banner468

Daha çağdaş bir Türkiye için ‘Evet’

Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) İlçe Başkanı Hüseyin Güney, AK Parti Genel Merkezi’nce hazırlanan ve 12 Eylül tarihinde Anayasa değişikliği konusunda yapılacak referandumla ilgili “Anayasa Değişiklik Paketi ile İlgili Sorular ve Cevaplar” isimli kitapçıkta neden ‘Evet’ denilmesi gerektiğinin anlatıldığını söyledi

Daha çağdaş bir Türkiye için ‘Evet’

Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) İlçe Başkanı Hüseyin Güney, AK Parti Genel Merkezi’nce hazırlanan ve 12 Eylül tarihinde Anayasa değişikliği konusunda yapılacak referandumla ilgili “Anayasa Değişiklik Paketi ile İlgili Sorular ve Cevaplar” isimli kitapçıkta neden ‘Evet’ denilmesi gerektiğinin anlatıldığını söyledi

26 Temmuz 2010 Pazartesi 00:00
Daha çağdaş bir Türkiye için ‘Evet’
banner404
 Alper KUTAY

99 sayfadan oluşan kitapçığın, AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın sunuş yazısıyla başladığını belirten AK Parti İlçe Başkanı Hüseyin Güney, “Başbakanımız sunuş yazısında, bugün var olan birçok ekonomik, siyasal, hukuki ve sosyal sorunun temelinde demokratik, kapsayıcı ve kuşatıcı bir anayasaya sahip olunmamasını gösteriyor” dedi. 1982 Anayasası'nın Türkiye'ye dar geldiğini vurgulayan Başbakan Erdoğan’ın, bu Anayasanın değişmesi, demokratik bir yapıya kavuşturulmasını ve antidemokratik unsurlardan arındırılması gerektiğini anlattığını dile getiren Güney, AK Parti olarak felsefelerinin, statükocu zihniyetin değişime direnen, değişim ve gelişim sürecinin önünü kesmeye çalışan tavırlarına boyun eğmemek olduğunu ifade etti. 
YENİ ANAYASA ÇOK FAYDA GETİRECEK
Güney, “Şimdi artık söz sahibinde. Şimdi artık yetki gerçek sahibinde. Şimdi mühür Türk milletimizde. Milletimiz son sözü söyleyecek, son sözü verecek” diye konuştu. 12 Eylül'ün 30. yıldönümünde 30 yıl aradan sonra yine bir 12 Eylül gününde halkın 1982 Anayasası üzerindeki en kapsamlı ve en demokratik değişimi gerçekleştireceğine, Türkiye için yeni bir çağın kapılarını aralayacağına inandıklarını vurgulayan Güney, “Anayasa Değişiklik Paketi ile İlgili Sorular ve Cevaplar kitapçığının girişi, bireysel hak ve özgürlükler, yargı, çalışma hayatı ve ekonomi bölümlerinden oluşuyor. Kitapçıkta, gazete kupürlerinden, fotoğraflardan ve çeşitli görsellerden de yararlanılarak Anayasa değişikliği konusundaki sorulara yanıtlar veriliyor. Anayasa değişikliğinin getireceği faydaların anlatıldığı kitapçıkta değişikliklerin içeriği konusunda bilgilendirmeler yapılıyor. Kitapçığın son bölümünde ise referandumda ‘Evet’ demek için 40 neden sıralanıyor” dedi.
ÇOCUK İSTİSMARINA ARTIK SON
Güney, kimi çevrelerce yeni Anayasa’nın içeriğinin kamuoyuna açıklanmadığı yönünde eleştiriler yöneltildiğini de hatırlatarak, açıklamasına şöyle devam etti: “Yeni Anayasa, dezavantajlı kesimler olan kadınlarımız, çocuklarımız, özürlülerimiz, yaşlılarımız, şehitlerimizin dul ve yetimleri ve gazilerimizin, her alanda avantajlı olmalarına 'evet' demektir. Çocuk istismarının önüne geçilmesine 'evet' demektir. Kişisel verilerin ancak kanunlarla öngörülen hallerde veya kişilerin açık rızası ile işlenebilmesine 'evet' demektir.
DARBECİLER HALKA HESAP VERECEK
Fişlemenin tarihe karışmasına 'evet' demektir. İnsanların kendileriyle ilgili kaydedilen bilgilere rahatlıkla ulaşmasına, yanlışsa düzeltebilmesine, rahatsız ediciyse ortadan kaldırılmasına imkan sağlamaya 'evet' demektir. Yurt dışına çıkış özgürlüğünün genişletilmesine 'evet' demektir. İdarenin her türlü iş ve eyleminden dolayı haksızlığa uğrayan, uygunsuz bir muamele ile karşılaşan vatandaşların, mahkemeler dışında şikayetlerini iletebilecekleri bir Kamu Denetçiliği Kurumu'nun kurulmasına 'evet' demektir. 12 Eylül darbesini yapan darbecilerin ve onların yardımcılarının hesap verebilmelerine imkan hazırlamaya 'evet' demektir.
YARGI BAĞIMSIZLIĞI GÜÇLENECEK
