banner468

"En büyük hayalim 12 ay turizm"

Seçim çalışmaları için Alanya’ya gelen Avrupa Birliği Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Yeni Alanya’ya özel açıklamalarda bulundu. Çavuşoğlu, “En büyük hayalim, doğup büyüdüğüm Alanya’da 12 ay turizm yapılabilmesi. Bunun için de sağlık, spor ve eğitim turizminin tüm unsurlarını hayata geçirmek için önümüzdeki dönem büyük projelerimiz olacak” dedi

"En büyük hayalim 12 ay turizm"

Seçim çalışmaları için Alanya’ya gelen Avrupa Birliği Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Yeni Alanya’ya özel açıklamalarda bulundu. Çavuşoğlu, “En büyük hayalim, doğup büyüdüğüm Alanya’da 12 ay turizm yapılabilmesi. Bunun için de sağlık, spor ve eğitim turizminin tüm unsurlarını hayata geçirmek için önümüzdeki dönem büyük projelerimiz olacak” dedi

18 Mart 2014 Salı 23:59
banner404
AVRUPA Birliği Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, seçim çalışması yapmak için geldiği Alanya’da toplumun farklı kesimleri ile buluşarak AKP’ye ve AKP’nin Adayı Hasan Sipahioğlu’na oy istedi. Yeni Alanya Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Kübra Duman’a konuşan Bakan Çavuşoğlu, samimi açıklamalar yaptı. İşte, Çavuşoğlu’nun Yeni Alanya’ya yaptığı açıklamalardan satırbaşları.

- Alanya seçmeni neden AKP’ye ve Hasan Sipahioğlu’na oy vermeli?
- Antalya ve Alanya turizmin başkenti. Türkiye’nin Avrupa'ya ve dünyaya açılan kapısı olan Alanya ve Antalya'nın turizmde ilerlemesi gerekiyor. Bu da ancak Antalya Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Menderes Türel ve Alanya Adayı Hasan Sipahioğlu’nun seçimi birlikte kazanması ile olur. Hasan Sipahioğlu'nun Alanya’yı Avrupa’da nasıl marka yaptığını taraflı tarafsız herkes bilir ve kabul eder. Gerek burada yaptığı çalışmalar, gerekse Avrupa’daki tanıtım çalışmaları takdire şayandır. Menderes Bey de 5 yıllık başkanlığında Antalya'da çok hizmet yaptı. Onun 2009’da seçilememesi hizmet yapmadığı anlamına gelmez. Ama son 5 yılda Antalya'da hiç bir şey yapılmadı. Antalya’ya hizmet veremeyenler Alanya'ya da hizmet getiremez. Şimdi Büyük Antalya ve Büyük Alanya'dan bahsediyoruz. Bu bir ekip işidir, güç işidir, sevda işidir. Bizim arkadaşlarımızda bu çalışma azmi ve vizyon yeterince var. Antalya ve Alanya'nın bütçesi ikiye katlanıyor. Bu bütçeyi kullanacak düzgün ve dürüst yöneticilere ihtiyaç var. Hasan Sipahioğlu'nun 15 yıllık belediye başkanlığı döneminde dürüstlüğü ve hassasiyeti konusunda en ufak bir soru işareti bile yoktur. Bazı konularda çok katı olduğunu söylüyorlar ama sonra bunun Alanya'nın menfaatine olduğunu herkes görüyor, anlıyor.

- AKP dışındaki diğer partiler ve adaylar da seçimi kazanacaklarını söylüyorlar. Sizce AKP’nin şansı nedir?
- Diğer partiler veya adaylarla ilgili konuşmak benim genel prensibim değil ama Alanyalıların görüşlerini dinliyorum. En büyük endişe, şu anda bazı belde belediyelerde yaşanan deformasyon Büyük Alanya'da olur mu diye düşünüyorlar. AKP’nin etrafında toplanan insanların çıkar veya rant için değil, hizmet amaçlı toplandığını herkes biliyor. Bizim farkımız bu. Herkes tüm adayları geçmişteki görevlerinden biliyor, tanıyor. Yaptıkları ve yapmadıklarıyla değerlendiriyor.

