banner468

Et konusunda sıkıntımız yok

Günübirlik program için Alanya'ya gelen Tarım ve Köyişleri Bakanı Eker, Türkiye'deki hayvan sayısındaki artışa rağmen fiyatların da arttığını, bunun da spekülasyondan kaynaklandığını bildirdi. Eker, bunun üzerine ithal kararı aldıklarını hatırlatarak, daha ithal etmeden fiyatların yüzde 21 düştüğüne dikkat çekti. Eker, “Türkiye'nin tüm kasaplarında et varsa sorun yok demektir” diye konuştu.

Et konusunda sıkıntımız yok

Günübirlik program için Alanya'ya gelen Tarım ve Köyişleri Bakanı Eker, Türkiye'deki hayvan sayısındaki artışa rağmen fiyatların da arttığını, bunun da spekülasyondan kaynaklandığını bildirdi. Eker, bunun üzerine ithal kararı aldıklarını hatırlatarak, daha ithal etmeden fiyatların yüzde 21 düştüğüne dikkat çekti. Eker, “Türkiye'nin tüm kasaplarında et varsa sorun yok demektir” diye konuştu.

14 Haziran 2010 Pazartesi 00:00
Et konusunda sıkıntımız yok
banner404
 TARIM ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, Türkiye'de artık hayvancılığın üvey evlat olmadığını söyledi. Cumartesi günü Alanya’ya gelerek Alanya Ticaret ve Sanayi Odası (ALTSO) Başkanı Kerim Aydoğan’a ait Kargıcak beldesindeki Gold City Turizm Kompleksi’ne yerleşen Bakan Eker, dün sabah partililerle sabah kahvaltısı yaptıktan sonra Alanya Entegre Et Tesisleri'ni ziyaret etti. Bakan Eker’e ziyaretinde Alanya Kaymakamı Hulusi Doğan, Belediye Başkanı Hasan Sipahioğlu, AK Parti İlçe Başkanı Hüseyin Güney, AK Parti İl Yöneticisi Kerim Kılınç ve çok sayıda partili eşlik etti. 
ET FİYATI DEDİKODUDAN YÜKSELİYOR
Alanya Entegre Et Tesisleri Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Hacıince ve Genel Müdürü Ahmet Hacıince'den tesisle ilgili brifing alan Bakan Eker, hayvancılık konusundaki gelişmeler hakkında bilgi verdi. Türkiye genelindeki perakende mağazalar zincirinden bilgi alarak günde ne kadar et satıldığını yakından takip ettiklerini belirten Eker, et satışlarının son 40-45 gün içinde, yüzde 25 oranında arttığını söyledi. Bakan Eker, aynı süre içinde fiyatlarda yüzde 20 düşüş yaşandığını ve satışları bu düşüşün tetiklediğini anlattı.
TÜM KASAPLARDA ETİMİZ VAR
Tarım ve Köyişleri Bakanı Eker, Türkiye'deki hayvan sayısındaki artışa rağmen fiyatların da arttığını, bunun da spekülasyondan kaynaklandığını bildirdi. Eker, bunun üzerine ithal kararı aldıklarını hatırlatarak, daha ithal etmeden fiyatların yüzde 21 düştüğüne dikkat çekti ve sözlerini şöyle sürdürdü: “Üzerinden 45 gün geçti. Şu anda Türkiye'de her gün yüzlerce binlerce hayvan kesiliyor mu? Kesiliyor. Kasapta, markette et var mı? Var. Satılıyor mu? Satılıyor. İthal oldu da mı? Hayır. Daha ithal olmadan hem besi devam ediyor, hem kesim devam ediyor, hem satış devam ediyor. Demek ki bu işin politikasında, üretiminde bir problem yok. Arada spekülasyon vardı ve o spekülasyona da bu şekilde karşı tedbir alınmış oldu. Ama dediğim gibi çiftçi, üretici, besici, bizim temel üretim gücümüzdür. Biz onlar olmadan bu işi asla sürdürmeyiz. Onlarla birlikte sürdüreceğiz. Esas varlığımız onların üretim gücünü artırmak, onlarla birlikte Türkiye'de hayvancılığı ve tarımı kalkındırmaktır. Onun için üretici de bundan endişeye kapılmasın. Umuyorum bu spekülasyonlar son bulur ve biz de ithal etmek zorunda kalmayız. O zaman hiç sorun kalmaz.”
