banner516

banner470

banner452

banner449

banner481

banner472

banner479

Cumhurbaşkanı Erdoğan: ‘Güçlü Türkiye sözü veriyoruz’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde yasama, yürütme ve yargı erklerinin ve kuvvet komutanlarının yer aldığı devlet protokolüne iftar verdi.

POLİTİKA 31.05.2018, 08:41
Cumhurbaşkanı Erdoğan: ‘Güçlü Türkiye sözü veriyoruz’
banner404


İFTAR sonrasında konuşan Erdoğan, özetle şunları söyledi:

- ARAYIŞLARININ ZİRVESİ: Türkiye yeni bir yönetim sistemine geçmenin arifesindedir. Hedefimiz önümüzdeki dönemde ülkemizi yasamasıyla, yürütmesiyle, yargısıyla her alanda daha da ileriye götürmektir. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ülkemizin 200 yılı bulan yönetim sistemi arayışlarının zirvesidir. 1920’de açılan Büyük Millet Meclisi ve cumhuriyetimizin kuruluşu milli iradenin en büyük şahlanışıydı.

- MECLİS DENETİM GÖREVLERİNİ YAPACAK: Yeni yönetim sistemimiz 24 Haziran seçimlerinin ardından yürürlüğe girecek. Uyum yasaları konusunda Meclisimiz hükümete yetki verdi. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin yönetim mimarisi konusunda bir süredir çalışmalarımızı yürütüyoruz, dersimize iyi çalışıyoruz. Bu düzenlemeyle bakanlıkların sayısında benzer işleri yapan kurumların birleştirilmesine personel statüsüne kadar pek çok yeniği seçimin ardından hayata geçirmiş olacağız. Cumhuriyetin ve demokrasinin özünde şüphesiz güçler ayrılığı vardır. Yani Meclis, kanunları çıkaracak ve denetim görevlerini yapacak. Hükümet bu kanunlara göre ülkeyi yönetecek, yargı da adaletin tesisini sağlayacak.- KANUN ÇIKARMA MERCİ MECLİS: Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile Meclis’i kanun çıkarma konusunda tem merci haline getiriyoruz. Hani birileri diyordu ya ‘Meclis işlevsiz kalacak’, hiç alakası yok. Tek kanun çıkarma merci Meclis’tir, Cumhurbaşkanı’nın böyle bir yetkisi asla yoktur. Bütçe dışında Meclise kanun teklifi veya tasarısı götürme hakkı olmayan cumhurbaşkanı partisi çoğunlukta bile olsa yasama organı ile mesafesini korumak zorundadır.

- BİRLİKTE KURALIM: Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi, dünyanın ve bölgemizin içinden geçtiği büyük dönüşümden ülkemizin hedeflerine ulaşarak çıkması bakımından büyük bir imkandır. Gelin bu imkanı hep birlikte değerlendirelim istiyorum. Gelin Türkiye’yi 2023 hedeflerine hep birlikte ulaştıralım. Gelin çocuklarımıza 2053 ve 2017 vizyonlarını hayata geçirebilecekleri bir zemini hep birlikte kuralım.

Bunun için biz 24 Haziran seçimlerinde milletimize güçlü Meclis, güçlü hükümet, güçlü Türkiye sözü veriyoruz. 

- MÜCADELE SÜRECEK: Yargımızın itibarını yükseltmek boynunun borcudur. Ülkemizi bölgemizde yaşanan çalkantıların dışında tutmayı başarmış olmamız dahi çok önemlidir. Bugün Türkiye geleceğine dün olduğundan daha güvenle bakıyor. Terör meselesini ülkemizin gündeminden tamamen çıkartana kadar mücadelemizi kararlılıkla sürdüreceğiz.

- KUR SİLAHINI ETKİSİZ HALE GETİRECEĞİZ: Türkiye’yi geçtiğimiz 16 yılda 3.5 kat büyüterek kalkınma konusundaki kararlılığımızı göstermiştik. Hedefimiz önümüzdeki dönemde ülkemizi 2 kat daha büyütmektir. Ülkemizin önünün kesilmek istendiği her dönemde harekete geçirilen o kur silahını aldığımız ve alacağımız tedbirlerle etkisiz hale getirmekte kararlıyız.

Yorumlar (0)