banner516

banner470

banner452

banner449

banner481

banner472

Erdoğan, Gül ile yine ters düştü

Bizim geleneğimizde yok diyen Erdoğan, Cumhurbaşkanı seçilirse frak giymeyecek. Abdullah Gül ise 7 yıllık döneminde frak giymişti

POLİTİKA 26.07.2014, 11:46 26.07.2014, 11:01
Erdoğan, Gül ile yine ters düştü
banner404

BAŞBAKAN Erdoğan Cumhurbaşkanı seçilirse yemin merasimi ve törenlerde frak giymeyeceğini açıkladı. Erdoğan, Turgut Özal, Süleyman Demirel ve Abdullah Gül tarafından Cumhurbaşkanlığı döneminde giyilen frak için ''Bizim geleneğimizde yok'' dedi. Gül 7 yıllık görev süresinde ve son yaptığı İngiltere ile İsveç seyahatlerinde frak giymişti.
Frak Osmanlı İmparatorluğu'nda olmayan, cumhuriyetle beraber Avrupa'dan alınan bir kıyafet olarak hayatımıza girdi. İlk giyen de Atatürk oldu. Cumhuriyetin ilk yıllarından 1970'lerin sonlarına kadar yoğun biçimde kullanıldı. Cumhurbaşkanı ve Meclis başkanının yanı sıra  29 Ekim'de ve Anıtkabir'de yapılan törenlerde de milletvekilleri ile yabancı büyükelçiler de frak giydi.
ECEVİT BAŞLATTI
1970'lerin başlarına kadar büyükelçiler Çankaya Köşkü'nde güven mektubu sunarken, Cumhurbaşkanı da Büyükelçi de frak giyiyordu.  Frak ilk olarak eski Başbakan Bülent Ecevit tarafından devlet protokolünden kaldırıldı. Ecevit ilk Başbakanlığı döneminde Cumhurbaşkanı Fahri Korütürk'e kabine listesini sunarken frak yerine koyu renk takım elbise giymeyi tercih etti.Kenan Evren, Turgut Özal, Süleyman Demirel ve Abdullah Gül bazı törenlerde frak giydi. Ahmet Necdet Sezer ise TBMM'deki yemin törenine koyu renk takım ile geldi. Frak artık Türkiye'de sadece TBMM başkanının kürsüye çıkarken giydiği bir kıyafet oldu. Avrupa'da ve  İngiltere gibi kraliyet ailelerinin bulunduğu ülkelerde yoğun biçimde kullanılan frak, Finlandiya ve İsveç'te de yılbaşı, milli gün, meclis açılışı gibi törenlerde mutlaka giyiliyor. Nobel ödül törenlerinde de frak giyilmesi zorunlu bulunuyor.

Yorumlar (0)