banner468

Gerçekleri konuşmayan dünyanın en şerefsizidir

Batık ALMAR krizinin masaya yatırıldığı ALTSO Meclisi’nde önce eski başkan Kerim Taç, ardından ALTSO Başkanı Kerim Aydoğan konuştu. Otellerini ALMAR’dan kazandığı paralarla aldığı suçlamalarına çok üzüldüğünü belirten Taç, “Kursağımdan bir kuruş haram para geçtiyse dünyanın en şerefsiz insanıyım” derken, Kerim Aydoğan ise, “İnceledik, ALMAR zaten işin başında batmış” dedi. Tarafların konuşmaları zaman zaman gerildi ancak ALTSO Meclisi’nden ALMAR konusunda hiçbir netice çıkmadı

Gerçekleri konuşmayan dünyanın en şerefsizidir

Batık ALMAR krizinin masaya yatırıldığı ALTSO Meclisi’nde önce eski başkan Kerim Taç, ardından ALTSO Başkanı Kerim Aydoğan konuştu. Otellerini ALMAR’dan kazandığı paralarla aldığı suçlamalarına çok üzüldüğünü belirten Taç, “Kursağımdan bir kuruş haram para geçtiyse dünyanın en şerefsiz insanıyım” derken, Kerim Aydoğan ise, “İnceledik, ALMAR zaten işin başında batmış” dedi. Tarafların konuşmaları zaman zaman gerildi ancak ALTSO Meclisi’nden ALMAR konusunda hiçbir netice çıkmadı