- 30 Mart yerel seçimleri neden bu kadar büyük önem arz ediyor?
- Muhalefet partileri bugüne kadar her yerel seçimi sanki genel seçim gibi, hükümetin güven oylaması gibi gösterdi. Başbakanımız da açıkça ‘Bu seçimde oy oranım az gelirse istifa edeceğim’ demiştir. Bu kadar açık ve net bir şekilde konuşuyor ama başkalarının hayali, Türkiye'de AKP'nin oyu düşsün, istikrar bozulsun, ekonomi kötüye gitsin. Bunlar bu ülkeyi seven bir insanın düşünebileceği şeyler değil. Ama sadece kendini düşünenlerin, ‘Yeter ki AKP gitsin, ülkede ekonomik ve siyasi buhran olsun’ diyen insanların bu ülkeye verebilecekleri hiç bir şey yok. Ama ‘Biz seçiliriz, daha iyisini yaparız’ diyorlarsa diyeceğim bir şey yok, fakat ufukta böyle bir şey de göremiyorum. Hizmet ve proje yok, sadece hakaret, küfür, hamaset ve iftira var. ‘Biz şu projeyi daha iyi yaparız’ diyen var mı? O sebeple diğer partilerin hevesleri yine kursağında kalacak. AKP yine açık ara birinci olacak. Hem de hiç kimsenin beklemediği bir oy oranıyla sandıktan birinci çıkacak. Bizim yaptırdığımız anketlerde yüzde 47 civarında oyumuz var. Bu rakam bir yerel seçim için çok ciddi bir başarıdır, hiç kimsenin hayal edemeyeceği bir orandır. Bunu bir genel seçim havasına sokmaya çalışıyorlar ama milletimiz AKP'ye bu sebeple daha çok oy veriyor, çünkü Türkiye üzerinde oynanan oyunların herkes farkında. Son sözü her zaman olduğu gibi yine millet sandıkta söyleyecek.

- Parti tüzüğündeki ‘Üç Dönem’ kuralının değişeceği ve aralarında sizin de bulunduğunuz çok sayıda parti kurucusunun yeniden seçilmesinin önünün açılacağı konuşuluyor. Sizin ‘Üç Dönem’ kuralı hakkındaki düşünceleriniz nedir?
- Ben hizmetin sadece milletvekili olarak verileceğine inanmıyorum. Hizmet vermek istiyorsanız bunun birçok yolu var. Neticede milletvekili olmasak da partimizin çatısı altında partimizin vereceği her görevi yerine getirerek işin bir ucundan tutarız ve tutmaya devam ederiz. Üç Dönem kuralı bana göre olması gereken bir kural. Ama üçüncü dönemini dolduran isimler ömür boyu siyasetten çekilmeyecek. Bir dönem ara veririz, partimiz uygun görürse ve görev verirse yeniden aday oluruz. Birçok ülkede iki dönem kuralı var. Mesela eski ABD Başkanı Bill Clinton çok seviliyordu ama iki dönem kuralından dolayı ‘Bir kez daha aday ol’ demediler. O yüzden siyasette de yeri geldiği zaman nokta konulması gerektiğini herkesin kabullenmesi lazım. Ama bizde bakıyorsunuz, seçimi kaybediyor yine aday oluyor. Bazen göstermelik istifa ediyor, sonra yakın bir zamanda kongre oluyor, yeniden geliyor. Ama birçok ülkede böyle değil. Seçimi kaybedenler ayrılıyor, tamamen siyaseti bırakıyor.