MAYINLI ARAZİLER ÇOK FAZLA DEĞİL
Mayınlı arazilerin temizlenmesiyle ilgili soruyu da yanıtlayan Bakan Eker, bu konuda bir kanun çıkarıldığını, mayından temizlenecek bölgenin toplam alanının 22-23 bin hektar olduğunu ve temizlendikten sonra bu alanın tarıma açılacağını ifade etti. Temizlenecek arazinin çok büyük bir alan olmadığını anlatan Eker, “Onu da kamuoyu çok abarttı. Türkiye'nin toplam tarım alanı 26 milyon hektar. Öteki 23 bin hektar. Tamamı bu. Dar bir şerit! 650 kilometre boyunca bazı yeri 50, bazı yerde 150, en geniş yeri 300 metre olan dar bir şerit. Mayınlar temizlendikten sonra o araziler en iyi şekilde kullanılır” diye konuştu.
TURGUT MUSLUOĞLU SORUNLARI ANLATTI
Bakan Eker, daha sonra Ziraat Odası Alanya Temsilciliği'ne giderek, burada Yayın ve Danışmanlık Merkezi'nin açılışını yaptı. Bakan Eker, bu merkezin çiftçilere teknolojik veriler doğrultusunda bilgilerin aktarılmasını sağlayacağını söyledi. Ziraat Odası Alanya Temsilcisi Turgut Musluoğlu, Bakan Eker'e Alanya'nın tarımsal sorunları ve beklentilerini aktardı. Ziraat Odası'nın giriş katına hazırlanan ve Alanya'da yetişen tarım ürünlerinin sergilendiği standı da gezen Bakan Eker, burada kendisine ikram edilen papaya ve kiwano meyvelerinin tadına baktı. Eker, daha sonra sektör temsilcileriyle Filika Restoran’da öğle yemeği yedi. Yemek, basına kapalı gerçekleştirildi.
AK PARTİ MAZLUMLARIN SESİ OLDU
Bakan Eker, buradan yürüyerek Alanya Kültür Merkezi’ne geçti. AK Parti Alanya İlçe Teşkilatı’nın düzenlediği ''Türkiye Buluşmaları'' toplantısında partililere seslenen Bakan Eker, AK Parti hükümetleri döneminde Türkiye'de yapılan hizmetleri anlattı. Eker, küresel ekonomik krize rağmen 2009'da Türkiye'nin ihracatının 100 milyar doların üzerinde olduğunu söyledi. Türkiye'nin dünyanın en büyük 16. ekonomisi olduğunu, bölgesinin yanı sıra dünyada mazlumun sesi olarak zalimlere karşı safını belli eden bir tavır ortaya koyduğunu kaydeden Eker, ''Orta Doğu, Kafkaslar, Balkanlar, nerede bir problem varsa Türkiye davet edilen, sözü sorulan, tutumu, tavrı gözlenen bir ülke haline geliyor'' dedi.
İÇERİDEKİ BAŞ AĞRILARINI BİTİRECEĞİZ
Bazı kesimlerin iddialarının aksine, Türkiye'nin AB ile ilişkilerinin de geliştiğini, müzakere süreçlerinin devam ettiğini belirten Eker, veterinerlik, gıda ve yem kanunu gibi konularda AB üyelik süreciyle ilgili on ikinci müzakereyi de bu ay içinde açacaklarını bildirdi. Türkiye'nin, iç ve dışta kaydettiği gelişmelere karşın, terörle ilgili yaşadığı sorunlara da değinen Bakan Eker, şöyle konuştu: ''Dünyada itibar kazanırken, ekonomisi büyürken ve altyapı sorunlarını hızla çözerken, Türkiye'nin içeride baş ağrıları ile uğraşmaması lazım. Türkiye'nin demokratik standartlarını yükseltmesi, hukukun egemenliği ve üstünlüğüne dayalı gelişmeleri gündemine alması lazım. Demokratik açılım ile amacımız Türkiye'nin birlik ve beraberliğini perçinlemektir. Sorunların çatışmayla kavgayla değil, hukuk içinde çözümlenmesini temin etmektir. Terörle mücadele ederken, vatandaşlarımız arasında da hukukun gereğini yerine getirmektir.”