21 Temmuz 2010 Çarşamba 00:00
Gerçekleri konuşmayan dünyanın en şerefsizidir
banner404
 Alper KUTAY
ALANYA Ticaret ve Sanayi Odası (ALTSO) Meclisi’nin 20. oturumu dün gerçekleştirildi. ALTSO Meclisi’ne beklendiği gibi batık ALMAR konusu damgasını vurdu. Meclis toplantısının başında söz alan Meclis Üyesi Mustafa Sözgen’in son günlerde artış gösterdiğini belirttiği elektrik kesintileri konusunda ALTSO’nun çalışma yapması talebi ve Meclis Başkanvekili Servet Sipahioğlu’nun birer birer batan turizm acenteleri konusunda ALTSO’nun önlem alıcı çalışmalar yapması talebi oyçokluğu ile gündeme alındı. 
BU AY İKİ AYRI MUTLULUK YAŞADIK
Toplantıda ilk olarak ALTSO Başkanı Kerim Aydoğan söz aldı. Bu hafta ALTSO olarak iki mutluluğu bir arada yaşadıklarını söyleyen Aydoğan, “Birincisi Göker İnal kardeşimiz dünya evine girdi, ikinci olarak da Namık Şenli arkadaşımız kız babası oldu. Her ikisini de tebrik ediyorum” dedi. Kent olarak da iki ayrı sevinci bir arada yaşadıklarını dile getiren Aydoğan, “Birincisi Bakanlar Kurulu onayıyla Alanya Mühendislik Fakültesi’nin açılmasının önünde hiçbir engel kalmadı, ikincisi de Gazipaşa Havaalanı’nda ilk tarifeli uçuşlar başladı” diye konuştu.
İLK UÇUŞU BİZ ORGANİZE ETMEDİK
Bora Jet firması tarafından 12 Temmuz’da başlatılan Gazipaşa-İstanbul seferinin 66 kişilik ilk yolcuları arasında kendilerinin de olduğunu söyleyen Aydoğan, “Ancak kamuoyunda bazı yanlış anlaşılmalar olmuş. Bu seferi organize eden ALTSO değildi. İsteyen, bu uçuşta yer alma arzusunda olan herkes biletini satın alıp bize katılabilirdi. Biz sadece Alanya’daki günlük beş basın yayın kuruluşundan birer gazeteci götürdük, gerisinin bizimle alakası yok” dedi.
Aydoğan, Bora Jet firmasıyla görüşerek her gün sabah 07.00’ye sefer konulmasını talep ettiklerini de söyledi.
POLİS KARAKOLU İÇİN 57 BİN TL TOPLANDI 
Antalya’nın Gündoğmuş ilçesindeki polis karakolunun küçük ve işlevsiz olması nedeniyle kendilerinden yeni bir polis karakolu yapımı için yardım istendiğini hatırlatan Aydoğan, “Yaklaşık 50 bin TL talep edildi. Biz de Gündoğmuşlular Derneği ile ortaklaşa bir yemek organize ettik ve bir gecede 57 bin TL para topladık. Böylece ALTSO’nun kasasından tek kuruş para çıkmadan bu işi çözmüş olduk” dedi. Aydoğan, ALTSO’ya kayıtlı 700 civarında Gündoğmuşlu esnaf olduğunu, Alanya’da ise 10 bin civarında Gündoğmuşlu’nun yaşadığını hatırlattı.
KARTİNG PİSTİNE FUAR ALANI KURACAĞIZ
Konaklı beldesine açılması planlanan Akdeniz Üniversitesi Konaklı Kongre Merkezi’nde çalışmaları tüm hızıyla sürdüğünü, ayrıca TOBB’un bünyesinde açılacak TOBB ETU Fakültesi için de geçtiğimiz günlerde Alanya’ya TOBB ETU Rektörü Dr. Yücel Altunbaşak ve ekibinin geldiğini söyleyen ALTSO Başkanı Kerim Aydoğan, “Ayrıca Alanya’da bir turizm ve ticaret fuarı açmak için girişimde bulunduk. Bu nedenle geniş bir kapalı alana ihtiyaç vardı. Biz de Kestel Dimçayı bölgesindeki karting parkıyla anlaştık. Konu şu anda TOBB’a havale edildi, onay bekliyoruz” diye konuştu.
KOZA PROJESİ HAKSIZ YERE ELEŞTİRİLİYOR
Son günlerde eleştiri konusu haline gelen ve kamuoyunda Koza Projesi olarak bilinen Alanya Kültür ve Kalkınma Projesi üzerinden siyaset yapılmaya çalışıldığını dile getiren ALTSO Başkanı Kerim Aydoğan, “Bu projeyi sadece ALTSO yapmadı. Bu projenin altında Alanya Kaymakamlığı’nın, Alanya Belediyesi’nin, Akdeniz Üniversitesi’nin, ALTİD’in ve ALTAV’ın da imzası var. Bu proje hemen yapılacak diye bir şart da yok. Çünkü biz bu projeyi 2020 yılına kadar olan bir sürece yaydık” dedi. Aydoğan, Koza Projesi için Alanya’daki beş katlı bir binanın mimari çizim parası olan yaklaşık 55 bin TL’ye mal ettiklerini de sözlerine ekledi.
VAKIF ÜNİVERSİTESİNE DESTEK VERİYORUZ
Aydoğan’ın konuşmasının ardından söz alan Meclis Üyesi Hüseyin Hacıkadiroğlu, “Alanya Üniversitesi’nin yasal olarak kurulması mümkün olmadığı çeşitli kişiler tarafından dile getiriliyor. Durum böyleyse o halde ALTSO olarak il oluncaya dek devlet üniversitesi yerine HEP Vakıf Üniversitesi’ne destek vermemiz gerektiğini düşünüyorum” dedi. ALTSO Başkanı Kerim Aydoğan ise Vakıf Üniversitesi’ne ALTSO olarak gereken desteği verdiklerini, vermeye de devam edeceklerini kaydetti.
