banner452

banner449

banner552

banner481

banner472

banner479

Eski Alanya belediye başkanından Dim TV'de flaş açıklamalar

Alanya’nın efsane başkanı Hasan Sipahioğlu 5 yıllık bir aranın ardından ilk kez ekranlarda izleyici karşısına çıktı. Duayen gazeteci Mehmet Ali Dim’in hazırlayıp sunduğu İğneli Fıçı’nın canlı yayın konuğu olan Sipahioğlu, son günlerin en çok tartışılan gündem maddelerinden olan DEMAŞ için “Ben şehir içinde AVM’ye karşıyım, dünya artık AVM’leri bırakıyor. Alanya’nın yeni işyerlerine bence ihtiyacı yok” dedi

POLİTİKA 13.05.2019, 23:00 14.05.2019, 18:04
Eski Alanya belediye başkanından Dim TV'de flaş açıklamalar
banner404

ALANYA siyasetinin kalbi yine Dim TV (dimtv.tv)’de attı. Alanya’nın sesi Dim TV (dimtv.tv) ekranlarında pazartesi günleri izleyicisiyle buluşan İğneli Fıçı’nın canlı yayın konuğu Alanya’nın efsane başkanı Hasan Sipahioğlu oldu. Küresel Gazeteciler Konseyi (KGK) Kurucu Genel Başkanı, Dim Medya A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı, duayen gazeteci Mehmet Ali Dim’in sorularını yanıtlayan Sipahioğlu, Alanya’nın dünü, bugünü ve geleceğine ilişkin çarpıcı değerlendirmelerde bulundu. Alanya’nın hali hazırda en önemli sorunlarının konuşulduğu programda Dim’in sorularını yanıtlayan Sipahioğlu çözüm önerilerini de yine Dim TV (dimtv.tv) ekranlarından aktardı. 
‘EN BÜYÜK ÜZÜNTÜM LİMAN BÖLGESİ’
Efsane başkan Sipahioğlu, yapmak isteyip de yapamadığı projelere ilişkin aktarımlarda bulunurken “Birçok şey vardır mutlaka. Söz verip de yapamadığımız bir şey yok ama vizyon olarak çok şey düşündük. Alanya’nın farkı olsun istedik, elimizden geleni de yaptık. Çor arzu ettiğim şeylerden biri, batıda yaptığımız tek şerit düzenlemesini Tosmur Kavşağı’na kadar devam ettirmekti. Yapmak istedik ama yapamadık, içimde o kaldı. Doğuda tek yön uygulaması çok daha uygun olacaktı. Bunlar yapılamaz şeyler değil. En büyük üzüntüm de şu andaki liman bölgesi, Kızıl Kule’nin olduğu bölgeyle ilgili arkadaşları ikna edemedim. Bütün gümrük sahasını yerin altına indirip, nefis bir İskele Meydanı yapmayı planlamıştım. Bu sisteme arkadaşları ikna edemedim. Şu an yapılan yapı o dönemin şartlarında onaylandı” ifadelerini kullandı. 
‘İSKELE ALANYA’NIN GÖZBEBEĞİ OLUR’
İskele bölgesini içerisine alan fakat vaktiyle bürokratik engeller dolayısıyla yapılamayan projelerin hala değerlendirilebileceğine dikkat çeken Sipahioğlu “Aslında zamanında burayla ilgili yapılmış olan bir plan var. Burası aslında yat limanı olarak düşünüldü. Devletin programına giren bir balıkçı barınağı da vardı. Şimdi balıkçılar hemen hemen yok oldu ama bu projenin teknik ve hukuki altyapısı hazır. Biraz önce bahsettiğimiz projeyle entegre edilirse, bu bölge Alanya’nın göz bebeği olur. Bunu şehrin projesi haline getirmek lazım. 2001’de Alanya Gelişim Projesi’ni yapmıştık. Orada şehrin anayasasını çizdik. Bu projenin içine büyükşehri de katarak ortak bir akıl yürütebiliriz” dedi. 
‘İŞ YERLERİ YAPMAK YERİNE OLAN DEĞERLENDİRİLMELİ’
Sipahioğlu kentin bir cazibe merkezi olabilmesi adına önerilerini sunarak “Belediye sarayının yıkılmama kararı var. Meclis kararına göre orası meydan. Kaymakamlık binasının korunması gerekiyor. Oraya güzel bir kent müzesi yapılabilir. Mevcut yönetimin yeni alternatif iş yerlerine değil, mevcut işyerlerinin faaliyetini artıracak projelere eğilmeli. Şehrin caddelerin albenisi olması lazım. Amerika bile düşünüyor ‘AVM’leri ne yapacağız’ diye? Önemli olan şehrin caddelerinin sosyal eğlence merkezi olması. Bunu yapmaya çalıştık, çok gayret de ettim ama her şey bir anda olmuyor. Rekabet için şehrin, caddelerin albenisi olması lazım. Ben merkezde AVM’ye izin vermedim biliyorsunuz” şeklinde konuştu.  