12 EYLÜL'DE HALK KARAR VERECEK
Türkiye'nin demokratikleşmesinde üzerinde durdukları önemli konulardan birinin de 12 Eylül 1980 askeri darbesi ile hazırlanan anayasanın değiştirilmesi olduğunu, bu yönde çalışmaları tamamlayarak sözü millete bıraktıklarını ifade eden Bakan Eker, şöyle devam etti: “Darbe anayasası, demokratik değil, bürokratik bir cumhuriyeti esas alıyor. Türkiye'de bürokratik bir cumhuriyetin kurallarını daha çok hissediyoruz üzerimizde. Bu darbe anayasasını değiştirmek durumundayız. Yapılan anayasa değişikliğini millete götürüyoruz. Biz milletinin üzerinde ne bir merci, ne de bir karar organı tanıyoruz. Millet kararını verecek. Milletin önüne sandığı koyacağız. 
AK PARTİ'DEN ÇOK KORKUYORLAR
Milletimizin kararı neyse, o bizim başımızın üstündedir. İnanıyoruz ki milletimiz kendi hayrına, arzusuna, çıkarına olan ve kendisi için gerekli olan bu değişlikleri kabul edecektir. Bundan darbeciler ve darbecilerin yandaşları rahatsız olacaklardır. Adı sivil olan, ama kendileri sivil anlayışta olmayan bazı kuruluşlar, 'Eyvah AK Parti bunu da yaparsa, AK Parti anayasanın da demokratikleşmesini sağlarsa bir daha seçilir' diye birtakım engelleme çabalarına giriyorlar.”
BU ANAYASA DAR BİR ELBİSE GİBİ
“Türkiye'de askeri darbe yapanlardan hiç hesap sorulmadığını ve yaptıklarının yanlarında kar kaldığını” ifade eden Eker, partililere, ''Darbeyi yapanlar yargılansın mı yargılanmasın mı?'' diye sordu. Partililer, Eker'e alkışlarla karşılık verdi. 12 Eylül askeri darbesinin 30. yıl dönümünde, askeri darbeleri yapanların yargılanması için milletin önüne sandık konulacağını belirten Eker, şöyle konuştu: ''Türkiye mevcut anayasa ile daha fazla büyüyemiyor. Bu anayasa, Türk insanına giydirilmiş dar bir elbise gibidir. Türkiye'nin büyümesi, Türk insanın aşının, ekmeğinin büyümesi için bu değişikliğin gerçekleşmesi lazım. Biz 'Anayasa değişikliğini millet yapsın' diyoruz. Mahkemeye değil, millete götürüyoruz. 
TÜRK MİLLETİNE ÇOK GÜVENİYORUZ
AK Parti mensupları olarak milletin üzerinde bir güç tanımıyoruz. Milletin desteği, duası ve sevgisi bizimle olduğu sürece hiç kimseden, hiç bir engelden de asla çekinmiyoruz. Bu uğurda da mücadelemize devam edeceğiz. Bu değişiklik milletin kaderini ilgilendiren bir husustur. 12 Eylül 2010 gününe kadar AK Parti teşkilatları milletimizle, vatandaşlarımızla buluşacak, anayasa değişikliğinin neler getirdiğini anlatacak. Milletimiz bize hak verecek ve 12 Eylül günü referandumda Türkiye'nin üstüne dar gelen, sıkıştırılmış, giydirilmiş darbe anayasası büyük ölçüde değişmiş olacak. Biz Türk milletine güveniyoruz, insanımıza inanıyoruz.”

DİM WEB TV UYGULAMASINI İNDİRDİNİZ Mİ?

Haberleri ve canlı yayınları ile gündemi belirleyen
Alanya'nın yeni nesil televizyonu DİM WEB TV izlemek artık çok kolay. 

Samsung, LG vb android telefonlar için Google Play Store'dan
iPhone telefonlar, iPad ve iPod'lar için AppStore'dan indirebilirsiniz.
İyi Seyirler.


banner355
Son Güncelleme: 26.11.2012 13:43
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat!. Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner452

banner457

banner449

English Russian

banner459

banner381

banner344

banner386

banner349