GELİR GİDER BİLANÇOLARI OYLANDI
Yapılan bu konuşmaların ardından ALTSO Meclis Üyesi Mustafa Sözgen söz alarak odanın 2010 yılı gelir ve gider bilançolarını üyelere aktardı. Sözgen, 2010 yılı Ocak ayı başından itibaren 361 bin TL personele, 186 bin TL dışarıdan alınan hizmetlere, 53 bin TL basın yayın hizmetlerine, 21 bin TL yönetim giderlerine, 16 bin TL çeşitli seyahatlere, 7 bin 250 TL aidatlara, 125 bin TL eğitim ve fuar giderlerine, 72 bin TL ise bağış ve yardımlara kaynak aktarıldığını bildirdi. ALTSO’nun gelir gider bilançosu oyçokluğu ile kabul edildi.
SİPAHİOĞLU TAÇ’TAN AÇIKLAMA İSTEDİ
Sözgen’in ardından söz alan ALTSO Meclis Başkanvekil Servet Sipahioğlu, son bir haftadır batık ALMAR konusunda yerel basında çıkan haberler hakkında odanın eski başkanı Kerim Taç’tan ALTSO Meclisi olarak bir yanıt beklediklerini söyledi. ALTSO’nun kurucuları arasında yer aldığı ALİDAŞ, ALMAR ve DEMAŞ konusunda bilinmeyenleri Kerim Taç’tan dinlemeyi çok arzuladığını söyleyen Sipahioğlu, “Top sürekli mevcut yönetime atılıyor ama ALMAR’ı kuranlar ortada yok. Bu konuda Kerim Taç bizi aydınlatırsa çok memnun olacağız” diye konuştu.
KURSAĞIMDAN HARAM LOKMA GEÇMEDİ
Sipahioğlu’nun bu talebi üzerine söz alarak konuşma kürsüsüne çıkan ALTSO’nun bir önceki 11 yıllık başkanı Kerim Taç, ALMAR konusunda bilinmeyenleri ALTSO Meclisi’ne anlattı. Bugüne dek bu konu hakkında hiçbir yerde konuşmadığını söyleyen Taç, “En son Yeni Alanya benden bir demeç istedi, ben de konuştum. Bugüne dek bu konuda beni en çok yaralayan konuların başında ‘Kerim Taç şimdiki otelini ALMAR’dan kazandığı paralarla aldı’ suçlaması olmuştur. Buradan bir kez daha ilan ediyorum. Eğer ALMAR’ın bir kuruşuna tenezzül ettiysem dünyanın en şerefsiz insanıyım” dedi.
BENİ GÜNAH KEÇİSİ İLAN ETTİLER
ALMAR projesinin Kerim Taç’ın değil Alanya’daki 9 meslek odasının ve ALTSO’nun projesi olduğunu belirten Kerim Taç, “ALMAR’ın neden battığını Yeni Alanya aracılığı ile kamuoyuna açıkladım. Ancak bu konuda bir günah keçisi aranıyordu, o da Kerim Taç oldu. Ama bu konuda en küçük günahım olmadığını bilip de bunu anlatmayanlara hakkımı helal etmiyorum. Alanya olarak enerjimizi ALMAR meselesiyle harcamayalım. ALTSO’nun şimdiki yönetimi bu konuyu araştırmak için komite kursun, gerçek yalan neyse ortaya çıksın. Çünkü bu konudan artık çok rahatsız olmaya başladım” diye konuştu.
KEŞKE ALMAR YÖNETİMİNİ HEMEN DEVRETMESEYDİM
ALMAR konusunda kendisinin en büyük hatasının, marketi açtıktan bir süre sonra yönetimden ayrılmak olduğunu söyleyen Kerim Taç, “O dönemde ALMAR’dan nemalandığım yönünde iddialar ortaya atıldı. Bunu ortaya atanlar da 2005 yılında bana rakip aday olan insanlardır. Bu iddialardan son derece rahatsız olduğum için yönetimden hemen ayrıldım. Ama bugün olsa ve bugün yaşadıklarımı yaşayacağımı bilsem asla yönetimden ayrılmazdım” dedi. Artık sözün bittiği yerde olduğunu belirten Taç, “Kerim Aydoğan’dan bir komite kurup bu olayı araştırmasını ve bu olayın artık gerçeklerle kamuoyuna açıklamasını istiyorum” diye konuştu. 
ALMAR’I SİZ SEÇİM MALZEMESİ YAPTINIZ
Taç’ın konuşması sık sık sorularla kesildi. ALTSO Başkan Yardımcısı Hasan Fevzi Yüksekkaya, Kerim Taç’a hitaben, “Siz 2005’teki ALTSO seçimi öncesi sırf seçimi kazanabilme adına ALMAR’ı alelacele kurup kamuoyuna tanıttınız. Bunu seçim malzemesi yaptınız. Seçimi kazanınca da hemen yönetimi devrettiniz. Vicdanen hiç mi kendinizi suçlu hissetmiyorsunuz, çok merak ediyorum. ALMAR sizin zamanınızda doğmuş, sizin döneminizde ölmüş ama şimdi kalkıp ölüyü Kerim Aydoğan ve ekibinin defnetmesini istiyorsunuz. Sizce bu adaletli bir tavır mı?” diye sordu.
KISACIK’IN İSMİNİ ANMAK İSTEMİYORUM
Yüksekkaya’nın sorularına arka sıralarda oturan Meclis Üyesi Hüseyin Hacıkadiroğlu, “2009’daki ALTSO seçimleri öncesi ALMAR mağdurlarına bu işi çözeceğinize dair söz vermediniz mi? İşte size fırsat. Bu işi çözmek size düşer” diyerek yanıt verdi. Meclis Üyesi Mehmet Türemiş de Taç’a, “ALMAR’ın başında o dönem sizin Acasa adlı şirketinizde de çalışan Fatih Kısacık adlı bir kişi getirilmişti. Bu kişiye aylık 10 bin TL maaş verildiği iddia ediliyordu. Bu gerçek mi?” diye sorunca Taç, “Lütfen o kişinin adını burada zikretmeyin. Benim o kişiyle hiçbir ilişkim kalmamıştır. Ben o kişinin ALMAR’a girmesini engellemeye çalıştım ama olmadı” yanıtını verdi.