‘DEMAŞ ARAZİSİNE AVM YAPILMASI YANLIŞ OLUR’
Alanya’nın hali hazırda en çok tartışılan gündem maddelerinden biri olan DEMAŞ’a ilişkin değerlendirmelerde bulunan Sipahioğlu, bölgenin AVM olarak değerlendirilmemesi gerektiğini vurguladı. Sipahioğlu DEMAŞ’ın mevcut kullanımına yönelik aktarımlarda bulunarak “O proje sosyal bir projeydi, kendi insanımız içindi. Herkesin otele gidip de havuza girme imkanı yok. Herkes kullansın istedik. Fakat biz orada işletmeyi beceremedik. Başarılı olamadık. Sonrasında petrol istasyonunun bulunduğu yer projenin içine girdi. Yine burada ön tarafta beş yıldızlı bir turizm tesisi, arkada da yine halka açık bu hizmetleri devam ettiren bir alan yapılabilir. Yeni yapılacak bölümün altına konferans salonları konabilir. Mecliste tartışılan bir konu zaten, herhalde aklıselim bir karara imza atılacaktır” dedi. DEMAŞ arazisinin nasıl değerlendirilmesi gerektiği sorusuna ise “Ben şehir içinde AVM’ye karşıyım, dünya artık AVM’leri bırakıyor. Alanya’nın yeni işyerlerine bence ihtiyacı yok” cevabını verdi. 
ALANYA’NIN NEFES ALACAK ALANA İHTİYACI VAR 
Karayolları’nın bulunduğu alanın nasıl değerlendirileceği Alanya’nın hali hazırda en önemli gündem maddelerinden birini oluşturuyor. Konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunan Sipahioğlu Alanya’nın nefes alacak alanlara ihtiyacı olduğuna dikkat çekerek “Orada biraz daha insana ve doğaya uygun düzenleme yapılabilir. Karayolları’nın alanıyla ilgili Menderes Türel’in millet bahçesi sözü vardı, Muhittin Böcek de buna sıcak bakacaktır diye düşünüyorum. Bu alanı halka kazandırmakta fayda var” şeklinde konuştu. 
‘SORUMLULUK ALDIYSANIZ YAPACAKSINIZ’
Belediye başkanlığı döneminde Alanya’nın altyapı sorununu büyük oranda çözen Sipahioğlu, yapılanların sorumluluğa tabi olup övünülecek şeyler olmadığını vurguladı ve “Altyapıda yaptığımız çalışmalar övünülecek konular değil, bir sorumluluk aldıysanız altyapının önemini kabullenip yapacaksınız. Üstyapı sadece park, bahçe yapmak değil, şehrin sosyal ve ekonomik değerini artırmanız lazım. Biz bütçemize uygun çalışmalar yaptık, doğrusunu da yaptık” dedi. 
‘PROJEYİ YAPTIK, BEDELİNİ DE ÖDEDİK’ 
Kleopatra plajına verdiği önemi Keykubat’a vermediğine ilişkin iddiaları da yanıtlayan Sipahioğlu “Biz dört otelci bir araya geldik, projeyi yaptık, bedelini de biz ödedik. Olması gereken de buydu” dedi. 
‘İL OLMAK İÇİN 2 DEFA DİREKTEN DÖNDÜK’
Alanya’nın kanayan yarası ‘İl’ olma gündemine ilişkin dünden bugünü değerlendiren Sipahioğlu “İl olma konusunda biz iki defa direkten döndük. Bir, rahmetli Turgut Özal televizyonda Alanya’nın il olması gerektiğiyle ilgili bir açıklamada bulunmuştu.  Vali geldi, herkes de heyecanla gitti, il olacağız diye. Erol Tezcan da bizi gaza getirdi. O otobüslere binip, Ankara’ya gitseydik il olabilirdik. Bir de Ahmet Altıparmak vardı, o  ‘Fethiye ile Alanya’nın dosyasını hazırladık, beyefendiye teslim ettik’ dedi. Atilla Koç vardı, bana göre gelmiş geçmiş en başarılı turizm bakanlarından biriydi. O da tam tekneye binerken ‘Hadi hayırlı olsun bakalım, il de oluyorsunuz’ diye bir laf kaçırdı ağzından. Sizler de o heyecanla o haberi patlattınız. Ama ondan sonra bizim il olma işimiz yattı” ifadelerini kullandı. 
‘BİZ GÖZDEN AKILLI BİR TOPLUMUZ’