Yüksek Askeri Şura kararlarıyla ordudan atılan insanların mahkemelerde haklarını arayabilmelerine 'evet' demektir. Mahkemelerin 'yerindelik denetimi' yapamayacağına 'evet' demektir. Mahkemelerin kendisini halkın iradesiyle seçilen hükümetlerin yerine koyamamasına 'evet' demektir. Yargı bağımsızlığını güçlendirmeye ve yargı tarafsızlığını sağlamaya 'evet' demektir. Askeri mahkemelerin görev alanının, asker kişiler tarafından işlenen askeri suçlar ile bunların asker kişiler aleyhine veya askerlik hizmet ve görevleriyle ilgili olarak işledikleri suçlarla sınırlandırılmasına 'evet' demektir.
AİHM'E BAŞVURULAR AZALTILACAK
Sivillerin askeri mahkemelerde yargılanmasına son vermeye ‘evet' demektir. Askeri mahkemelerde de mahkemelerin bağımsızlığı ve hakim teminatını sağlamaya 'evet' demektir. Anayasa Mahkemesi’nin yapısını tıpkı gelişmiş ülkelerdeki gibi çağdaş ve geniş katılımlı bir şekle dönüştürmeye 'evet' demektir. Vatandaşlarımızın Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuruda bulunma haklarına 'evet' demektir. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne Türkiye'den yapılan başvuruların azaltılmasına 'evet' demektir. Türkiye'nin dünyadaki insan hakları imajına olumlu katkı sağlamaya 'evet' demektir.
HSYK'NIN YAPISI YÜKSELTİLECEK
Tüm hakim ve savcılarımızın kendileriyle doğrudan ilgili olan HSYK üyelerini seçmede söz sahibi olmalarına 'evet' demektir. HSYK'nın ayrı bir binası, sekreteryası ve bütçesinin olmasına 'evet' demektir. HSYK'ya bağlı müstakil bir denetim mekanizmasının oluşturulmasına 'evet' demektir. HSYK üyeleri ile Anayasa Mahkemesine seçilecek üyelerin seçiminde seçim adaletini sağlamaya yönelik 'nispi temsil' sistemine 'evet' demektir. HSYK'nın kuruluşu ve işleyişinde kapalı devre sistemine son vermeye 'evet' demektir. HSYK'nın yapısını, hukuk sistemi oturmuş ülkelerdeki standart ve yapıya yükseltmeye 'evet' demektir.
MEMURLARA TOPLU SÖZLEŞME HAKKI
HSYK'nın ihraç kararlarının yargı denetimine tabi tutulmasına 'evet' demektir. Aynı iş kolunda birden fazla sendikaya üye olma imkanına 'evet' demektir. Grev hakkının önündeki engellerin ortadan kaldırılmasına 'evet' demektir. Memurlara toplu sözleşme hakkının verilmesine 'evet' demektir. Devlet Memurları ve diğer kamu görevlilerine verilen uyarma ve kınama cezalarına yargı yolunun açılmasına 'evet' demektir. Emekli memurların da toplu sözleşmeden yararlanmasına 'evet' demektir. Ekonomik ve Sosyal Konsey'in anayasal güvenceye kavuşturulmasına 'evet' demektir.
KANUNUN KEYFİ KARARLARI SON BULACAK
Esnafın, sanatkarın, tüccarın ve sanayicinin, hükümetin sosyal ve ekonomik politikalarında söz sahibi olmasına 'evet' demektir. 12 Eylül Darbe Anayasası'nın kısmen de olsa değişmesine 'evet' demektir. Demokratik standartların ve hukuk devleti anlayışının yükseltilmesiyle daha çok uluslararası sermaye girişine 'evet' demektir. Demokratik standartlarla büyümeyi doğru orantılı hale getirmeye 'evet' demektir. İnsanları, ekmekle özgürlük arasında tercihe zorlayan anlayışa son vermeye 'evet' demektir. Kanuni formalitelerinin ve keyfi kararları, zenginlik ve refahı artıracak ekonomik kararları boğmasına mani olmaya 'evet' demektir. Üstünlerin hukukundan, hukukun üstünlüğüne geçmeye 'evet' demektir. Gücün kanunundan, kanunun gücüne geçişe 'evet' demektir.”

DİM WEB TV UYGULAMASINI İNDİRDİNİZ Mİ?

Haberleri ve canlı yayınları ile gündemi belirleyen
Alanya'nın yeni nesil televizyonu DİM WEB TV izlemek artık çok kolay. 

Samsung, LG vb android telefonlar için Google Play Store'dan
iPhone telefonlar, iPad ve iPod'lar için AppStore'dan indirebilirsiniz.
İyi Seyirler.


banner355
Son Güncelleme: 13.11.2012 11:01
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat!. Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner452

banner457

banner449

English Russian

banner459

banner381

banner344

banner386

banner349