KEDİYE ASLA CİĞER EMANET EDİLMEZ
Kerim Taç, ALMAR meselesini araştıracak komitenin başına kendisinin getirilmesi fikrine karşı olduğunu belirterek, “Suçlanan kişi zaten benim, komitenin başında benim olmam çok saçma olur. O zaman kediye ciğer emanet edilmiş gibi bir durum ortaya çıkar. Ben hatam yok demiyorum. Hatasız kul olmaz. Biz o dönemde iyi niyetle yola çıktık. Alanya’daki esnafların bir adım öne çıkması için gayret gösterdik ama olmadı” dedi.
MAALESEF BİZİ HAZMEDEMEYENLER VAR
Kerim Taç yaklaşık 40 dakika süren konuşmasının ardından yerine otururken, ALTSO Başkanı Kerim Aydoğan ALMAR konusunda bir açıklama yapacağını söyledi. Konuşmasına, “Bazı arkadaşlar şu anda yaptığımız hizmetleri hazmedemiyor. Bunu basın açıklamalarından anlayabiliyoruz” diyerek Kerim Taç’a göndermelerde bulunarak başlayan Aydoğan, “Bizi elbette eleştirecekler. Ancak bu eleştiriler yıkıcı değil yapıcı olursa memnun oluruz. Seçim öncesi biz kimseye ‘Paralarınızı ödeyeceğiz’ demedik. Sadece ‘Olayı araştıracağız’ dedik. Yaptığımız sadece budur” diye konuştu.
DAVA ZAMAN AŞIMINA UĞRAMIŞTIR
ALMAR konusunda Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’ndan başmüfettiş talebinde bulunduklarını, müfettişin hazırladığı raporda ticari bir basiretsizlik olduğunu belgelendiğini söyleyen Aydoğan, “Şirket çok kötü yönetilmiş ve bu hale gelinmiştir. Ancak ALTSO avukatlarının hazırladığı rapora göre dava açılmasının, açılsa bile kazanılmasının önünde hukuki engeller vardır. Birincisi konu zaman aşımına uğramıştır, ikincisi de hissedarların tamamı yönetimin faaliyet raporlarını onaylamıştır” diye konuştu.
TAÇ SUÇU BANA ATMAYA ÇALIŞIYOR
Kerim Taç’ın basın açıklaması yapıp ‘Bu olayı ALTSO temizlesin’ dediğini hatırlatan Kerim Aydoğan, “ALMAR’ın kuruluşunda benim imzamın da olduğunu söylüyor. Sadece benim imzam yok ki! Alanya’daki dokuz meslek odası başkanının bu işin altında imzası var. Bu odalara kayıtlı olan 8 bin 982 üye var. Bir de beni eklerseniz bu işin altında demek ki 8 bin 983 kişinin imzası var. Tek suçlu ben miyim? Yaptığımız incelemelerde ALMAR’ın zaten başlarken battığını tespit ettik. Şimdi ise suçu bizim üzerimize ihale etmeye çalışıyorlar” dedi. 
MAHKEMEYE VERMEYE GEREK YOK!
Aydoğan konuşurken söze giren Kerim Taç ise “Lütfen olayları saptırmayın. Gerçekleri konuşun” diye bağırdı. Aydoğan ise “Gerçekleri siz saptırıyorsunuz” dedi. Aydoğan’ın konuşmasının ardından söz alan ALTSO Meclis Başkanı Mustafa Tuna, “Şimdi konunun mahkemeye gitmesi isteniyor. Diyelim ki konuyu adalete intikal ettirdik. Peki o zaman elimize ne geçecek. Dava uzayacak, olan yine taraflara olacak. Bence bir komite kuralım ve bu komite olayları incelesin, gerçekleri ortaya çıkarmaya çalışsın” diye konuştu.
GERÇEKLERİ KONUŞMAYANLA İŞİM OLMAZ
Yapılan konuşmaların ardından saat 14.00’de başlayan ALTSO Meclisi’ne saat 16.30 sularında ara verildi. Beş dakikalık arada basın mensupları salon dışına davet edildi. Asıl görüşmenin ise beş dakikalık aradan sonra devam edeceği bildirildi. Bu arada beş dakikalık arada ALTSO Meclis üyeleri Kerim Aydoğan’ın makam odasına geçerken, Kerim Taç ile Meclis üyesi Emin Dere salonda kalmayı tercih etti. ALTSO Meclis Başkanı Mustafa Tuna Kerim Taç’ı da başkanlık makamına davet etti ancak Taç, “Gerçekleri konuşmayanlarla işim olmaz” diyerek daveti reddetti.


DİM WEB TV UYGULAMASINI İNDİRDİNİZ Mİ?

Haberleri ve canlı yayınları ile gündemi belirleyen
Alanya'nın yeni nesil televizyonu DİM WEB TV izlemek artık çok kolay. 

Samsung, LG vb android telefonlar için Google Play Store'dan
iPhone telefonlar, iPad ve iPod'lar için AppStore'dan indirebilirsiniz.
İyi Seyirler.


banner355
Son Güncelleme: 14.11.2012 15:26
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat!. Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner452

banner457

banner449

English Russian

banner459

banner381

banner344

banner386

banner349