Sipahioğlu, şehirde disiplinin kaybolduğuna ilişkin tartışmaları da yorumlayarak “Belediyecilikte zor olan yöneticilik yapmak, kolay olan ise idarecilik yapmak. O dönemde bizim mutlaka vatandaşın içine sinmeyen uygulamalarımız oldu ki bu sisteme hapsolduk dediler. Ama biz orada şu ikinci adımı atamadık, dükkanın bir vitrin düzenlemesiyle de iyi bir çığırtkan olabileceğini anlatamadık. Şu anda geç değil, esnaf odaları, ticaret odaları, belediye bu konuda örnek çalışmalar yapabilir. Biz gözlem akıllı bir toplumuz, görürsek kabullenmemiz daha kolay. Alanya’yı da sadece merkez olarak görmemek lazım, bir tarafı Demirtaş, bir tarafı Okurcalar. Oraların da kendilerine göre özgün yerleri var. Konaklı’da kırsala hizmet eden esnafa bunu yaparsanız yine aynı tepkiler çoğalır. Her bölgenin kendi koşullarına göre bir düzen getirilmeli” dedi. 
‘GEREKİRSE ÖRNEKLER OLUŞTURULMALI’
Yerel yönetimlerin, oda ve sivil toplum örgütlerinin büyük sorumlulukları olduğuna dikkat çeken Sipahioğlu, kentin kimliği için örnekleme çalışmaları yapılması gerektiğini ifade etti. Sipahioğlu “Bir yerel markalar, bir de genel markalar var. Diğer yandan da imitasyon malzemelerin de ticarette önemli yeri var. Burada yapılması gereken esnafımıza sunumla ilgili örneklemeler yapılarak gösterilmesi. Bu konuda ticaret odasının ve esnaf odalarının çok büyük bir sorumluluğu var. Ha keza belediyenin de var. Gerekirse her mahallede örnekleme çalışmaları yapılacak. Şehrin bir kimliği olmalı. Park ve bahçelerde, peyzajda kullanacağınız malzemeler sizin kimliğinizdir. Diktiğiniz, ektiğiniz ağaçlar, işyerlerindeki vitrinler, kaldırımlarda kullanılan taşlar sizin kimliğinizdir. Bu işin en büyük ayağı, eğitim. Ama biz eğitimi anlatarak değil, göstererek vereceğiz. İnşallah bir başlangıç olur, esnafla, yerel yönetimle, yöneticilerle bu örnekleme çalışması yapılır” şeklinde konuştu. 
‘BİNA YAPMAKTANSA YAZILIM YAPILMALI’
Sipahioğlu yeni yapılan belediye binasına ilişkin eleştirilerini sundu. Teknolojik gelişmelere dikkat çeken Sipahioğlu belediyeciliğin artık yazılımlarla cep telefonlarına aktarılması gerektiğini ifade ederek “Daha önce Adem başkana nelerin yanlış olduğunu söylediğim için rahatlıkla anlatabilirim. Bence yeni bir belediye binası yapmaktansa, iyi bir yazılım yapıp, belediyeciliği cep telefonuna getirmeliyiz. Artık bu ülkenin birbiriyle yarışarak kaybedecek zamanı yok. Yapılacak olan muhtarlık ofislerine yetkilendirilmiş Büyükşehir ve Alanya Belediyesi’ne mensup personeller konulacak. Halkla birebir çalışılacak. Gelişmiş makinelerle insanlar bulunduğu en yakın ortamda belediyecilik ve kamu hizmetlerini alabilecek. Yazılımları geliştirip, yerelleştirilebilirse, belediye de mütevazi yapılarda bulunmaya devam edebilir” dedi. 
‘ALANYA HEDEFİNE KİLİTLENMELİ’
Alanya’nın önceliklerinin belirlenerek, bütün dinamikleriyle hedefe kilitlenmesi gerektiğine vurgu yapan Sipahioğlu “Şimdi bu konuda sizler öncülük yapın. Alanya’nın beş maddelik öncelik sıralaması çıkarılmalı. Bunu bütün partiler bir araya gelerek yapmalı. Hedefe kilitlenmemiz gerekiyor. Bizim artık sadece Alanya’ya odaklanıp, iki yıl hedef için çalışmamız gerekiyor. Bunun çocuklarımız, torunlarımız için yapılması lazım” ifadelerini kullandı. 
‘İSTANBUL SEÇİMLERİ ÇOK UZADI’
Sipahioğlu ülke gündemine oturan İstanbul seçimlerine ilişkin değerlendirmelerde bulunarak “Keşke bu karar alınacaksa ilk haftada alınsaydı. Bu süreç çok uzadı. Biz de aynı süreci yaşadık, keşke sayılsaydı tekrar diye içimizde uhde kaldı. Adalet duygusu açısından belki bu sayımların gerekliliği olabilir. Ama Alanya’nın gündemi İstanbul olmamalı. Herkes fikrini tabii ki söylesin” dedi.

