CHP’li Karagöz’den patronlara çağrı

Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) Alanya’daki genç kuşak isimlerinden Avukat Mehmet Can Karagöz, 1 Mayıs İşçi Bayramı ile ilgili anlamlı bir açıklama yaptı

CHP’li Karagöz’den patronlara çağrı
banner404

İŞÇİLERİN haklarının korunması için yapılması gerekenleri sıralayan Karagöz, şunları söyledi: “Her sene sayıyoruz, gerçekleşene kadar her sene saymaya devam edeceğiz. Gelecekte sıradan görülecek bu haklar bir an önce verilmelidir. Günlük çalışma 6 saate indirilmelidir. Yani günde 3 yerine 4 vardiya çalışma olmalıdır. 8 saat verimsiz çalışma yerine ciddi 6 saat çalışma daha iyidir. İşçiler çalıştıkları şirketin doğal hisse payı sahibi olmalıdırlar ve şirkete kattıkları değerden yıllık kar payı almalıdırlar.

‘TATİL İÇİN EKSTRA KUPON VERİLMELİ’
Kıdemleri arttıkça hisse payları da artmalıdır. Nasıl ki halka açılan şirketlerin hisseleri para ile alınabiliyorsa, işçiler de emekleri ile hisseyi alabilmelidir. Tüm işçilere yılda bir kez sadece tatilleri için kullanabilecekleri yol ve konaklama masraflarını karşılayan tatil kuponu verilmelidir. Tatilsiz çalışma angaryadan farklı değildir. Teknolojik projelere daha çok teşvik verilmeli, zor işler makinelere bırakılarak istihdam alanlarında uzmanlaşma sağlanmalıdır. Böylece işler arasındaki zorluk farkı en aza indirilerek çalışma alanında barış sağlanmış olur. Emeklilik yaşı daha aşağıya çekilmeli ve emekliler için istihdam projeleri hayata geçirilmelidir. Hepimizin halkımız için yapabileceği bir şey mutlaka vardır. Yaşasın emeğin gücü, yaşasın çalışkan ve alın teri ile yaşayan halkımız!”

YORUM EKLE
YORUMLAR
Mağdur işveren
Mağdur işveren - 3 ay Önce

Sayın Karagöz 6 kişi çalışan işyeri sahibiydim . Ben ve eşim günde 16 saat elemanlarım 8 saat çalışıyordu. 8 saatin tamamında müşteri ve iş olmaz 5 saat çalışıp 3 saat oturuyorlardı. İşyeri benim ve eşimin özverisi ile ayakta duruyordu.
Elemanın bir tanesini bir Avkat kandırmış . Cumartesi ve bayramda çalışıyor diye mahkeme açtı . 36.000 tl ye maloldu bana oparayı ödemek için kredi çektim . Sonra diğer iki tanesi daha dava açtı . Onların ücretini ödemek için işyerimi kapatıp malları sattım . Şimdi emekli maaşı mla gül gibi geçiniyorum .
Bu memlekette terazisi olmayan aç gözlü avkatlar olduğu sürece ne işveren kalır , ne istihdam ne iş . Bu memlekette işyeri altınmış hiç işçi çalıştırmadan ailece çalışıcan başka türlü Avkat lar işçinin kanına girer işvereni batırır . Bu ülkenin Yönetimi Allah Avkat lardan uzak tutsun değilse ülkeyi batırırlar.

SIRADAKİ HABER

banner516

banner470

banner452

banner449

banner481

banner472

banner479