Çorbacı: ‘Elektrik faturaları bir soygun aracı mı?’

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İlçe Başkanı Sefa Çorbacı, ülke gündemini değerlendirdi ve ekonomik sürece ilişkin sert eleştirilerde bulundu

Çorbacı: ‘Elektrik faturaları bir soygun aracı mı?’
banner404

ÇORBACI, şöyle konuştu: “Ülkemiz içeride ağırlaşan ve günden güne daha çok hissettiğimiz ekonomik krizle boğuşurken, dışarıda küresel oyun kurucularının her gün değişen Suriye politikasına ayak uydurmaya çalışmaktadır. İktidarın yanlış Suriye politikasının ülkemizi getirdiği nokta bellidir ve artık küresel güçlerin ayak oyunları anlık değişmektedir. Ülkemizdeki demokrasi şartları tüm dünya tarafından takip edilirken, muhalif çıkışların en küçük bir eleştirinin bile mahkeme kapılarında karşılık bulması vatandaşı büyük bir korkuya sevk etmektedir. ‘İleri demokrasi, konuşan Türkiye’ diye yola çıkan iktidarın yol gösterici ve iyi niyetli en küçük bir eleştiriye dahi tahammülünün olmaması, tükenmişlik sendromundan başka bir şey değildir.

‘EMEKLİ MAAŞINA KOMİK ZAM GELDİ’
İçeride ağırlaşan ekonomik kriz günden güne derinleşirken, emekliler ve çalışanlar enflasyona ezdirilmiştir. Kendi maaşına yüzde 26 zam yapan güç sahipleri, emekliyi yüzde 20 zamla açlığa mahkum etmişlerdir. Bu komik maaş zamlarını ise yerel seçim öncesi bir müjde gibi lanse etmişlerdir. İşsizlik ise tüm ülke genelinde salgın bir hastalık haline dönüşmüştür. İş aramaktan umudunu kesen ve çaresizce kaderine razı olan milyonlarca insanımızın geçim sıkıntısı ise yürekleri sızlatmaktadır. Yine ağır ekonomik koşullarda halkımız pahalı elektrik, pahalı doğalgaz, pahalı akaryakıt ve ateş pahası gıda ürünleri ile enflasyon canavarına teslim edilmiştir. Özellikle elektrik faturaları yasal bir soygun aracı olarak kullanılmaktadır. Halkımız tüketmediği elektriğin bedelini başkasının kayıp ve kaçağının bedelini ödemek zorunda değildir.
‘VATANDAŞ HER BEDELİ ÖDEMEMELİ’
Kayıp kaçak bedelini devletin ‘ne yapalım, onlar çalıyor, bari siz ödeyin’ diyerek garibanın sırtına yüklemesi, meclisin bunu yasal hale getirmesi adaletli ve vicdanlı bir karar değildir. En son yüzde 10 indirim müjdesi ile vatandaşın gönlü alınsa da dağıtım bedeli artırılarak elektrik tekeli korumaya alınmıştır. Vatandaşımız kullandığı elektrikle hem enerji, hem dağıtım bedeli, hem de bu bedeller üzerinden toplanan vergilerle soyuluyor. Meskenlere gelen faturanın yaklaşık yüzde 55-60’ını enerji bedeli, yüzde 20-25’ini dağıtım bedeli, yüzde 15-20’sini vergi ve fon payı oluşturuyor. Yurttaşın ödediği vergiler ise yüzde 1 belediye tüketim vergisi, yüzde 1 enerji fonu kesintisi, yüzde 2 TRT payı ve yüzde 18 Katma Değer Vergisi’nden oluşuyor. Dolayısıyla enerji bedeline indirim yapılsa da dağıtım bedeline yapılan zam yüzünden yurttaşın faturası düşmüyor. Enerji sektörünün özelleştirilmesi tekelleşmeye yol açmıştır, bu tekelin yasa ile korunması manidardır. Buradan soruyorum. Vatandaşı inim inim inleten bu şirketleri kim neden koruyor, bu korumanın altında bizim bilmediğimiz ne gibi şeyler var?”

Güncelleme Tarihi: 12 Ocak 2019, 00:24
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner516

banner470

banner452

banner449

banner518

banner481

banner472