- Alanya’nın en büyük sorunlarından biri kış turizminin gelişmemesi, buna bağlı olarak esnafın ve halkın yeterince kazanç sağlayamaması. Bunun için yeni dönemde yeni projeleriniz ve girişimleriniz olacak mı?
- Alanya hizmetin en iyisini hak eden bir şehir. Alanya her şeyin en iyisine layık. Sosyal Güvenlik Kurumu’na çok güzel bir bina inşa edeceğiz. Milli Egemenlik Stadyumu yanına Gençlik Merkezi inşa ediyoruz. Alanya'nın 2045'e kadar içme suyu problemini çözüyoruz. Alanya'ya üniversite kurulması lazımdı, Hasan Sipahioğlu ile beraber Alanya Hamdullah Emin Paşa Üniversitesi’ni kurduk, hayırsever insanları harekete geçirdik. Hasan Bey ile gücümüzü birleştirdik, Alanya'ya bir üniversite kazandırdık. İlk defa Türkiye'de bir ilçeye üniversite yaptık. Şimdi devlet üniversitesini kurmak için adım adım ilerliyoruz. Türkiye’nin bir ilçedeki ikinci Tıp Fakültesi’ni Alanya'ya kuracağız. Tıp Fakültesi için Kestel'deki kampusun içerisinde yeterince yer var. Gelecekte kurmayı planladığımız Alaiye Üniversitesi'nin kampusunun burada olmasını istiyoruz. İnşallah ileride büyük bir Araştırma Hastanesi’ni şehrimize kazandırmayı istiyoruz. Alanya'yı sağlık turizminin başkenti yapacağız. Öğrenci ve üniversitelerle eğitim kenti yapacağız. Bunun için daha çok üniversite ve hastane açmamız lazım. Burada Anamur'dan Ermenek'e, Akseki ve Gündoğmuş'a kadar hizmet edecek, dünyanın her yerinden orta ve uzun vadeli tedaviler için insanların gelebileceği sağlık altyapıları oluşturmamız lazım ki o zaman sağlık turizmi yapılabilsin, 12 ay turizmin önü açılsın. Bunların hepsi birbirini tamamlar. Spor turizmini geliştirmek için 5 adet golf sahasının planlamaları tamamlandı, Şehir Plancısı Kuddusi Müftüoğlu tamamladı, sağ olsun Turizm Bakanlığı’na teslim etti. Bunların da yakında tahsisi ve ihaleleri yapılır, yatırımcılar gelmeye başlar. Ama sadece golf sahaları 12 ay turizm hayallerimizi gerçekleştirmez. 12 ay turizm olması için spor ve sağlık turizminin yanı sıra aynı anda 30-40 bin öğrencinin yaşadığı üniversiteler kenti olmalıyız. İşte o zaman bu şehir 12 ay canlı olur.

- Önümüzdeki dönem Alanya için hayata geçirmeyi planladığınız en büyük hayaliniz nedir?
- Alanya’da bir Tıp Fakültesi Hastanesi’nin olması lazım. Ayrıca Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesi gibi unsurların olması lazım ki turizm, spor ve eğitimin yanı sıra sağlık merkezi de olabilelim. Anamur'dan Ermenek'e, Akseki ve Gündoğmuş'a kadar olan geniş bir coğrafyaya sağlık hizmeti vermek istiyorsanız bunların olması şart. İlave bir tıp fakültesi hastanesini yapacak kadar paramız da var, imkânımız da. İnşallah bu parayı da üniversiteye aktarırız. Allah'ın izniyle en büyük hedefimiz Alanya'yı üniversiteler kenti yapmak. Özel üniversite ve devlet üniversitesi ile beraber bunu başaracağız. Gayemiz budur, adım adım da ilerliyoruz.

DİM WEB TV UYGULAMASINI İNDİRDİNİZ Mİ?

Haberleri ve canlı yayınları ile gündemi belirleyen
Alanya'nın yeni nesil televizyonu DİM WEB TV izlemek artık çok kolay. 

Samsung, LG vb android telefonlar için Google Play Store'dan
iPhone telefonlar, iPad ve iPod'lar için AppStore'dan indirebilirsiniz.
İyi Seyirler.


banner355
Son Güncelleme: 19.03.2014 00:01
Anahtar Kelimeler:
Mevlüt ÇavuşoğluAlanya
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat!. Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Hürses 2014-03-19 09:39:46

ben, bu hayale chp iktidarında ulaşılabilir diye düşünüyorum :)

banner452

banner457

banner449

English Russian

banner459

banner381

banner344

banner386

banner349