çözemedik. Dolayısıyla bu tablo ortaya çıktı. Alanya için geç mi kalınmış? Hayır. Geç kalınmış hiçbir şey yoktur. Her zaman bir proje vardır. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı kentsel dönüşüm projesi başlattı. Bazı bölgelerde ekonomik ömrünü tamamlamış binaların yıkılarak yeniden yapılması sağlanıyor. Değişim, dönüşüm ve gelişim. Alanya'da da bazı bölgelerde bunlar yapılabilir.
‘CHP VE MHP’YE DE YARDIMCI OLURUM’
CHP ya da MHP’nin Alanya Belediye Başkanlığı'nı kazanması ve benden şehir plancısı olarak yararlanmak istemesi halinde görev alırım. Olaya şöyle bakmak lazım! Ben şehir plancısı kimliğimle bu şehirde yaşıyorum. Benim ailem bu şehirde. Bu şehrin iyi olması için bir partiyi gözetmek mi gerekiyor? Ben kim olursa olsun bilgimden faydalanılacaksa eğer koşa koşa giderim. Profesyonelce değil amatörce hizmet veririm şehrim için. Profesyonellik başka bir şeydir. Bugün benim ofisime, benim bilgime biri başvurduğu zaman asla profesyonel değil, amatörce düşünürüm. En iyisini vermeye çalışırım.”DİM WEB TV UYGULAMASINI İNDİRDİNİZ Mİ?

Haberleri ve canlı yayınları ile gündemi belirleyen
Alanya'nın yeni nesil televizyonu DİM WEB TV izlemek artık çok kolay. 

Samsung, LG vb android telefonlar için Google Play Store'dan
iPhone telefonlar, iPad ve iPod'lar için AppStore'dan indirebilirsiniz.
İyi Seyirler.


banner355
Son Güncelleme: 02.03.2013 02:05
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat!. Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner452

banner457

banner449

English Russian

banner459

banner381

banner344

banner386

banner349