Yorumlar (3)
İnci Çavaş 7 ay önce
Saygılar, selamlarımla.
Göz ardı edilmesin isteriztabii,
Gözlemci Kerim 7 ay önce
Hasan beye yaptığı hizmetler için teşekkür ederim.
Yalnız Hasan beyin açıklama ve önerileri kendisi ile çelişiyor.
Kendi başkanken Esnaf odalarını dinler , dikkate alırmış gibi, şimdiki idareye esnaf odaları işbirliğinde projeler üretmeleri gerekir diyor , enterasan.
Kleopatra plajının ihya edilmesini 4 otelcinin proje bedelini karşılamasına bağlıyor. Halbuki belediye istese idi Keykubat plajının projesini ücretsiz yapacak çok üniversite bulurdu. Buda enteresan.
İskele gümrük sahası alanının balıkçı barınağına doğru betonla genişletip altına dükkanlar oluşturup yandaşların kullanımına sunmak yerine ve yukarıya gümrük kontrol denen ucubeyi sit alanına yapıp Kızıl kulenin silüetini kapatıncaya kadar gümrük kontrolü aşağıdaki oluşan dükkanlara yapsaydın a benim Hasan beyim . Buda üçüncü enterasanlık .
Hüsamettin Çetin 7 ay önce
İskeleyi alidasa, demaşı yine kendi adamına peşkeş çeken, Kalearkasında 18'i 17,5'la yapan, kuzey alanyayi rezil eden kim?
14°
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Alanya'da Ayşenur'un intiharına sebep olan amca oğlunun serbest kalmasını nasıl değerleniriyorsunuz?
Alanya'da Ayşenur'un intiharına sebep olan amca oğlunun serbest kalmasını nasıl değerleniriyorsunuz?
banner384
Namaz Vakti 08 Aralık 2019
İmsak 06:25
Güneş 07:51
Öğle 12:54
İkindi 15:27
Akşam 17:48
Yatsı 19:08
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Sivasspor 14 30
2. Beşiktaş 14 27
3. Trabzonspor 14 26
4. Başakşehir 14 26
5. Fenerbahçe 14 25
6. Galatasaray 14 23
7. Alanyaspor 14 22
8. Göztepe 14 20
9. Malatyaspor 14 20
10. Denizlispor 14 18
11. Çaykur Rizespor 13 17
12. Gaziantep FK 14 17
13. Gençlerbirliği 14 14
14. Konyaspor 14 14
15. Kasımpaşa 14 12
16. Antalyaspor 14 12
17. Ankaragücü 14 9
18. Kayserispor 13 7
Takımlar O P
1. Hatayspor 14 30
2. Akhisar Bld.Spor 14 25
3. Erzurum BB 14 24
4. Bursaspor 14 23
5. Ümraniye 14 22
6. Keçiörengücü 13 21
7. Menemen Belediyespor 13 21
8. Fatih Karagümrük 14 20
9. Balıkesirspor 14 19
10. Giresunspor 14 19
11. Adana Demirspor 14 18
12. Altay 14 17
13. İstanbulspor 14 15
14. Altınordu 14 13
15. Osmanlıspor 14 11
16. Boluspor 14 11
17. Adanaspor 14 9
18. Eskişehirspor 14 5
Takımlar O P
1. Liverpool 16 46
2. Leicester City 16 38
3. Man City 16 32
4. Chelsea 16 29
5. M. United 16 24
6. Wolverhampton 16 24
7. Tottenham 16 23
8. Sheffield United 16 22
9. Crystal Palace 16 22
10. Newcastle 16 22
11. Arsenal 15 19
12. Brighton 16 19
13. Burnley 16 18
14. Everton 16 17
15. Bournemouth 16 16
16. West Ham 15 16
17. Aston Villa 16 15
18. Southampton 16 15
19. Norwich City 16 11
20. Watford 16 9
Takımlar O P
1. Barcelona 15 34
2. Real Madrid 15 34
3. Sevilla 15 30
4. Real Sociedad 16 27
5. Getafe 16 27
6. Athletic Bilbao 16 26
7. Atletico Madrid 16 26
8. Valencia 16 26
9. Granada 16 24
10. Osasuna 15 22
11. Real Betis 16 22
12. Levante 16 20
13. Villarreal 16 19
14. Real Valladolid 16 19
15. Deportivo Alaves 16 18
16. Eibar 16 15
17. Mallorca 16 14
18. Celta de Vigo 15 13
19. Espanyol 16 9
20. Leganés 15 6
banner440
banner545